ضرورت آموزش حقوق و قوانین و مقررات شهرسازی ویژه مدیران شهری و شهرسازی

03:151.8K0

ضرورت برگزاری دوره‌های آشنایی با قوانین و مقررات شهرسازی و قوانین شهرداری ها بر هیچکدام از متولیان مدیریت شهری پوشیده نیست و عدم اطلاع از قوانین و مقررات شهرسازی و مراجع متعدد تصویب آن و همچنین ورود افراد غیرمتخصص به این امر برای آحاد مردم ملموس بوده و غیرقابل انکار است.

*نادر محمدی – کارشناس حوزه شهرسازی و معماری وزارت راه و شهر سازی * در اینکه شهرسازی علمی فرا رشته‌ای بوده و یک مسئول مدیریت شهری می‌بایست آشنایی کافی بر علوم مرتبط دیگر با امور شهری داشته باشد، شک و تردیدی وجود ندارد؛ اما اینکه این آشنایی در مراکز آموزشی ما اعم از دانشگاه‌ها و دیگر مراکز به درستی انجام می‌شود، جای شک و تردید وجود دارد.

 یکی از علوم بسیار ضروری که می‌بایست متولی امور شهری به آن آشنایی کافی داشته باشد، علم حقوق و همچنین تسلط کافی بر قوانین و مقررات شهرسازی است، به طوری که  اصولا یک  مسئول مدیریت شهری در هر پست و مرتبه‌ای که باشد بدون اطلاع از آخرین قوانین و مقررات شهرسازی خود یک مسئول نا کارا محسوب می‌شود.

 اصولا علوم  دیگر غیر از شهرسازی مانند جغرافیا، نقشه برداری، عمران و….. بعد از آموزش تئوری‌ها و نظریه‌های مربوطه در مراکز آموزشی قابلیت اجرا در محیط واقعی را داشته و کارشناسان مربوطه مشکل خاصی در خصوص تفاوت فضای آموزشی با فضای واقعی نخواهند داشت؛ اما در شهرسازی این تفاوت بسیار قابل لمس خواهد بود و این موضوع به این دلیل است که تمام نظریه‌ها و آموزش‌های شهرسازی زمانی قابلیت اجرایی پیدا می‌کنند که مغایریتی با قوانین و مقررات مصوب و بالا دست نداشته باشند؛ بنابر این اطلاع از این قوانین و مقررات بسیار ضروری بوده و می‌بایست به دلیل عدم توجه لازم مراکز دانشگاهی به این امر، آموزش‌های لازم در این خصوص حداقل در چهارچوب آموزش‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و همچنیین ادارات و دستگاه‌های مرتبط مانند شهرداری‌ها و استانداری‌ها و… انجام شود.

 
 

 بنابراین نتیجه مهم این است که صرف داشتن یک پست اداری مانند شهردار، عضو شورای شهر، معاون شهرسازی، کارشناس شهرسازی، کارشناس رسمی دادگستری و … و همچنین مدارک دکتری، کارشناس ارشد، مهندس، استاد دانشگاه و ….. هیچ کدام دلیلی بر داشتن علم و تسلط کافی بر قوانین شهرسازی نبوده و از قضاء عدم اطلاع از قوانین فوق در نزد ایشان علاوه بر آسیب به کار حرفه‌ای خود موجب ضررهای جبران ناپذیر بر مردم و جامعه خواهد شد.

یکی از نکات خیلی مهم که باید برای انتخاب مدیران و متولیان شهری، مد نظر مسئولان و مردم قرار داشته باشد، جاذبه فوق‌العاده پست و عناوین مدیریت شهری برای افراد غیر متخصص و ناکارآمد است و دلیل عمده آن هم این است  که بر خلاف دیگر رشته و تخصص‌ها، نتیجه ناکارآمدی در امور شهری  خیلی زود مشخص نشده و این امر باعث می‌شود مدیران و کارشناسان ناکارآمد در یک سایه امن قرار گیرند .

در هر صورت ضرورت اطلاع از قوانین و مقررات شهرسازی برکسی پوشیده نیست و امید است با برگزاری تخصصی دوره‌های آموزشی مخصوصا برای مدیران و متولیان و کارشناسان امور شهری این کمبود تا حدودی جبران شود.

 

لینک کوتاه
https://urbanity.ir /?p=1737

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند

رای ما شهرسازان تهران مهندس نادر محمدی

به کسی در شورای شهر تهران رای دهید که از تمامی شهرسازان حمایت کند تا با کمک یکدیگر بتوانیم حقوق از دست رفته شهرسازان و مردم شهر تهران را به آنها باز گردانیم. مدیریت شهری یک امر تخصصی است و نه سیاسی

کد 6492 را به خاطر داشته باشید

مهندس نادر محمدی

برای مشاهده رزومه روی تصویر کلیک کنید