قالب وردپرس

خراسان جنوبي

مطبوعات یکشنبه۱۳۹۶/۰۱/۲۰

[ad_1]

۹ April 2017 | 9:36 pm

وزیر بهداشت: ۶۵۰۰ طرح بهداشتی و درمانی در حال ساخت است
سرویس شهرستانها: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۶۵۰۰ پروژه بهداشتی و درمانی در کشور در دست ساخت است که باید نیمی از این پروژه ها تا پایان دولت یازدهم و اواخر مرداد ۹۶ به پایان برسد.
دکتر هاشمی در مراسم افتتاح مرکز آموزشی، پژوهشی، درمانی حضرت رسول(ص) شهرستان فردوس در ارتباط با پروژه های نیمه تمام درمانی افزود: از شروع به کار دولت آقای روحانی به اندازه ۳۰ سال پروژه نیمه تمام در کشور وجود داشت از جمله در خراسان جنوبی نیز ۲ بیمارستان افتتاح شده بود اما به بهره برداری نرسید که مجدد تکمیل و راه اندازی شد.
هاشمی ادامه داد: تلاش داریم پروژه های بالای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی تا پایان امسال تکمیل شده و به بهره برداری برسد و نیز پروژه هایی که عملیات اجرایی آن آغاز شده است در دولت دوازدهم مورد بهره برداری قرار گیرد. او گفت: کار ساخت این بیمارستان از ۱۰ سال قبل آغاز شد و با مشارکت وزراتخانه های راه و شهرسازی و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تکمیل شد و به بهره برداری رسید. وزیر بهداشت پس از ورود به فردوس با حضور در گلزار شهدای این شهر با قرائت فاتحه نسبت به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر عقلانیت، اخلاق و امید در عرصه های مختلف جامعه وجود نداشته باشد، بعید است ملتی به خواسته های خود برسد .
وی افزود: اگر بخواهیم شعار سال(اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال) عملی شود، بدون همدلی و همکاری مردم و مسئولان این امر مهم محقق نخواهد شد . وی یادآور شد: مردم از گذشته تاکنون وظیفه خود را به درستی انجام داده اند، اکنون نوبت مسئولان است تا از خود بگذرند و همه توجه خود را به سمت عزت، سربلندی، توسعه و پیشرفت، افزایش تولید و… معطوف کنند .
او با بیان این که طرح تحول نظام سلامت در دولت دکتر حسن روحانی آغاز شد، اضافه کرد: مجلس کمک بسیار زیادی در این زمینه کرد، امید است این حرکت ادامه یابد، زیرا کارها زیادی روی زمین مانده و امید است با همدلی به پایان برسد .
وی در ادامه با اشاره به افتتاح مجتمع آموزشی پژوهشی و درمانی فردوس گفت: این مجتمع از پروژه های خوب است و روند پیشرفت پروژه های درمانی در استان خراسان جنوبی به خوبی پیش می رود . او یادآور شد: هر کس قدمی برای بی نیازی و کمک به نیازمندان بردارد، ثواب زیادی شامل حال او خواهد شد و شایسته همه نوع قدردانی است .
وزیر بهداشت در ادامه سخنانش امنیت را یکی از ویژگی های شاخص شهرستان فردوس یاد کرد و گفت: پیشرفت فقط در سایه ایمان، همدلی و همکاری به وجود می آید .

ارتش آمریکا ۱۵۰۰ نظامی تازه نفس به افغانستان اعزام می کند
سرویس خارجی: ارتش آمریکا اعلام کرد:۱۵۰۰ نظامی تازه نفس از واحد نیروهای هوابرد لشکر ۲۵پیاده نظام در آلاسکا برای ادامه ماموریت نظامی آمریکا به افغانستان اعزام خواهند شد. در همین رابطه، «ماریانیاکو» ازمسئولان روابط عمومی ارتش آمریکا اظهارداشت: اعزام این نیروها فقط به منظور جایگزینی و چرخش سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان صورت می گیرد و به معنی افزایش سطح نیروهای آمریکایی در افغانستان نیست.از سوی دیگر،رسانه افغانستانی به نقل از طالبان نوشت: به دنبال درگیری شدید نیروهای امنیتی افغان و طالبان در شهرستان «صیاد» ولایت «سرپل» هشت پاسگاه پلیس سقوط کرده است.سخنگوی طالبان در این باره گفت: با پیشروی در این شهرستان ۴۰ تن از نیروی های امنیتی افغان کشته و هشت پاسگاه نیز تصرف شده است.

گسترش تظاهرات و مخالفت های جهانی علیه تجاوز نظامی آمریکا به سوریه
بخش اخبار جهان: مردم مناطق مختلف جهان و احزاب سیاسی با محکوم کردن تجاوز نظامی آمریکا به یک کشور عضو سازمان ملل، آن را نشانه ای از گردنکشی و قانون شکنی مقامات آمریکایی خواندند.
در آمریکا گروه های ضدجنگ با تجمع در مقابل کاخ سفید ضمن حمایت از ملت سوریه، انزجار خود را از اقدام ترامپ در حمله غیرقانونی به سوریه اعلام کردند.
تظاهرکنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آنها نوشته بود: “جنگ با سوریه نه” شعارهایی مانند “آنها می گویند جنگ بیشتر ولی ما می گوییم جنگ نه”. سر دادند.
“بریان بکر” برگزار کننده این تضاهرات و مدیر سازمان “اعتلاف انسر” در این تظاهرات سخنرانی کرد و گفت: آمریکا ۱۰۰ میلیون دلار خرج موشک باران سوریه کرده و این درحالی است که این همه ما بی خانمان داریم، مردم ما در تامین بودجه برای تعلیم و تربیت و بهداشت و درمان مشکل دارند.
در همین حال صدها تن از مردم در شهر نیویورک با برگزاری تظاهرات، به حمله موشکی آمریکا به سوریه که به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور صورت گرفت، اعتراض کردند. تظاهرکنندگان در امتداد خیابان پنجم در منطقه منهتن نیویورک گردهم آمدند و بسیاری از آنها دست نوشته و علامت هایی در تقبیح حمله موشکی آمریکا به سوریه در دست داشتند. تظاهرکنندگان دست نوشته های زرد رنگی در دست داشتند که روز آنها نوشته شده بود “بمباران سوریه از مردم محافظت نمی کند، آنها را می کشد.” برخی دیگر نیز دست نوشته هایی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود “خیر! به نام انسانیت، ما از پذیرفتن یک آمریکای فاشیست خودداری کردیم”. یک پیام واحد تظاهر کنندگان که روی دست نوشته های آنها به چشم می خورد این بود که “بمباران سوریه به جنگ بیشتر خواهد انجامید و به آن پایان نخواهد داد”. بسیاری از تظاهرکنندگان می گفتند دلایل کافی مبنی بر اینکه دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه مرتکب حمله شیمیایی به مردم این کشور شده باشد وجود ندارد و آنها مداخله آمریکا را در یک جنگ خارجی محکوم می کنند. آنها شعار می دادند “آمریکای امپریالیست، تروریست شماره یک”.
سارا فلاندرز، یکی از تظاهرکنندگان گفت: “این جنگ دیگری است که مثل همه جنگ های قبلی آمریکا براساس یک دروغ کامل بنا شده است. نمونه های آن جنگ ویتنام و جنگ یوگسلاوی و لیبی و عراق و افغانستان است. همه جنگ های آمریکا بر ویرانی گسترده بنا شده اند.”
رایان بکلی، یکی دیگر از تظاهر کنندگان گفت: “من فکر می کنم این حمله فقط به تشدید جنگ می انجامد که در آن واقعا راه حلی که ما ظاهرا به دنبال آن باشیم وجود ندارد. من اصلاً باور نمی کنم که حضور ما در آنجا برای پایان دادن به جنگی باشد که ما آن را دوست نداریم.”
کیتون ویس، یکی دیگر از تظاهر کنندگان گفت: “من واقعاً فکر می کنم بسیاری از کسانی که به ترامپ رای دادند باید به این تظاهرات می آمدند چون آنها به یک سیاست خارجی مداخله جو، دست کم مداخله جویی به این شکل، رای ندادند. برای همین، من فکر می کنم این یک جور زیر پا گذاشتن بسیاری از چیزهایی است که ترامپ در مبارزات انتخاباتی وعده اش را می داد. بنابراین، بدون توجه به اینکه شما به چه کسی رای داده اید، برای حضور در این تظاهرات دلیلی وجود دارد.”
“غالب محیانی”، تظاهر کننده سوری – آمریکایی نیز که پرچم سوریه را به خود بسته بود گفت: “من می خواهم به مداخله در سوریه اعتراض کنم. همیشه این طور است که یک کشور به چیزی متهم می شود و بعد آمریکا خودش را وسط می اندازد و آن کشور را بدون هیچ تحقیق یا طی شدن روال مقرر بمباران می کند.”
به گزارش شبکه خبری سی بی اس، همچنین معترضان به حمله آمریکا در منطقه همینگ پارک ایالت فلوریدا به خیابان آمدند که در پی آن شش تن بازداشت شدند و یکی از آنها هنوز در بیمارستان بستری است.
در لندن نیز معترضان به خیابان آمده و علیه جنون سیاسی ترامپ تظاهرات کردند.
واکنش های مخالف در اروپا
درحالی که دولت آلمان به صورت ضمنی از اقدام نظامی آمریکا در سوریه حمایت کرده و آن را حملاتی “محدود و هدفمند” خوانده اپوزیسیون این کشور اقدام دولت ترامپ در سوریه را مورد انتقاد قرار داد. درپی این حملات، سیاستمداران اتحادیه اروپا و بازرس تسلیحاتی سابق سازمان ملل نیز خواستار تحقیقات درباره حمله شیمیایی در سوریه شدند.
به گزارش دویچه وله، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در مراسم “حامیان پناهجویان” در برلین بار دیگر آن چه را “قتل عام مردم بی گناه سوریه با تسلیحات شیمیایی” خواند، محکوم کرد و به صورت ضمنی گفت که حملات موشکی آمریکا “قابل درک و توجیه پذیر” است!
در همین حال نامزد حزب سوسیال دموکرات آلمان برای انتخابات پارلمانی امسال خواستار بازگشت به میز مذاکره شد و گفت “اکنون زمان مذاکره است نه بمباران.”
یکی از رهبران حزب چپ گرای “لینکه” آلمان هم تاکید کرد: اقدامات نظامی آمریکا باید فورا متوقف شوند.
در همین حال اتحادیه اروپا خواستار اجرای دیپلماسی در سوریه شده و بازرس سابق تسلیحاتی سازمان ملل متحد گفته است که آمریکا بدون اثبات عمل کرده است.
سیاستمداران اتحادیه اروپا و یکی از بازرسان تسلیحاتی سابق سازمان ملل در پی حمله موشکی آمریکا علیه مواضع دولت دمشق، بر لزوم تحقیقات درباره حمله شیمیایی سوریه تاکید کردند. رهبران اروپایی نیز خواستار از سرگیری مذاکرات صلح شدند.
ازسوی دیگر ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپایی گفت: اتحادیه اروپا پیش از حملات موشکی مذکور ازسوی دولت ترامپ مطلع شده بود. او گفت: آمریکا به اتحادیه اروپا اطلاع داد که این حملات “محدود” خواهد بود و هدف آن “جلوگیری از جرایم بیشتر با تسلیحات شیمیایی” است. استفاده مکرر از چنین تسلیحاتی باید با واکنش همراه شود. تمایز مشخصی میان حملات هوایی علیه اهداف نظامی و استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه غیر نظامیان وجود دارد.
ازسوی دیگر هانس بلیکس، رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس سابق ناظران تسلیحاتی به دویچه وله گفت: نمی دانم آنها در واشنگتن مدرکی دارند یا نه اما من در شورای امنیت چیزی ندیدم. اینکه صرفا تصاویری دلخراش از قربانیان منتشر شده، به خودی خود ثابت نمی کند که عامل آن کیست. مشکل شرایط کنونی اینجاست که خیلی ساده است که بخواهیم فوراً به این نتیجه برسیم که رژیم سوریه ابزارهای بیشتری برای اجرای حملاتی در چنین سطحی با گاز سارین نسبت به شورشیان داشته، درحالی که چنین چیزی هنوز اثبات نشده است.
ازسوی دیگر به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، نامزدهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری امسال فرانسه واکنش های متفاوتی به حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه نشان دادند. ”امانوئل ماکرون”، نامزد جنبش ”درحال حرکت” در این انتخابات و بنوا آمون، نامزد سوسیالیست های فرانسه در این انتخابات، خواستار رویکردی بسیار سختگیرانه علیه دولت بشار اسد شدند. این دو نامزد از آغاز تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری خود خواستار اقدام قاطع علیه سوریه شده اند.
اما “فرانسوا فیون” نامزد جناح راست میانه فرانسه(جمهوریخواهان)، “ژان لوک ملانشون” نامزد جنبش “فرانسه رام نشدنی” و ”مارین لوپن”، نامزد راستگرایان تندرو فرانسه در این انتخابات درباره ماهیت این حمله ابراز شک و تردید کرده اند.
لوپن در همین باره گفت : “ من تعجب می کنم که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از یک طرف می گوید آمریکا نباید ژاندارم جهان باشد اما از طرف دیگر این تصمیم نشان می دهد که آمریکا می خواهد ژاندارم جهان باشد. لوپن از اینکه این حمله قبل از آنکه مسئولیت حکومت سوریه در انجام حمله شیمیایی در سازمان ملل متحد به اثبات برسد انجام گرفت ابراز تاسف کرد. چیزی که من نگران آن هستم اینکه سوریه دچار سناریوی عراق و لیبی نشود.اقدامات نظامی که در لیبی و عراق انجام گرفت منجر به ایجاد فضای هرج و مرج و ناامنی در این کشورها شد. اوضاع در این کشور فضای مناسبی را برای گسترش گروههای تروریستی تکفیری فراهم کرده است.نتیجه اینکه اکنون امنیت کشور ما نیز به خطر افتاده است. چون گروههای تروریستی از گروههای افراطی در عراق و سوریه برای انجام عملیات تروریستی در خاک کشورمان دستور گرفته بودند.
فرانسوا فیون نیز نگرانی خود را درباره این حمله اعلام کرده است. این نامزد جناح راست میانه فرانسه در بیانیه ای در همین باره اعلام کرد این حمله موشکی که باتوجه به وحشتناک بودن حملات شیمیایی قابل درک است نباید به درگیری مستقیم میان نیروهای غربی با نیروهای سوریه منجر شود. چون چنین کاری خطری وحشتناک برای صلح و ثبات در جهان خواهد بود. فیون افزود فرانسه باید همه تلاش خود را به کار گیرد تا شورای امنیت سازمان ملل متحد با اتخاذ اقداماتی مانع از بروز کشتاری خطرناک برای صلح جهانی شود.
“ژان لوک ملانشون” هم در این باره گفت : فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، به خاطر اینکه به دونالد ترامپ،رئیس جمهوری آمریکا، امکان داده اند به تنهایی هر کاری که دلش می خواهد انجام دهد در این خصوص مسئولیت دارند. حال اینکه مرکل و اولاند بشار اسد را مسئول این حمله دانسته بودند. ملانشون در همین باره سیاست گاو چرانی آمریکا را به شدت محکوم کرد. بنوا آمون نیز بشار اسد را مسئول اصلی این حمله دانست.
اقدام احزاب سیاسی تونس علیه حمله آمریکا به سوریه
احزاب سیاسی تونس در محکومیت حمله موشکی آمریکا به سوریه تظاهرات کردند. به گزارش المیادین شماری از نمایندگان احزاب سیاسی، جنبش های دانشجویی و حقوقی تونس با برگزاری تظاهرات در پایتخت این کشور تجاوز آمریکا به سوریه را محکوم کردند.
شرکت کنندگان در این تظاهرات شعارهایی در محکومیت آمریکا و عربستان سردادند و این تهاجم را وحشیانه و تروریستی توصیف و بر حمایت از مقاومت و محور مقاومت در نبرد ضد اسرائیل و تروریسم تکفیری تاکید کردند.
مبارکه البراهمی، نماینده مجلس تونس از جبهه مردمی این کشور، گفت: “ما تهاجم اخیر به سوریه را حلقه ای از تلاش های گسترده برای ویران کردن سوریه می دانیم. این تهاجم به صورت آشکار پاسخ به اقدام سوریه در سرنگون کردن جنگنده صهیونیست هاست، زیرا آمریکا همان پایگاهی را هدف قرار داد که موشک ها از آن به طرف این جنگنده شلیک شده بود. سوریه و متحدانش را که با تروریسم مبارزه می کنند تحسین می کنیم و درباره توانایی دمشق برای پیروزی اطمینان داریم. این حمله آمریکا، تهاجم استکباری – استعماری است که برای تحقق خواست اسرائیل صورت گرفت و باعث قدرت گرفتن تروریست ها در سوریه می شود.”
عصام الشابی، دبیرکل حزب جمهوری تونس، نیز گفت: “ما به شدت این تهاجم آمریکا به سوریه را محکوم می کنیم. ما این اقدام را تجاوز آشکار به یک کشور دارای حق حاکمیت می دانیم، به ویژه که نیروهای مسلح سوریه درحال جنگ با تروریسم برای حفظ وحدت و حفظ بقاء سوریه هستند. آمریکا برای هزارمین بار ثابت کرد تنها کشور یاغی در جهان است.”
احزاب سیاسی و مذهبی یمن تجاوز آمریکا به سوریه را محکوم کردند
احزاب سیاسی و مذهبی یمن تجاوز آمریکا به خاک سوریه و بمباران پایگاه هوایی “الشعیرات” در استان حمص را محکوم کردند.
به گزارش شبکه خبری المسیره، حزب امت یمن با صدور بیانیه ای ضمن محکومیت تجاوز آمریکا به مردم سوریه، دولت آمریکا را مسئول پیامدهای این تجاوز دانست و از مقاومت مردم قهرمان سوریه و ارتش غیور و مقامات این کشور تقدیر کرد.
حزب دمکرات مردمی حشد یمن نیز با صدور بیانیه ای تجاوز آمریکا به سوریه را محکوم و با اعلام حمایت خود از نیروهای سیاسی آزاده عربی و یمنی، هرگونه توطئه علیه سوریه و دیگر ملت های مقاوم عرب را تقبیح کرد.
حزب آزادی با صدور بیانیه ای مداخله آمریکا در سوریه را که مغایر با همه قوانین و قراردادهای بین المللی است محکوم و خواستار توقف اقدامات تحریک آمیز علیه امنیت و صلح جهانی شد.
شوراهای اسلامی یمن (زیدی- شافعی – صوفی) نیز تجاوز آمریکا به سوریه را محکوم و از ملت های عربی اسلامی خواستند با زورگویی های آمریکا مقابله کنند. شوراهای مذکور تصمیم تجاوز آمریکا به سوریه را مربوط به شش سال گذشته دانستند که متجاوزان منتظر بهانه بودند این درحالی است که آمریکا وهمدستان آن باید بدانند که ملت های ما به بهانه ها و دروغ پردازی های شیطانی آمریکا از زمان تجاوز به عراق، سپس به یمن و پس از آن به سوریه پی برده اند.
اعلام موضع انقلابیون بحرین
نیروهای انقلابی بحرین شامل ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه، جریان اسلامی الوفاء، جریان اسلامی العمل، جنبش آزادگان بحرین، جنبش آزادی ها ودمکراسی “حق” و جنبش خلاص تجاوزهای نظامی آمریکا به خاک سوریه و حاکمیت آن را شدیدا محکوم کردند.
به گزارش پایگاه خبری اللولوه، انقلابیون بحرین با صدور بیانیه ای اعلام کردند این تجاوز همزمان با تداوم سیر قهقرایی گروه های تروریستی تکفیری، نزدیکی نابودی آنها و شکست توطئه ویرانگرانه و فتنه آمیز مورد حمایت کشورهای عربی وغربی در کنار رژیم صهیونیستی صورت گرفت.
این بیانیه حاکی است که این تجاوز آشکار درسایه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا که همچنان با اعتراض هایی در داخل آمریکا نسبت به رفتار وی و قانونی نبودن انتخاب وی همچنین تحرکات خارجی که افکار عمومی را نگران ساخته صورت گرفت.
بیانیه انقلابیون بحرین، حمله های آمریکا به سوریه را در راستای تحقق آرزوهای استکبار در خصوص تحمیل طرح های بالقوه دولت آمریکا و تسلط بر قطعنامه های بین المللی ازطریق تروریسم بین المللی سازمان یافته علیه کشورها ودولت های مخالف طرح های آمریکایی و معتقد به روش مقاومت و ممانعت در برابر طرح های آمریکایی و صهیونیستی در منطقه دانست.
انقلابیون بحرینی با تاکید بر ضرورت مقابله با وحشی گری های دولت آمریکا و نقض قوانین بین المللی، مخالفت خود با تغییر قوانین درگیری درسوریه و منطقه همچنین اجازه ندادن به تحقق آرزوهای شیطانی اشرار و گروه های تکفیری به سرکردگی عربستان برای نابودی کشورها و ملت ها از طریق ائتلاف علنی با رژیم صهیونیستی را اعلام کردند.
بیانیه حزب الله لبنان درباره حماقت آمریکا
حزب الله لبنان ضمن محکوم کردن حمله آمریکا به سوریه، این حمله را اقدامی “احمقانه” دانست.
حزب الله لبنان در بیانیه ای تجاوز آمریکا به حاکمیت سوریه و حمله به فرودگاه نظامی الشعیرات را به شدت محکوم و تاکید کرد: این حمله نشان دهنده پافشاری واشنگتن به ادامه تجاوزات به امت ما برای خدمت به رژیم صهیونیستی و تحقق طمع ورزی هایش در منطقه است.
در این بیانیه آمده است: چنین تجاوزات آشکاری نمی تواند روحیه ارتش قهرمان سوریه را که پیروزی هایی را علیه تروریست های مورد حمایت آمریکا به دست آورده، تضعیف کند. این تجاوز همچنین نمی تواند تاثیر منفی بر پیمان مقاومت و پایداری داشته باشد؛ پیمانی که در جنگ علیه تروریسم از سوریه حمایت می کند.
در ادامه این بیانیه تاکید شده است: این اقدام احمقانه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا آغاز تنش بزرگ و خطرناکی در سطح منطقه است و اوضاع جهانی را پیچیده خواهد کرد.

رئیس مجلس در دیدار معاون نخست وزیر مجارستان:تقویت روابط اقتصادی باید در دستور کار ایران و مجارستان قرار گیرد
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی احیا و تقویت روابط اقتصادی به ویژه در حوزه های صنعتی و زمینه ها و ظرفیت های جدید باید در دستور کار ایران و مجارستان قرار گیرد.
دکتر علی لاریجانی دیروز در دیدار با «ژولت شمین» معاون نخست وزیر مجارستان افزود: رفت و آمدهای مقامات نشان دهنده علاقه مندی دو کشور برای گسترش روابط و تعاملات در حوزه های مختلف از جمله موضوعات پارلمانی، منطقه ای و اقتصادی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز شرایط برای همکاری های گسترده بین ایران و مجارستان مهیا است، اظهار کرد: بعد از توافق هسته ای زمینه ها برای همکاری های دوجانبه بهبود یافته و حتی کمیسیون مشترکی برای گسترش روابط ایجاد شده است.
لاریجانی در ادامه یادآور شد: بنابراین در شرایط کنونی احیاء و تقویت روابط اقتصادی به ویژه مسائل صنعتی و زمینه ها و ظرفیت های جدید باید در دستور کار قرار گیرد.
رئیس قوه مقننه تقویت و گسترش موضوعات زیست محیطی، انرژی های نو، پروژه های عمرانی مانند بنادر و راه آهن و بخش کشاورزی را اولویت های کنونی ایران دانست و بیان داشت: قطعاً ایران و مجارستان می توانند در این حوزه ها همکاری گسترده و مثبتی داشته باشند البته در این حوزه مسائل و تعاملات بانکی دارای اهمیت بسیار زیادی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در این دیدار به روابط تاریخی و دیرینه دو کشور ایران و مجارستان اشاره کرد.
“ژولت شمین” معاون نخست وزیر مجارستان در این دیدار با اشاره به آمادگی مجارستان برای گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی گفت: کشور مجارستان در دوران تحریم روابط مثبت خود با ایران را حفظ کرد و امیدواریم در شرایط پسابرجام این روابط و تعاملات گسترش یابد و در این عرصه هیچ مشکل و مانعی وجود ندارد.
معاون نخست وزیر مجارستان ادامه داد: مجارستان علاقمند به گسترش همکاری های دو جانبه با جمهوری اسلامی است و این کشور همواره در اتحادیه اروپا سعی کرده که حامی منافع ایران باشد.
شمین با اشاره به ظرفیت های گسترده میان ایران و مجارستان برای گسترش روابط تصریح کرد: در شرایط کنونی مسائل و ظرفیت های مختلفی از جمله در حوزه انرژی وجود دارد که دو کشور باید در جهت تقویت روابط در این حوزه تلاش کنند البته گسترش تعاملات بانکی نیز دارای اهمیت است و بهبود هر چه سریعتر این حوزه به نفع تجار و بازرگانان دو کشور خواهد بود.
به گزارش خانه ملت، معاون نخست وزیر مجارستان ادامه داد: کشور مجارستان علاقه بسیاری برای همکاری ها با جمهوری اسلامی در زمینه بخش کشاورزی و انرژی های نو دارد که امیدوارم دو کشور برنامه ریزی و تلاش گسترده ای برای تقویت این حوزه ها انجام دهند.

دفاتر مراجع تقلید در پاسخ به سوالات خراسان مطرح کردند:فتاوای ۵ مرجع درباره نماز آیات در صورت تعدد «زلزله» و «پس لرزه»
در پی وقوع زلزله چهارشنبه گذشته در بخش هایی از استان خراسان رضوی و ادامه یافتن پس لرزه های آن در روزهای بعد، سوال هایی در ذهن برخی از مردم درباره احکام نماز آیات در چنین شرایطی مطرح شد که در همین زمینه، تلاش کردیم با طرح سوالاتی نسبتاً کاربردی و در عین حال عام، فتاوای ۵ مرجع تقلید را در این زمینه جویا شویم. از همین رو، سوالات شش گانه خود را در تماس با دفاتر حضرات آیات خامنه ای، سیستانی، مکارم شیرازی و نوری همدانی در مشهد و نیز دفتر حضرت آیت ا… صافی گلپایگانی در قم، مطرح کردیم و آنچه در پی می آید، در وهله اول، سوالات ما و سپس پاسخ های دفاتر مراجع عظام تقلید به این سوالات به ترتیب شماره است.
سوالات خراسان
۱- اگر در یک روز چند بار زلزله اتفاق بیفتد، چند نماز آیات بر مکلف واجب می شود؟
۲- در صورت وقوع آن چه اصطلاحاً «پس لرزه» نامیده می شود، آیا اقامه نماز آیات واجب است؟
۳- در صورتی که بر مکلف، به دلیل وقوع چند زلزله، بیش از یک نماز آیات واجب شده باشد، آیا می تواند همه نمازها را با یک نیت اقامه کند؟
۴- آیا بر افرادی که از زلزله نترسیده یا هنگام وقوع زلزله در خواب بوده اند، نماز آیات واجب می شود؟
۵- آیا به جا آوردن قضای نماز آیات برای مردی که در زمان حیاتش آن را به جا نیاورده، بر پسر بزرگ تر واجب است؟
۶- حکم بانوانی که هنگام وقوع زلزله، عذر شرعی دارند برای اقامه نماز آیات چیست؟
دفتر حضرت آیت ا…العظمی خامنه ای
۱- به تعداد زلزله هایی که با فاصله واقع شده باشد، نماز آیات واجب می شود.
۲- اگر «پس لرزه» با زلزله فاصله زمانی داشته باشد، نماز آیات واجب می شود.
۳- برای هر نماز، نیت جداگانه لازم است.
۴- در واجب شدن نماز آیات برای زلزله، ترس شرط نیست و لازم نیست مردم ترسیده باشند. به محض وقوع و احساس زلزله نماز آیات واجب می شود. کسانی که هنگام زلزله خواب بوده اند و پس از بیداری، از وقوع زلزله آگاه شده اند هم، باید نماز آیات بخوانند.
۵- واجب است.
۶- واجب نیست.
دفتر حضرت آیت ا…العظمی سیستانی
۱- برای هر بار وقوع زلزله، یک نماز آیات واجب می شود. مگر آن که فاصله بین دو زلزله آن قدر کم باشد که نتوان نماز آیات اقامه کرد.
۲- فرقی نمی کند؛ هربار که فرد احساس کرد زمین لرزه رخ داده است، نماز آیات واجب می شود.
۳- برای هر نماز، نیت جداگانه لازم است.
۴- در واجب شدن نماز آیات به دلیل زلزله، ترسیدن شرط نیست و هر بار که زلزله رخ داد، نماز آیات واجب می شود. افرادی که هنگام وقوع زلزله خواب هستند و بعد از گذشتن وقت نماز آیات بیدار می شوند، اقامه نماز مستحب است. لازم است یادآوری شود که نماز آیات، واجب فوری است، یعنی فرد مکلف باید بلافاصله پس از وقوع زلزله، نماز آیات را به جا بیاورد.
۵- با توجه به فرض سوال، به جا آوردن نماز آیات بر پسر بزرگ تر واجب نیست.
۶- واجب نیست.
دفتر حضرت آیت ا…العظمی صافی گلپایگانی
۱- اگر زلزله ها متصل به هم باشد، یک نماز کافی است؛ در غیر این صورت به تعداد زلزله ها، نماز آیات واجب می شود.
۲- اگر متصل به زلزله باشد، نماز آیات واجب نیست، اما اگر منفصل و بین این دو، فاصله زمانی باشد، نماز آیات جداگانه واجب می شود.
۳- برای هر نماز، نیت جداگانه لازم است.
۴- به جا آوردن نماز آیات در زلزله های محسوس واجب است و ترسیدن یا نترسیدن ملاک عمل نیست. در صورتی که مکلف در زمان وقوع زلزله خواب باشد، باید پس از بیداری نماز آیات را به جا آورد.
۵- بله؛ بر پسر بزرگ تر واجب است.
۶- واجب نیست.
دفتر حضرت آیت ا…العظمی مکارم شیرازی
۱- زلزله ای که محسوس نیست، نماز آیات ندارد، اما در مواردی که وقوع زلزله توسط اکثر مردم احساس می شود، اقامه نماز آیات واجب است و باید برای هر زلزله ای که روی می دهد، یک نماز آیات اقامه شود.
۲- پس لرزه هایی که برای اکثریت مردم محسوس بوده اند، نماز آیات دارد.
۳- برای هر نماز یک نیت لازم است.
۴- در نماز آیات به دلیل وقوع زلزله، ترسیدن شرط نیست. در صورتی که مکلف هنگام وقوع زلزله خواب باشد، باید پس از بیداری نماز آیات را به جا آورد.
۵- بله؛ باید به جا بیاورد.
۶- بر این افراد نماز آیات واجب نیست.
دفتر حضرت آیت ا…العظمی نوری همدانی
۱- اگر هرکدام، مستقلاً، یک زلزله بود، یعنی پیوستگی نداشت، برای هرکدام باید یک نماز آیات خوانده شود.
۲- پس لرزه هایی که مستقلاً زلزله محسوب نشود، نماز ندارد، در غیر این صورت، اقامه نماز آیات واجب است.
۳- برای هر نماز، نیت جداگانه لازم است.
۴- ترس شرط نیست و باید نماز را به جا آورد. بعد از بیدار شدن از خواب، باید نماز را اقامه کرد.
۵- بر پسر بزرگ تر واجب می شود.
۶- واجب نیست.

معاون رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت وگو با خراسان تشریح کرد:جزئیات جدید از ظرفیت «بازگشت پذیری هسته ای » ایران
رحیمیان: غنی سازی برای برگشت پذیری، هم سریع و هم با ابعاد غیرقابل باور و از جنس مرغوب تری خواهد بود
هادی محمدی -بخش نخست مصاحبه مشروح پژمان رحیمیان معاون رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید مواد اولیه و سوخت هسته ای (ت.م.ا.س) را که عمدتا بر حوزه تولید، تهیه سوخت، خرید کیک زرد، تولید و فروش آب سنگین متمرکز بود روز گذشته منتشر کردیم. امروز به بخش دوم که در حقیقت شاید اصلی ترین بحث و جذاب ترین بخش این گفت و گو باشد می پردازیم و آن تمهیدات ایران برای «بازگشت پذیری» در صورت نقض توافق از سوی طرف مقابل و تصمیم کشور برای کنار گذاشتن توافق هسته ای است. در این باره یکی از مهم ترین و حساس ترین و واکنش برانگیزترین بخش های صنعت هسته ای ایران، حوزه غنی سازی اورانیوم است. حوزه ای که اگر روزی طرف مقابل در برجام به تعهداتش عمل نکرد و بنا بر بازگشت به شرایط قبل از توافق شد، قرار است اصلی ترین کار را انجام دهد. رحیمیان درباره نقش و سطح این کار می گوید: « غنی سازی برای برگشت پذیری، هم سریع و هم با ابعاد غیرقابل باور و از جنس مرغوب تری خواهد بود.و قطعا با IR1 نیست.»البته وقتی درباره طراحی و ساخت راکتور جدید اراک پرسیدیم، او واقع بینانه از «کندی» در اجرای این برنامه سخن گفت و تاکید کرد که سازمان انرژی اتمی به دنبال جبران این کندی است. رحیمیان هرچند زمان هایی مبنی بر چندماه زمان لازم برای طراحی و ساخت راکتور جدید اراک را تایید نمی کند اما زمان های طولانی را هم رد کرده و می گوید: «انتظار داریم در سال ۱۴۰۰این راکتور به مرحله راه اندازی نهایی خود نزدیک شده باشد.» بازگشت پذیری آن قدر مهم بوده و به اصطلاح ملکه ذهن مسئولان شده بود که حتی در زمانی که تجهیزات هسته ای متناسب با تعهدات ایران در حال جمع آوری بود نیز علامت های خاصی روی این تجهیزات زده شده تا در صورت نیاز، به سرعت قابل نصب مجدد شود و سرعت بازگشت پذیری ما بالاتر برود. وی در این باره می گوید: «ما چون برگشت پذیری را در تمام مراحل مذاکره و اجرا مد نظر داشته ایم تمام ماشین ها و زیرساخت ها را به گونه ای جمع آوری و ذخیره کردیم که نه تنها آسیبی ندیده بلکه هر روزی که بخواهیم مطابق علامت گذاری های انجام شده سر جای قبلی خود برمی گردد.»رحیمیان همچنین به برخی انتقادها هم پاسخ می دهد. از جمله این که برخی گفته بودند برجام، فردو را تبدیل به زمین فوتبال کرده است! رحیمیان نقش و اهمیت تغییرات فیزیکی انجام شده در فردو را برای اولین بار چنین توصیف می کند: «…تبدیل یک سالن فردو، تاکید می کنم تنها یکی از سالن های فردو به یک سالن خالی از تاسیسات، یک مرحله زمان بر از برگشت پذیری را از جلوی دست کشور برداشت و اگر طرف مقابل دقیق تر فکر می کرد و برای تبلیغات رسانه ای نیاز به این موضوع نداشت، نمی بایست دست ما را برای بازگشت پذیری بازتر می کرد…». او جزئیات این موضوع را هم برای خبرنگار ما تشریح کرده که این جزئیات فنی و جذاب را که خیلی از آن ها برای نخستین بار اعلام می شود در بخش دوم گفت و گوی مشروح مهندس پژمان رحیمیان با روزنامه خراسان می خوانید.
* آخرین وضعیت بازطراحی راکتور اراک چطور است؟
در موضوع راکتور اراک به صراحت در برجام نوشتیم که ایران مدیر پروژه و صاحب پروژه است به این دلیل که اگر تحت هر شرایطی طرف مقابل نخواهد همکاری کند ما همچون راکتور ۴۰ مگاواتی قبلی که آن را طراحی کرده، ساختیم و در آستانه راه اندازی بودیم کار خود را ادامه دهیم. درباره اراک در پاراگراف ۴ و ۵ برجام آمده که طراحی توسط طرف ایرانی انجام می شود اما تاکید کردیم که باید به تایید طرف های مقابل هم برسد. ما الان کار خود را با قوت و سرعت جلو می بریم و آن چیزی هم که درباره نقش چین گفته می شود بابت مرور طراحی و صحه گذاری طراحی است و گرنه برای طراحی به طرف چینی احتیاج نداریم اما در فضای همکاری برجام و استانداردهای ایمنی که وجود دارد باید قراردادی با آن ها ببندیم که مسائل تجاری خود را دارد و تحت نظر شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران که دیگر شرکت مادر تخصصی سازمان است در مرحله نهایی شدن قراردارد.
اواخر تابستان سال قبل آقای صالحی گفتند درباره قرارداد با چین به میزان ۹۵ درصد نهایی شدن رسیده ایم. این ۵ درصد چیست که این قدرطول کشیده است؟
بحث قیمت قراردادهای تجاری معمولا بسیار مهم است الان در بیشتر مسائل توافق شده ضمن این که ما نمی خواهیم یک محصول آماده از چینی ها بگیریم. ما دنبال انتقال دانش فنی هستیم و باید تمام کار توسط متخصصان ایرانی انجام شود و فقط توسط طرف خارجی مورد بازبینی قرار گیرد. ما باید قلب راکتور را طراحی کنیم و همکار خارجی باید صحه گذاری کند و تعهد بدهد که از نظر ایمنی مشکلی پیش نمی آید. قیمتی که طرف چینی پیشنهاد کرده بر اساس بررسی هزینه ها یک مبلغ است ولی ما با توجه به سوابق قراردادهایی که داشتیم یک مبلغ دیگری را پیشنهاد دادیم. البته اختلاف قیمت زیادی نداریم ولی چون ما به امضای این قرارداد نیاز مبرم نداریم و کار توسط متخصصان خودمان در حال انجام است، با دقت مذاکره می کنیم. طراحی مفهومی هم تمام شده که نیاز به بازبینی خاصی ندارد. در این بخش مشخص می شود ما از راکتور چه می خواهیم. مرحله بعد طراحی پایه است که در این مرحله قرار داریم و هنوز تمام نشده و پس از اتمام کار برای بازبینی به طرف خارجی ارسال می کنیم. ضمن این که در این میان پیشنهادهای متنوعی هم برای همکاری ارائه شده است.
* یعنی ممکن است طرف چینی را برای بازبینی کنار بگذارید؟
ما استقبال نمی کنیم و دوست داریم با طرف چینی جلو برویم.
* زمان بندی چطور بوده و آیا از این زمان بندی عقب نیستید؟
طبق زمان بندی بین ۴ تا ۵ سال زمان برای بازطراحی راکتور مدرن لازم است. البته در حوزه سوخت چون سوخت جدید است باید آزمایش های ویژه ای نیز انجام شود که ممکن است زمان بر باشد. الان تاسیسات تست سوخت با کامل ترین شرایط را در اختیار نداریم پس ممکن است درباره تولید سوخت زمان بندی ما دچار تغییر شود.
* وضعیت همکاری بقیه اعضای کارگروه مدرن سازی راکتور اراک از جمله آمریکا چگونه است؟
کارگروه جلساتی بین خودشان و نیز با ایران دارند. الان در کارگروه اراک موضوعات بررسی می شود از جمله این که به نیابت از ایران باید از تاسیساتی که بتواند سوخت اراک را آزمایش کند، بازدید و رزرو کنند. هر کس مشارکت خود را به سهم خود باید انجام دهد. چین و آمریکا نیز تا امروز، در مقام روسای مشترک کارگروه اراک، با این پروژه همراهی کرده و مواردی را که خواسته شده توسط این دو رئیس مشترک انجام شده اما هنوز در مرحله ای نیستیم که به درخواست های جدی و اصلی مانند تامین تجهیزات و ابزار دقیق راکتور رسیده باشیم. در واقع محک اصلی زمانی خواهد بود که ما بخواهیم تجهیزات تامین کنیم یا سوخت بسازیم و آزمایش کنیم.
* هنوز اقدام فیزیکی روی زمین در اراک انجام نشده است؟
الان خیلی زود است. ما الان در مرحله طراحی هستیم و زمانی که طراحی پایه تمام شود و همه تحلیل های ایمنی نهایی و به تایید برسد، به مرحله ساخت و سپس نصب تجهیزات و تاسیسات روی زمین می رسیم البته در تاسیسات موجود باید تغییراتی ایجاد شود.
* یک سال و دو ماه از اجرای برجام می گذرد. می توانید تاریخی برای راه اندازی راکتور یا حداقل تست سرد راکتور بدهید؟
تاریخ دادن برای راه اندازی یک راکتور هیچ گاه نمی تواند قطعی باشد چون راکتور یک وسیله بسیار حساس است و تا تمام الزامات نظام ایمنی محقق نشود آن راکتور هیچ وقت اجازه راه اندازی پیدا نمی کند. در همه جای دنیا معمولا ۶ماه تا یک سال تاخیر به دلیل ملاحظات ایمنی وجود دارد. درباره راکتور اراک نیز ما یک برنامه پنج ساله از زمستان ۹۴ داشتیم که شروعش با کندی هایی روبه رو بود که در ادامه جبران می کنیم. انتظار داریم تا در سال ۱۴۰۰این راکتور به مرحله راه اندازی نهایی خود نزدیک شده باشد.
* دولت جدید آمریکا رفتاری دارد که باعث شده برخی بگویند ممکن است برجام به سن قانونی خود نرسد. در واکنش به این موضوع و برای راکتور اراک در خصوص بازگشت پذیری برخی هم صحبت از زمان های بسیار کوتاه چند ماهه کردند. این حرف ها چقدر درست است و نظر شما درباره بازگشت پذیری ما چیست؟
بحث برگشت پذیری موضوع مهمی است که از ابتدا در مذاکرات مد نظر بوده حتی در زمان اجرای تعهدات برجامی هم در سال گذشته مورد توجه قرار داشته تا همه موضوعات با نگاه جدی به مسئله برگشت پذیری اتفاق بیفتد. به نظر ما برگشت پذیری ربطی به این دولت یا آن دولت ندارد، حتی ممکن است از سوی یک کشور دیگر نقض اتفاق بیفتد. ما در دو حوزه غنی سازی (فردو و نطنز) و اراک اقداماتی را انجام دادیم. در غنی سازی برگشت پذیری ما هم سریع و هم با ابعاد غیرقابل باور و از جنس مرغوب تری خواهد بود و قطعا با IR1 نیست. اما در اراک چون موضوع به بحث های ایمنی مرتبط است ممکن است کمی کندتر باشد. بنده ۴ ماه را برای اراک نمی توانم تایید کنم البته به این دلیل که ممکن است اطلاعات بنده محدود باشد اما چند سال هم زمان زیادی است. اگر بخواهیم راکتور قدیمی را بسازیم همان زمان بندی را خواهد داشت و می توانیم همان قلب را بسازیم و نصب کنیم. همچنین از همان سوخت های قبلی که موجود است استفاده می کنیم که زمانش نیاز به محاسبه دارد اما به صراحت قابل گفتن نیست. در مجموع بازگشت پذیری ما در یک زمان غیرقابل باور خواهد بود که صد درصد از ۵ سال مدرن سازی راکتور زودتر است.
* در مورد تاسیسات فردو طبق ماده ۱۲-۱۵ پیوست ۵ ما برخی کارها را با یک سال زمان انجام دادیم. علت چه بود؟
فایده پاراگراف ۱۲-۱۵ این بود که حداقل برجام حدودا یک سال از عمرش بگذرد و چون فردو برای ما حساسیت داشت نتایج اقدامات طرف مقابل هم برای ما مشهودتر شود و گرنه ما می توانستیم همان موقع جمع آوری از یکی از سالن های فردو را که در یک سالگی صورت گرفت انجام دهیم. در این یک سال سکوها و اتصالات وجود داشتند، ماشین ها هم در فردو بودند فقط در مکانی در جنب سالن نگهداری می شدند تا اگر نیاز به برگشت پذیری به شکل قبلی در فردو داشتیم ظرف چند روز یا حداکثر یک هفته بتوانیم. این تدبیر که برخی اقدامات یک سال زمان داشته باشد به خاطر امتحان کردن برجام بود تا درباره استمرارش اطمینان حاصل شود. پس از این که یک سال از برجام گذشت، ارزیابی این بود که این تعهد را انجام دهیم که در زمان مقرر سازمان این کار را به سرانجام رساند.
برخی نمایندگان مجلس گفتند فردو به زمین فوتبال بدل شده است. امروز وضعیت این تاسیسات چگونه است؟
این که از تعبیراتی با بار منفی راجع به تاسیسات ملی خود استفاده کنیم خیلی درست نمی دانم اما اگر ما بخواهیم سناریوهای برگشت پذیری از جمله استفاده از ماشین های پیشرفته را اجرا کنیم الزاما باید آن جا یک روزی به صورت اولیه یا به تعبیر برخی به زمین فوتبال تبدیل می شد تا بتوانیم ماشین های جدید با ارتفاع بلند را نصب کنیم. روی سکوهایی که برای IR1 کوتاه قد طراحی شده نمی توانستیم ماشین های جدید را نصب کنیم. بنابراین تبدیل یک سالن فردو، تاکید می کنم تنها یکی از سالن های فردو به یک سالن خالی از تاسیسات، یک مرحله زمان بر از برگشت پذیری را از جلوی دست کشور برداشت و اگر طرف مقابل دقیق تر فکر می کرد و برای تبلیغات رسانه ای نیاز به این موضوع نداشت، نباید دست ما را برای بازگشت پذیری بازتر می گذاشت چرا که شکل قبلی سالن با سکوها و تاسیسات قدیمی IR-1 باعث می شد تا برخی عملیات عمرانی اضافی و زمان بر در موقع برگشت پذیری داشته باشیم که کار را به تاخیر می انداخت.
* شما در فردو اتصالات و شیرآلات و جعبه های برق را هم برچیدید. این ها نمی توانست برای ماشین های جدید استفاده شود؟
وقتی ماشین عوض می شود فرایند غنی سازی تغییری نکرده و این طور نیست همه این قطعات بدون استفاده شود ضمن این که از تمام این قطعات می توانید برای IR1 ها در این ده سال و سایر ماشین های شبیه IR1 مثل IR2M یا IR4 به عنوان قطعات یدکی استفاده کنید. اما اگر ماشین های خیلی بزرگ مثل IR8 را به کار بگیریم چون دبی گاز متفاوت است ممکن است اندازه لوله ها و شیرها تغییر کند اما با ماشین IR6 که الان در نطنز تست گاز می شود با تعدیلاتی می توان از همین شیرآلات و تابلوها استفاده کرد. بنابراین چیزی دور انداخته نخواهد شد.
* قرار بود فردو به مرکز پیشرفته هسته ای با همکاری روس ها تبدیل شود. در این باره چه کردید؟
بر اساس آن چیزی که در پاراگراف ۴۴ برجام نوشته شده ما با روس ها توافقی برای این که فردو یک مرکز پیشرفته هسته ای شود نداشتیم البته قرار است چنین مرکزی ایجاد شود که شرایط آن به دلیل لزوم همکاری بین المللی در ضمیمه ۳ برجام آمده است. آن چه ما با روسیه در برجام در پاراگراف ۱/۴۶ قرار است انجام دهیم، بحث ایزوتوپ های پایدار است که به تازگی قراردادی هم منعقد شده و شروع کرده ایم. اگرچه کار طولانی مدت و فناوری سطح بالایی دارد. بنابراین تبدیل فردو به مرکزی که اشاره کردید، روال خود را طی می کند و منوط به همکاری های بین المللی با ایران است اما کسانی که می خواهند با ایران در این حوزه ها همکاری کنند باید ابتدا واجبات دیگر ، مشخصا اراک و طراحی و تولید سوخت آن را که در برجام مقدم است انجام دهند. پس تا اعضای ۱+۵ کشورها تعهدات اولویت دار خود را در این حوزه ها انجام نداده اند صحبت درباره همکاری برای تبدیل فردو خیلی زود است.
* در آخرین گزارش آژانس آمده است از ۱۰۴۴ ماشینی که در فردو حفظ شده، دو سانتریفیوژ برای تولید ایزوتوپ پایدار به کار می رود. این دو ماشین دقیقا چه کاری می کنند؟
ایزوتوپ پایدار همان فرایند و رویه ای را باید طی کند که برای غنی سازی اورانیوم طی کردیم. اگر چه اورانیوم را در این جا غنی نمی کنیم اما فرایند ایزوتوپ پایدارهم مشابه است لذا ایستگاه های تستی می خواهیم که طبق پاراگراف ۵۰ برجام باید در فردو انجام شود. این کار در راستای برجام و در جهت تقویت آن انجام می گیرد.
* درباره فردو روند برگشت پذیری چگونه است؟ آیا اجرای بندهای ۲-۴۷ و ۲-۴۸ – جمع آوری همه تاسیسات و زیرساخت ها تا یک سال بعد از برجام – با این دید در برجام گنجانده شد تا در زمان برگشت پذیری مورد استفاده قرار گیرد؟
خیر، با این تفکر در برجام نیامد. مسئله فردو با نطنز قابل مقایسه نیست. در فردو موضع طرف مقابل نبود هرگونه فعالیت صنعت هسته ای بود بنابراین ما حداقل های لازم را که ۱۰۴۴ ماشین می شد و ماشین هایی بودند که ۲۰درصد را برای ما تولید کرده بودند حفظ کردیم. ما برای این که روزی در صورت نقض برجام کار ۲۰درصد را در فردو شروع کنیم فقط کافی است مخزن گاز UF6 را از نطنز به فردو ببریم و همه چیز آماده است. یک سالن با این شرایط حفظ شد.
* برای نصب IR8 ها در فردو نیاز به سکو ندارید؟
خیر، این ماشین با این دیدگاه توسعه پیدا می کند که در مقابل ارتعاشات احتمالی حساس نباشد و در نتیجه به احتمال زیاد نیاز به سکو نخواهد بود.
* در موضوع غنی سازی الان میزان غنی سازی ما در سال چقدر است؟
مقدار غنی سازی بسته به این که چه درصدی تولید کنیم یا خوراک بدهیم متفاوت است و نمی توان گفت چقدر است. ما الان حدود ۵۰۶۰ سو در سال غنی سازی داریم که حدود ۵۰۰۰ کیلو در سال می شود یعنی ماهانه حدود ۴۰۰ کیلو. البته هم اکنون با تدابیر ویژه ای از این ظرفیت استفاده می کنیم.
* ذخایر ما باید ۳۰۰کیلو باقی بماند. این اضافه را قرار است چه کنیم؟
ما الان تمهیداتی اندیشیدیم و مدیریت می کنیم که بدون مواجه شدن با محدودیت ۳۰۰ کیلو هم غنی سازی را ادامه دهیم و هم تعهد خود را رعایت کرده باشیم. البته تاکنون به ۳۰۰ کیلو نرسیده ایم اما هر زمان به این میزان رسیدیم طبق پاراگراف ۵۷، سه راه داریم. راه خوب تبدیل به سوخت است که زمان بر است. راه میانه این است که به بازارهای بین المللی عرضه و با کیک زرد بدون نیاز به تصویب کانال خرید تبادل کنیم و راه سوم که به عنوان رزرو دو راه دیگر است، رقیق کردن است.
* الان ذخایر ما چقدر است؟
ذخایر ما در حدی که برای کارهای سازمان نیاز داریم کافی است. البته آژانس آمارهایی می دهد که به شدت مورد اعتراض سازمان است و باید فقط به صورت کلی بگوید که ایران تعهد خود را درباره ۳۰۰ کیلو انجام داده یا نه. گزارش اخیر (اسفند ۹۵) مدیرکل مورد اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و به دلیل استقلال نداشتن آژانس به عنوان یک نهاد بین المللی، تحت فشار کشورهای صاحب نفوذ گزارش اخیر خارج از چهاچوب مصرح در برجام بود.
* یک موضوع مسئله ساز در این روزها رسوبات غنی شده در لوله ها و مجموع ذخایر ایران بود. موضوع چیست؟
ایران با آژانس درباره ۳۰۰ کیلو اختلاف نظری داشت که این اختلاف نظر در کمیسیون مشترک برجام مطرح و به صورت رسمی ثبت شد یعنی اختلاف نظر ما با آژانس درباره ۳۰۰ کیلو رسما توسط کمیسیون مشترک به رسمیت شناخته شد. اما ما موادی به عنوان رسوبات غیر قابل استفاده داخل لوله ها، مخازن و فیلترها داشتیم که دارای غِناهای مختلفی بودند. این مواد اگر چه قابل استفاده نبودند اما با تیزهوشی از این موضوع نیز حسن استفاده را کردیم. بنابراین به جای این که در سقف ۳۰۰ کیلو ذخایر ما مواد غیرقابل استفاده باشد این مواد غیرقابل استفاده را که حدود ۱۰۰کیلو بود حذف کردیم و به جای آن مواد قابل استفاده و مرغوب تهیه و نگهداری می کنیم. ضمن این که اصلا این موضوع به نطنز مربوط نبوده و رسوبات مربوط به واحد بازتبدیل اصفهان است.
* تعداد ذخیره سانتریفیوژهای ما در چه وضعیتی است؟
ما الان بیش از۸ هزار ماشین سانتریفیوژ استفاده نشده و به عبارتی غیر آلوده به اورانیوم در انبار داریم و تعداد زیادی ماشین آلوده هم داریم که این ها جایگزین ماشین های فعلی که معیوب می شوند، خواهد شد.
* این ها همه سالم هستند؟ چون برخی منتقدان می گویند هنگام باز کردن ماشین ها بخش زیادی از بین رفته اند.
ما چون برگشت پذیری را در تمام مراحل مذاکره و اجرا
مد نظر داشته ایم تمام ماشین ها و زیرساخت ها را به گونه ای جمع آوری و ذخیره کردیم که نه تنها آسیبی ندیده بلکه هر روزی که بخواهیم مطابق علامت گذاری های انجام شده سر جای قبلی خود برمی گردند. البته اگر موجودی انبار ماشین های IR-1 به ۵۰۰عدد برسد تولید می کنیم به گونه ای که همیشه ۵۰۰ ماشین آماده به کار در انبار داشته باشیم.
درمواد ۳۳ تا ۳۷ برجام گفته شده درباره IR4 و IR5 تا سال دهم می توانید تست کنید اما درباره IR6 و IR8 تا سال ۸ونیم، ۳۰عدد را می توانیم گازدهی کنیم. علت این تفاوت چیست؟
ابتدا باید بگویم که همه این ماشین ها در حال گازدهی با اورانیوم غنی شده هستند. IR4 تا IR8 ماشین هایی هستند که همگی از کامپوزیت ساخته شده و از روتور غیرفلزی استفاده می کنند یعنی مواد پیشرفته غیرفلزی دارند. فرق آن ها فقط در ظرفیت جداسازی است. مثلا IR4 یا IR2M حدود ۵ سو(۵ کیلو غنی سازی در سال)،IR6 حدود ۱۰سو و IR8 هم ۲۰ سو است. IR5 هم ماشین واسطی است بین IR-4 و IR-6 که چون یک ماشین امید بخش تحقیقاتی بود تست های مکانیکی و گازدهی یک ماشین را روی آن ادامه می دهیم ضمن این که ما یک زنجیره ۱۶۴ تایی از IR2M و یک زنجیره ۱۶۴ تایی از IR4 داشتیم و تستهای خود را به خوبی انجام داده بودند علت این که ۱۰ ماشین را ادامه می دهیم این است که با وجود انجام همه تست ها بتوانیم تا سال دهم باز هم این ماشین را بهبود دهیم. الان هزار دستگاه IR2M را که از نظر ظرفیت جداسازی معادل IR4 است در اختیار داریم و مشکلی هم ندارند. ضمنا برجام هم نگفته بعد از سال هشت و نیم گازدهی نکنیم گفته به ۳۰ ماشین به بالا قبل از سال هشت و نیم گازدهی نکنیم.
* الیاف کربن که زمانی هم حاشیه ساز شد در کجا به کار رفته و در کجا تولید می شود؟
در بدنه همه ماشین های IR4 تا IR8 از الیاف کربن استفاده می کنیم. روش های متنوعی نیز برای تامین این مواد داریم و هیچ مشکلی نیست و به هر میزان در دسترس متخصصانمان قرار دارد.
* الیاف کربن چه تاثیری در کار سانتریفیوژها دارد؟
وقتی از فلز استفاده می کنیم مثل IR1 دور ماشین را از مقدار خاصی بیشتر نمی توان کرد زیرا فلز دچار پارگی می شود اما با الیاف کربن می توان دور ماشین را بالاتر برد که مستقیم با افزایش میزان ظرفیت غنی سازی ماشین (سو) در ارتباط است.
* در بازگشت پذیری احتمالی گزینه ما در استفاده ازکدام ماشین خواهد بود؟
بازگشت پذیری ما سناریوهای خودش را دارد که قابل طرح نیست اما گزینه های متنوعی داریم که استفاده می کنیم. به طور خلاصه بر اساس یک منطق، ترکیبی از همه ماشین ها را شامل خواهد شد.
* این هزار ماشین IR2M می تواند در ترکیب بازگشت پذیری ما باشد؟ چون این ها تا زمان جمع آوری خاموش بودند.
بله این ها هم جزو سناریوهای ما هستند ضمن این که نتیجه خود را در زنجیره ۱۶۴ تایی به خوبی نشان داده و به تولید انبوه هم رسیده اند. شروع کار در برگشت پذیری می تواند با این ماشین ها باشد اما محدود به آن نخواهد بود.
* برنامه برای غنی سازی در نطنز چیست؟ چه ماشین و چه میزان سو برای نطنز در نظر گرفته شده است؟
IR1 ماشینی است که ایران با آن غنی سازی را شروع کرد و حق خود را گرفت. اما قطعا آینده نطنز با IR1 نیست. نطنز سایتی است که بسته به اندازه ماشین بین ۴۰ تا ۴۸ هزار قابلیت نصب ماشین دارد. اگر IR1 باشد ۴۸ هزار عدد و اگر ماشین های دیگر باشند از نظر تعداد کمتر ولی از نظر ظرفیت چند برابر را در خود جای می دهد.
* این امکان وجود دارد که یک روز فقط در نطنز ۱۹۰هزار سو غنی سازی داشته باشیم؟
بله، به راحتی حتی بیشتر هم ممکن است.
* آخرین وضعیت IR8 بعد از دو ماه و نیم ازگازدهی را چطور ارزیابی می کنید؟
بسیار خوب است. IR8 هم در حوزه مکانیکی خوب است هم در گازدهی؛ اما فرایند تست ها طولانی است و تمام این تست ها در زمان خودش باید انجام شود و ادامه یابد. در عین حال ماشین از نظر پایداری مشکلی نداشته و وضعیت بسیار خوبی دارد. ما فکر می کنیم حداقل بین یک سال تا یک سال و نیم دیگر روی تک ماشین نیاز به تست های مختلف داشته باشیم چون عجله ای نداریم و به دنبال ماشین های باکیفیت و کم آسیب هستیم. الان ماشین IR6 را داریم که تست های خود را به خوبی پشت سر گذاشته است.IR4 و IR2M هم ماشین های کاملی به شمار می روند که برای تولید ما بعد از سال دهم مناسب هستند اما درباره IR8 چون خرابی آن هزینه سنگینی دارد باید با احتیاط جلو برویم. تخمین ما بین یک سال تا یک سال و نیم کار روی تک ماشین است.
* همه مراحل طراحی و ساخت IR8 کاملا ایرانی است؟
بله هیچ نقطه خارجی ندارد اصولا همه ماشین های بعد ازIR1 که ساختیم کاملا ایرانی هستند.
* از فرصتی که در اختیار روزنامه خراسان قراردادید متشکرم.

رئیس جمهور در همایش ملی اقتصاد مقاومتی:آمریکایی ها با کدام مجوز به سوریه حمله کرده اند
رئیس جمهور گفت: آمریکایی ها با کدام مجوز به سوریه حمله کرده اند.به گزارش ایسنا حجت الاسلام حسن روحانی در همایش ملی «اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی» با محکوم کردن حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه، اظهار کرد: تقاضای جمهوری اسلامی ایران این است که یک هیئت حقیقت یاب بین المللی و بدون حضور افراد مغرض و با حضور کشورهای بی طرف تشکیل شود و بررسی کند که این سلاح های شیمیایی مورد ادعا را چه کسی و از کجا آورده است؛ چرا که بر اساس اعلام سازمان ملل دولت سوریه سلاح شیمیایی در اختیار ندارد.وی گفت: آمریکا که خود را پلیس جهان، رهبر و قاضی دنیا می داند خود بریده و دوخته و وارد عمل شده و نیمه شب با شلیک موشک به یک پایگاه هوایی عده ای بی گناه را شهید کرده است.رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در حمله اخیر آمریکا تجاوز به کشوری مستقل صورت گرفته است، ادامه داد: تجاوز به یک کشور مستقل به چه مناسبتی صورت گرفته است؟ در حالی که یکی از ادعاهای این آقایی که الان در آمریکا حاکم شده، این بود که می خواهد با تروریست مبارزه کند، اما امروز همه تروریست های سوریه از این حمله آمریکا خوشحال شده و جشن گرفته اند.وی خطاب به حاکمان ایالات متحده آمریکا، تصریح کرد: اگر راست می گفتید چرا در نخستین اقدام خود به تروریست ها کمک کردید و حامی آنها شدید؟ چرا علیه ارتش سوریه که در حال جنگ با تروریست است وارد عمل شدید ؟ موشک های خود را با کدام قانون و مجوز از مدیترانه به سمت پایگاه هوایی این کشور مستقل پرتاب کردید؟روحانی با بیان اینکه سازمان ملل که از نظر ما ایرادات فراوانی دارد نیز مجوزی برای این حمله صادر نکرده است، خاطرنشان کرد: دولت آمریکا حتی از کنگره خود که دارای ایالات فراوانی است نیز برای حمله به سوریه اجازه نگرفته است.رئیس جمهور حمله اخیر آمریکا به سوریه را تجاوزگرانه، ظالمانه و برخلاف همه اصول و حقوق بین المللی عنوان کرد و گفت: این شرایط نشان می دهد که ما امروز باید بیش از پیش بیدار و متحد باشیم؛ چرا که معلوم نیست افرادی که امروز در آمریکا روی کار آمده اند، چه خواب و خیالی برای منطقه دیده اند. به همین دلیل ما باید هوشیارانه، عاقلانه و با برنامه ریزی در برابر احتمالات مختلف آماده شویم.روحانی در بخش های دیگری از صحبت های خود با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت سال جاری، اظهار کرد: یک رقابت سالم و بزرگ ملی در ۲۹ اردیبهشت ماه پیش روی ملت ایران قرار دارد که همگان باید در این رقابت به صحنه بیایند. همه چشم های دنیا و منطقه به ۲۹ اردیبهشت ایران دوخته شده است و دنیا و منطقه نقش ایران را به خوبی می دانند.وی با تأکید بر اینکه انتخابات خوب موجب افزایش قدرت ایران می شود، از همه رقبای انتخاباتی خواست که در جریان رقابت های خود از تخریب یکدیگر بپرهیزند.وی گفت : مسلمان هیچ گاه دروغ نمی گوید و پیروان پیامبر اسلام نیز هیچ گاه یکدیگر را تخریب نمی کنند. در این شرایط چرا برخی با امیدی که در دل مردم ریشه کرده است می جنگند؟ در حالی که خدای متعال فرموده است که بندگان من در کلام خود سخن احسن بگویند.روحانی با طرح این پرسش که چطور می شود فردی که خود را ایرانی و مسلمان می داند سخن غلط، دروغ و ناروا بر زبان می آورد، ادامه داد: ما در انتخابات پیش رو می خواهیم حماسه ایجاد کنیم و نمی خواهیم که دعوا درست کنیم و روبه روی هم قرار بگیریم. ما می خواهیم که رقابتی سالم وجود داشته باشد و هر کسی که می خواهد وارد رقابت شود از خود تعریف کند و برنامه های خود را اعلام نماید. نامزدهای انتخاباتی بدانند که با دروغ، تخریب و تهمت کسی به جایی نمی رسد و بر فرض مهال نیز چنانچه این اتفاق بیفتد هیچ ارزشی در پی نخواهد داشت.رئیس جمهور اظهار کرد: ۲۹ اردیبهشت روز تاریخی سال ۹۶ و سال های پیش رو و روز قدر ملت ایران خواهد بود. شب قبل از انتخابات شب قدر ملت ایران خواهد بود و بر اساس آنچه که خداوند فرموده است ما باید منصفانه قضاوت کنیم و مردم باید شیوه کار و درآمدها را طی سال ها و شرایط مختلف مقایسه کنند. امروز در شرایط حساس تاریخی قرار گرفته ایم و جمهوریت و اسلامیت ما در سایه اتفاقاتی خوب خواهد بود. تمام روستائیان و شهری ها اعم از زن و مرد باید پای صندوق های رأی بیایند و بدانند که صندوق های رأی معجزه می کند. مردم با آمدن پای صندوق های رأی نگذارند کسی آنها را مأیوس کند.روحانی همچنین از شورای نگهبان، وزارت کشور، استانداران و مردم خواست که برای برگزاری انتخاباتی سالم، رقابتی و قانونمند و مورد نظر رهبری تمام تلاش خود را انجام دهند.وی در ادامه با تأکید بر اینکه همواره تولید و حرکت اقتصادی از روستاها آغاز می شود، گفت: در دولت یازدهم تلاش کرده ایم که بخشی از وظایف خود را بر اساس وعده هایی که داده بودیم انجام دهیم. در همین راستا امروز اعلام می کنم که به جز ۸ یا ۹ روستا که شرایط انتقال برق به آنها وجود ندارد، هیچ روستای ۱۰ خانوار بدون برق در کشور نداریم. همچنین در این دولت به ۵۲۰ روستا آب آشامیدنی سالم رسیده است و این در شرایطی است که تا پیش از سال ۹۳ در بودجه ردیفی برای آب روستایی وجود نداشت اما در سال ۹۳ ردیف بودجه ای با اعتبار ۳۰۰ میلیارد برای آب روستایی تخصیص داده شد. در سال ۹۵ نیز حدود ۲ هزار میلیارد تومان از سوی دولت برای آب روستایی هزینه شد و در سال جاری نیز پیش بینی شده که بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در این زمینه ثبت شود و تا پایان سال ۹۷ بر اساس برنامه ریزی دولت یازدهم آبرسانی به روستاهای سراسر کشور تکمیل خواهد شد.رئیس جمهور بای بیان اینکه باید برای روستائیان شغل ایجاد کنیم و امروز و فردا نکنیم خاطرنشان کرد: در زمینه گازرسانی به روستاها کار بسیار عظیمی صورت گرفته است. در همین زمینه از آغاز تأسیس شرکت گاز تا سال ۹۲، ۱۴ هزار روستا صاحب گاز شدند اما از سال ۹۲ تا امروز به حدود ۹ هزار روستا گازرسانی صورت گرفته است.وی با اشاره به تجهیز ۲۵ هزار روستا به اینترنت پرسرعت و با بیان اینکه برای شغل در روستاها نیازمند اینترنت هستیم خاطرنشان کرد: راه ارتباط مستقیم تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محصولات روستایی از طریق فناوری اطلاعات ایجاد شده است.روحانی با بیان اینکه ۳ هزار و ۴۶۷ کیلومتر راه روستایی در دولت یازدهم ساخته شده است، به مشکلات روستائیان در زمینه اشتغال اشاره و خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ بیش از ۱۵۲ هزار شغل برای روستاییان ایجاد شد اما با توجه به شرایط روستاها ما نیازمند اشتغال روستایی بالاتری هستیم. در همین زمینه دولت پاییز ۹۵ لایحه ای با دو فوریت جهت تخصیص ۱/۵ میلیارد دلار از پول صندوق توسعه ارزی برای اشتغال روستائیان تقدیم مجلس کرد.وی با انتقاد از برخی اظهارات نسبت به لایحه دوفوریتی دولت برای اشتغال روستائیان، گفت: برخی پس از تقدیم لایحه دولت سخنانی بر زبان آوردند و گفتند که چنانچه که این لایحه زود تصویب و اجرا شود ممکن است برای انتخابات مورد استفاده قرار بگیرد. این در حالی است که چنانچه یک ساعت جوان ما زودتر مشغول به کار شود به آینده خود اعتماد بیشتری پیدا می کند و ثواب بزرگتری دارد و وظیفه نظام است که چنین اتفاقی بیفتد.رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید برای روستائیان شغل ایجاد کنیم از نمایندگان مجلس خواست که لایحه دولت را زودتر در دستور کار خود قرار دهند.
اسد:حمله آمریکا به سوریه احمقانه و غیر مسئولانه بود
رئیس جمهور سوریه حمله موشکی آمریکا علیه سوریه را احمقانه و ناشی از عدم مسؤلیت پذیری دانست.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، رئیس جمهور سوریه حمله موشکی بامداد جمعه آمریکا به فرودگاه الشعیرات در ریف حمص را تجاوزی آشکار و ستمکارانه دانست.رئیس جمهور سوریه گفت: «اقدام آمریکا به این تجاوز شرم آور که در آن فرودگاه کشوری با حاکمیت مستقل را هدف قرار داد به روشنی و قطعیت نشان داد آنچه که سوریه همواره در خصوص عدم تغییر ماهیت آمریکا اعلام کرده صحیح است؛ چراکه تغییر دولت ها،
سیاست ثابت این کشور در تجاوز به کشورها و تلاش برای سیطره بر جهان و ملت ها را تغییر نخواهد داد». اسد ادامه داد: « اگر آمریکا تصور می کند با این تجاوز توانسته است از مزدورانش در گروه های تروریستی حمایت کند، دولت سوریه باید با صراحت تأکید کند که این تجاوز موجب تقویت تصمیم و عزم دمشق برای هدف قرار دادن این مزدوران تروریست و خرد کردن آنها و پاک کردن خاک سوریه از لوث وجودشان در هر جا که پیدا شوند، شده است».

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

به اندازه سی سال پروژه نیمه تمام داشتیم/ افتتاح پروژه های بالای ۵۰ درصد پیشرفت تا پایان سال

[ad_1]

۹ April 2017 | 1:51 pm

وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر ۶۵۰۰ پروژه نیمه تمام در سطح کشور داریم که باید ۵۹ درصد پروژه ها تا پایان دولت به اتمام برسد.
به گزارش سادس، سید حسن هاشمی امروز در جمع خبرنگاران اظهارکرد: خوشحال هستیم که امروز در روز میلاد امام جواد(ع) بیمارستان حضرت رسول(ص) فردوس به بهره برداری می رسد تا زمینه آسایش، آرامش و رضایتمندی مردم شهرستان و مناطق اطراف را فراهم کند.
وی افزود: این پروژه از ۱۰ سال قبل آغاز و امسال به بهره برداری رسیده و از همه پرسنل، وزارت راه و شهرسازی و دانشگاه علوم پزشکی برای افتتاح این پروژه تشکر می کنیم.
وزیر بهداشت ادامه داد: امیدواریم این بیمارستان به یک مرکز برای بیماران تصادفی باشد.
قاضی زاده هاشمی اظهارکرد: این بیمارستان متناسب با نیازهای مردم منطقه تجهیز شده و امیدواریم این بیمارستان خدمات خوبی به مردم ارائه کند.
وی تصریح کرد: در زمان آغاز احداث این بیمارستان به اندازه سی سال پروژه نیمه تمام داشتیم که در خراسان جنوبی نیز دو بیمارستان افتتاح شده درب آن بسته بود که این بیمارستان ها نیز دایر و فعال شدند.
وزیر بهداشت یادآور شد: پروژه هایی که بالای ۵۰ درصد پیشرفت دارند تا پایان سال به بهره برداری خواهند رسید.
وی تاکید کرد: امیدوارم پروژه ی نیمه تمامی وجود نداشته باشد و پروژه هایی که بالای۵۰ درصد پیشرفت داشته را تا پایان سال به اتمام می رسانیم و مابقی پروژه ها نیز در دولت بعد به اتمام خواهد رسید.
قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۶۵۰۰ پروژه نیمه تمام در سطح کشور داریم که باید ۵۹ درصد پروژه ها تا پایان دولت به اتمام برسد.
انتهای پیام

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بهره برداری بیش از ۴۰۰ تخت درمانی و بستری در خراسان جنوبی

[ad_1]

۹ April 2017 | 3:54 am

استاندار خراسان جنوبی گفت: در چند ماه گذشته بیش از ۴۰۰ تخت درمانی و بستری در استان به بهره برداری رسید.
به گزارش مرور نیوز ، سید علی اکبر پرویزی امروز (۱۹ فروردین) در آیین افتتاح پروژه های بهداشتی، درمانی شهرستان فردوس اظهار کرد: سفرهای وزیر بهداشت به استان خراسان جنوبی، نشان از توجه ایشان به این استان است.
وی با بیان اینکه در سال های گذشته ۵ بیمارستان استان تجهیز و به بهره برداری رسید، افزود: از وزارت راه و شهرسازی و معاونت مربوطه که تمام تلاش خود را برای احداث بیمارستان ۱۴۸ تختخوابی فردوس به کار گرفتند تشکر می کنیم.
استاندار خراسان جنوبی افزود: وزارت راه و شهرسازی مسئول ساخت و نگهداری ساختمان های دولت است.
پرویزی ادامه داد: نگاه دولت طی سه سال گذشته در حوزه درمان با سی سال قبل قابل مقایسه است و طرح تحول سلامت گویای این مطلب است.
استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: تمام مردم از مزایای طرح تحول سلامت بهره برده اند و امیدواریم این طرح پایدار باشد و مردم خدمات بیشتری را از این طرح استفاده کنند.
وی یادآور شد: امیدواریم این روند در سال ۹۶ ادامه پیدا کند و پروژه های نیمه تمام استان به بهره برداری برسد.
کاظم قائمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان جنوبی نیز گفت: پروژه هایی که در انتهای سال در دانشگاه علوم پزشکی به بهره برداری رسید، نمونه ای از تلاش های دکتر هاشمی بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: طرح تحول نظام سلامت اگر پایدار مانده از دعاهای خیر مردم است.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

وزیر بهداشت: ۶۵۰۰ طرح بهداشتی و درمانی در حال ساخت است

[ad_1]

۹ April 2017 | 3:21 am

سرویس شهرستانها: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۶۵۰۰ پروژه بهداشتی و درمانی در کشور در دست ساخت است که باید نیمی از این پروژه ها تا پایان دولت یازدهم و اواخر مرداد ۹۶ به پایان برسد.
دکتر هاشمی در مراسم افتتاح مرکز آموزشی، پژوهشی، درمانی حضرت رسول(ص) شهرستان فردوس در ارتباط با پروژه های نیمه تمام درمانی افزود: از شروع به کار دولت آقای روحانی به اندازه ۳۰ سال پروژه نیمه تمام در کشور وجود داشت از جمله در خراسان جنوبی نیز ۲ بیمارستان افتتاح شده بود اما به بهره برداری نرسید که مجدد تکمیل و راه اندازی شد.
هاشمی ادامه داد: تلاش داریم پروژه های بالای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی تا پایان امسال تکمیل شده و به بهره برداری برسد و نیز پروژه هایی که عملیات اجرایی آن آغاز شده است در دولت دوازدهم مورد بهره برداری قرار گیرد. او گفت: کار ساخت این بیمارستان از ۱۰ سال قبل آغاز شد و با مشارکت وزراتخانه های راه و شهرسازی و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تکمیل شد و به بهره برداری رسید. وزیر بهداشت پس از ورود به فردوس با حضور در گلزار شهدای این شهر با قرائت فاتحه نسبت به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر عقلانیت، اخلاق و امید در عرصه های مختلف جامعه وجود نداشته باشد، بعید است ملتی به خواسته های خود برسد .
وی افزود: اگر بخواهیم شعار سال(اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال) عملی شود، بدون همدلی و همکاری مردم و مسئولان این امر مهم محقق نخواهد شد . وی یادآور شد: مردم از گذشته تاکنون وظیفه خود را به درستی انجام داده اند، اکنون نوبت مسئولان است تا از خود بگذرند و همه توجه خود را به سمت عزت، سربلندی، توسعه و …

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بهره‌برداری از بیمارستان ۱۴۶ تختخوابی حضرت رسول شهرستان فردوس در خراسان جنوبی

[ad_1]

۸ April 2017 | 2:38 pm

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی راه و شهرسازی خراسان جنوبی، مهدی جعفری مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی صبح شنبه در مراسم بهره‌برداری از این پروژه اظهار کرد: این پروژه دارای ۱۲ هزار و ۴۱۲ مترمربع زیربنا بوده که زیربنای ساختمان اصلی ۱۱ هزار مترمربع است.

جعفری مجموع اعتبار هزینه شده برای این پروژه را ۱۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: اعتبار هزینه شده شامل هزینه احداث و تجهیز بیمارستان است که عملیات این پروژه از سال ۸۷ آغاز و سال ۹۵ نیز به پایان رسیده است.

وی ادامه داد: این بیمارستان دارای بخش‌های اورژانس، بستری کودکان و نوزادان سالم، بستری جراحی، بستری زنان، اتاق عمل، دیالیز، icu، nicu است.

وی افزود: ساختمان‌های جنبی بیمارستان نیز شامل نگهبانی، انبار، منبع آب، پست برق و امحاء زباله است.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

به اندازه سی سال پروژه نیمه تمام داشتیم

[ad_1]

۸ April 2017 | 8:30 pm

سلامت نیوز :وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر ۶۵۰۰ پروژه نیمه تمام در سطح کشور داریم که باید ۵۹ درصد پروژه ها تا پایان دولت به اتمام برسد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، سید حسن هاشمی امروز در جمع خبرنگاران اظهارکرد: خوشحال هستیم که امروز در روز میلاد امام جواد(ع) بیمارستان حضرت رسول(ص) فردوس به بهره برداری می رسد تا زمینه آسایش، آرامش و رضایتمندی مردم شهرستان و مناطق اطراف را فراهم کند.
وی افزود: این پروژه از ۱۰ سال قبل آغاز و امسال به بهره برداری رسیده و از همه پرسنل، وزارت راه و شهرسازی و دانشگاه علوم پزشکی برای افتتاح این پروژه تشکر می کنیم.
وزیر بهداشت ادامه داد: امیدواریم این بیمارستان به یک مرکز برای بیماران تصادفی باشد.
قاضی زاده هاشمی اظهارکرد: این بیمارستان متناسب با نیازهای مردم منطقه تجهیز شده و امیدواریم این بیمارستان خدمات خوبی به مردم ارائه کند.
وی تصریح کرد: در زمان آغاز احداث این بیمارستان به اندازه سی سال پروژه نیمه تمام داشتیم که در خراسان جنوبی نیز دو بیمارستان افتتاح شده درب آن بسته بود که این بیمارستان ها نیز دایر و فعال شدند.
وزیر بهداشت یادآور شد: پروژه هایی که بالای ۵۰ درصد پیشرفت دارند تا پایان سال به بهره برداری خواهند رسید.
وی تاکید کرد: امیدوارم پروژه ی نیمه تمامی وجود نداشته باشد و پروژه هایی که بالای۵۰ درصد پیشرفت داشته را تا پایان سال به اتمام می رسانیم و مابقی پروژه ها نیز در دولت بعد به اتمام خواهد رسید.
قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۶۵۰۰ پروژه نیمه تمام در سطح کشور داریم که باید ۵۹ درصد پروژه ها تا پایان دولت به اتمام برسد.

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

وزیر بهداشت: به اندازه سی سال پروژه نیمه تمام داشتیم

[ad_1]

۸ April 2017 | 6:54 pm

ایسنا/ وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر ۶۵۰۰ پروژه نیمه تمام در سطح کشور داریم که باید ۵۹ درصد پروژه ها تا پایان دولت به اتمام برسد.
سید حسن هاشمی امروز در جمع خبرنگاران اظهارکرد: خوشحال هستیم که امروز در روز میلاد امام جواد(ع) بیمارستان حضرت رسول(ص) فردوس به بهره برداری می رسد تا زمینه آسایش، آرامش و رضایتمندی مردم شهرستان و مناطق اطراف را فراهم کند.
وی افزود: این پروژه از ۱۰ سال قبل آغاز و امسال به بهره برداری رسیده و از همه پرسنل، وزارت راه و شهرسازی و دانشگاه علوم پزشکی برای افتتاح این پروژه تشکر می کنیم.
وزیر بهداشت ادامه داد: امیدواریم این بیمارستان به یک مرکز برای بیماران تصادفی باشد.
قاضی زاده هاشمی اظهارکرد: این بیمارستان متناسب با نیازهای مردم منطقه تجهیز شده و امیدواریم این بیمارستان خدمات خوبی به مردم ارائه کند.
وی تصریح کرد: در زمان آغاز احداث این بیمارستان به اندازه سی سال پروژه نیمه تمام داشتیم که در خراسان جنوبی نیز دو بیمارستان افتتاح شده درب آن بسته بود که این بیمارستان ها نیز دایر و فعال شدند.
وزیر بهداشت یادآور شد: پروژه هایی که بالای ۵۰ درصد پیشرفت دارند تا پایان سال به بهره برداری خواهند رسید.
وی تاکید کرد: امیدوارم پروژه ی نیمه تمامی وجود نداشته باشد و پروژه هایی که بالای۵۰ درصد پیشرفت داشته را تا پایان سال به اتمام می رسانیم و مابقی پروژه ها نیز در دولت بعد به اتمام خواهد رسید.
قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۶۵۰۰ پروژه نیمه تمام در سطح کشور داریم که باید ۵۹ درصد پروژه ها تا پایان دولت به اتمام برسد.
با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بهره برداری بیش از ۴۰۰ تخت درمانی و بستری در خراسان جنوبی

[ad_1]

۸ April 2017 | 6:03 pm

دریافت خبر : شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۳

استاندار خراسان جنوبی گفت: در چند ماه گذشته بیش از ۴۰۰ تخت درمانی و بستری در استان به بهره برداری رسید.
به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، سید علی اکبر پرویزی امروز(۱۹ فروردین) در آیین افتتاح پروژه های بهداشتی، درمانی شهرستان فردوس اظهار کرد: سفرهای وزیر بهداشت به استان خراسان جنوبی، نشان از توجه ایشان به این استان است.
 وی با بیان اینکه در سال های گذشته ۵ بیمارستان استان تجهیز و به بهره برداری رسید، افزود: از وزارت راه و شهرسازی و معاونت مربوطه که تمام تلاش خود را برای احداث بیمارستان ۱۴۸ تختخوابی فردوس به کار گرفتند تشکر می کنیم.
استاندار خراسان جنوبی افزود: وزارت راه و شهرسازی مسئول ساخت و نگهداری ساختمان های دولت است.
پرویزی ادامه داد: نگاه دولت طی سه سال گذشته در حوزه درمان با سی سال قبل قابل مقایسه است و طرح تحول سلامت گویای این مطلب است.
استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: تمام مردم از مزایای طرح تحول سلامت بهره برده اند و امیدواریم این طرح پایدار باشد و مردم خدمات بیشتری را از این طرح استفاده کنند.
وی یادآور شد: امیدواریم این روند در سال ۹۶ ادامه پیدا کند و پروژه های نیمه تمام استان به بهره برداری برسد.
کاظم قائمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان جنوبی نیز گفت: پروژه هایی که در انتهای سال در دانشگاه علوم پزشکی به بهره برداری رسید، نمونه ای از تلاش های دکتر هاشمی بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: طرح تحول نظام سلامت اگر پایدار مانده از دعاهای خیر مردم است.
انتهای پیام

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

وجود ۶۵۰۰ پروژه نیمه تمام بهداشتی و درمانی در سطح کشور

[ad_1]

۸ April 2017 | 3:56 pm

وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر ۶۵۰۰ پروژه نیمه تمام در سطح کشور داریم که باید ۵۹ درصد پروژه ها تا پایان دولت به اتمام برسد.
به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، سید حسن قاضی زاده هاشمی امروز (۱۹ فروردین ماه) در جمع خبرنگاران اظهارکرد: خوشحال هستیم که امروز در روز میلاد امام جواد(ع) بیمارستان حضرت رسول(ص) فردوس به بهره برداری می رسد تا زمینه آسایش، آرامش و رضایتمندی مردم شهرستان و مناطق اطراف را فراهم کند.
وی افزود: این پروژه از ۱۰ سال قبل آغاز و امسال به بهره برداری رسیده و از همه پرسنل، وزارت راه و شهرسازی و دانشگاه علوم پزشکی برای افتتاح این پروژه تشکر می کنیم.
وزیر بهداشت ادامه داد: امیدواریم این بیمارستان به یک مرکز برای بیماران تصادفی باشد.
قاضی زاده هاشمی اظهارکرد: این بیمارستان متناسب با نیازهای مردم منطقه تجهیز شده و امیدواریم این بیمارستان خدمات خوبی به مردم ارائه کند.
وی تصریح کرد: در زمان آغاز احداث این بیمارستان به اندازه سی سال پروژه نیمه تمام داشتیم که در خراسان جنوبی نیز دو بیمارستان افتتاح شده درب آن بسته بود که این بیمارستان ها نیز دایر شدند.
وزیر بهداشت یادآور شد: پروژه هایی که بالای ۵۰ درصد پیشرفت دارند تا پایان سال به بهره برداری خواهند رسید.
وی تاکید کرد: امیدوارم پروژه ی نیمه تمامی وجود نداشته باشد و پروژه هایی که بالای۵۰ درصد پیشرفت داشته را تا پایان سال به اتمام می رسانیم و مابقی پروژه ها نیز در دولت بعد به اتمام خواهد رسید.
قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۶۵۰۰ پروژه نیمه تمام در سطح کشور داریم که باید ۵۹ درصد پروژه ها تا پایان دولت به اتمام برسد. …

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

رشد طرح های احداثی در حوزه راه های خراسان جنوبی

[ad_1]

۵ April 2017 | 9:41 pm

رشد طرح های احداثی در حوزه راه های خراسان جنوبی

تین نیوز| به گفته معاون برنامه ریزیوزارت راه و شهرسازی ، در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۶، شش پروژه راه سازی به طول ۴۵ کیلومتر به بهره برداری خواهند رسید. وی افزود: ۱۶ طرح اقتصاد مقاومتی به وسعت ۱۹۹ کیلومتر مربع در این استان وجود داشته است که ۱۴۱ کیلومتر مربع از آنها در همین مدت به بهره برداری خواهند رسید.
به گزارش تین نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازیخراسان جنوبی ، امیر امینی با بیان اینکه یکی از نکات مثبت دولت تدبیر و امید در خراسان جنوبی، رشد طرح های احداثی در حوزه راه های استان بوده است، گفت: این رشد در سال های ۹۳ و ۹۴ معادل ۱۰۰ درصد بوده است.
وی با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید موفقیت های بسیار خوبی در حوزه افتتاح پروژه ها داشته ایم، گفت: در استان خراسان جنوبی ۲۲ طرح به طور مشترک و اختصاصی به وسعت هفت هزار و ۷۰۰ کیلومترمربع در دست اجرا است. علاوه بر این ۱۷۰ کیلومتر و ۴۲۸ کیلومتر باند دوم و بزرگراه و ۱۱۱ کیلومتر راه اصلی نیز در دست اجرا است.
وی در پایان به افتتاح پروژه های راه و شهرسازی در سفر ریاست محترم جمهور به خراسان جنوبی در نوروز ۹۶ اشاره نمود که شامل ۱۱۷ کیلومتر باند دوم و بزرگراه با اعتباری بالغ بر ۱۲۰ میلیارد تومان و ۲۰ کیلومتر راه اصلی با اعتباری بالغ بر ۱۷ میلیارد تومان بود که به صورت ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید.

اخبار پیشنهادی:

رشد طرح های احداثی در حوزه راه های خراسان جنوبی

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

پوسته وردپرس