راهنمای پیدا کردن نشتی از لوله

06:001980

راهنمای پیدا کردن نشتی از لوله

تقریبا تمام قسمت های خانه مانند لوله، سینک، وان یا لوازمی مانند ماشین ظرفشویی حاوی آب هستند. اما آب در صورت چکه کردن به دشمن تان تبدیل شده و همه چیز را خراب می کند. حتی خانه های تازه ساخت هم به این مشکل دچار می شوند. اما همه چکه ها مشهود نیستند و وقتی همه جا را ویران کنند خود را نشان می دهند. در حالی که باید چکه ها را زودتر کشف کرده و مشکل را حل کرد. در اینجا می خواهیم راه های تشخیص چکه در لوله را معرفی می کنیم. 

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید برآورد قیمت لوله کشی ساختمان را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک لوله کش در تهران باشید می‌توانید درخواست لوله کشی ساختمان ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

بررسی قبض آب

قبوض ماهیانه قابل پیش بینی هستند، اگر قبض یک ماه به طرز عجیبی بالا رفته پس چکه وجود دارد. معمولا یک خانواده ماهانه بیشتر از ۱۲،۰۰۰ گالن آب مصرف نمی کنند، در حالی که یک قطره کوچک هم در سال ۱۰،۰۰۰ گالن آب مصرف می کند. پس باید قبض را بررسی کنید. 

 

بررسی کنتور

در صورت شک داشتن به چکه کنتور خانه را بررسی کنید. کنتور معمولا جلوی خانه است. این مراحل را دنبال کنید: 

  1. تمام َشیرآلات خانه را بسته و ماشین ظرفشویی و لباسشویی را خاموش کنید. 
  2. کنتور را بررسی کرده و عدد ان را یادداشت کنید. یک ساعت بعد برگشته و در صورت تغییر اعداد احتمال چکه وجود دارد. 
  3. برای دانستن این که چکه داخل خانه است یا بیرون فلکه آب را ببندید. این فلکه در موتورخانه یا بیرون وجود دارد. 
  4. کنتور را بررسی کرده و عدد را یادداشت کنید. یک ساعت بعد برگردید، اگر عدد عوض نشده پس چکه توی خانه است. اگر عوض شده پس لوله بیرون خانه چکه می کند. 

 

بررسی حیاط 

در صورتی که چمن حیاط در یک قسمت سبزتر و سرحال تر است، پس احتمالا لوله زیر آن نشت می دهد. در صورتی که زیاد باشد در آن قسمت آب جمع می شود. 

 

بررسی لوازم و شیرآلات

اگر کنتور وجود چکه توی خانه را نشان می دهد کابینت آشپزخانه، لاندری و سینک حمام را بررسی کنید تا مطمئن شوید خشک هستند. شاید زیر توالت، لوله و دوش آب جمع شده باشد. در آن صورت فلکه آب را بسته و لوله کش خبر کنید. 

 

بررسی توالت

اگر زیر لوازم آب جمع نشده باید توالت را بررسی کنید. ممکن است آبراه توالت (لوله لاستیکی که تا پیش از زدن سیفون مانع ورود آب به کاسه می شود) با گذشت زمان خراب شده باشد و آب به کاسه وارد شود. کمی رنگ خوراکی را در مخزن ریخته و صبر کنید. در صورت وجود چکه در عرض پنج دقیقه کاسه رنگی می شود. در این صورت باید لوله کش خبر کرده یا خودتان آبراه را عوض کنید.

 

توجه به علائم وجود چکه

در صورت شکستن لوله زیر سینک ب بیرون می پاشد و بهوجود چکه پی می برید، اما گاهی اوقات لوله های توی دیوار چکه می کنند و حتی در صورت کسب اطمینان از طریق کنتور نمی دانید کجا دنبال چکه باشید. در این شرایط علائم وجود چکه را بررسی کنید. 

  • تغییر رنگ دیوار: این نشانه وجود چکه پشت دیوار و نفوذ آن به بیرون را نشان می دهد. لکه روی سقف و دیوار زرد یا قهوه ای است. 
  • جمع شدن رنگ یا کاغذ دیواری: هر دو نشانه خیس بودن دیوار هستند. گاهی اوقات دیوار کپک میزند که نشانه زیاد بودن چکه و نیاز به تعمیر دیوار است. 
  • صدای چکه: در حالی که برخی از چکه ها مثل چکه توالت بی صدا هستند، چکه های دیگر شنیده می شود و شما را راهنمایی می کنند. 
  • بوی کپک: با گذشت زمان چکه به رشد کپک منجر می شود. گاهی اوقات روی دیوار لکه زردی و کپک میبینید و حتی بوی آن حس می شود. 

همه اینها نشانه وجود چکه است، اما یادتان باشد که همه چکه ها از لوله نیستند بلکه می توانند از سقف و پنجره باشند. برای پیشگیری از آسیب بیشتر باید هرچه زودتر آن را تعمیر کرد. 

 

استفاده چکه سنج

برخی از لوله و شیرآلات بیشتر چکه می کنند. احتمال سوراخ شدن مخزن آبگرمکن زیاد است و شیرهای بیرونی هم در فصل سرما چکه می کنند. به همین دلیل استفاده از دستگاه هایی مثل چکه سنج می تواند موثر باشد. 

لینک کوتاه
https://urbanity.ir /?p=1007

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند