بررسی انواع رنگ کابینت در آشپزخانه - انجمن شهرسازی ایران
بررسی انواع رنگ کابینت در آشپزخانه

بررسی انواع رنگ کابینت در آشپزخانه

امروزه بیشترین فضای آشپزخانه به‌صورت اپن و باز طراحی می‌شوند. در نتیجه کابینت‌ها جزئی اصلی از دکوراسیون منزل به‌شمار می‌روند. باید در انتخاب رنگ کابینت حساسیت به خرج داد؛ زیرا رنگ‌بندی صحیح کابینت و هماهنگی آن با دکوراسیون منزل می‌تواند هارمونی زیبایی را به‌وجود بیاورد. علاوه‌بر زیباتر شدن فضای خانه رنگ کابینت بر سلامت روان افراد خانواده نیز تاثیر خواهد داشت. شما می‌توانید با انتخاب درست رنگ کابینت در کنترل احساساتی مانند آرامش، تمرکز، استرس، اشتها و … تأثیرگذار باشید. پیش از خرید و انتخاب کابینت حتما به بررسی انواع رنگ کابینت در آشپزخانه بپردازید. کابینت هایی که در سال ۲۰۲۳ بسیار ترند شده اند  انواع کابینت آشپزخانه ممبران (کلاسیک، نئوکلاسیک و وکیوم) ، های گلاس و نئوکلاسیک هستند.

راه های انتخاب رنگ کابینت

چند راه برای انتخاب رنگ کابینت پیش از ثبت سفارش وجود دارند که به شرح زیر هستند.

  • جست‌وجو در اینترنت و فضای مجازی:

قبل از این‌که کابینت مورد نظر خود را سفارش دهید بهتر است کمی در اینترنت و فضای مجازی، درباره مدل مد نظر خود جست‌وجو کنید. با این‌کار می‌توانید مدل‌های مختلف در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت را بیابید و با آگاهی بیشتری رنگ کابینت خود را انتخاب کنید. در فضای مجازی با صرف مدت زمان بسیار کمی می‌توانید بسیاری از طرح‌ها و مدل‌ها را به‌راحتی مشاهده نمایید.

  • با یک متخصص کابینت ساز مشورت کنید:

حتما برای انتخاب کابینت و رنگ مدنظر با یک متخصص حرفه‌ای و کاربلد در این زمینه مشورت نمایید. با اینکار شما می‌توانید با قیمت کابینت مدنظر خود هم آشنا شوید و براساس بودجه خود رنگ و مدل را انتخاب کنید. برای یافتن بهترین تکنسین می‌توانید از دوستان و آشنایان و یا گوگل و اینستاگرام کمک بگیرید.

  • به نظرات متخصص دکوراسیون منزل توجه کنیم:

بعد از این‌که طرح و مدل کابینت خود را انتخاب کرده‌اید باید به‌دنبال یک طراح دکوراسیون خوب باشید. طراح دکوراسیون با بررسی فضای خانه به شما در نحوه چیدمان و رنگ‌بندی محیط خانه کمک می‌کند. متخصصین و تکنسین‌های کابینت‌ساز تنها در زمینه نوع کابینت مانند کابینت ممبران یا دیگر انواع آن تخصص دارند. آن‌ها درباره متناسب بودن نوع رنگ و… کابینت با فضای خانه نمی‌توانند نظری بدهند. از این رو باید با یک متخصص دکوراسیون داخلی هماهنگ نمایید.

ترکیب رنگ‌ها هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و باید با دکوراسیون منزل هم‌خوانی داشته باشند. به‌طور مثال اگر رنگ آبی در کابینت‌ها منزل به‌کار برده شود باعث کم شدن اشتها خواهد شد. در مقابل رنگ‌های تیره باعث کوچک نشان داده شدن آشپزخانه می‌شوند. پیش از خرید و سفارش نهایی کابینت حتما با یک طراح دکوراسیون داخلی مشورت نمایید تا بتوانید یک دکوراسیون زیبا و هماهنگ داشته باشید.

بررسی انواع رنگ کابینت در آشپزخانهکابینت رنگ روشن یا رنگ تیره؟

باید در زمان انتخاب رنگ کابینت به تیره یا روشن بودن رنگ آن دقت کنید. تاثیرات هر کدام از رنگ‌های تیره و روشن در دکور خانه متفاوت خواهند بود. اگر در ترکیب رنگی آشپزخانه خود از رنگ‌های آبی روشن استفاده نمایید؛ به شما حس پاکیزگی، خنکی و آرامش را تزریق خواهند کرد. در مقابل رنگ‌های تیره باعث ایجاد احساس مجلل و لوکس بودن فضای آشپزخانه خواهند شد. البته یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین تأثیرات رنگ‌بندی کابینت در آشپزخانه مربوط به آشپزخانه‌های کوچک و بزرگ است.

در آشپزخانه‌های بزرگ انتخاب رنگ کابینت بر کوچک یا بزرگ بودن فضا تاثیر خاصی ندارد؛ اما در آشپزخانه‌های کوچک باید به نوع و انتخاب درست رنگ توجه کافی داشته باشید. اگر رنگ تیره برای آشپزخانه کوچک انتخاب شود، فضا بسیار کوچک‌تر نشان داده خواهد شد. در آشپزخانه‌هایی با فضای کوچک نباید از رنگ‌های تیره به عنوان رنگ قالب استفاده کرد. این رنگ‌ها باعث کم نور شدن و کوچک‌تر شدن فضای آشپزخانه می‌شوند. در مقابل رنگ روشن برای آشپزخانه کوچک بهترین گزینه خواهد بود؛ زیرا رنگ‌های روشن سبب دلبازتر و بزرگ‌تر شدن فضای آشپزخانه می‌گردند.

کابینت رنگ مات یا رنگ براق؟

مات یا براق بودن رنگ کابینت آشپزخانه به سلیقه شما بستگی دارد. البته در زمان انتخاب رنگ مات یا براق باید به یک‌سری ویژگی‌های خاص این دو رنگ نیز توجه نمایید. کابینت‌های براق برای آشپزخانه هایی با فضای کوچک مناسب هستند. انعکاس نور این دسته از رنگ‌ها باعث بزرگ‌تر شدن فضا می‌شود. در مقابل کابینت‌هایی با رنگ مات و تیره برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب نخواهند بود.

یکی دیگر از گزینه‌های مورد توجه در رابطه با رنگ‌های مات و براق میزان کثیفی و لکه شدن آن‌هاست. کابینت های گلاس که در ردیف کابینت‌های براق قرار دارد، با کوچک‌ترین لکه‌ها سریعا کثیف می‌شوند. در مقابل در کابینت‌های مات کثیفی‌ها و لکه‌ها مشخص نخواهند بود. در کابینت‌های براق کوچک‌ترین خط‌وخشی به‌راحتی قابل رویت است. در برابر کابینت‌های مات خط‌وخش کمتری را نشان می‌دهند.

کابینت هایی با رنگ سفید

از پرطرفدارترین رنگ‌هایی که در آشپزخانه از آن‌ها استفاده می‌شود رنگ‌های سفید، کرم و شیری هستند. امروزه در بیشتر خانه‌های ایرانی این ۳ رنگ در دکوراسیون آشپزخانه و کابینت بسیار به چشم می‌خورند. کسانی که این رنگ‌ها را برای کابینت‌های آشپزخانه خود استفاده می‌کنند هیچ‌گاه از انتخاب خود پشیمان نخواهند شد. رنگ‌های دیگر مانند سبز، قرمز و… در ایران طرفداران محدودی دارند و بیشتر مردم انتخاب رنگ‌های تاپی مانند سفید، شیری، کرم، قهوه‌ای و… را ترجیح می‌دهند.

سفید بودن رنگ کابینت‌ها در فضای آشپزخانه، اطمینان خاطر و پاکی و تمیزی را به فرد القا می‌کند. همچنین رنگ‌های روشن و به‌خصوص سفید باعث بزرگ‌تر نشان داد شده فضای آشپزخانه می‌شود. رنگ سفید به سرعت کثیف خواهد شد و به نظافت زیادی نیاز دارد. سعی کنید در زمان انتخاب رنگ کابینت، رنگ سفید را با رنگ‌های دیگر ترکیب نمایید تا حس بی‌روحی و سرد بودن فضا کمتر شود.

بهترین گزینه برای ترکیب رنگ سفید با رنگ‌های دیگر، تناژهای تیره هستند. برای ترکیب رنگ سفید با رنگ‌های تیره می‌توانید درب‌ها و صفحه کابینت را سیاه کنید و باقی را از رنگ سفید استفاده نمایید. حتی می‌توان از کاشی‌های تیره در کاشی‌کاری آشپزخانه نیز استفاده کرد.

دیگر رنگ ها برای کابینت

یکی دیگر از رنگ‌های زیبایی که می‌توان برای کابینت‌های آشپزخانه از آن بهره‌مند شد، رنگ خاکستری و دیگر طیف‌های آن است. این رنگ را می‌توان در کابینت مدرن و کلاسیک بسیار مشاهده نمود. البته رنگ خاکستری و طوسی نیز جزء رنگ‌های خنثی هستند که باید در کنار آن از رنگ‌های دیگر نیز استفاده کرد. رنگ سیاه از رنگ‌هایی پررسیک برای دکوراسیون آشپزخانه به‌شمار می‌رود. این رنگ به مرور زمان تأثیرات منفی بر روح و روان اعضای خانواده می‌گذارد. در زمان انتخاب رنگ مشکی برای کابینت‌ها سعی کنید دقیق و حرفه‌ای عمل نمایید تا فضایی شیک داشته باشید. برای رنگ سیاه کابینت‌های نئوکلاسیک گزینه مناسبی خواهد بود.

یکی دیگر از رنگ‌های پرطرفدار در ساخت کابینت، رنگ قهوه‌ای است. این رنگ معمولا بهترین گزینه برای کابینت‌های ام دی اف خواهد بود. رنگ قهوه‌ای در آشپزخانه باعث دلگرمی، اصالت و صمیمت می‌شود. البته باید در زمان انتخاب تناژ رنگی قهوه‌ای به ابعاد آشپزخانه نیز توجه نمایید.

فهرست مطالب

5/5

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

سبد خرید شما

موردی یافت نشد
جمع فرعی تومان۰
حمل دریایی تومان۰
مالیات تومان۰
جمع تومان۰
0
دریافت نوتیفیکیشن از Urbanity.ir آیا می خواهید از جدید ترین مطالب و آموزش ها و تخفیف ها بدون سر زدن به سایت باخبر شوید؟ خیر بله