در حالی که مدل “شهر ۱۵ دقیقه ای” برنامه ریزی شهری در سطح محله را ارتقا می بخشد ، سوئد به دنبال طراح هایی برای ایجاد شهر یک دقیقه ای است!

 

 

پروژه Street Moves : سوئد قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ عناصری سازگار مانند این پارکینگ و صندلی اسکوتر را به هر خیابان در محلات ایجاد کند. 

 
در سال ۲۰۲۰ در حالی که پاندمی کرونا باعث شد شهروندان بیشتر در سطح محلات خود و برای رفع نیاز های اولیه خود تردد کنند،یکی از داغ ترین ایده ها در برنامه ریزی شهری یعنی ” شهر ۱۵ دقیقه ای ” در دنیا مطرح شد. چشم انداز این طرح یک منطقه غیر متمرکز شهری بود که به ساکنان امکان می دهد نیازهای روزانه خود را در طی  ربع ساعت پیاده روی یا دوچرخه از خانه هایشان برآورده کنند ، این مفهوم به عنوان ابزاری برای کاهش انتشارگاز های گلخانه ای و تقویت زیست پذیری در تعدادی از شهرهای جهان دنبال شده است . ایده شهر ۱۵ دقیقه ای در پاریس اجرا شده است. د رهمین راستا سوئد هم به دنبال ایده شهر ۱ دقیقه ای است. نام این طرح را Street Moves گذاشته اند. این ایده فعلا در ۴ سایت در شهر استکهلم اجرا شده است که طراحی خیابان به دست خود مردم و با مشارکت خودشان صورت میگیرد و میزان استفاده از فضا برای پارکینگ و .. مشخص می شود.در این طرح باید هر خیابان در سوئد تا سال ۲۰۳۰ سالم ، پایدار و پر جنب و جوش باشد.
 
 
در اینجا ، صندلی و جایگاه اسکوتر در کنار یک ایستگاه  دوچرخه قرار دارند - ترکیبی که در محله های نزدیک ایستگاه های حمل و نقل منطقی به نظر می رسد
در اینجا ، صندلی و جایگاه اسکوتر در کنار یک ایستگاه دوچرخه قرار دارند – ترکیبی که در محله های نزدیک ایستگاه های حمل و نقل منطقی به نظر می رسد
 
 
 
 
لینک کوتاه
https://urbanity.ir /?p=1050

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند