کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی، افزایش امنیت و کاهش هزینه‌ها را به همراه دارد - انجمن شهرسازی ایران


به نقل از پایگاه خبری وزار راه و شهرسازی ،

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی‌محمد اسمعیلی عضو هیات مدیره شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در نخستین نشست خدمات و فعالیت‎های کالیبراسیون این شرکت و نقش مراکز منطقه در توسعه آن که به صورت وب کنفرانس برگزار شد گفت: در راستای اهداف دولت مردمی سیزدهم و تاکیدات وزیر راه و شهرسازی بر کنترل کیفیت پروژه‌های عمرانی و اهمیت کالیبراسیون در این فرایند، سیاست شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بر تجهیز، به‌روز ‌رسانی و ارائه خدمات منحصربفرد بخش کالیبراسیون شرکت در پروژه‌های عمرانی و تضمین ارائه خدمات به بخش‌های مختلف جامعه مهندسی کشور است.

اسمعیلی به نقش و اهمیت تجهیزات اندازه‌گیری‌ در آزمون‌های فنی و مهندسی در دقت و صحت فرآیند نهایی کنترل کیفی اشاره کرد و گفت: با نتایج حاصل از کالیبراسیون است که تصمیم‌گیری‌های بعدی تاثیرگذاری خود را در ارتقاء کیفیت پروژه‌های عمرانی نشان می‌دهد.

اسمعیلی خاطر نشان کرد: شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بازوی توانمند وزارت راه و شهرسازی و مرجع ارائه خدمات کیفی در کشور است و با اقداماتی که در حوزه کالیبراسیون انجام داده از جمله برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی به توانمند شدن کارشناسان و اثربخشی فعالیت‌ها عمرانی در کشور کمک شایانی کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به توانمندی‌های فنی، مهندسی و تجهیزاتی و ظرفیت‌های خلق شده در بخش کالیبراسیون شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک این آمادگی را داریم که در هر نقطه ای از کشور خدمات منحصربفرد در این حوزه ارائه کنیم.

 پیشبرد اهداف پروژه منطبق بر نتایج حاصل از کالیبراسیون است

فرهاد احمدنیا، معاون فنی و نظارت مهندسی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک نیز در این نشست در جمع مدیران ستادی و استانی گفت: در اجرای یک پروژه، نتایج حاصل از  کالیبراسیون و اندازه‌گیری‌ها در پیشبرد اهداف و تطبیق با الزامات پروژه تاثیرگذار است.

احمدنیا ادامه داد: این موضوع زمانی از اهمیت بیشتری برخوردار است که نتایج بدست آمده را بخواهیم با نتایج دیگری مقایسه کرده و یا به اشتراک بگذاریم. در بسیاری از موارد نتایج نادرست به هزینه‌های اضافی در اجرای پروژه منجر شده و مشکلات جبران ناپذیر به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه تجهیزات و ابزارهای آزمایشگاهی معمولا در طی دوره استفاده به دلایلی از جمله شرایط محیطی، تعداد و تنوع فعالیت‌ها، جابجایی، نحوۀ سرویس و نگهداری، تغییرات و نوسانات الکتریکی ممکن است دچار فرسودگی شوند اظهارداشت: این تجهیزات به تدریج عملکرد اولیه و مطلوب خود را از دست می‌دهند. بنابراین باید مطابق با نظام‌نامه و برنامه زمانبندی شده مشخصی مورد ارزیابی و کالیبراسیون مجدد قرار گیرند تا صحت عملکرد آنها اثبات شود. اهمیت این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که امروزه سیستم‌های کالیبراسیون در دنیا به عنوان مرجع جهانی مشترک، قابل ردیابی هستند.

احمدنیا خاطر نشان کرد: خدمات فنی و مهندسی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک علاوه بر داشتن منابع انسانی متخصص، کارآمد و خبره، بهره‌گیری از تجهیزات مناسب و کالیبره، بهره‌وری مطلوبی را برای ارتقاء کیفیت در کشور ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه حفظ و نگهداری تجهیزات و کالیبراسیون مستمر دوره‌ای تاثیر مستقیمی بر صحت نتایج آزمایش‌ها دارد، افزود: در شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به نقش مهم سرمایه‌های انسانی حوزۀ کالیبراسیون، در راستای دستیابی به اهداف شرکت توجه ویژه‌ای شده و انتخاب و تصمیم‌گیری در خصوص بکارگیری کارشناسان کالیبراسیون با نگاه بلند مدت و با برنامه‌ریزی‌ مدون همراه با آموزش، استفاده از اپراتور متخصص نیز در دستیابی به تصمیم‌های درست تعیین کننده است.

احمدنیا با تاکید بر اثربخشی فعالیت‌ بخش کالیبراسیون شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گفت: حضور در بازارهای جدید و ارائه خدمات برون سازمانی باید برنامه‌های مهم مراکز استان‌ها در حوزه خدمات کالیبراسیون در سال آینده باشد.

جابر عرب مدیر آزمایشگاه کالیبراسیون آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک نیز در این نشست گفت: آزمایشگاه کالیبراسیون شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در سال ۱۳۹۰ راه‌اندازی شد و امروز با ارائه خدمات در بخش‌های نیرو، دما، جرم، حجم، ابعاد، فشار و کمیت‌های شیمیایی آمادگی ارائه خدمات دارد.

عرب با اشاره به گواهینامه‌های دریافت شده توسط آزمایشگاه کالیبراسیون گفت: این آزمایشگاه بر اساس آخرین گواهینامه صادره از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، صلاحیت ارائه خدمات در مجموع ۴۱ سنجه مختلف شامل ۱۴ ابعاد، ۵ دما، ۸ حجم، ۳ جرم، ۵ نیرو،۱ دورسنجی، ۳ شیمی و ۲ فشار را در ۷ کمیت بر اساس آخرین ویرایش استانداردهای بین‌المللی و ملی ایران دارد.

وی با اشاره به شرح وظایف حوزه کالیبراسیون در شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گفت: حفظ و نگه‌داشت سیستم ایزو ۱۷۰۲۵ آزمایشگاه کالیبراسیون بر اساس الزامات مرتبط با مرکز ملی تایید صلاحیت ایران بوده و چارچوب‌های مطرح شده از سوی نهادهای بالادستی در خصوص نحوه فعالیت‌ها و اقدامات اجرایی را بطور دقیق اجرایی و عملیاتی می‌کند و توجه ویژه‌ای به بخشنامه‌های صادره و رعایت استانداردهای داخلی و بین‌المللی دارد.

مدیر آزمایشگاه کالیبراسیون آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گفت: با توجه به سیاست‌های کلان شرکت در خصوص توسعه خدمات فنی و مهندسی، آزمایشگاه کالیبراسیون نیز در برنامه‌های سال آتی موضوع خرید و بروزرسانی تجهیزات مرجع را در دستور کار دارد و از این فرصت برای ورود به بازارهای جدید و ارائه خدمات و ارتقاء توانمندی‌ها بهره خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: از دیگر برنامه‌های آزمایشگاه کالیبراسیون توجه ویژه به مقوله آموزش به عنوان ابزاری برای توسعه فردی و افزایش توانمندی‌ها است که برگزاری این دوره‌های تخصصی، افزایش بهره‌وری و عملکرد بهتر در ارائه خدمات آزمایشگاه به همراه داشته است.

عرب به موضوع حفظ و نگهداری از تجهیزات مرجع آزمایشگاه کالیبراسیون اشاره کرد و افزود: با توجه به حساسیت تجهیزات کالیبراسیون و ارزش بالای این تجهیزات، در شرایط فعلی لازم است دقت بیشتری در نگهداری از این تجهیزات بکار بسته شود.

به گزارش شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک، در پایان این نشست مدیران استانی با بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود به منظور تسریع در فرآیند ارائه خدمات کالیبراسیون و فعال شدن ظرفیت‌های موجود در سطح منطقه پیشنهادهایی را در راستای افزایش بهره‎وری و بهبود عملکرد در حوزه خدمات کالیبراسیون ارائه کردند.

فهرست مطالب

5/5

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

سبد خرید شما

موردی یافت نشد
جمع فرعی تومان۰
حمل دریایی تومان۰
مالیات تومان۰
جمع تومان۰
0
دریافت نوتیفیکیشن از Urbanity.ir آیا می خواهید از جدید ترین مطالب و آموزش ها و تخفیف ها بدون سر زدن به سایت باخبر شوید؟ خیر بله