مقایسه چری تیگو ۷ و ام‌وی‌ام X33s

04:0052.2K0

مقایسه چری تیگو ۷ و ام‌وی‌ام X33s

خودروهای چینی که چند سالی است بازار کشور ما را به خوبی در دست گرفته‌اند، در ابتدای ورود به کشور به طراحی ضعیف، کپی‌شده و نامناسب معروف شدند. پس از گذشت مدتی و کارکرد آن‌ها، معضل ضعف ساخت و مونتاژ، متریال به کار رفته و البته از همه بدتر کشش نامناسب موتور نیز به آن‌ها اضافه شد.

همه این موارد دست به دست هم داد تا نمونه‌های کارکرده خودروهای چینی بازار خوبی را در هیچ مدل و کلاسی تجربه نکنند و معمولا به اینکه خریدار اول آن صاحب آخرش خواهد بود معروف باشند. اما با گذشت زمان و پیشرفت چینی‌ها، شرایط به طور کلی تغییر کرد. طراحی این خودروها با پیشرفت چشمگیر در نسخه‌های فیس‌لیفت توجه بسیاری به خود جلب کرد و کیفیت ساخت و متریال آن‌ها نیز بهبود یافت. موارد ذکر شده و البته آشفتگی بازار خودرو باعث شد تا محصولات چینی نیز شرایط بهتری در بازار کارکرده‌ها پیدا کنند.

برتری‌های پرچمدار چری

در این بین، چری تیگو ۷ از بهترین‌های چینی‌ها و پرچمدار چری خودرویی است که حتی در نسخه‌های کارکرده نیز قیمت بالایی دارد و با نسخه صفر برخی دیگر چینی‌ها هم قیمت است. برای مثال می‌توان یک نسخه ام‌وی‌ام X33s نیوفیس را هم‌قیمت یک دستگاه چری تیگو ۷ مدل ۹۶ خریداری کرد که اختلاف جالب توجهی است. اما اگر از معضل طراحی و ساخت و مونتاژ بگذریم آیا مشکل کشش نامناسب موتور این خودروها نیز برطرف شده و نمونه‌ای مانند چری تیگو ۷، در مشخصات فنی آنقدر خوب هست که به قیمت یک ام‌وی‌ام X33s صفر یا حتی گران‌تر از X22s صفر فروش برود؟

چری تیگو ۷، در هر دو تیپ موجود با موتور ۱.۵ لیتری توربوشارژ  ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ عرضه ‌شد. این موتور که قدرت آن به چرخ‌های جلوی خودرو منتقل می‌گردد، قادر به تولید ۱۴۰ اسب بخار قدرت و ۲۴۰ نیوتن‌متر گشتاور است. چری تیگو ۷، با وزن ۱۴۴۰ کیلوگرم صفر تا صد کیلومتر را در فاصله ۱۰.۵ ثانیه پیموده و قادر است به سقف سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد (منبع: chery divar). این بازده شاید در مقابل کره‌ای‌ها چندان جالب نباشد، اما در برابر دیگر چینی‌ها رضایت‌بخش است.

در مقابل، ام‌وی‌ام X33s با موتور ۲ لیتری ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ خود تنها می‌تواند ۱۳۹ اسب بخار قدرت و ۱۸۰ نیوتن‌متر گشتاور را در اختیار راننده قرار دهد. اختلاف چشمگیری است به‌خصوص وقتی بدانیم این خودروی به روز شده شتاب صفر تا صدش برابر با ۱۴ ثانیه بوده و سقف سرعتش فراتر از ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت نمی‌رود (منبع: mvm divar) در مورد سیستم انتقال قدرت و گیربکس دو خورد نیز باید گفت ام‌وی‌ام X33s در نسخه اتوماتیک اسپرت (که نمونه مد نظر ما و هم‌قیمت با تیگو ۷ مدل ۹۶ است) با گیربکس ۵ سرعته اتوماتیک و تیگو ۷ با جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک دو کلاچه عرضه می‌شوند.

 

عملکرد بهینه چری تیگو ۷

از مقایسه مشخصات فنی دو خودرو، اختلاف سطح آن‌ها کاملا محرز می‌شود و می‌توان گفت چری تیگو ۷ به دلیل رفع معضل ضعف موتور، به واقع یک چینی متفاوت و برتر است. در بخش مصرف سوخت نیز می‌توان عملکرد دو خودرو را مقایسه کرد.

چری تیگو ۷ در هر صد کیلومتر، سیکل ترکیبی ۶.۷ لیتر بنزین مصرف می‌کند. حال اینکه این رقم برای ام‌وی‌امX33s  حدود ۸.۵ لیتر ثبت شده است. در نتیجه چری تیگو ۷ در این قسمت نیز اقتصادی‌تر و بهینه‌تر ظاهر شده است.

معمولا در بحث خرید خودروهای کارکرده یک نکته مهم و حیاتی مطرح می‌شود و آن خدمات پس از فروش و پشتیبانی وارد کننده یا کمپانی تولید کننده است. مدیران خودرو طی سال‌های اخیر یکی از بهترین خدمات پس از فروش را در اختیار خریداران خود قرار داده است و مالکان این خودروها با معضل تامین قطعات یا تعمیرات هیچ دردسری ندارند. بنابراین می‌‌توان از این لحاظ نیز در خرید تیگو ۷ کارکرده، اطمینان خاطر داشت.

نتیجه اینکه، به نظر خرید یک نمونه چری تیگو ۷ کارکرده و سلامت در برابر خرید ام‌وی‌ام X33s اسپرت اتوماتیک صفر کیلومتر منطقی‌تر و معقول‌تر به نظر می‌رسد. برای مشاهده آگهی‌های نمونه‌های کارکرده تیگو ۷، می‌توانید بهdivar.ir مراجعه کنید.

 

لینک کوتاه
https://urbanity.ir /?p=1343

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند