قالب وردپرس

كهكيلويه و بويراحمد

جزئیات برگزاری جلسه کمیسیون ماده ۵ شهر دوگنبدان در کهگیلویه و بویراحمد

[ad_1]

۱۰ April 2017 | 10:39 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد، محمدمهدی سهیلی گفت: اولین جلسه کمیسیون ماده ۵ در تاریخ ۹۶/۱/۱۹ با ۴ دستورکار ذیل مربوط به شهر دوگنبدان در سالن کنفرانس امور عمرانی استانداری به ریاست وی و با شرکت اعضاء تشکیل شد.

در ابتدای جلسه، سهیلی به بیان کلیات جلسه پرداخت و سپس به کمک کارشناسان مدیریت شهرسازی و معماری به تشریح هر کدام از موضوعات پرداخت. اعضاء جلسه نقطه نظرات کارشناسی خود را بر روی هر مورد بیان و سپس تصمیمات ذیل اخذ گردید:

۱-درخواست شهرداری دوگنبدان مبنی بر تغییر کاربری از پارکینگ و معبر ۲۴ متری و فضای سبز به آموزش عالی مطرح و مقرر شد با بررسی بیش‌تر و امکان جایگزینی پارکینگ در اراضی همجوار در جلسه بعدی مطرح شود.

۲- درخواست شهرداری دوگنبدان مبنی بر تغییر کاربری قطعه زمینی به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع از مسکونی به فرهنگی – هنری مطرح و مورد موافقت قرار گرفت.

۳- درخواست شهرداری دوگنبدان مبنی بر تغییر کاربری از فضای سبز به مسکونی مطرح و با کلیات مورد موافقت شد. بدیهی است ضوابط تراکم و سطح اشغال و فضای سبز درون سایت می‌بایست مطابق ضوابط رعایت شود، همچنین حداقل ۴۰ درصد فضای سبز در سایت رعایت گردد.

۴- درخواست شهرداری دوگنبدان مبنی بر تغییر کاربری از فضای سبز به مذهبی مطرح و مقرر شد با بررسی بیش‌تر و اعلام نظر شهرداری دوگنبدان در جلسه بعدی مطرح شود.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

تلاش برای تکمیل پروژه‌های بزرگراهی کهگیلویه و بویراحمد در سال جدید/ راه‌های پرجاذبه استان از زیباترین مقاصد سفرهای نوروزی است

[ad_1]

۲ April 2017 | 10:07 am

محمدعلی علیمردانی، مدیرکل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد: سال ۹۵ توانستیم مطالعات اولیه امکان‌سنجی احداث و اتصال آزادراه یاسوج به آزادراه اصفهان-شیراز و راه اصلی لنده بهمئی به تشان را انجام دهیم و بخشی از باند دوم بزرگراه یاسوج-سمیرم و پنج بزرگراه در محور بهمئی را پیش‌ ببریم. ضمن اینکه قطعه سوم پروژه باند دوم بزرگراهی محور بهبهان-گچساران-بابامیدان از حدفاصل نرگسی گچساران تا پل خیرآباد در دست اجراست و عملیات اجرایی ساخت راه اصلی پاتاوه-دهدشت و باشت-چرام همچنین سپیدار-باغچه‌سادات به پیشرفت خوبی رسیده است.

علیمردانی افزود: خوشبختانه با تخصیص اعتبارات مناسب شاهد فعال شدن دوباره پروژه احداث جاده سوق در کهگیلویه هستیم که به دلیل تصادفات زیاد به جاده خون لقب گرفته بود که دو کیلومتر از این محور ۱۰ کیلومتری آماده بهره‌برداری گردیده است. این پروژه حدود هشت سال متوقف شده بود. همچنین احداث محور پرحادثه چرام-دهدشت نیز دوباره فعال شده است.

وی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد پایتخت طبیعت ایران است و کوه دنای استوار با آبشارهای زیبا و متعدد میزبان مسافران نوروزی خواهد بود، تصریح کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد سرزمین عشایر لر و از مهدهای تمدنی ایران باستان است و راه‌های جنگلی آن نیز جاذبه گردشگری دارند و مسافران نوروزی این خطه می‌توانند با عبور از زاگرس از تماشای چشم‌اندازهای خارق‌العاده آن لذت ببرند.

علیمردانی همچنین گفت: از اولویت برنامه‌های اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد درسال ۹۶ می‌توان به تکمیل پروژه‌های در دست اقدام ازجمله چهار خطه کردن محورهای سمیرم-یاسوج، یاسوج-سپیدان-شیراز و گچساران-بهبهان-ورودی لیکک و پیگیری اتصال یاسوج به آزادراه شیراز-اصفهان و اتمام محور پاتاوه-دهدشت اشاره کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد افزود: سال ۹۶ ضمن پیگیری احداث محور اتصال راه گچساران-پازنان به بی‌بی‌ حکیمه-گچ سفید به دنبال پیشبرد ساخت محورهای گچساران-باباکلان و چرام-گچساران همچنین ساخت محور لنده-تشان خواهیم بود و امیدواریم در سال آتی ساخت محور لیکک-جایزان شروع شود. همچنین سال آینده مطالعات طرح تفصیلی شهرهای دهدشت و یاسوج انجام می‌شود.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

گلچینی از زیبایی‌های آفرینش در سرزمین هزار رنگ کهگیلویه وبویراحمد/ ورود ۸۰۰هزار مسافر نوروزی به پایتخت طبیعت ایران

[ad_1]

۳۱ March 2017 | 2:48 pm

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سرزمین بکر و رویایی کهگیلویه وبویراحمد همراه با طبیعت سحرانگیز، چشمه‌ها و تفرجگاه‌ها، آبشارهای زیبا، رودخانه‌های خروشان، مناظر بدیع که این روزها طراوت و لطافت خاصی از باران پربرکت بهاری یافته و لحظه های به یادماندنی را برای میهمانان نوروزی به ارمغان آورده است.

به گزارش ایرنا، طبیعت بکر و زیبای دامنه‌های سترگ دنا، اماکن تاریخی، چشمه‌ها و تفرجگاه‌های فراوان، آبشارهای مفرح و رودخانه‌های خروشان در کنار پوشش انبوه جنگل‌های سرسبز بلوط و رایحه خوش بوته‌های کوهساران از جلوه‌های بدیع و زیبایی‌های خداوندی است که در این دیار رویایی جلوه گری می‌کند.

سرزمین زیبای کهگیلویه وبویراحمد با داشتن ۲۸۰ تفرجگاه طبیعی، ۲۶۰۰ اثر تاریخی، ۷۵۰ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی و مواهب و ظرفیت‌های بکر به عنوان یکی از مناطق هدف گردشگری در ایران زمین تبدیل شده و سالانه به ویژه در ایام بهار میزبان خیل عظیمی از مسافران و گردشگران است.

این استان زیبا دارای ۱۴منطقه نمونه، ۱۱روستای هدف گردشگری، ۱۷ اردوگاه رفاهی، یک شهر هدف منطقه ویژه گردشگری و بیش از دهها کمپینگ اقامتی است.

دشتک دیل، قلات گناوه، پادوک و سد کوثر در گچساران، برم الوان شهرستان بهمئی، موگرمون لنده، طسوج در شهرستان چرام، قلعه دیشموک، کمر دوغ درکهگیلویه، شلال دان باشت، ماه پرویز، کاکان و سقاوه بویراحمد از جمله مناطق نمونه گردشگری تعریف شده در کهگیلویه و بویراحمد هستند.

جوش و خروش رودخانه‌ها و آبشارها، نغمه پرندگان و شقایق‌های بهاری گوشه‌ای دیگر از زیبایی های بی‌نظیر سرزمین برف و آفتاب (کهگیلویه وبویراحمد) است.

شمیم عطرگل‌های رنگارنگ در دشت ها، تپه ها و جویبارهای خروشان و مناظر بکر و سرسبز این دیار جلوه‌ای مصفا، دل انگیز و با نشاط را در زیر سایه خنکای انبوه درختان بلوطش به میهمانان هدیه می دهد.

زنگوله‌های آویزان برگردن بزغاله‌ها و گوسفندان عشایر همراه با نوای موسیقی و دلنشین چوپانان در حرکت آرام گله و در مسیر کوچ و حتی غذاهای بومی و سنتی اش در کنار صفا و صمیمیت مردمانش نویدبخش ثبت لحظه های خوش و به یادماندنی برای هر خسته دل و رهگذری به این دیار است.

کهگیلویه وبویراحمد آمیزه‌ای از تاریخ و طبیعت

برخی از آثار تاریخی از جمله سنگ نوشته‌های تنگ سولک بهمئی متعلق به دوره اشکانی، پل شاه نشین شهر پاتاوه شهرستان دنا مربوط به دوره هخامنشی و بافت تاریخی شهر دهدشت یادگار دوره صفویه جلوه‌های بی‌بدیلی از جاذبه‌های تاریخی و منحصر به فرد در کنار زیبایی‌ها و مناظر بدیع و طبیعی در کهگیلویه وبویراحمد است.

وجود ۳۰۰ بقعه متبرکه از جمله حرم بی بی حکیمه (س) خواهر بلافصل امام رضا (ع) همه ساله در ایام نوروز و سایر روزهای سال میعادگاه بیش از یک و نیم میلیون زائر و دلداده اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.

سرزمین برف و آفتاب

کهگیلویه و بویراحمد سرزمینی است که برف و آفتاب را در کنار هم دارد در حالی که نیمه سردسیر آن پوشیده از برف است، لطافت شقایق های بهار در نیمه گرمسیر آن دامن سبز گسترانیده است.

دیار گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد همچون شهرستان‌های گچساران، بهمئی، چرام و کهگیلویه مناطقی هستند که شیپور و موسم شکفتن شکوفه‌های لطیف بهار را به طور نسبی از نیمه نخست اسفند تجربه می‌کنند.

جاذبه‌ها، مناظر بکر، طبیعی و گردشگری در کنار امام‌زاده‌های متعدد و اماکن تاریخی و مذهبی درمناطق گرمسیری، این دیار را به سرزمینی زیبا با جاذبه های حیرت انگیز تبدیل کرده است.

در مناطق گرمسیری این استان وجود جلوه زیبایی از طبیعت، چشمه‌سارهای متعدد و خروشان، آبشارها، تالاب‌ها و شمیم عطر گل‌های بهاری فضایی دل انگیز و بانشاط را برای آسایش و آرامش خاطر گردشگران به ارمغان آورده است.

کهگیلویه قدیم (بلادشاپور)

در قلب بلندی‌های زاگرس، پهنه‌ای زیبا به قدمت تاریخ آرمیده است، شهرستان کهگیلویه را می‌توان مهد فرهنگ و تمدن استان چهارفصل کهگیلویه ‌و بویراحمد دانست که وجود آثار فرهنگی و باستانی متعدد گواه این ادعاست.

بافت تاریخی شهر دهدشت که براساس دست‌نوشته‌های تاریخی به‌ دستور اردشیر بابکان و به ‌یاد فرزندش «شاپور» به نام «بلاد شاپور» شهرت یافت، در حوزه مرکزی شهر کنونی دهدشت قرار گرفته‌، این شهر تاریخی به‌سبب وجود بارگاه هفت‌امامزاده در آن به شهر «هفت گنبد» نیز مشهور است.

لذت تماشای زیبایی خالق خلقت در چاروسا را می‌توان با مشاهده هنرنمایی طبیعت در روستای «المور» ادامه داد تا پس از گذر از المور، به «تنگه الگن» رسید و با طی مسافتی کوتاه روستای پلکانی «شوتاور» را نیز به تماشا نشست.

قلعه تاریخی قلعه رئیسی، پل قلعه دختر، محوطه طولیان، قلعه ضرغام‌آباد، قلعه سرپری، بافت تاریخی روستای چنگلوا، آبشار توف‌خیمه، چشمه کورسار، سد مارون، سد کوثر و کوه خائیز از دیگر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شهرستان کهگیلویه هستند.

شهرستان «چرام» از آب حیات تا چشمه بلقیس

چرام را همه با «چشمه‌بلقیس» می‌شناسند، گلچینی از بهترین و خوش منظرترین جلوه های آفرینش در باغ بلقیس هویداست منظره ای زیبا در آغوش حصارهای کوتاه سنگی که چشمه‌های پرآب همراه با درختان سیب، انار، سرو، بیدمجنون و نخل‌های سربه‌فلک کشیده‌اش او را احاطه کرده است.

این باغ که در ورودی دشت شالیزارهای چرام واقع شده زیبایی طبیعی این منطقه سیاحتی را دوچندان کرده است. باغ بلقیس چرام چشمه آبی است که کلان باغی از انواع درختان مثمر و کاج های سربفلک کشیده با منظرگاهی چشم نواز چشم هر رهگذری از مسیر گچساران به دهدشت را به تماشای این همه زیبایی و سرمستی طبیعت آن بویژه در این ایام وا می دارد.

چرام را البته سرزمین چشمههای جوشان نیز باید دانست، چشمه‌های جوشانی که «باغ عمران» را به جاذبه‌ای بکر و بی‌بدیل تبدیل کرده‌اند، تا در کنار «آب‌حیات» و «جوخانه» بتوان از سفر به یکی از زیباترین خطه‌های ایران لذت برد.

مسافران خسته‌ای که به چرام سفر می‌کنند همچنان لذت تماشای «پهنای لیلی» را از یاد نخواهند برد، آنجا که به‌سبب دارا بودن بیش از ۲۰ چشمه‌سار و برخورداری از گونه‌های گیاهی کمیاب و باغ‌های سرسبز ییلاقی اعجاز طبیعت در دل کوه را به رخ می‌کشد.

گچساران و باشت/ از بی بی حکیمه (س) تا لاله‌های واژگون شلال دون

آستان مقدس حضرت بی بی حکیمه (س)، خواهر امام رضا (ع) در دامنه کوه‌های زاگرس و در کنار آبی دریای خلیج فارس برکتی است که به سرزمین نفت خیز گچساران شکوه و عشق می‌بخشد.

بقعه متبرکه حضرت بی بی حکیمه(س) که طبق اسناد و روایات مختلف، از دختران حضرت امام موسی بن جعفر(ع) است در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب شهرستان گچساران در موقعیت خاص جغرافیایی در میان کوههایی صعب‌العبور و درکنار چشمه ای جوشان قرار دارد.

روستای مارین یکی از روستاهای تاریخی ایران است و راه سلطنتی شوش به تخت جمشید و بیشاپور (در دوره هخامنشیان) از هفت کیلومتری این روستا عبور می‌کرده است.

روستای مارین در شمال شهرستان گچساران با رنگین کمانی از جاذبه های طبیعی، تاریخی، مذهبی و مردم شناسی پنجره ای رو به بهشت است

در جوار شهرستان گچساران و در پنج کیلومتری شهر باشت منطقه‌ای گردشگری با جاذبه‌های طبیعی بینظیر به نام «شلالدون» وجود دارد که همواره مورد توجه گردشگران از سراسر نقاط ایران است.

از شلالدون که بگذریم به اثر تاریخی «دوگور دوپا» در هفت کیلومتری باشت می‌رسیم جایی که ۲ ستون سفیدرنگ متعلق به دوره ساسانی در طی قرن‌ها راهنمای کاروان‌هایی بوده‌اند که در تاریکی شب مسیر خود را گم می‌کردند.

منطقه گردشگری «قلات گناوه»، «آبشار رودبال»، «آبشار موگ»، «روستای مارین»، «پل تاریخی پریم»، «گنبد لیشتر»، منطقه گردشگری «دشتک دیل» و «دژ سلیمان» از دیگر جاذبه‌های گچساران و باشت هستند.

یاسوج و سی سخت ۲شهر آرمیده بر دامنه سترگ دنا

شهرهای یاسوج و سی سخت کهگیلویه و بویراحمد نیز ۲ شهر زیبا با جلوه های ناب و سحرانگیز طبیعی، دشت ها و جویبارها، شقایق های رنگارنگ، تپه ماهورها و رودخانه های همیشه جاری نیز جز مناطق سردسیری این استان چهار فصل به شمار می روند که بهار دلنشین این دیار نیز به طور نسبی از اواخر اردیبهشت است.

آمیختگی طبیعت اسرار آمیز مناطق سردسیری سی سخت و یاسوج با افسانه‌های کهن، این مناطق را بیش از پیش برای گردشگران جذاب کرده است.

شهر توریستی «سی سخت»

این شهر در فاصله ۳۵ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با مناظر بدیع ستیغ های برفی دنا، چشمه میشی و دریاچه کوه گل در ایام پرفروغ نوروز و تابستان آماده استقبال از مهمانان و مسافران از اقصی نقاط ایران است.

پیرامون دریاچه کوه گل و آبگیرهای آن چشمه سارهای فراوانی را در شکاف دره ها می توان یافت که گویای تنوع جاذبه های طبیعت غنی و پربار منطقه دنا است.

در این نقطه و در ادامه راه کوهستانی که راهی شوسه است به تدریج بر سنگلاخی آن افزوده می شود، چشمه دیگری از زمین می جوشد.

در بالادست این نقطه و بر بلندی های جنوب جاده، آبگیر زیبایی در دامنه کوه های برف پوش شکل گرفته که دریاچه کوه گل نامیده می شود.

این آبگیر زیبا و بکر که در گویش محلی برم سبز گفته می شود در دل کوهستان و بر بستر پر آب و علف آن چشم انداز زیبایی دارد که تنها با ره سپردن به این منطقه کوهستانی و قدری کوهپیمایی می توان به آن رسید.

دریاچه «کوه گل» در یک گودال طبیعی نشسته بر دامان کوهستان پدید آمده و با جای گرفتن قله های برفگیر در پس آن و علفزار طبیعی پیرامون آن منظره ای کم نظیر از یک دریاچه کوهستانی در پیش چشم جلوه گر می کند.

بالاتر از دریاچه کوه گل آبگیر کوهستانی دیگری نیز شکل گرفته که تا اندازه ای کوچکتر است. این ۲ آبگیر طبیعی و کوهستانی بخشی از زیبایی های بکر طبیعت کوه گل سی سخت است که بویژه در تابستان جذابیت های ویژه ای دارند.

دریاچه کوه گل از آب شدن برف قله های بالادست آن و از چشمه های طبیعی آبگیری می شود و سرریز آب آن از سمت باختر به صورت جویباری از دره ای گذر می کند که سر انجام به رودخانه مسیر راه می پیوندد.

پیرامون دریاچه کوه گل و آبگیرهای آن چشمه سارهای فراوانی را در شکاف دره ها می توان یافت که گویای طبیعت غنی و پربار منطقه دنا است.

غار ده شیخ پاتاوه

این غار که کارشناسان و غارنوردان قدمت آن را به بیش از ۱۳۵ میلیون سال قبل نسبت داده اند یکی از جاذبه های توریستی و جذاب در کهگیلویه وبویراحمد است که در ۲ کیلومتری روستای ده شیخ و در ۳۵ کیلومتری شهر توریستی سی سخت و ۵۵کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه وبویراحمد قرار دارد.

بر اساس بررسی‌های زمین شناسی، شکل گیری این غار مربوط به دوره دوم زمین شناسی بوده که در سالیان طولانی، بر اثر ریزش نزولات جوی، حفره‌هایی در غار ایجاد شده و آب درون حفره‌ها به بیرون راه یافته و به این ترتیب سبب ایجاد قندیل‌های اعجاب انگیز و دالان‌های زیبا شده است. این غار یکی از شگفت‌انگیزترین غارهای شناخته شده در کشور است که دهانه این غار در ارتفاع ۱۶۷۰ متری از سطح دریا واقع شده و بسیار تنگ و باریک است.

غارنوردان این غار را به دلیل قرار گرفتن در همسایگی و بالادست روستای ده شیخ، به نام همین روستا نامگذاری و سرشار از جذابیت‌های بدیع و شگفتی های حیرت آور توصیف کرده‌اند. انبوه درختان و جنگل های زیبای بلوط، بشار زیبا و خروشان و دره های عمیق بکر و دست نخورده بر عظمت و زیبایی این پدیده شگفت طبیعی افزوده است.

یاسوج پایتخت طبیعت ایران زمین

این شهر با زیبایی‌های چشم نواز همچون قطعه حریری سبز در دامنه‌های دنا قرار گرفته و به واسطه این زیبایی‌ها و آب وهوای مطبوعشهر ساله در فصل بهار و تابستان پذیرای گردشگران وعلاقه مندان به طبیعت است. گرداگرد این شهر را رودخانه‌های خروشان بشار و مهریان و کوه‌های سر به فلک کشیده دنا با پوشش جنگلهای بلوط، بنه و کیکم فرا گرفته به طوری که برخی این منطقه را شمالی در جنوب کشور می‌نامند.

آبشار یاسوج

این آبشار زیبا در پنج کیلومتری شمال شهر یاسوج قرار دارد و دارای هوایی مطبوع و آبی خنک و گواراست که سالانه مسافران زیادی را به خصوص در بهار و تابستان پذیراست.

منطقه گردشگری تنگ گنجه‌ای

تنگ گنجه‌ای با آب وهوای مطلوب و با رودخانه‌ای زلال در ۱۰ کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد، منطقه‌ای بکر با رودخانه‌ای زلال و پوشیده از جنگل که از دل کوه‌های دنا می‌جوشد و نوازشگر چشمان گردشگران در بهار و تابستان است. این تنگه در جاده یاسوج به سی‌سخت قرار دارد و با داشتن امکانات رفاهی مکان مناسبی برای مسافران نوروزی است.

دریاچه سد شاه قاسم

این دریاچه تابلویی زیبا از آبی آسمان و سبزی درختان و آبی رودخانه‌هاست که در پنج کیلومتری جنوب شهر یاسوج بر دامنه کوه نقش بسته است.

تل «خسرو»

یکی از مکان‌های باستانی در پنج کیلومتری جنوب یاسوج است که بومیان آن را به «کی خسرو» فرزند «سیاوش» از پادشاهان کیانی نسبت می‌دهند و افسانه این تل، قرن‌ها سینه به سینه نقل شده و اکنون نیز در بین مردم بومی ساری و جاری است. بومیان معتقدند پس ازآنکه به کی خسرو سروش الهی می‌رسد، به دشت یاسوج می‌آید و به سوارانش دستور می‌دهد هرکدام توبره‌ای خاک بر روی هم بریزند تا تپه‌ای شکل بگیرد.

پارک جنگلی یاسوج

این پارک جنگلی با ۸۰ هکتار وسعت بزرگترین پارک جنگلی درجنوب کشور است و در شمال شهر یاسوج قرار دارد و پوشیده از درختان بلوط، بادام کوهی، ارزن، کیکم و بنه است.

تنگ مهریان

این تنگه که رودخانه زیبای مهریان از آن می گذرد نیز درشمال شهر یاسوج قرار دارد که آب و هوای مطبوع آن جان هر رهگذری را تازگی می‌بخشد.

پیست اسکی کاکان یاسوج

این پیست واقع در «گردنه باباحسن» با ارتفاع برفی حدود ۲متر در ۱۵ کیلومتری شمال شهر یاسوج قرار دارد و مکانی دل انگیز برای ورزشهای زمستانی است. براساس آمارها، این استان سالانه پذیرای بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر گردشگر است که تعدادی از آنان جهانگردان کشورهای خارجی هستند.

کهگیلویه وبویراحمد تلفیقی از زیبایی‌های تاریخی، معنوی و طبیعی

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: وجود زیبایی‌های طبیعی و مناظر بکر و خدادادی در کنار آثار متعدد باستانی و تاریخی و امام‌زاده‌های متعدد این دیار زیبا را به مقصد جدیدی در مناطق هدف گردشگری ایران قرار داده است.

سید موسی خادمی، استان کهگیلویه وبویراحمد را تلفیقی از ظرفیت‌های متنوع طبیعی، تاریخی، مذهبی و آداب و رسوم و آیین‌های خاص به‌ویژه در حوزه زندگی عشایری دانست و اظهار داشت: باید بتوان با شناسایی و ایجاد زیرساخت‌ها، زمینه بهره وری و استفاده مناسب از این استعدادها را برای توسعه همه جانبه استان فراهم کرد.

وی با اشاره به برگزاری جشن های نوروزگاه در شهرها و مناطق مختلف استان نیز گفت: برپایی چنین جشن‌ها و آیین‌های روح افزا و متنوع در راستای شعار راهبردی دولت تدبیر و امید برای ایجاد نشاط و امید در جامعه است.

همچنین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: حدود ۸۰۰ هزار گردشگر از ۲۷ اسفند تاکنون از جاذبه های این استان دیدن کردند.

محمود باقری افزود: ۵۱۰ هزار و ۶۴۹ از این تعداد گردشگر نوروزی در کهگیلویه و بویراحمد در مدارس، خانه‌های مسافر و پارک‌ها و دیگر اقامتگاه‌های پیش بینی شده اسکان یافتند.

وی آمار اسکان مسافران این استان در شب گذشته را ۷۵ هزار ۷۳۱ نفر ذکر کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: حرم بی‌بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) و دشتک دیل در گچساران، گردنه شلال دون باشت، و چشمه بلقیس چرام دارای بیشترین تعداد مسافر نوروزی اسکان یافته در تعطیلات نوروز امسال در این استان بوده است.

باقری برپایی جشن‌های نوروزگاه، نمایشگاه‌های سوغات و هدایا و توزیع پوستر در شهرستان‌های مختلف را از برنامه‌های در حال اجرا برای معرفی هر چه بیشتر جاذبه‌های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد و فراهم کردن سفری خاطره انگیز برای مسافران ذکر کرد.

اکنون طرح آرامش بهاری در ۳۶ بقعه متبرکه این استان با برنامه های فرهنگی متنوع در حال اجراست.

امسال یکهزار و ۳۳۶ کلاس درس در کهگیلویه و بویراحمد برای اسکان مسافران نوروزی ساماندهی شده است.

کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ۲۵۰ تفرجگاه طبیعی، ۳۰۰ بقعه متبرکه، ۷۵۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و مواهب طبیعی چشم نواز مکانی مناسب برای سفرهای نوروزی است.

حرم بی‌بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع)، آبشار یاسوج، چشمه بلقیس چرام، گردنه شلال دون، رود رونه، آبشار کمردوغ، برم الوان، بافت تاریخی دهدشت و سد کوثر از مهمترین جاذبه های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد است.

کهگیلویه و بویراحمد با بیش از ۱۵هزار کیلومتر مترمربع بین استانهای فارس، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، خورستان واقع شده و در این استان بیش از ۲ هزار اثر تاریخی وجود دارد که از این تعداد، افزون بر ۷۰۰ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

استان کهگیلویه وبویراحمد با جمعیتی حدود ۷۰۰ هزار نفر در جنوب غربی ایرن واقع شده است.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

اجرای شش پروژه عمرانی فرودگاه یاسوج در سالی که گذشت/ پیشرفت ۶۵ درصدی پروژه تطویل باند/ افزایش مسیرهای پروازی فرودگاه یاسوج در سال ۹۶

[ad_1]

۲۹ March 2017 | 8:48 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط‌عمومی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران علی محسنیان، مدیر فرودگاه یاسوج، درباره سفرهای نوروزی فرودگاه یاسوج عنوان کرد: با توجه به اینکه مسافران فرودگاه یاسوج عموماً از دانشجویان و افراد با مقاصد اداری هستند، به درخواست شرکت هواپیمایی آسمان و به‌دلیل عدم توجیه اقتصادی برای این شرکت در هفته نخست فروردین ماه امسال پروازی در این فرودگاه برقرار نمی‌شود. برنامه ما برای تعطیلات نوروز در این فرودگاه شامل برپایی سفره هفت سین و استقبال از مسافران در نخستین پرواز سال جدید با شیرینی و شکلات خلاصه می‌شود.

وی ادامه داد: سال ۹۵ از لحاظ اجرای اقدامات عمرانی، سال پر کاری برای فرودگاه یاسوج بوده که مهم‌ترین آن‌ها پیشرفت ۶۵ درصدی پروژه تطویل باند و بهسازی سطوح پروازی، بهسازی سالن ترمینال، بهسازی سالن ترانزیت، بهسازی ساختمان سپاه حفاظت هواپیمایی و احداث نمازخانه جدید بود.

مدیر فرودگاه یاسوج مهمترین برنامه‌ها در سال ۹۶ را توسعه شبکه پروازی فرودگاه از طریق تکمیل پروژه توسعه باند و افزایش مسیرهای پروازی توصیف کرد و گفت: نیاز اساسی ما حمایت از سوی ستاد و نیز تفکر واگرا و منعطف در حوزه‌های کلان فرودگاه است. این حمایت شامل بودجه و برنامه‌ریزی کلان فرودگاه است تا مسیر توسعه‌یی مناسب و متناسبی برای فرودگاه ترسیم کنیم.

وی افزود: مثلا در حوزه نیروی انسانی در نظر داریم با ایجاد ابزارهایی به ارتقا و کارآمدتر کردن نیروی انسانی فرودگاه بپردازیم تا در پی آن دیدگاه٬ افزایش کارآیی و ارزش‌های مورد نیاز این فرودگاه از قبیل چند پیشگی تقویت شود.

محسنیان یادآور شد: در حال حاضر شرکت هواپیمایی آسمان درخواستی برای افزایش پروازهای غیر برنامه‌ای ارائه نکرده است ولی با توجه به عملیاتی بودن فرودگاه در طول تعطیلات نوروز در صورت درخواست، افزایش پرواز امکانپذیر است.

عملیات ساخت فرودگاه یاسوج از سال ۱۳۷۵ آغاز شد و در سال ۱۳۷۹ نخستین پرواز آن صورت گرفت. این فرودگاه در اراضی به مساحت حدود ۳۲۰ هکتار بنا شده و دارای باندی به طول ۲۶۰۰ متر است. فرودگاه یاسوج پس از فرودگاه شهرکرد، دومین فرودگاه مرتفع ایران به شمار می‌آید که در در دل رشته‌کوه زاگرس واقع شده است.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بهره‌برداری از ۱۸ بیمارستان در سال جاری/ افتتاح ۴۲ بیمارستان با ۵۴۰۰ تخت تا پایان دولت یازدهم

[ad_1]

۲۷ December 2016 | 9:12 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از  روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه وبویراحمد، محمد جعفر علیزاده در حاشیه بازدید از بیمارستان در حال ساخت یاسوج  اظهار داشت: ۲ بیمارستان بزرگ دیگر نیز در استان‌های خراسان جنوبی و آذربایجان شرقی ظرف یک ماه آینده به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی یادآور شد: افزون بر ۲ هزار و ۲۰۰ تخت به تخت‌های بیمارستانی موجود در کشور با بهره‌برداری از این تعداد بیمارستان‌های بهره‌برداری شده اضافه شد.

علیزاده تصریح کرد: بر اساس هدف‌گذاری انجام شده ۴۲ بیمارستان در قالب پنج هزار و ۴۰۰ تخت تا پایان دولت یازدهم به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیر عامل سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی و عمومی افزود: هم اینک نیز بیش از ۱۰۰ بیمارستان در قالب ۲۴ هزار تخت در کل کشور در حال اجراست.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین با بازدید از بیمارستان ۲۹۰ تختخوابی یاسوج روند اجرایی این بیمارستان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: میزان پیشرفت فیزیکی این طرح حدود ۸۳ درصد است که با توجه به برنامه ریزی انجام شده تا پایان مرداد ۹۶ به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: میزان اعتبار هزینه شده برای این طرح ملی تاکنون افزون بر ۴۲۰ میلیارد ریال بوده است.

مدیرعامل سازمان مجری ساختمان‌ها و تأسیسات دولتی و عمومی گفت که حدود ۳۷۰ میلیارد ریال در سال جاری برای شتاب بخشی روند اجرای این طرح پیش‌بینی‌شده که بخش عمده‌ای از این اعتبار تخصیص‌یافته است.

علیزاده بیان کرد: ۲۵۰میلیارد ریال از این میزان از محل اعتبارات بخش بهداشت و درمان و ۱۲۰ میلیارد ریال نیز از محل بودجه سال جاری است.

وی تصریح کرد: سال گذشته نیز بیش از ۲۹۰ میلیارد ریال برای اجرای این طرح از محل‌های مختلف اختصاص یافت که تنها ۲۰ درصد معادل ۵۷ میلیارد ریال آن جذب شد.

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: این بیمارستان از مصوبات سفر استانی رئیس‌جمهوری در سال ۸۵ بوده که در زمینی به مساحت سه هکتار و با زیربنای ۲۵ هزار مترمربع در حال ساخت است.

محمدعلی علیمردانی میزان اعتبار موردنیاز برای تکمیل و بهره‌برداری این طرح را افزون بر ۴۰۰ میلیارد ریال ذکر کرد.

وی ابراز داشت: امکانات تخصصی و فوق تخصصی در این بیمارستان شامل رادیولوژی، ماموگرافی، سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن، آزمایشگاه،CCU وICU و غیره پیش‌بینی‌شده است.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

پبشرفت ۶۰ درصدی محور سرفاریاب – باغچه سادات

[ad_1]

۲۷ December 2016 | 9:40 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه وبویراحمد، سید موسی خادمی استاندار کهگیلویه و بویراحمد به همراه معاونین خود و همچنین مسئولان شهرستان بویراحمد در قالب کاروان تدبیر و امید از برخی پروژه‌های عمرانی بخش مرکزی بویراحمد بازدید کردند.

در این بازدید یکی از طرح و پروژه‌های مهمی که مورد بازدید قرار گرفت محور سپیدار – باغچه سادات بود که مدیرکل راه و شهرسازی استان در مورد مشکلات این پروژه توضیحاتی ارائه کرد.

محمدعلی علیمردانی در این بازدید با بیان اهمیتی که این محور در استان کهگیلویه و بویراحمد دارد، اظهار کرد: تردد خودروها برای عبور از یاسوج برای دسترسی به شهرستان کهگیلویه و به سایر مناطق در آن شهرستان در حال حاضر از این محور انجام می‌شود.

علیمردانی طول این محور راه ۸.۵ کیلومتر عنوان کرد و گفت: این محور تا کنون ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و در صورت بر طرف شدن  معارضات دولتی  و اجتماعی روند پیشرفت فیزیکی محور شتاب خواهد گرفت.

این مقام مسئول در ادامه با بیان این که دستگاه‌های خدمات‌رسان از جمله آب و برق و گاز و همچنین مخابرات در بحث فیبر نوری باید با پیمانکار همکاری داشته باشند، افزود: متاسفانه عزمی برای این کار دیده نمی‌شود و اگر این روند ادامه داشته باشد پیمانکار تا ۱۰ روز دیگر در این محور کار نخواهد کرد.

علیمردانی با بیان اینکه بیش از ۳۰ قوص اصلی با واریانت مسیر قدیمی به این مسیر حذف خواهد شد، گفت: با این تغییرات این محور را از راه فرعی به راه اصلی تبدیل شده است .

در ادامه مدیریت ساخت  توسعه راه های استان کهگیلویه وبویراحمد گفت: طول این قطعه از  محور ۸.۵ کیلومتر است ودر حال حاضر عملیات اجرایی پروژه  ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که تا کنون بخش اعظمی از مطالبات آن قطعه پرداخت نشده است.

محمد راستا اعتبار پروزه را  ۱۹۳ میلیار ریال و از محل اعتبارات ملی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه کل محور از سه راهی سپیدار تا سر فاریاب ۹۱ کیلومتر می باشد افزود: در طول این ۸.۵ کیلومتر بیش از ۱۳ پل کوچک قرار دارد.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

تشریح جزئیات روند ساخت انواع جاده در کهگیلویه و بویراحمد/ آغاز مطالعات اولیه امکان سنجی اتصال آزاد راه یاسوج به آزادراه اصفهان- شیراز

[ad_1]

۳۰ December 2016 | 11:19 am

محمدعلی علیمردانی، مدیر کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد: مجوز انجام پروژه و نیز مطالعات اولیه امکان سنجی احداث و اتصال آزاد راه یاسوج به آزادراه اصفهان _شیراز  و راه اصلی لنده بهمئی به تشان خوزستان انجام شده و درحال مطالعات اولیه این دو پروژه بزرگ هستیم. احداث آزادراه یاسوج و بهمئی لنده و پروژه گچساران گناوه این استان را از بن‌بست خارج خواهد کرد.

علیمردانی با بیان اینکه در مجموع ۱۴۶.۵ کیلومتر پروژه احداث و بهسازی  بزرگراهی، ۴۸۵ کیلومتر راه روستایی و ساخت ۱۷۱.۵ کیلومتر راه اصلی را در دست اقدام داریم، توضیح داد: ازجمله پروژه‌های اصلی بزرگراهی استان می‌توان به تکمیل باند دوم بزرگراه یاسوج- سمیرم به طول ۴۴ کیلومتر اشاره کرد که به زودی ۱۷ کیلومتر آن به بهره برداری می‌رسد. همچنین درمحور بهمئی پنج کیلومتر بزرگراه درحال ساخت داریم.

مدیر کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد به احداث باند دوم بزرگراه در محور بهبهان- گچساران-بابامیدان اشاره کرد و گفت: پخشی از پروژه مهم بزرگراه بابامیدان – گچساران – بهبهان  اکنون در دست اجرا است. قطعه سوم این پروژه از حدفاصل میدان نرگسی گچساران تا پل خیرآباد به طول ۴۰ کیلومتر و قطعه چهارم از حدفاصل پل خیرآباد تا بهبهان ۱۷ کیلومتر است.

وی با بیان اینکه ساخت پنج کیلومتر از بزرگراه یاسوج- سیسخت درحال انجام است و ساخت هشت کیلومتر دیگر نیز به مناقصه گذاشته شده است، افزود: بزرگراه یاسوج-شیراز به طول ۳۷ کیلومتر اخداث می‌شود که به زودی ساخت ۱۵ کیلومتر آن شروع می‌شود.

علیمردانی به اجرای ۱۷۱.۵ کیلومتر پروژه راه اصلی در کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: ساخت راه اصلی پاتاوه- دهدشت به طول ۸۹ کیلومتر همچنین ساخت راه اصلی باشت- چرام به طول ۷.۵ کیلومتر و سپیدار- باغچه‌سادات فاریاب به طول ۱۵ کیلومتر در دست انجام است و پروژه احداث راه اصلی باباکلان-بازنان گچساران نیز ۶۰ کیلومتر طول دارد.

مدیر کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویر احمد عنوان کرد: خوشبختانه با تخصیص اعتبارات مناسب شاهد فعال شدن دوباره پروژه احداث جاده سوق در کهگیلویه هستیم که به دلیل تصادفات زیاد به جاده خون لقب گرفته بود که دو کیلومتر از این محور ۱۰ کیلومتری آماده بهره‌برداری گردیده است. این پروژه حدود هشت سال متوقف شده بود. همچنین احداث محور پرحادثه چرام-دهدشت نیز دوباره فعال شده است.

علیمردانی با اشاره به اینکه ۴۸۵ کیلومتر راه روستایی دراین استان درحال احداث است، افزود: تا پایان امسال حدود ۲۰ درصد این راه‌ها به ‌بهره‌برداری می‌رسد. اکنون سرانه راه‌های روستایی این استان ۴۲.۷ درصد است که با سرانه راه روستایی کشور (۷۶درصد) فاصله زیادی دارد.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بازدید مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد از پروژه‌های گچساران

[ad_1]

۱۵ January 2017 | 8:41 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد، محمدعلی علیمردانی در حاشیه این بازدید گفت: به منظور پیگیری آخرین وضعیت و روند پیشرفت فیزیکی پروژه‌های مختلف، قرار بر این است که هر ماه با حضور مسئولین ذی‌ربط از پروژه‌های حوزه راه در شهرستان‌های مختلف بازدید به عمل آید.

علیمردانی با اشاره به اینکه کلیه پروژه‌ها باید در مدت‌زمان تعیین شده عملیاتی شوند، تأکید کرد: این بازدید در راستای همین هدف انجام شده است.

وی بیان کرد: اعتبارات تعدادی از پروژه‌ها در دست اجرا در استان در قالب استانی تصویب رسیده بودند که با پیگیری‌های انجام شده از استانی به ملی تأیید شده‌اند.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

۴۸۵ کیلومتر راه روستایی در کهگیلویه و بویراحمد در دست احداث است

[ad_1]

۱۵ January 2017 | 3:35 pm

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد، محمدعلی علیمردانی گفت: ۸۰ کیلومتر راه روستایی در سال جاری در مناطق مختلف استان احداث و به بهره‌برداری رسید.

وی متوسط اعتبار احداث هر کیلومتر راه روستایی را بین یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال و ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کرد.

علیمردانی بیان کرد: با توجه به کوهستانی و پراکندگی روستاها هزینه راهسازی در این استان بسیار بالا است.

وی عنوان کرد: در بیشتر نقاط استان هزینه اجرا و آسفالت راه روستایی از میانگین کشوری بیشتر است.

۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر از ۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه روستایی در این استان آسفالت شدند که شاخص پایینی است.

۶ هزار و ۵۴۸ کیلومتر راه ارتباطی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که از این میزان ۱۴۲ کیلومتر بزرگراه، ۵۰۵ کیلومتر اصلی و یک هزار و ۲۳۸ کیلومتر فرعی است.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

۲۷۵ کیلومتر راه در کهگیلویه و بویراحمد اعتبار ملی می‌گیرند

[ad_1]

۱۶ January 2017 | 2:14 pm

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد، محمدعلی علیمردانی گفت: بیشتر این راه‌ها روستایی و فرعی هستند که با اخذ مجوز ملی روند اجرایی آن‌ها نیز شتاب بیشتر خواهد گرفت.

وی اعتبار ابلاغ شده برای آسفالت شدن این راه‌ها را ۲۹۰ میلیارد ریال اعلام کرد.

علیمردانی مسیر دهدشت قلعه رئیسی به دیشموک را ازجمله این راه‌ها دانست و گفت: با اعتبارات استانی تعریض و آسفالت این مسیر پرتردد سال‌ها به طول می‌انجامد.

وی بیان کرد: با ملی شدن این مسیر روند اجرایی آن نیز تسریع خواهد شد.

علیمردانی بهره‌برداری از مسیر ۹۵ کیلومتری دهدشت – قلعه رئیسی و دیشموک را یکی از اولویت‌های اصلی این نهاد دانست.

۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر از ۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه روستایی در این استان آسفالت شدند که شاخص پایینی است.

۶ هزار و ۵۴۸ کیلومتر راه ارتباطی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که از این میزان ۱۴۲ کیلومتر بزرگراه، ۵۰۵ کیلومتر اصلی و یک هزار و ۲۳۸ کیلومتر فرعی است.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

پوسته وردپرس