09128989801 ENVI - met کارگاه آموزش نرم افزار ان وی ENVI-met

دوره  آموزشی نرم افزار
ENVI_MET
کاربردي در شهرسازي
توسط انجمن تخصصی شهرسازی ایران و ارائه گواهي
( برای نخستین بار در ایران )

 کاربرد نرم افزار ENVI_MET

 

تضمین آسایش و سلامت مردم و حفظ گیاهان، کلید موفقیت و پایدار بودن یک بنا و یک شهر خواهد بود. ساختار مناسب شهرها و فضاهای سبز جهت ایجاد آسایش، فردایی بهتر برای همگان به ارمغان خواهند آورند.

 

نرم افزار ENVI-met به عنوان همراه شما در تمام مراحل طراحی و برنامه ریزی، راه حل هایی را ارائه می­دهد تا طرح شما به بهترین شکل معیار های آسایش و راحتی را برای شهروندان داشته باشد . این نرم افزار با استفاده از یک مدل عددی پذیرفته شده و بین المللی و بر پایه ی علمی، سبز بودن بنا و شهر را اثبات می نماید و طرح شما را در مقایسه با دیگران که در طرح های خود تنها فاکتورهای کلیشه ای و قدیمی را در نظر می گیرند برتری می بخشد. اگر تا کنون ایده های شما از نظر سبز بودن کنترل نشده است می توانید از طریق تکنولوژی شبیه سازی، نوآوری های خود را آزمایش و اثبات کنید. این نرم افزار یکی ار محبوب ترین نرم افزارها در مقیاس خرد آب و هوا می باشد که به وسیله مایکل بروس آلمانی طراحی شده است که برای شبیه سازی واکنش های متقایل سطح- گیاه- هوا بلکه برای محیط های درون شهری و تحزیه و تحلیل رژیم آسایش دمایی در مقیاس های خرد کاربرد دارد. یادگیری و استفاده از این نرم افزار را به تمامی متخصصان شهرسازی و سایر متخصصات علوم شهری توصیه می کنیم.

 

 

نرم افزار ENVI-met برای طراحان شهری:

 

فضاهای شهری سیستم های بسیار پیچیده با تعداد بسیار زیادی از واکنش میان  فضاها و زمان است. برای طراحی شهرهای انعطاف پذیر و پایدار بخصوص با گستره ی وسیعی از متغیرهای اقلیمی، شما باید بدانید چگونه هر تغییری بر الگوی وزش باد، اقلیم محلی و کیفیت هوا تاثیر می گذارد. شبیه سازی های پیشرفته توسط این نرم افزار، آخرین تکنولوژی برای مناطق مسکونی از جمله تکنولوژی آبی و دیوارهای سبز و طراحی مجموعه ها و سکونتگاه های شهری و پارک ها و فضای سبز را در برمی گیرد. با تحلیل های این نرم افزار شما قادر خواهید بود تمرکز خود را از سطح یک ساختمان تا سطوح بزرگ شهری گسترش دهید تا تاثیرات نامطلوب را شناسایی نموده و پتانسیل های موجود را ارتقا دهید.


 

نرم افزار ENVI-met برای شهرسازان و برنامه ریزان شهری:

 

متخصصان شهرسازی و برنامه ریزی شهری در هنگام برنامه ریزی و کار با نقشه های شهری باید اطلاعات سایت مورد مطالعه خود را در این نرم افزار وارد کنند تا شبیه سازی حرارتی و تاثیر کاربری های طراحی شده و رابطه آن بر گردش هوا و جریان باد در شهر را مشاهده و بررسی نمایند تا بتوانند بیشترین آسایش حرارتی را برای ساکنان فراهم آورند و در در مصرف انرژی و سوخت صرفه جویی شود . شهرهای پایدار و موفق شهرهایی هستند که ساکنان خود را به گذراندن زمان در بیرون از منزل تشویق کرده و خیابان ها و فضاها را با زندگی پر می کنند، نه اینکه آن ها را وادار به عبور هر چه سریعتر از آن کنند. یکی از نکات مورد نیاز برای جذب نمودن عابران، خریداران و مردم جهت لذت بردن از فضای بیرون رستوران ها ایجاد و حفظ شرایط آسایش حرارتی در طول شبانه روز است. ترکیب صحیحی از سایه و آفتاب و تنوع خرد اقلیم ها، جذابیت و جنب و جوش فضای بیرونی را تضمین نمی کند، اما قطعا، عدم به کارگیری آن، یک فضای رها شده را به وجود خواهد آورد.


 

نرم افزار ENVI-met برای معماران منظر:

 

به کمک این نرم افزار می توان با دقت بالا، نمونه هایی از آّب، خاک، دما، تابش خورشید و فیزیولوژی گیاهان را با بالاترین تأثیر از طریق شبیه سازی عملکرد جهت دستیابی به راه حل های سبز بررسی نمود.با استفاد از treePass  در نرم افزار ENVI-met ، می توان به یک دید کلی از میزان نیاز به فضای سبز و موقعیت سایت با بهترین حالت رسید و بررسی نمود که منظر طراحی شده تا چه حد بهینه می باشد.

 

نرم افزار  ENVI-metبرای معماران:

 

حوزه ی خدمات نرم افزار  ENVI-metدر شاخه ی معماری بسیار وسیع و عمیق می باشد. شبیه سازی های جامع، تمامی موارد از تأثیرات حاصل از تغییرات کوچک در حد انتخاب نوع نما تا ابعاد بزرگ تر همچون تأثیرات همسایگی بر روی ساختمان را در برمی گیرد و با استفاده از شبیه سازی، شما می توانید از طریق اطلاعات علمی تولید شده توسط مدل های اقلیمی، تأمین شرایط آسایش در طرح خود را اثبات نمایید. جاگیری بنا، مصالح به کار رفته در نما و قرارگیری پوشش های گیاهی یک خرد اقیلیم مجزا ایجاد می نماید که هم بر شرایط داخل و هم بر شرایط خارج بنا تأثیر می گذارد. اقلیم شهری به عنوان یک سیستم پیوسته است که در آن  تمام اجزا بر یکدیگر تأثیر می گذارند و هر جز کوچکی در یک چهارچوب مشخص جاگیری می کند. استفاده از ENVI-met  نه تنها امکان مشاهده ی تصاویری از گزینه های مختلف قابل طراحی را به شما می دهد بلکه میتوان آن را با استفاده از روش های علمی محک زد.سرفصل دوره  ENVI_MET

 

معرفی نرم افزار

-         معرفی نرم افزار و قابلیت های آن

-         حیطه های مورد استفاده

-         بررسی نمونه های موفق مدل شده با  شبیه ساز ENVI-met

-         معرفی فنی وریاضی مدل

-         بررسی پروسه شبیه سازی مدل و نحوه محاسبات به صورت ساده (تئوری و عملی)

مدل سازی

-         آموزش شیوه مدل سازی از جمله ایجاد موقعیت جغرافیایی مدل در نرم افزار

-         تعین سطح فضای مدل

-         انتخاب سیستم ارتفاعی در مدل بر اساس نیاز

-         نحوه ساخت محیط مصنوع در نرم افزار

-         آموزش ساخت مدل بر اساس تصاویر ماهواره ای و غیره

برنامه دهی

-         شبیه سازی و استخراج نتایج

-         آشنایی با مراحل شبیه سازی

-         آشنایی با خطا ها در مرحله قبل از شبیه سازی نهایی

-         تمرین عملی مدل نمونه

-         آشنایی با خروجی های نرم افزار و نحوه استخراج نتایج

-         چگونگی تحلیل و آنالیز نتایج

قابلیت های نرم افزار:

-        بررسی جریاد باد در اطراف و بین ساختمانها

-        تاثیر پوشش گیاهی در ایجاد خرد اقلیم

-        بررسی میزان پراکندگی آلاینده ها

-        مدلسازی در مقیاس شهری

-        بررسی آسایش حرارتی در فضای شهری