قالب وردپرس

گيلان

گیلان میزبان چهارمین کنگره ملی معماری و شهرسازی ایران

[ad_1]

۹ April 2017 | 3:48 pm

دریافت خبر : یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۸

چهارمین کنگره ملی معماری و شهرسازی ایران امروز در مجتمع فرهنگی- هنری خاتم الانبیا رشت آغاز شد.
به گزارش اخبار استانهای  خبرگزاری صدا و سیما ، مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشکری گیلان گفت : این کنگره ۲ روزه ، به صورت ادواری در تمام استان ها برگزار می شود .
آقای علیزاده افزود : بیش از ۶۰ مقاله با محوریت پاسداشت فرهنگ ، تاریخ ، معماری و شهرسازی گیلان به دبیرخانه چهارمین کنگره ملی معماری و شهرسازی ایران ارسال شد که مقالات برگزیده امروز و فردا ارائه می شود.
رییس کمیته ملی موزه های ایران هم گفت : باید برای نگهداری و صیانت از پیشینه تاریخی و معماری غنی کشورمان اهتمام جدی داشته باشیم . 
آقای محیط طباطبایی افزود : برگزاری کنگره های تاریخ معماری و شهرسازی علاوه برحفظ میراث تاریخی کشور، نتایج اثر گذاری در خصوص شهرسازی و معماری نوین در استان ها خواهد داشت.

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

نخستین همایش ملی مهندسی راه و ترابری

[ad_1]

۹ April 2017 | 3:10 pm

نخستین همایش ملی «مهندسی راه و ترابری»به همت گروه مهندسی عمران در دانشگاه گیلان برگزار می شود.
به گزارش ایسنا منطقه گیلان، نخستین همایش ملی «مهندسی راه و ترابری»به همت گروه مهندسی عمران، شهریور ماه سال جاری در دانشگاه گیلان برگزار می شود.
روش های نوین در طراحی، آنالیز و بررسی روسازی راه و فرودگاه،روش های نوین برای ساخت،نگهداری و تعمیر روسازی های راه و فرودگاه،آزمایش ها و مشخصات مصالح روسازی (قیر، مصالح سنگی، سیمان، بتن)،استفاده از مصالح نوین و بازیافتی در بهبود عملکرد مخلوط های آسفالتی، طرح هندسی تسهیلات حمل و نقل، مهندسی ترافیک، سیستم های حمل و نقل هوشمند،برنامه ریزی حمل و نقل و شهرسازی،اقتصاد حمل و نقل،مدیریت زیرساخت های حمل و نقل و بررسی هزینه چرخه عمر زیرساخت های حمل و نقل، زیرساخت های حمل و نقل ریلی(مطالعات،طراحی،اجرا،بهره برداری،نگهداری،تعمیر) از محورهای این همایش است.
زیرساخت های حمل و نقل هوایی (مطالعات، طراحی، اجرا، بهره برداری، نگهداری، تعمیر)، زیرساخت های حمل و نقل دریایی (مطالعات، طراحی، اجرا، بهره برداری، نگهداری، تعمیر)، کاربردهای ژئوتکنیک در راهسازی (بهسازی، تثبیت، پایداری شیروانی ها)، مدیریت ماشین آلات ساختمانی در راهسازی، علوم رفتاری و اجتماعی در عملکرد تسهیلات حمل و نقل و مطالعات و تکنولوژی های برقی و مکانیکی مرتبط با حمل و نقل از دیگر محورهای نخستین همایش ملی مهندسی راه و ترابری است.
علاقمندان برای شرکت در این جشنواره تا نیمه خرداد ماه سال جاری فرصت دارند تا مقالات خود را به آدرس دبیرخانه به نشانی رشت، بزرگراه خلیج فارس، کیلومتر ۵ جاده رشت- تهران، مجتمع دانشگاه گیلان، …

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

تقدیر از مقالات برتر درمراسم اختتامیه کنگره معماری و شهرسازی گیلان

[ad_1]

۹ April 2017 | 12:25 am

دریافت خبر : شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۵

تقدیر از مقالات برتر درمراسم اختتامیه کنگره معماری و شهرسازی گیلان

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ اختتامیه کنگره معماری و شهرسازی گیلان با حضور مسئولان استانی و محققان برتر در حوزه شهرسازی و معماری ایران برگزار شد. در این مراسم پس از ایراد سخنرانی مدعوین و ارائه مقالات تخصصی، از صاحبان مقالات برتر تقدیر شد. لازم بذکر است که کنگره مذکور به مدت دوروز در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا رشت برگزار و ۶۰مقاله از مجموع مقالات ارسالی حائز رتبه برتر شدند.
حوزه های فرهنگی، طبیعی، شهرها و روستاهای تاریخی، منظر فرهنگی و منظر شهری تاریخی، سازه در تاریخ معماری و شهرسازی باستان شناسی، معماری و شهرسازی میراث معماری و شهرسازی مدرن، میراث آب و کشاورزی، میراث فرهنگی ناملموس، راه های فرهنگی و عناصر وابسته از محورهای کنگره مذکور بود. گفتنی است که چکیده ۵۸مقاله برتر در کتابی با عنوان چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران(گیلان) منتشر گردید. برگزاری نمایشگاه عکس و نمایش تصاویری از مناظر و چشم اندازهای تاریخی گیلان و شب نشست تخصصی گروه های دانشگاهی اعم از اساتید و دانشجویان از دیگر بخش های کنگره معماری و شهرسازی گیلان بود که مورد توجه حاضرینقرار گرفت.
۴۶

اخبار پیشنهادی:

تقدیر از مقالات برتر درمراسم اختتامیه کنگره معماری و شهرسازی گیلان

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

لزوم تقویت فرهنگ بومی ساخت و ساز در زیستگاه های شهری و روستایی

[ad_1]

۷ April 2017 | 5:05 pm

دریافت خبر : جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۵

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ تقویت فرهنگ بومی ساخت و ساز در زیستگاه های شهری و روستایی را یک ضرورت تلقی کرد .
به گزارش ایسنا منطقه گیلان، چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان با حضور اساتید برجسته حوزه معماری و شهرسازی ایران و دانشجویان فعال این بخش در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا رشت برگزار شد .
رضا علیزاده در این نشست با اشاره به موقعیت جغرافیایی گیلان و پتانسیل های ارزشمند آن،بر لزوم حفاظت از ارزش های کالبدی،معنایی و کارکردی این میراث ارزشمند تاکید کرد و آن را وظیفه ای همگانی دانست .
وی؛ بسترسازی از راه پژوهش، ایجاد بانک اطلاعاتی و ایستگاه تحقیقات در حوزه معماری و شهرسازی ایرانی-اسلامی و نیز تقویت فرهنگ بومی ساخت و ساز زیستگاه های شهری و روستایی را مهم قلمداد کرد و افزود: اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در تلاش است تا آرشیوی از الگوهای معماری معاصر ایرانی- اسلامی در گیلان را جمع آوری و به ترویج مطالعه و تحقیق در آن حوزه از سوی جوانان و دانشجویان رشته های مرتبط بپردازد .
این مسئول،هدف از برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان را آشنایی بیشتر دانش پژوهان و آحاد مردم از ارزش های معماری و شهرسازی استان قلمداد کرد و افزود:تبادل اندیشه ها، بازخوانی و نقد دستاوردهای پژوهشی به منظور بسترسازی برای شهر و روستایی پایدار از اهداف بنیادی این کنگره می باشد .
علیزاده به محورهای چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان اشاره کرد و گفت:حوزه های فرهنگی،طبیعی،شهرها و روستاهای تاریخی،منظر فرهنگی و منظر شهری تاریخی،سازه …

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

ارتقاء حفاظت از میراث فرهنگی با تکیه بر سرمایه های اجتماعی و نهادی

[ad_1]

۷ April 2017 | 4:59 pm

دریافت خبر : جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۹

معاون میراث فرهنگی کشور بر ضرورت ارتقاء سطح حفاظتی از میراث فرهنگی با تکیه بر سرمایه های اجتماعی و نهادی تاکید کرد .
به گزارش ایسنا منطقه گیلان، همزمان با مراسم افتتاح کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان پیام محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور قرائت شد .
متن پیام بدین شرح است :
به نام خدا
۲۱ سال پیش کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران به همت مرحوم دکتر باقر آیت الله زاده شیرازی به منظور ارتقا و تقویت مطالعه و پژوهش پیرامون تاریخ معماری و شهرسازی ایران و روشن شدن زوایای تاریخ معماری و شهرسازی کشور برگزار شد.تا قبل از کنگره اول اساساً مباحث تاریخ معماری و شهرسازی فراگیر نبود و یکی از اهداف کنگره این بود که این مباحث عمومی شود.با همت و تلاش مرحوم دکتر شیرازی سه دوره این کنگره ها در ارگ بم برگزار شد و فتح بابی برای شناخت موضوع تاریخ معماری و شهرسازی ایران بود که هنوز مجموعه مقالات این سه کنگره مهم ترین منبع موجود در این حوزه است؛اما متأسفانه با فوت ایشان وقفه ای ۱۰ ساله در برگزاری کنگره چهارم روی داد .
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با توجه به اتفاقاتی که در این سال ها بر میراث فرهنگی کشور رفته در این دوره تلاش کرد چهارمین دوره کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران را با رویکردی متفاوت برگزار کند تا دوره چهارم کنگره فرصتی باشد برای جریان سازی گسترده،آگاهی بخشی به جامعه و مشارکت مردم،نخبگان،فرهیختگان و همه دست اندرکاران دستگاههای حوزه حفاظت و زمینه سازی برای گسترش طنین توجه به حفاظت و صیانت از آثار تاریخی و میراث فرهنگی،تاریخی و طبیعی کشور.لذا …

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

دیدار نوروزی مدیرکل و جمعی از مدیران راه و شهرسازی با فرماندهی نیروی انتظامی گیلان

[ad_1]

۷ April 2017 | 7:28 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان، در دیدار نوروزی مدیرکل و جمعی از مدیران راه و شهرسازی با فرماندهی نیروی انتظامی گیلان، سردار میرحیدری فرماندهی نیروی انتظامی استان گیلان ضمن تبریک سال نو ،  از تلاش‌های اداره کل راه و شهرسازی به جهت اجرای پروژه ادامه ۳.۲ کیلومتر آزاده راه رشت – قزوین ، ادامه محور سنگر سیاهکل و پروژه راه‌پل که در روزهای آخر سال ۹۵ به بهره‌برداری رسید و نقش بسیار زیادی در کاهش ترافیک ، تصادفات جاده‌ای و ایمنی تردد داشت قدردانی و تشکر نمود

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

ارسال ۶۰ مقاله به کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان

[ad_1]

۶ April 2017 | 3:42 pm

ارسال ۶۰ مقاله به کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از رشت، مصطفی پورعلی، دبیر علمی کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان امروز(۱۷ فروردین) در آئین افتتاحیه کنگره ملی معماری و شهرسازی گیلان در سالن رحمدل مجتمع خاتم الانبیاء(صلی الله علیه و آله) رشت اظهار کرد: بروز جدی تحولات کالبدی معاصر در دهه های اخیر در گیلان باعث شده تا کمتر مورد توجه مطالعات تاریخ شهر و معماری ایرن باشد.
وی با بیان اینکه مطالعات تاریخ شهر و معماری گیلان مربوط به تاریخ معاصر به ویژه تحولات شهرسازی پهلوی اول است افزود: با توجه به عدم شناخت کافی محققان از الگوهای شهر و معماری در دوره های مختلف تاریخی باید به تاریخ استان ها بیشتر توجه کرده و هویت بومی استان ها رابشناسیم.
پورعلی با بیان اینکه معماری مناطق با یکدیگر متفاوت است اظهار کرد: تفاوت های ماهوی الگوهای سکونت و استقرار منطقه گیلان با دیگر مناطق ایران موجب می شود نتوانیم مطالعات پهنه های ظهور و بروز معماری ایرانی- اسلامی مناطق دیگر را در این استان تعمیم دهیم.
وی با اشاره به اهمیت برگزاری کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی گیلان تصریح کرد: بالغ بر ۶۰ مقاله در حوزه های مختلف باستان شناسی، معماری، شهرسازی و مردم شناسی به دبیرخانه این کنگره ارسال شده است.
پورعلی با بیان اینکه محوطه های باستانی استان گنجینه ایی عظیم برای پژوهش هستند افزود: تاریخ شناسی و باستان شناسی شهرسازی گیلان یکی از محورهای این کنگره استانی بود.
وی خاطرنشان کرد: پژوهش علمی مبنی بر روش های نیون تحقیق بر عرصه معمایر و بازخوانی مفاهیم معماری و شهرسازی و تطابق آن با معمایر سنتی از دیگر محورهای این کنگره است.
پورعلی اظهار کرد: باز اندیشی حوزه های فرهنگی – …

اخبار پیشنهادی:

ارسال ۶۰ مقاله به کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

چهارمین کنگره تاریخ معماری وشهرسازی ایران درگیلان آغاز به کار کرد

[ad_1]

۶ April 2017 | 6:01 pm

چهارمین کنگره تاریخ معماری وشهرسازی ایران درگیلان آغاز به کار کرد

به گزارش خبرنگار مهر ، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان صبح پنجشنبه در آغاز به کار چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران که استان گیلان بیست و هشتمین میزبان اجرای آن است اظهار کرد: برگزاری این کنگره که پس از گذشت ۱۰ سال وقفه، به صورت استانی در حال اجرا است، سبب می شود که علاوه بر مباحث علمی و تخصصی شهرسازی، میراث معماری به جا مانده از تاریخ در جای جای کشورمان حفظ شود.
رضا علیزاده با بیان اینکه از مهمترین اهداف برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران، حفاظت از معماری بومی نقاط مختلف کشور است افزود: با برگزاری این کنگره، به دنبال تبیین جایگاه گیلان در حوزه معماری هستیم.
وی با اشاره به الگوهای معماری تاریخی در گیلان گفت: بازپرداخت و مرور مجدد الگوهای معماری تاریخی در گیلان در حوزه روستایی با فعالیت موزه میراث روستایی انجام شده اما در حوزه شهری شاهد آسیب های جدی به بافت های تاریخی در سطح شهرهای استان هستیم.
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان تصریح کرد: با وجود اهمیت دادن به توسعه شهری، آنچه که هم اکنون شاهد آن هستیم آسیب های جدی به بافت های تاریخی است که متاسفانه نتوانسته ایم در شهرهای گیلان به حفظ آن ها در سطح مطلوب برسیم.
علیزاده با تاکید بر اهمیت بازشناخت بافت تاریخی و معماری شهرهای گیلان افزود: کنگره تاریخ معماری و شهرسازی می تواند بستر لازم را برای بازشناخت و حفظ میراث های به جا مانده از پیشنیان که هویت گیلان را می سازند، در حوزه های محتلف راه و شهرسازی و مدیریت شهری فراهم کند.
به گفته وی، ۶۰ مقاله توسط دبیرخانه چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در استان گیلان دریافت شده است.
چهارمین کنگره تاریخ …

اخبار پیشنهادی:

چهارمین کنگره تاریخ معماری وشهرسازی ایران درگیلان آغاز به کار کرد

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان آغاز شد

[ad_1]

۶ April 2017 | 5:16 pm

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان پیش از ظهر امروز در آیین گشایش کنگره مذکور با اشاره به اینکه گیلان بین رشته کوه های البرز و تالش در شمال ایران قرار گرفته است اظهار کرد: گیلان به حوزه جغرافیایی جنوب دریای کاسپین تعلق دارد و با استان های اردبیل در غرب، مازندران در شرق، زنجان و قزوین در جنوب و کشور جمهوری آذربایجان در شمال هم مرز و همسایه است.
رضا علیزاده گیلان را سرزمین جنگل و باران، برنج و نوغان، بستر رودهای خروشان و پهنه رویش بنفشه ها، پامچال ها، نیلوفرهای آبی، زیستگاه قوها و مرغابی ها و هزاران گیاه چشم نواز و زیبایی های بی شمار دیگر توصیف کرد و افزود: گیلان سرزمینی است که جلگه ، دریا و کوهستان روی درهم می سایند و شب و روز امواج خروشان دریا بر ساحل و ماسه زارهای آن بوسه می زند.
وی ادامه داد: گیلان سرزمینی پر از حیات و نشاط بوده و از طبیعت سحرانگیز آن نشأت گرفته و الهام بخش آرامش و نیروبخش اندیشه و خلاقیت است بنابراین خلاقیتی که از گذشته به زیبایی در شهر و معماری این استان ظهور و بروز یافته، نیازمند حرمت داری و پاسداری است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در ادامه با بیان اینکه کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان با مشارکت مراکز آموزشی و پژوهشی استانی و ملی برگزار شده است، تصریح کرد: آشنایی بیشتر دانش پژوهان و مردم از ارزش های معمارانه و شهرسازانه گیلان و استفاده از تجربه اندیشه ها، بازخوانی و نقد دستاوردهای پژوهشی به منظور بسترسازی برای شهر و روستایی پایدار از اهداف بنیادی برگزاری کنگره مذکور در استان است.
علیزاده به محورهای چهارمین کنگره تاریخ معماری و …

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در گیلان گشایش یافت

[ad_1]

۶ April 2017 | 3:57 pm

دریافت خبر : پنجشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۷

چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در گیلان گشایش یافت
رشت – ایرنا – چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران حوزه گیلان امروز (پنجشنبه) با حضور مدیران، معماران و پژوهشگران این رشته در مجتمع فرهنگی – هنری خاتم الانبیا(ص) رشت گشایش یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان کرد: حوزه فرهنگی – طبیعی ،شهرها و روستاهای تاریخی، منظر فرهنگی و منظر شهری تاریخی، سازه در تاریخ معماری و شهرسازی، میراث معماری و شهرسازی مدرن، میراث آب و کشاورزی ، میراث فرهنگی ناملموس و راه های فرهنگی و عناصر وابسته از محورهای کنگره یادشده است.
رضا علیزاده در حاشیه برپایی همایش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، بر حفاظت از میراث فرهنگی و همچنین فرهنگسازی آن از دوران دانش آموزی، تلاش برای حفاظت از ارزش های کالبدی، معنایی و کارکردی این میراث ارزشمند تاکید کرد و آن را وظیفه ای همگانی دانست.
وی ادامه داد: استانداری ، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دانشگاه گیلان ، راه و شهرسازی و … در برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی همکاری دارند.
به گفته علیزاده، اعضای هیات علمی کنگره از میان استادان و پژوهشگران برجسته حوزه معماری و شهرسازی کشور برگزیده شده اند و مقالات ارزشمندی برای ارائه در کنگره ارسال شده و امیدواریم کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان به اقدامی موثر در تاریخ پژوهشی معماری و شهرسازی کشور بیانجامد.
کلورز، شکوه معماری عصرآهن گیلان، واکاوی کاوشگاه پیلاقلعه مارلیک، گسکر – شهر دوره صفوی، چشم انداز شهر تاریخی رشت، نخستین بانیان معماری دوره تحول در گیلان، لایه نگاری شهر تاریخی ماسوله، بازشناسی قلعه تاریخی لیسار و … برخی از مقالات انتخاب شده برای این همایش دو روزه است.
خبرنگار: مرضیه ضامن ** انتشاردهنده: کبیری
۱۸۸۱/۲۰۰۷

اخبار پیشنهادی:

چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در گیلان گشایش یافت

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

پوسته وردپرس