قالب وردپرس

مسکن

زمان بازگشت رونق به بازار مسکن

[ad_1]

۱۹ May 2016 | 11:35 am

زمان بازگشت رونق به بازار مسکن رییس اتحادیه املاک تهران معتقد است اگرچه افزایش سقف تسهیلات، مسکن بازار را به تحرک بیشتر وا خواهد داشت اما نهایتا منجر به رشد قیمت ها شده و سال آینده با ثبات قیمت مواجه خواهیم بود. تابستان امسال کم معامله ترین تابستان در ۱۰سال گذشته بوده است. رکودی که از ابتدای […]

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بازار اجاره در انتظار روزهای داغ تابستان

[ad_1]

۱۹ May 2016 | 6:29 am

تابستان پرکارترین فصل سال برای موجران، مستأجران و بنگاه‌های مشاور املاک است.به همین دلیل این فصل معمولاً بیشترین میزان رشد اجاره بها را دارد اما افزایش قیمت، محدود به فصل تابستان نیست و قیمت‌ها در حال حاضر هم معادل ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران ،  هر چند در بازار مسکن گفته می‌شود طبق عرف افزایش قیمت‌ها بر اساس میزان تورم یا افزایش قیمت مسکن است اما با توجه به کاهش نرخ تورم و ثابت ماندن قیمت مسکن بازار اجاره همچنان سیر صعودی دارد و امسال تمایل مالکان بیشتر به سمت اجاره است تا رهن. کاهش نرخ سود بانکی از سال گذشته موجب شده مالکان رهن کمتر و اجاره بیشتر را به رهن کامل یا رهن بیشتر ترجیح دهند.  از این رو برخی مشاوران املاک پیش‌بینی می‌کنند با گرم شدن بازار رهن و اجاره در تابستان، سهم قراردادهای رهن کامل با کاهش نسبت به سال گذشته روبه‌رو شود.

 البته هنوز تا فرا رسیدن فصل بازار داغ اجاره یک ماه زمان باقی است و موجران تا حدودی شرایط مستأجران را در نظر می‌گیرند و مستأجران هم با انعقاد قرارداد در فصل بهار می‌توانند خانه مورد نظر خود را با قیمت مناسب‌تری  اجاره کنند. چنین وضعیتی طبعاً برای مستأجرانی که خواستار پرداخت اجاره‌بهای کمتر هستند، مطلوب است.

بنابر آماری که اخیراً مرکز آمار منتشر کرده متوسط مبلغ اجاره‌ ماهانه به علاوه ۳ درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیر بنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ۴ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۵/۹ درصد افزایش داشته‌ است. بررسی فایل‌های اجاره نشان می‌دهد کمترین میزان اجاره مربوط به خانه‌های با سن بالا و امکانات کم است.

 بیشتر این خانه‌ها فاقد پارکینگ و آسانسور هستند. خانه‌هایی که این امکانات را داشته باشند با قیمت بالاتری برای اجاره عرضه می‌شوند. فایل‌های اجاره مشاوران املاک نشان می‌دهد واحدهای مسکونی کمتر از ۱۰۰ متر و واحدهای ۷۰ متری بیشترین متقاضی را داشته و عمده قراردادهای اجاره را به خود اختصاص می‌دهند. بررسی سامانه اطلاعات بازار املاک ایران نیز این گزاره را تأیید می‌کند و نشان می‌دهد از ابتدای اردیبهشت ماه تا روز گذشته مجموعاً ۵ هزار و ۱۵۴ قرارداد اجاره منعقد و ثبت شده است که از این تعداد ۴ هزار و ۱۴ مورد یعنی تقریباً ۷۸ درصد آنها مربوط به آپارتمان‌های تا ۱۰۰ متر مربع بوده است.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بخشی از واحدهای مسکن مهر رشت به شهرداری واگذار می شود

[ad_1]

۱۸ May 2016 | 10:46 pm

بخشی از واحدهای مسکن مهر رشت به شهرداری واگذار می شود. – به گزارش ، به نقل از روابط عمومی اداره کل راه وشهرسازی گیلان، علی خاوری در جلسه ای که با حضور شهردار رشت و پیمانکارمربوطه برگزارشد، تفاهم نامه واگذاری بخشی از واحدهای مسکن مهر به شهرداری رشت را منعقد کرد. وی با ارائه گزارشی از واحدهای درحال ساخت مسکن مهر گفت: در فاز یک مسکن مهر رشت ۵۰۰ الی ۶۰۰ واحد ظرفیت خالی موجود است که با تفاهم صورت گرفته با شهرداری رشت …
منبع خبر: تسنیم نیوز
دسته بندی خبر: اقتصادی

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

ابطال مصوبه کمیسیون ماده ۵ پروژه تجاری- اداری میدان ونک

[ad_1]

۱۸ May 2016 | 9:36 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۹۵/۲/۶ خود پس از استماع گزارش دبیرخانه شورای عالی درخصوص مصوبه کمیسیون ماده ۵ شهر تهران پیرامون پروژه تجاری- اداری میدان ونک و بحث و تبادل نظر، ضمن تاکید مجدد بر ضرورت ارایه طرح یکپارچه اراضی پیرامون میدان ونک جهت بررسی و طی مراحل اخذ تصمیم نهایی درشورایعالی، مصوبه شماره ۵۵۴ مورخ ۹۴/۱۰/۱ کمیسیون ماده ۵ شهر تهران را به دلیل مغایرت با مصوبه و حکم صریح مورخ ۹۲/۱۲/۹ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و نیزمغایرت با مصوبات بلند مرتبه سازی شهر تهران (موضوع مصوبه مورخ ۹۴/۱۰/۱۴ شورای عالی)، ابطال نمود.

در ادامه نامه ارسالی معاونت معماری وشهرسازی و دبیرخانه شورایعالی معماری وشهرسازی به تهران و شهردار و رئیس شورای اسلامی شهرتهران آمده است: کمیسیون ماده ۵ دراین مورد و موارد مشابه، درصورت عدم مغایرت طرح موضوع با مصوبات شورای‌عالی، صرفا مجاز به ارائه پیشنهاد به شورای‌عالی برای اعلام نظر شورا می‌باشد. ضمنا تا تهیه طرح یکپارچه اراضی پیرامون میدان ونک وطی مراحل بررسی استانی و ارجاع به شورای عالی و اتخاذ تصمیم نهایی، انجام هرگونه عملیات اجرایی در این محدوده ممنوع است.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

گزارش تصویری: کنفرانس ملی محافظت ساختمان‌ها و سیستم‌های حمل و نقل در برابر آتش

[ad_1]

۱۸ May 2016 | 1:54 pm

چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ – ۱۳:۵۴


[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

قیمت یک سوم معاملات مسکن در اردیبهشت

[ad_1]

۱۹ May 2016 | 5:33 am

بازار معاملات آپارتمان های مسکونی در تهران روزهای آرامی را پشت سر می گذارد. این آرامش خود را در ثبات نسبی قیمت ها و در عین حال انجام معاملات قطعی نشان می دهد. آن گونه که مشاوران املاک از وضعیت بازار مسکن خبر می دهند، در حال حاضر بخشی از متقاضیان خرید املاک مسکونی افرادی هستند که با مشاهده نشانه های پیش رونق در بازار، از میان شیوه های مختلف سرمایه گذاری تصمیم گرفتند نقدینگی خود را به ملک تبدیل کنند. آنها امیدوارند که به این ترتیب از منفعت درازمدتی برخوردار می شوند. این متقاضیان سرمایه اندک خود را به یک …

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

انتقاد از افزایش تعرفه مهندسان ناظر

[ad_1]

۱۸ May 2016 | 12:26 pm

فرشید پورحاجت با بیان اینکه تعرفه های سازمان نظام مهندسی ساختمان هرساله افزایش پیدا می کند، گفت: باوجود اینکه صنعت ساختمان درگیر رکود است و مصالح ساختمانی هم رشدی نداشته است اما سازمان نظام مهندسی ساختمان، تعرفه های نظارت را افزایش داده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وی با اشاره به تاثیر افزایش نرخ خدمات مهندسی بر هزینه تمام شده مسکن، اظهار داشت: یکی از مشکلات سازندگان این است که خدمات مهندسی به شکلی صوری ارائه می‌شود و نظارت واقعی وجود ندارد اما هرساله نرخ ها را افزایش می‌دهند.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اعلام اینکه در حال حاضر برای ساختمان های گروه ج هر مترمربع ۵۰ هزار تومان بابت خدمات فنی مهندسی دریافت می شود، افزود: قرار است این خدمات ۱۴ درصد افزایش پیدا کند.

پورحاجت با بیان اینکه هیچگونه رقابتی در خدمات فنی مهندسی وجود ندارد، گفت: خدمات چه مطلوب چه نامطلوب باشد یک رقم برای آن دریافت می‌شود که این واقعا محل اعتراض سازندگان است و معتقدیم که باید خدمات فنی مهندسی رقابتی شود.

وی با تاکید بر اینکه نرخ خدمات در نقاط مختلف باید متفاوت باشد، افزود: وقتی پویایی و رقابت در خدمات فنی مهندسی نمی بینیم چطور انتظار داریم که ساختمان های مناسب ساخته شود و کیفیت در ساخت و ساز رعایت شود.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با انتقاد از اینکه نرخ گذاری در استان ها به درستی انجام نمی گیرد، گفت: نرخ گذاری باید براساس مناطق مختلف متفاوت باشد نه اینکه هر قیمتی که برای تهران تعیین می شود برای سایر استان‌ها هم باشد.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

شهردار بیستون خبر داد از عدم وجود آرامستان تا توقف پروژه مسکن مهر بیستون

[ad_1]

۱۸ May 2016 | 11:56 pm

شهردار بیستون با بیان اینکه این شهرستان مکان مشخصی برای احداث آرامستان ندارد، گفت: مسکن مهر ۲۵۶ واحدی بیستون متوقف شده است که نیازمند مساعدت مسؤولان مربوطه برای حل این مشکلات هستیم.

– به گزارش سایت قطره و به نقل از” از هرسین، احسان احمدی نصر عصر امروز در جلسه شورای اداری شهرستان هرسین با اشاره به اینکه کمربندی بیستون در میانه های مسیر متوقف شده است، گفت: تکمیل این کمربندی موجب تردد کامیون ها از این محور شده و از مشکلات شهروندان در رفت وآمد درون شهری می کاهد.

وی با اشاره به اینکه این منطقه از یک قدمت تاریخی دیرینه برخوردار است، اظهار کرد: نیازمند ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و انجام پروژه های مختلف هستیم و یکی از اقدامات بسیار خوب در این منطقه انجام کریدور گردشگری بیستون به طاق بستان است.

شهردار بیستون با اشاره به اینکه استاندار کرمانشاه نسبت به این پروژه نظر مساعد دارد خواستار اختصاص ۵ درصد از اعتبارات میراث بیستون به شهرداری این شهر برای ساماندهی وضعیت اطراف این محوطه تاریخی و جهانی شد.

احمدی نصر با تأکید براینکه بیستون آرامستان ندارد و نیازمند اختصاص ۵ هکتار زمین برای احداث آرامستان هستیم، گفت: مجتمع فرهنگی – هنری بیستون نیازمند همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان هرسین است که شهرداری ۲ هزار متر زمین برای ساخت این مجتمع اختصاص داده که ۲ هزار متر دیگر نیز می توانیم برای توسعه این مجتمع اختصاص بدهیم.

وی با اشاره اینکه به جایگاهی برای تخلیه زباله ها وجود ندارد، تعیین و تکلیف پارک جنگی بیستون از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه را مورد تأکید قرار داد و متذکر شد: مسکن مهر ۲۵۶ واحدی بیستون با پیشرفت فیزیکی ۶۳ درصد متوقف شده که این موضوع نیز باید تعیین و تکلیف شد.

انتهای پیام/۲۷۰۰/ر۲۰/ http://fna.

ir/4CDYU6 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: بیستونشهردارمسکن مهراستاندار کرمانشاهکرمانشاههرسینپروژهمنتشرشهرداریاستان کرمانشاهخبرگزاری فارسپیامتاریخیمسکنمشکلاتسرمایه گذاریمنابع طبیعیواحدیمنطقهادارهاستاناحمدیفرهنگخبرگزاریفارسهاییاستانداردرصدزمینگردشگری

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

رمز رشد از مسیر مسکن/ نگاهی به نحوه فرصت‌سازی چین از رکود ملکی

[ad_1]

۱۸ May 2016 | 9:48 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، دولت چین با این تشخیص که «فروش نرفتن خانه‌های متراژ بزرگ و دارای قیمت بالا» باعث افت معاملات خرید و کاهش سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی شده است، اخیرا اولویت برنامه‌های اقتصادی خود را بر «فرصت‌سازی از رکود مسکن در جهت رشد اقتصاد» پایه‌ریزی کرده و برای این منظور، پنج سیاست مالی منعطف را برای تقویت توان خرید متقاضیان و تحریک سازنده‌ها، به اجرا درآورده است. مهم‌ترین سیاست‌ها، کاهش نرخ بهره وام‌های ساخت و خرید مسکن است. همزمان قدرت وام‌های خرید از ۷۰ درصد میانگین ارزش خانه به ۸۰ درصد برای خانه‌اولی‌ها و ۵۰ تا ۶۰ درصد برای متقاضیان خرید خانه دوم، افزایش پیدا کرده است. همچنین طول دوره بازپرداخت وام‌ها نیز به ۳۰ سال تبدیل شده است تا جامعه تقاضای موثر افزایش یابد. چین یکی از بزرگ‌ترین بازارهای تسهیلات رهنی (وام مسکن) را در اختیار دارد. کارشناسان اقتصادی چین، در تایید «استارت رونق مسکن با مداخله دولت»، برای تداوم رونق اولیه اعلام کرده‌اند: واحدهای مازاد باید بدون افزایش قیمت فروخته شود.

بازتاب سیاست‌های اخیر دولت چین برای تحریک بخش مسکن به «معاملات و ساخت‌و‌ساز بیشتر» در این کشور، فرضیه «بن‌بست خروج بازار ملک از رکود نوع دوم» را ابطال کرد.

چین که اخیرا یکی از برنامه‌های کلیدی‌اش در حوزه تامین مسکن ارزان‌قیمت تحت عنوان «نوسازی مشارکتی ساختمان‌های فرسوده داخل شهرها به‌صورت محله‌ای»، به الگوی ایران تبدیل شده است، به‌تازگی اقداماتی را برای رونق بخشیدن به مسکن آغاز کرده که جهت‌گیری آنها، «رشد اقتصادی» در این کشور را تضمین می‌کند. در چین، «مازاد عرضه» خانه‌های متراژ بزرگ، گران قیمت و بعضا لوکس، از یکسو توان خرید را از متقاضیان مسکن گرفته و از سوی دیگر امکان ساخت‌و‌سازهای جدید را از سازنده‌ها سلب کرده و برآیند این دو اتفاق به شکل‌گیری رکود نوع دوم در بازار مسکن این کشور منجر شده است. بروز این نوع از رکود مسکن، در مقایسه با رکود اول که به سبب کمبود عرضه در برابر تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت شکل می‌گیرد، معمولا برنامه‌ریزی دولت‌ها برای نحوه پایان دادن به آن را سخت و پیچیده می‌کند.

نوع دوم رکود مسکن که طی دو سال اخیر در ایران نیز برقرار بوده، دو نگاه سیاستی متفاوت از هم را برای توقف آن، در پی داشته است. یک نگاه آن است که اگرچه بخش مسکن، ارتباط پیشین قوی با سایر بخش‌های اقتصادی دارد و رونق آن باعث تولید و حرکت حداقل ۱۰۰ رشته صنعتی و خدماتی خواهد شد اما چون ساختمان‌های مازاد بر تقاضا وجود دارد، تحریک بخش مسکن، بی‌نتیجه است و به رشد اقتصادی منجر نمی‌شود. اما نگاه دوم به «رکود نوع دوم مسکن»، بر به‌کارگیری سیاست‌های نوین و غیرسنتی برای دستیابی به رونق مسکن تاکید دارد به این معنا که چنانچه برای مقابله با منشأ جدید رکود مسکن، سیاست جدید اعمال شود، این بخش همچنان قابلیت دارد کل اقتصاد را به حرکت دربیاورد. تجربه دولت چین در این زمینه ضمن تایید دومین نگاه، «رمز» رشد اقتصادی از مسیر مسکن حتی در شرایط رکود ملکی نوع دوم را آشکار کرده است.

در این کشور، ۵ سیاست مالی انعطاف‌پذیر و شناور برای تنظیم بازار مسکن شهرهای بزرگ و همین‌طور بازار بین شهری به اجرا درآمده است تا دسته‌ای از ساختمان‌های مسکونی فروش نرفته سال‌های اخیر به‌عنوان «مساله اولویت‌دار بخش مسکن»، قابلیت خرید توسط متقاضیان را پیدا کند و به دنبال آن، ساخت‌وساز رونق بگیرد. مقامات اقتصادی چین به دلیل سهم قابل‌توجه بخش مسکن در تولید ناخالص داخلی و تشکیل سرمایه ثابت (هر دو معادل ۱۵ درصد)، نوسانات شدید در این بخش را «تهدید کل اقتصاد» و تحرک آن را «تضمین رونق اقتصادی» تلقی می‌کنند.

این میزان درجه اهمیت بخش مسکن در چین، باعث شده هر دو سال یک‌بار، سیاست‌های پنج‌گانه تنظیم‌کننده بازار ملک، توسط مسوولان بازبینی شود و به تناسب دوره‌های رکود و رونق، سیاست‌ها تغییر کند. در حال حاضر برای مقابله با رکود نوع دوم بازار مسکن در چین، تقویت توان مالی تقاضا شامل «خانه اولی‌ها» و «خریداران خانه دوم» در دستور کار قرار گرفته و در اولین اقدام برای تحقق این دو سیاست، نسبت میزان تسهیلات خرید مسکن به قیمت خانه، از ۷۰ درصد سال‌های قبل به ۸۰ درصد افزایش یافته است. قدرت وام‌های مخصوص خرید خانه دوم نیز به ۶۰ درصد رسیده و اولویت پرداخت، با آپارتمان‌های کلید نخورده تعیین شده است.

کاهش نرخ بهره تسهیلات ساخت و خرید مسکن نیز سومین سیاست چین برای تحریک توام تقاضا و عرضه است که این موضوع باعث بروز نشانه‌های اولیه رونق ساخت‌و‌ساز شده است. همچنین تغییر طول زمان بازپرداخت تسهیلات نیز چهارمین سیاست مقامات اقتصادی چین برای جذاب کردن وام خرید مسکن است که در حال حاضر این دوره زمانی به ۳۰ سال افزایش یافته است تا با کاهش اقساط ماهانه وام‌ها، دریافت آن توسط متقاضیان، تسهیل شود. مسوولان دولتی چین در عین حال، برای تنظیم جمعیت شهرهای بزرگ و کوچک، یک سیاست مالی بین شهری نیز در حوزه مسکن اعمال کرده‌اند که شامل «تفاوت در میزان تسهیلات ساخت و خرید بین مناطق شهری» می‌شود. این تفاوت سبب شده خانوارهای تک نفره یا دارای درآمد کمتر، برای تامین مسکن به سمت شهرهای میانی و کوچک هدایت شوند. در این بین، شرط پایداری رونق تازه نمایان شده در بازار مسکن چین، تثبیت قیمت فروش مازاد عرضه و پرهیز از افزایش آن است تا از این طریق، موتور معاملات بتواند گرم شود و به حرکت دائمی دربیاید.

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد: چین یکی از بزرگ‌ترین بازارهای تسهیلات رهنی (وام‌های مسکن) را در مقایسه با کشورهای مختلف دارد و به همین خاطر، در دوره‌های رکود، مسیر تزریق تسهیلات به متقاضیان مسکن را تعریض می‌کند. در چین، نسبت حجم وام‌های پرداخت شده برای خرید مسکن به تولید ناخالص داخلی حدود ۵۶ درصد است. این کشور در سال گذشته، سومین رتبه «بیشترین نرخ رشد تسهیلات پرداختی در حوزه مسکن» را در بین کشورها به‌دست آورد طوری که میزان وام‌های پرداختی ۱۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت در حالی که در آمریکا که نسبت بازار رهنی به تولید ناخالص داخلی، ۶۶ درصد است، نرخ رشد تسهیلات از ۱۰ درصد تجاوز نکرد. بخش قابل‌توجهی از منابع اعتباری مسکن در چین، از محل بازیافت وام‌های اولیه و تنزیل تعهدات وام‌گیرنده‌های قبلی از جانب موسسات مالی، تامین می‌شود. این روش در قالب بازار رهن ثانویه در خیلی از کشورها برای وصول سریع تسهیلات بلندمدت بخش مسکن –کوتاه‌تر از دوره بازپرداخت وام‌ها- به‌کار گرفته می‌شود. در ایران، نسبت بازار رهنی به تولید ناخالص داخلی به‌عنوان شاخصی که ابعاد و میزان کارآیی بازار وام‌های مسکن را بازگو می‌کند، در سال ۹۳ رقمی معادل ۲۰ درصد بود که البته بخشی از آن، مدیون وام‌های مسکن مهر بود نه تسهیلات خرید مسکن.

تجربه چین در رونق بازار مسکن

دولت چین با به‌کارگیری سیاست کاهش خانه‌های فروخته نشده، باعث ایجاد چشم‌انداز مثبت و در حال رشدی در بازار مسکن به‌ویژه در شهرهای بزرگ پکن، شانگهای، شنزن و گوانگ‌ژو شده ‌است. کاهش پیش‌پرداخت اولیه خرید مسکن و کاهش نرخ بهره تسهیلات ساخت و خرید از جمله اقدامات دولت چین برای رونق مسکن است. در حال حاضر بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند به جای گذاشتن پول در بانک، خانه دوم بخرند. در واقع چین در حال کاهش دادن فهرست خانه‌های فروخته نشده‌ در بازار ملک ‌است. اما هنوز ملک‌هایی با مساحت‌های بالا در شهرهای بزرگ به دلیل قیمت‌های بالا فروخته نمی‌شوند.

به گزارش نشریه وال استریت ژورنال، بعد از دو سال رکود اقتصادی در بازار مسکن چین، نشانه‌هایی از شکوفایی و احیا در این بازار دیده می‌شود. فعالان مسکن میل عجیبی به ساخت‌وساز دوباره پیدا کرده‌اند و توسعه‌دهندگان مسکن از شرکت‌های وام‌دهنده تقاضا کرده‌اند که پروژه ساخت‌وساز در شانگهای را به آنها معرفی کنند. در چهار ماه اول سال ۲۰۱۶، فروش مسکن نسبت به سال گذشته ۴/ ۶۱ درصد بالا رفت. سرمایه‌گذاری در بخش مسکن نیز ۲/ ۷درصد و شروع ساخت‌و سازها ۴/ ۲۱درصد افزایش پیدا کرد.

یکی از نشانه‌های رونق بیشتر ساخت‌وساز، افزایش ۷/ ۴درصدی قیمت زمین در ۱۰۵شهر چین در سه ماه اول امسال است. اما به گفته کارشناسان اقتصادی، برای شروع ساخت‌وسازها باید قیمت فروش خانه تا مدتی زیر‌قیمت باقی بماند تا مسکن‌های مازاد به فروش برسند و رشد ساخت‌و‌ساز به مسیر اصلی خود برگردد. افزایش قیمت مسکن باعث رشد کوتاه مدت اقتصادی می‌شود اما در طولانی مدت باعث کاهش فروش مسکن و ورشکستگی فعالان ساخت‌و‌ساز خواهد‌ شد. به گزارش فوربس، دلیل اینکه بازار مسکن چین مرتبا می‌تواند خودش را ترمیم کند وجود دولت مرکزی و دولت‌های محلی در راس و کنترل امور است. آنها با در دست داشتن اختیاراتی مانند نظارت بر بازار زمین برای ساخت‌وساز، کمک‌های مالی برای توسعه، تعیین قوانین وام‌های مسکن و نرخ مالیات، حرارت بازار مسکن را در دمای متعادلی نگه می‌دارند و از ترکیدن حباب مسکن که هنوز بر سر وجود آن هم بحث است، جلوگیری می‌کنند. دولت اما دلیل کافی برای این میزان کنترل بر بازار مسکن را سهم ۱۵ درصدی بازار مسکن در تولید ناخالص داخلی، سهم ۱۵درصدی سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های ثابت، سهم ۱۵ درصدی در ایجاد اشتغال و سهم ۲۰ درصدی در تمامی وام‌های بانکی می‌داند. مردم نیز می‌دانند که دولت از بازار املاک حمایت می‌کند و اگر بازار مسکن دچار فروپاشی شود، تمام اقتصاد چین در خطر بزرگ ورشکستگی قرار خواهد گرفت. به گفته کارشناسان، دولت چین هر دو سال یک‌بار با کنترل ۵ بخش مختلف تعادل بازار مسکن را حفظ می‌کند. دولت چین با بالا بردن نرخ بهره وام برای سازندگان و خریداران مسکن در شرایطی که بازار مسکن نیاز به کنترل حباب قیمت و مهار خریدهای سرمایه‌ای دارد، بازار مسکن را کنترل می‌کند و در شرایطی که نیاز به افزایش رشد دارد نیز با تعیین نرخ‌های بهره مطلوب بازار مسکن را دوباره داغ می‌کند.

چین جزو کشورهایی است که بالاترین آمار مالکیت مسکن را دارد. در چین حدود ۹۰ درصد مردم صاحب‌خانه هستند و تمام خریداران مسکن زیر نظر دولت صاحب خانه می‌شوند. در زمانی که شرایط خرید‌وفروش مسکن پایدار است. کسانی که برای اولین‌بار خانه می‌خرند تا ۳۰ درصد قیمت‌خانه را به‌عنوان پیش‌پرداخت اولیه باید پرداخت کنند و اگر خانه دوم می‌خرند ۴۰تا۵۰ درصد قیمت خانه را باید پرداخت کنند. با توجه به شرایط، اگر بازار خریدوفروش داغ باشد میزان پیش‌پرداخت بالاتر ‌می‌رود و در صورتی که بازار رو به سردی برود، کمتر از ۲۰‌درصد قیمت خانه را باید در ابتدا پرداخت ‌کنند.

مقامات اقتصادی چین با این اعتقاد که تحرک در بخش مسکن و ساختمان باعث رشد اقتصادی کشور خواهد شد، ۵ سیاست پولی، مالی برای تقویت تقاضای خرید مسکن در نظام بانکی و مالیاتی این کشور را به تازگی اعمال کرده‌اند که مهم‌ترین آن، تسهیل مسیر پرداخت وام خرید مسکن از طریق کاهش نرخ بهره تسهیلات و همچنین کاهش کف مورد نیاز برای سپرده‌گذاری در حساب پس‌انداز مسکن است. بانک‌های پرداخت‌کننده وام خرید مسکن که تا ۷۰ درصد قیمت خانه، تسهیلاتی با دوره بازپرداخت حداکثر ۳۰ ساله ارائه می‌دهند، در حال حاضر برای ساده‌سازی امکان فروش خانه‌های خالی نوساز، حتی ضوابط پرداخت وام خانه دوم را نیز به نفع این گروه از متقاضیان تغییر داده‌اند. دولت چین همچنین حداقل سپرده مورد نیاز برای گرفتن وام خرید مسکن دوم را کاهش داده است و برخی از دولت‌های محلی محدودیت خرید مسکن را لغو کرده‌اند.

دولت چین باتوجه به بازار مسکن و شرایط هر شهر برای ساکنان آن شهر محدودیت تعداد خرید خانه گذاشته است. به‌طور مثال در شانگهای خرید بیش از دو خانه مجاز نیست. البته این محدودیت‌ها با توجه به نوسانات بازار مانند قوانین دیگر قابل تغییر است. گزینه‌های سرمایه‌گذاری در چین برای سرمایه‌گذاران از سوی دولت محدود شده است. سود بانکی کمتر از تورم باعث سرازیر شدن سرمایه‌گذاران به سمت بازار مسکن شده ‌است. بازار مسکن معمولا یکی از بالاترین نرخ‌های بازدهی در دنیا را دارد. دولت چین برای حفظ توازن جمعیتی، محدودیتی برای رشد قیمت مسکن در شهرهای بزرگ اعمال نمی‌کند، شهرهایی که مردم به خاطر امکانات تمایل بیشتری برای زندگی در آنها دارند.

از سوی دیگر دولت قیمت مسکن در شهرهای کوچک که هنوز جای پیشرفت و راه‌اندازی کسب‌وکار را دارند، از طریق ابزارهای کنترل‌کننده کاهش می‌دهد. در نتیجه مردم، به‌ویژه جوانان و تازه فارغ‌التحصیلان برای خرید خانه ناچارند به این شهرها بروند و این موضوع باعث رونق آن شهرها و کاهش تراکم جمعیت در پایتخت نیز می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

آمادگی همکاری کرواسی با ایران در زمینه صنعت ساختمان‌ و برقی‌کردن خطوط ریلی

[ad_1]

۱۸ May 2016 | 2:05 pm

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، خانم «کولیندا گرابار کیتاروویچ» رییس جمهوری کرواسی امروز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت طی سفر به ایران در مجموعه تاریخی – فرهنگی سعد آباد مورد استقبال رسمی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری قرار گرفت و روسای جمهور دو کشور پس از پایان مراسم استقبال رسمی، وارد محل مذاکرات دوجانبه شدند.

بررسی راه‌های تقویت همکاری‌های مشترک در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و ایجاد تحرک جدی در روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی دو کشور از جمله محورهای مذاکرات خانم «کولیندا گرابار کیتاروویچ» و دکتر روحانی و هیات‌های عالیرتبه ایران و کرواسی است.

رئیس جمهور کرواسی در بخشی از نشست مطبوعاتی مشترک به همراه رئیس جمهور کشورمان از آمادگی کشورش برای همکاری با ایران در حوزه‌های حمل و نقل ریلی و صنعت ساختمان خبر داد و گفت: در حوزه لکوموتیوهای برقی و برقی کردن خطوط راه‌آهن کرواسی آماده همکاری با ایران است.

وی همچنین با بیان اینکه کشتی‌سازی کرواسی از اعتبار ویژه‌ای در جهان برخوردار است افزود: صنعت کشتی‌سازی کرواسی می‌تواند خود را با تقاضاهای کشورهای مختلف در این بخش وفق دهد.

خانم «کولیندا گرابار کیتاروویچ» ادامه داد: در حوزه صنعت ساختمان نیز کشور کرواسی در جهان و اروپا از اعتبار ویژه‌ای برخوردار است و در این زمینه آمادگی همکاری با ایران را دارد.

هیات عالیرتبه اقتصادی و صاحبان شرکت‌های مختلف تجاری و صنعتی رییس جمهوری کرواسی را در این سفر رسمی همراهی می‌کنند./

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

پوسته وردپرس