قالب وردپرس

كرمان

تشریح ۳ ماموریت اصلی در بازآفرینی شهری کرمان/ بهسازی ۱۵ اثر تاریخی استان به طور همزمان/ واگذاری مدیریت توسعه شهرستان‌ها به بخش خصوصی۳ January 2017 | 9:52 am

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان در بیست و ششمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار ضمن قدرانی و تشکر از برگزاری جلسه بررسی وضعیت حاشیه‌نشینی استان کرمان اعلام کرد: خوشبختانه با کمک‌های دولت یازدهم موفق به بررسی وضعیت حاشیه‌نشینی و مهاجرت‌ها از مناطق محروم و فقیرنشین به شهر در ۵ مرحله شدیم.

استاندار کرمان مرحله نخست این اقدامات را مبارزه با زمین‌خواری و تصرف اراضی دولتی اعلام کرد و گفت: فعالیت‌های بسیاری در این حوزه انجام شده که بدون شک نقش قابل توجهی خواهد داشت. ما در مرحله دوم نیز به ساماندهی اماکن غیررسمی پرداخته و برای این اقدام طرح نجاتی را الگوی اقدامات خود قرار دادیم.

رزم‌حسینی در ادامه با تأکید براینکه در حال حاضر نزدیک به ۸ الی ۹ ماه از اجرای این طرح می‌گذرد گفت: در مرحله سوم به حوزه بازآفرینی بافت‌های فرسوده و بافت‌های قدیمی که در روزهای گذشته با سکونت اتباع بیگانه مورد تهاجم قرار گرفته و ناامن شده‌اند پرداختیم که اگر کمک دولت تدبیر و امید در این اقدامات نبود شاید تنها قادر به اجرای یک مورد از آن‌ها بودیم.

استاندار کرمان در بخش دیگری از سخنان خود از وجود عملیات بازسازی ۱۵ اثر تاریخی این استان به طور همزمان و با منابع غیردولتی خبر داد و گفت: از آنجا که طی سال‌های گذشته به اقتصاد روستا کم‌توجهی شده و در نتیجه این اقدام اقتصاد این مناطق به اقتصاد ضعیفی نبدیل شده است ما موفق به جلوگیری از مهاجرت روستا به شهر نشدیم. براین اساس تصمیم گرفتیم تا با واگذاری مدیریت توسعه شهرستان‌ها به بخش‌های خصوصی به نقویت اقتصاد در روستاهای استان بپردازیم.

وی در ادامه با تأکید براینکه در این اقدام تنها نقش حمایت‌گری را برای دولت در نظر گرفتیم گفت: به دنبال تصویب این تصمیم بنیاد مستضعفان کشور مسئولیت مدیریت توسعه در شهرستان قلعه‌گنج را پذیرفته و به اجرای برنامه‌های لازم در این منطقه پرداخت.

این مقام مسئول در این خصوص اضافه کرد: ما امروز می‌توانیم ادعا کنیم که شهرستان قلعه‌گنج به عنوان شناخته‌ترین نقطه محروم کشور و همچنین ناامن‌ترین شهرستان در جنوب استان کرمان امروز به امن‌ترین شهرستان تبدیل شده است. در حال حاضر به کمک اجرای برنامه‌های بنیاد مستضعفان۷۰ درصد از شاخص‌های امنیتی در این شهرستان بهبود یافته و حتی منجر به کاهش آمار خودکشی از ۶ نفر در سال ۹۳ به یک نفر در سال ۹۵ شده است.

رزم‌حسینی بااشاره به اینکه ما با وجود این میزان از موفقیت‌های به دست آمده در مقدمه این مسیر هستیم و پروژه‌ای ۱۰ ساله را در پیش داریم گفت: هم‌اکنون ۱۶ موسسه ملی از جمله بنیاد مستضعفان کشور توسط بخش غیردولتی در استان کرمان مسئولیت مدیریت توسعه را برعهده گرفته‌اند.

وی در پایان افزود: روستای گلبافت به عنوان نمونه ای از موفقیت‌های به دست آمده پس از اجرای ۴ ماه از برنامه‌های مذکور آماری از مهاجرت معکوس شهر به روستا را نشان داده که خود حاکی از موفقیت این برنامه خواهد بود.

 به گفته استاندار کرمان اقدامات انجام شده در این استان براساس برنامه‌های اقتصاد مقاومتی اجرا شده و تاکنون سطح امید به زندگی، امنیت، اقتصاد، معیشت و … را در این منطقه بالا برده است./لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

گسترش موریانه وار اراضی کشاورزی۸ March 2017 | 5:59 pm

گسترش موریانه وار اراضی کشاورزی

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: اراضی کشاورزی در اطراف چاه تلمبه ها در حاشیه شهر کرمان و هفت باغ بدون مرز و موریانه وار در حال گسترش است و ابزاری برای کنترل این مسئله وجود ندارد و برای حل مسئله باید همه دستگاه های متولی همکاری کنند.
به گزارش ایسنا منطقه کویر، “محمدمهدی بلوردی” ظهر امروز ۱۸ اسفندماه در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال استان کرمان با محوریت حفاظت از منابع طبیعی اظهار کرد: در سال جاری یگان حفاظت راه و شهرسازی مصوب و تشکیل شد و تصرفات جدید در کرمان خیلی کاهش پیدا کرده است و بحث تصرفات گذشته را داریم.
وی با بیان اینکه به جد پرونده واگذاری زمین به دستگاه های دولتی را پیگیری کردیم، افزود: بخش عمده ای از واگذاری ها منجر به طرح نشده و ۴۵۰ پرونده از سنوات گذشته تاکنون را بررسی کردیم و تقریبا ۲۸ درصد آنها منجر به اجرای کامل طرح شده است.
بلوردی تصریح کرد: در برخی دیگر از اراضی طرح های نیمه کاره در حال اجراست و برخی تنها حصارکشی شده و برای تعیین تکلیف، تیم مهندسی، مالی و حقوقی تشکیل داده ایم و براساس برنامه در دستور کار، حجم عظیمی از این اراضی برمی گردد.
وی در ادامه بیان کرد: اراضی کشاورزی در اطراف چاه تلمبه ها در حاشیه شهر کرمان و هفت باغ بدون مرز و موریانه وار در حال گسترش است و ابزاری برای کنترل این مسئله وجود ندارد و برای حل مسئله باید همه دستگاه های متولی همکاری کنند.
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: در سال جاری حدود یک هزار فقره پرونده در محاکم قضایی داشته ایم که در ۱۷ مورد، علیه دولت حکم صادر شده است.
وی افزود: در ۵۷ فقره حکم اجرا و از ۷۴ هکتار اراضی، رفع تصرف شده است.
انتهای پیام

اخبار پیشنهادی:

گسترش موریانه وار اراضی کشاورزیلینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

جزئیات مصوبات ۱۹ بندی بیست و ششمین ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار/ بررسـی صدور مجوز واگذاری زمین رایگان و واگذاری اراضی تصرفی در محدوده سکونتگاه‌های غیررسمی کرمان۵ January 2017 | 7:31 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی جلسه بیست و ششم ستاد ملی بازآفرینی شهری به ریاست دکتر آخونـدی و با حضـور سـعیدی‌کیـا رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و اعضای ستاد ملی بازآفرینی در تاریخ هفتم دی‌‌ماه تشکیل شد.

ابتـدای جلسـه محمدسعید ایزدی معاون وزیر و دبیر ستاد ملی ضمن اشاره برتأکیدات مقام معظم رهبری و ارائه گزارشی از جمعبندی جلسـات بررسـی آسـیب‌هـای اجتماعی و ضرورت استفاده از تجربیات موفق پروژه توانمندسازی در جهت ایجاد معیشت پایدار شهرستان قلعه گنج را طرح کرده وسـپس سعیدی کیا گزارش جامعی از نحوه تهیه واجرای پروژه مذکور را ارائه کرد.

 در ادامـه جلسـه گـزارش وضـعیت محـدوده‌هـا ومحلات ناکارآمد شهری و عملکرد ستادهای استانی و شهرستانی و پیشـنهادان اسـتان کرمـان و شـهرهای رفسـنجان، سـیرجان، جیرفـت توسـط مسئولان استانی و شهرستانی (استاندار محترم، مدیرکل راه و شهرسازی، شهرداریهای شهرهای مذکور) ارائه شد.

در پایـان جلسـه سـتاد و بحث وبررسی، موارد در قالب مصوبات ذیل توسط نائب رئیس ستاد ملی بازآفرینی جمعبندی شد:

مصوبات جلسه:

۱ -ضمن تشکر از ارائه گزارش توانمندسازی در جهت ایجاد معیشت پایدار شهرستان قلعه گنج توسط بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی مقرر شد پیرو تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظلهالعالی) جهت تسری و تعمیم موضوع مذکور به عنوان راهکار پیشگیرانه از گسترش سکونتگاه‌های غیررسمی و تقویت مناطق بحرانی شهرهای خراسان شمالی، خراسان جنوبی، کرمان، اردبیل، لرستان، سیستان وبلوچستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، گلستان، کردستان با همکاری سازمان برنامهوبودجه کشور، استانداری از محل ردیف های ارتقا شاخص‌های توسعه استان به عنوان پایلوت انتخاب و در قالب جلسات کارشناسی با کمیته پیشگیری و پیشنگری از گسترش سکونتگاه‌های غیررسمی ستاد ملی بازآفرینی، شرکت عمران و بهسازی شهری وزارت راه و شهرسازی (دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری) و سایر دستگاه‌های عضو ستاد ملی، برنامه عملیاتی آن تهیه و اجرایی شود.

۲ -مصوب شد با توجه به قوانین بالادستی از قبیل قانون زمین شهری، ساماندهی و حمایت از عرضـه و تولیـد مسـکن و… بررسـی نحـوه صدور مجوز واگذاری زمین رایگان به منظور فعالیت‌های فرهنگـی، آموزشـی، بهداشـتی و اشـتغال در محـلات هـدف بـازآفرینی بـرای خیرین و سرمایه گذارانی که قصد انجام توانمندسازی ساکنان محـلات در شـهرهای کرمـان- جیرفـت – رفسـنجان و سـیرجان رادارنـد،توسط سازمان ملی زمین و مسکن انجام و طی دستورالعملی به استان‌ها ابـلاغ شود و همچنـین بـا همکـاری اسـتانداری، اداره کـل راه وشهرسازی استان، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شهرداری و.. به اولویت اجرا قرار گیرد و نتایج حاصله بـه سـتاد ملـی گزارش شود.

۳ -مقرر شد سازمان ملی زمین و مسکن اراضی تصرفی در محدوده سکونتگاه‌های غیررسمی شهرهای استان با اولویت کرمان و جیرفت را به عنوان اراضی سرمایه‌ای به شرکت عمران وبهسازی شهری ایران جهت اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری واگذار نمایـد و همچنـین پیشنهاد راهکار مناسب بهمنظور تامین زمین جهت تهاتر با سـاکنین اطـراف قـلاع دختـر و اردشـیر در شـهر کرمـان از سـوی سازمان ملی زمین و مسکن ارائه شود.

۴ -تهیه طرح بازآفرینی شهری برای شهرهای کرمان، کهنوج با لحاظ نمودن ظرفیت موجود در محلات هدف، رویکرد اقتصاد مقاومتی و الگو گرفتن از راهبردهای توانمندسازی در جهت معیشت پایدار شهرستان قلعه گنج با همکاری شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، استانداری کرمان، اداره کل راه و شهرسازی، شهرداریهای شهرهای مذکور به تصویب و تأیید اعضا ستاد رسید.

۵ – مقرر شد ایجاد و تخصیص ردیف اعتباری با عنوان بازآفرینی شهری توسط سازمان برنامه و بودجه کشور به منظور اجرای طرح‌های مصوب بازآفرینی شهری استان کرمان در دستور کار قرار گیرد.

۶ -با توجه به اقدامات ارزنده استانداری، نهادهای همکار دریافت‌های تاریخی، تهیه طرح ویژه به منظور بازآفرینی بافت تاریخی شهر کرمان و طرح بازسازی واجری پروژه بازار قدیمی سیرجان و رفسنجان و همچنین کمک به اجرای بهسازی کاروانسرای گنج‌علیخان کرمان توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری و با همکاری شرکت عمران و بهسازی شـهری ایران، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، استانداری، اداره کل راهو شهرسازی استان و… مورد تصویب قرار گرفت.

۷ -ارائه بسته‌های تشویقی جهت انبوه‌سازان به منظور نوسازی محله‌ای بافت‌های ناکارآمد میانی، پرداخت تسهیلات کـم بهـره در محدوده هدف یا پرداخت یارانه از سوی دولت به متقاضیان ساخت در این محدوده، تخفیف در انشعابات آب، بـرق و گـاز توسط دستگاه‌های زیربنایی بهمنظور کاهش قیمت تمامشده مسکن، پرداخت تخفیف در هزینه صـدور پروانـه سـاختمانی ازسوی دولت به شهرداری ها به تصویب اعضای ستاد رسید.

۸ -مقرر شد سازمان برنامـهوبودجـه ، بانـک مرکـزی، وزارت نیـرو، نفـت و… بـا توجـه بـه مسـائل و مشـکلات زیرسـاختی، زیست محیطی محدودههای هدف بازآفرینی شهری اصلاح شبکه برق، آب و برق و گاز، زیرسازی و آسـفالت معـابر در ۱۶محله استان کرمان در قالب طرح ملی از طریق وزارت نیروو نفت با همکاری استانداری و شهرداریهای مربوطه انجام گیرد.

۹ -با توجه به وجود معادن مختلف در استان بخصوص در جنوب کرمان و با در نظر گرفتن ظرفیتهای این صنایع اتصال شـبکه ریلی خط راهآهن سهراهی بم – جیرفت و استان هرمزگان در دستور کار شرکت راهآهن جمهوری اسلامی ایـران، معاونـت برنامهریزی و مدیریت منابع و معاونت حملونقل وزارت متبوع بـا همکـاری وزارت صـنعت، معـدن و تجـارت واسـتانداری کرمان قرارگیرد.

۱۰ -احداث کارخانجات مجهز بسته بندی و فرآوری محصولات منطقه در نزدیکی فرودگاه‌ها در نقـاط مختلـف اسـتان و ایجـاد پایانه صادرات با اولویت در شهر جیرفت از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور با همکاری استانداری و دستگاه‌های ذیربط به تصویب رسید.

۱۱ -مصوب شد تهیه نقشه پهنهبندی لرزهخیزی استان با توجه به لرزه‌خیز بـودن منطقـه بخصـوص در شـهرهای بـم – زرنـد –جیرفت، توسط مرکز تحقیقات راه و مسکن وزارت راه و شهرسازی انجام گیرد.

۱۲ -مقرر شد گزارشی مبنی بر ارائه راهکارهای لازم به منظور راحتی وایمنـی تـردد در جـاده نـوق- رفسـنجان توسـط سـازمان راهداری و حمل ونقل کشور، معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع و معاونت حمل ونقل وزارت متبوع با همکاری اسـتانداری و شهرداری، تهیه و اجرایی شود.

۱۳ -نظر به اینکه رودخانه هلیل از وسط شهر جیرفت عبور میکند، ساماندهی این رودخانه به منظور بازآفرینی شـهری در دسـتور کار معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، استانداری کرمان و سـتاد شهرستان جیرفت قرار گیرد.

۱۴ -تکمیل کمربند سبز شهر کرمان و بررسی امکان جابجایی کمربندی سیرجان با همکاری وزارت راه و شهرسازی، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، استانداری و شهرداری کرمان و سیرجان به تصویب رسید.

۱۵ -با توجه به اعلام آمادگی کارگروه پیشبینی و پیشنگری از گسترش بافتهای ناکارآمد شهری مقرر شد، نشستهای تخصصی و توجیهی از طریق کارگروه مذکور برای معاونت‌های دستگاه‌های ذیربط به منظور آموزش روشهای جلوگیری از گسترش این مناطق توسط معاونت پیشگیری ازوقوع جرم قوه قضائیه برگزار گرددونتیجه به ستاد ملی گزارش شود.

۱۶ -ارائه گزارش میزان هزینه کرد اعتبارات ملی و برنامه‌های اجرایی در سه حوزه مدیریت یکپارچه منابع آبوخاک توسط وزرت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو، توسعه صنعت گردشگری و صنایعدستی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری و حرفه‌آموزی توسط سازمان فنی و حرفه‌ای در سال ۹۵-۹۶ با اولویت در ۷ استان مهاجر فرست و هزینه کرد آن به ستاد ملی بازآفرینی ارائه گزارش شود.

۱۷ -با توجه به اعلام آمادگی وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های) تخصیص سهمیه قیررایگان به شهرداری‌ها زیر ۵۰ هزار نفردر راستای حمایت از اقدامات ستادهای بازآفرینی شهرستان، از طریق سازمان مذکورو همچنین پیگیری برای شهرهای با جمعیت بـالاتر از ۵۰ هزارنفردر محدوده‌های هـدف بـازآفرینی شـهری بـا اولویـت شـهر کرمـان از طریـق شـرکت عمـران وبهسـازی شـهری ایـران ومعاونتهای برنامهریزی و مدیریت منابع، معاونت حملونقل وزارت متبوع، راههای روستایی وزارت راهو شهرسازی، به تصـویب سـتاد رسید.

۱۸ -در راستای انتقال تجربه و بهره‌برداری از اقدامات پیشران با موضوع‌های مسئولیت اجتماعی، توانمندسازی وشکل‌گیری سازمان‌های اجتماعی، دبیرخانه ستاد ملی موظف شد تجارب موفق ارائه شده در جلسات ستاد را به اعضاء ستاد ملی و ستادهای استانی در سال نماید.

۱۹ -با توجه به تجربه‌های موفق در خصوص محدوده‌های منفصل شهری در دیگر استان‌ها، پیشنهاد گردید ضمن طرح و تأیید شورای برنامه‌ریزی استان به منظور پیشگیری از مهاجرت روستا به شهر، محدوده طرح‌های جامع شهری بازنگری و روستاهای داخل حریم شهرها به عنوان محدوده متصل شهری مورد بررسی و مدنظر قرار گیرند./لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

گسترش موریانه وار اراضی کشاورزی حاشیه کرمان۸ March 2017 | 9:11 pm

گسترش موریانه وار اراضی کشاورزی حاشیه کرمان
مدیرکل راه و شهرسازی کرمان گفت: اراضی کشاورزی در اطراف چاه تلمبه ها در حاشیه شهر کرمان و هفت باغ بدون مرز و موریانه وار در حال گسترش است و ابزاری برای کنترل این مسئله وجود ندارد و برای حل مسئله باید همه دستگاه های متولی همکاری کنند.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی بلوردی ظهر امروز ۱۸ اسفندماه در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال استان کرمان با محوریت حفاظت از منابع طبیعی اظهار کرد: در سال جاری یگان حفاظت راه و شهرسازی مصوب و تشکیل شد و تصرفات جدید در کرمان خیلی کاهش پیدا کرده است. بحث تصرفات گذشته را داریم.
وی تصریح کرد: در برخی دیگر از اراضی طرح های نیمه کاره در حال اجراست و برخی تنها حصارکشی شده و برای تعیین تکلیف، تیم مهندسی، مالی و حقوقی تشکیل داده ایم و براساس برنامه در دستور کار، حجم عظیمی از این اراضی برمی گردد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: در سال جاری حدود یک هزار فقره پرونده در محاکم قضایی داشته ایم که در ۱۷ مورد، علیه دولت حکم صادر شده است. در ۵۷ فقره حکم اجرا و از ۷۴ هکتار اراضی رفع تصرف شده است.

اخبار پیشنهادی:

گسترش موریانه وار اراضی کشاورزی حاشیه کرمانلینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

احداث ۳۶۰ کیلومتر راه روستایی استان کرمان در دولت یازدهم۱۷ January 2017 | 9:23 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی به نقل از روابط عمومی راه وشهرسازی کرمان، دکتر بلوردی در نشست خبری با بیان اینکه ۱۰۱۴۷کیلومتر شبکه راه روستایی در استان داریم که ۴۴۴۳ کیلومتر آن آسفالته و ۵۱۲۰ کیلومتر آن خاکی است، گفت: البته این راه‌های خاکی در مناطقی با جمعیت روستایی بسیار پایین است که برخی از آنها راه شبکه‌ای و برخی راه روستاهای زیر ۲۰ خانوار است.

وی گفت: درحال حاضر ۱۶۰ پروژه راه روستایی به طول ۵۳۰ کیلومتر دردست احداث می‌باشد که با احداث این ۵۳۰ کیلومتر سطح برخورداری جمعیت روستایی دارای راه آسفالته استان از ۶۹درصد به ۷۵ درصد خواهد رسید.

 مدیرکل راه وشهرسازی با اعلام اینکه مطالعات شبکه راه‌های روستایی در افق برنامه ششم توسعه برای استان کرمان انجام شده است اظهار داشت: حدود ۱۱۰۰ کیلومتر راه روستاهای بالای ۵۰ خانوار فاقد آسفالت با درجه پر اهمیت اولویت بندی شده است که حدود ۵۳۰ کیلومتر از این راه‌ها درحال ساخت می‌باشند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به مطالعات انجام شده کمترین برخورداری به ترتیب درشهرستان‌های بم ، ریگان وباف می‌باشد که با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته امیدواریم ظرف دو سال آینده میانگین شهرستان‌های دارای برخورداری کم به سطح متوسط استان برسد.  

 لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بررسی شاخص های هویت فضای شهری در بافت تاریخی۹ March 2017 | 8:56 am

با نگاهی به بافت های تاریخی این نکته مشهود است که شکل گیری و حیات آنها بر پایه اصول خاص مرتبط با اقلیم شهر و فرهنگ ایرانی بوده و کالبد آنها که در تداومی تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و محیطی به صورتی هماهنگ و منسجم درآمده است. از این رو، از شخصت و هویت ویژه ای برخوردار است.
شخصیت و هویت شهر ایرانی در مقطعی از حیات خود بر اثر تحولات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و در نتیجه تقلیدهای بی اندیشه از مظاهر غربی و الگوهای مدرن شهرسازی که در بیشتر موارد با هویت اصیل ایرانی ناسازگار هستند، کمرنگ شده است.
سوالی که در این جا مطرح می شود این است که چگونه می توان هویت را به فضاهای شهری ایرانی بازگرداند؟ نگار چنگیزی و رضا احمدیان در پژوهشی با نام «بررسی شاخص های هویت فضای شهری در بافت تاریخی (نمونه موردی بازار کرمان)» می گویند راه احیای هویت در شهر، حفظ تداوم فرهنگی میان امروز، دیروز و فردای شهر است. این تداوم فرهنگی که از طریق شناخت مفاهیم و اصول سازمان دهی به فضاهای شهری در شهرهای تاریخی ایران و بکارگیری آنها در طراحی فضاهای شهری جدید امکان پذیر است، برای جامعه ما هویت و اصالت را به دنبال خواهد آورد.
مقاله حاضر می کوشد با شناخت ماهیت و هویت و با رویکردی پدیدارشناسانه بافت تاریخی بازار کرمان را که از قدمتی دیرینه برخوردار است، تجزیه وتحلیل کند. نتایج تحقیق حکایت از آن دارند که ترکیب مولفه های هویت بخش در ۳ بعد شکلی، معنایی و اجتماعی موجب شکل گیری هویت مکانی در فضای شهری بازار در ساختار تاریخی شهر کرمان شده است. در طول زمان این مفاهیم موجب استمرار عملکردی شبکه بازار شده، به طوری که هم اکنون پس از گذشت سالیان متمادی بازار همه روزه پذیرای حضور …

اخبار پیشنهادی:لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

۱۱۰ هکتار از اراضی ملی رفسنجان رفع تصرف شد۲۰ January 2017 | 8:34 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه وشهرسازی کرمان،علی عباسی پور، رئیس اداره راه و شهرسازی رفسنجان با اعلام این خبر افزود: این اراضی که در شهرهای مختلف شهرستان رفسنجان از جمله سرچشمه، بهرمان، کشکوئیه و رفسنجان با پلاک ‌های ۲۰۹۲، ۲۰۹۳، ۲۰۹۴ و غیره تصرف شده بود، توسط نیروهای گشت زنی یگان حفاظت اداره راه و شهرسازی رفسنجان شناسایی و با دستور مقامات قضایی رفع تصرف شد.

وی با اشاره به اینکه نیروهای یگان حفاظت اداره راه و شهرسازی رفسنجان به طور مداوم در حال گشت زنی و شناسایی موقعیت هستند گفت: این اداره در بخش‌ها و روستاها نیز با دهیاران و بخشداران در تعامل است تا این افراد موارد مشکوک تصرف زمین های دولتی را به این نهاد اطلاع دهند.

عباسی‌پور بیان کرد: ماموران یگان حفاظت راه و شهرسازی شهرستان رفسنجان طی چند روز گذشته در محور رفسنجان – کرمان ۳۰ هکتار از اراضی دولتی را با پلاک ۲۰۹۳ که توسط عده‌ای به منظور کشاورزی شخم زده شده بود، به دولت بازگرداندند.

رئیس اداره راه و شهرسازی رفسنجان ارزش این ۳۰ هکتار اراضی دولتی را بیش از ۱۲ میلیارد ریال عنوان کرد.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

ساخت نخستین آزادراه استان کرمان به تصویب هیات دولت رسید۹ March 2017 | 3:38 pm

دریافت خبر : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۸

به گزارش ایسنا، محمد مهدی بلوردی اظهار کرد: این پروژه با سرمایه گذاری دو هزار میلیارد تومان که با مشارکت ۷۰ درصدی بخش خصوصی و ۳۰ درصدی شرکت ساخته و توسعه زیربناهای حمل و نقل به نمایندگی از طرف دولت انجام خواهد شد. 
وی گفت: طرف مشارکت عهده دار تامین منابع مالی مورد نیاز برای احداث پروژه است و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور نیز تامین بخشی از سرمایه را تامین خواهد نمود. 
بلوردی افزود: با تکمیل این پروژه ترافیک مسیر بندرعباس – کرمان – تهران و بالعکس به طور کامل از طریق کنار گذر شرقی سیرجان (رفت و برگشت) عبور خواهد کرد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان بیان کرد: در حال حاضر ترافیک عبوری مسیر تهران – بندرعباس و بالعکس بالغ بر ۱۵ هزار وسیله نقلیه در روز است که با توجه به محدودیت های محورهای عبوری درون شهری در سیرجان اثرات مخربی را بر خیابان ها و محورهای داخل شهر گذاشته و با احداث کامل آزادراه بخش عمده ترافیک از این محور عبور خواهد کرد. 
وی با بیان اینکه خط رفت بندرعباس – کرمان – تهران در سال های گذشته در قالب پروژه های بزرگراهی ساخته شده است گفت: در این مشارکت نیز خط برگشت و تقاطع های ابتدا و انتهایی مسیر، جداسازی محور، مجتمع های خدماتی و رفاهی و سایر تأسیسات آزاد راهی مورد نیاز بطور کامل ساخته خواهد شد. 
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان افزود: پروژه های آزاد راهی با مشارکت بخش خصوصی ساخته شده و از محل عوارض اخذ شده از خودروهای عبوری اصل و سود سرمایه گذاری سرمایه گذار در طول دوره بهره برداری برگشت داده خواهد شد.
وی اضافه کرد: تفاهم نامه دومین پروژه آزادراهی استان نیز تحت عنوان آزادراه بندر عباس – کرمان به طول …

اخبار پیشنهادی:لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

سکونت حدود ۵۰۰ هزار نفر در بافت‌های ناکارآمد شهری کرمان/ راه‌اندازی سه خانه محله در سکونتگاه‌های غیررسمی کرمان۲۲ January 2017 | 11:52 am

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدمهدی بلوردی، مدیر کل راه و شهرسازی استان کرمان در بیست و ششمین ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار عنوان کرد: استان کرمان دارای سه میلیون نفر جمعیت و مساحتی بالغ بر ۱۸۳ هزار و ۲۹۷ کیلومتر مربع است که ۱۱ درصد مساحت کل کشور را شامل می‌شود.

بلوردی افزود: ۵۷.۵ درصد جمعیت این استان شهرنشین‌اند و تراکم نسبی جمعیت در کرمان ۱۶ نفر در هکتار یعنی بسیار پایین‌تر از متوسط کشوری(۴۶ نفر در هکتار) است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان کرمان با اشاره به اینکه پهنه‌بندی زلزله در کرمان بالاست، گفت: استان کرمان دارای ۱۶۷۹ کیلومتر بزرگراه، ۱۲۶۲ کیلومتر راه اصلی و ۲۶۹۵ کیلومتر راه فرعی است و دارای ۵۴۲۹ هکتار بافت فرسوده است. چهار شهر این استان دارای سکونتگاه غیررسمی است و درمجموع ۴۹۱ هزار و ۸۲۷ نفر دراین سکونتگاه‌ها زندگی می‌کنند.

وی ادامه داد: در شهر کرمان ۱۵۸۹ هکتار بافت فرسوده و ۸۱۶ هکتار سکونتگاه غیررسمی داریم و جیرفت دارای ۵۳۳ هکتار سکونتگاه غیررسمی است و در رفسنجان ۴۴۲ هکتار بافت فرسوده و۴۱۸ هکتار سکونتگاه غیررسمی داریم.

بلوردی در تشریح اقدامات انجام شده برای بازآفرینی شهری استان کرمان توضیح داد: در این راستا می‌توان به برگزاری ۱۷ جلسه ستاد بازآفرینی شهری در استان و راه‌اندازی سه خانه محله در فیروزآباد کرمان، سعیدآباد سیرجان و رحمت‌آباد رفسنجان اشاره کرد. همچنین ۷۸۵۹ فقره وام بانکی از سال ۸۸ تا۹۵ برای بهسازی محدوده‌های هدف اعطا شده است. از دیگر اقدامات نیز می‌توان به آسفالت و بهسازی کوچه‌ها، اجرای زیرگذر، مرمت باغ فتح‌‌آباد، بهسازی میدان شهدا و بهسازی قلعه اردشیر اشاره کرد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان کرمان همچنین به ایجاد کمربند سبز شهر کرمان و بازسازی مدرسه حیاتیه و بازار کرمان اشاره کرد و گفت: در این راستا همچنین می‌توان به بازسازی خانه قل هواللهی در انار، خانه جمشیدی در رفسنجان و کوشک باغ شاهزاده در ماهان اشاره کرد. ضمن اینکه طرح نجات حاشیه نشینان استان با هدف ارائه خدمات اجتماعی و فرهنگی برای نجات مردم حاشیه شهرها، مداخله  موثر و جلوگیری از اقدامات منجر به گسترش سکونتگاه‌ها عملیاتی شده است.

وی همچنین با بیان اینکه خشکسالی، کمبود آب و شن‌های روان همچنین ریزگردها و زلزله پنج عامل اصلی مهاجرت روستائیان به حاشیه شهرها به دلیل فقدان گزینه اقتصادی جایگزین بوده است، عنوان کرد: لازم است مجوز واگذاری زمین رایگان به منظور فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی، بهداشتی و اشتغال در محلات هدف بازآفرینی برای خیرین و سرمایه گذارانی که قصد انجام توانمند سازی ساکنان محلات در شهرهای کرمان، جیرفت، رفسنجان و سیرجان  را دارند، توسط سازمان ملی زمین و مسکن با همکاری استانداری، اداره کل راه و شهرسازی استان، میراث فرهنگی، شهرداری و … صادر شود و اراضی تصرفی در محدوده سکونتگاه‌های غیررسمی به منظور اراضی سرمایه‌ای شرکت عمران و بهسازی شهری ایران جهت اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری توسط سازمان ملی زمین و مسکن اختصاص یابند.

بلوردی همچنین از برنامه‌ریزی برای تهیه طرح بازآفرینی  شهری برای شهرهای کرمان، جیرفت، سیرجان و رفسنجان با لحاظ کردن ظرفیت موجود در محلات هدف خبر داد و افزود: در انتظار و امیدوار ایجاد و تخصیص ردیف اعتباری با عنوان باز آفرینی شهری توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به منظور اجرای  طرح‌های بازآفرینی شهری استان کرمان هستیم ولازم است اعتبار تهیه طرح ویژه به منظور بازآفرینی بافت تاریخی شهرستان‌ها و شهر کرمان با توجه به اقدامات مفید استانداری و نهادهای همکار در این محدوده از محدوده‌های هدف با همکاری دستگاه‌های ذیربط فراهم شود.

مدیر کل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: درانتظارتامین اعتبار جهت ساخت حداقل دو خانه محله  و زمین  چمن و مکانهای ورزشی در محلات هدف در شهرهای جیرفت، کهنوج، کرمان، سیرجان و رفسنجان هستیم و امیدواریم بسته‌های تشویقی جهت انبوه سازان به منظورنوسازی محله‌ای بافتهای فرسوده اختصاص یابد و تخفیف در انشعابات آب، برق و گاز توسط دستگاه‌های زیربنایی به  منظور کاهش قیمت تمام شده مسکن درنظر گرفته شود. وی همچنین پیشنهاد تخصیص سهمیه قیر و سیمان رایگان به شهرداری‌های دارای محلات هدف را در راستای حمایت از اقدامات ستادهای بازآفرینی شهرستان از طریق معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع با همکاری عمران و بهسازی شهری ایران مطرح کرد.

وی همچنین بر لزوم اجرای راهکار مناسب به منظور تامین اعتبار زمین جهت تهاتر با ساکنین  اطراف قلاع دختر و اردشیر در شهر کرمان از سوی سازمان ملی زمین و مسکن تاکید کرد و افزود: بهتر است که با توجه به وجود معادن مختلف دراستان به خصوص در جنوب کرمان و با در نظر گرفتن ظرفیت‌های این صنایع اتصال شبکه ریلی خط راه آهن سه راهی بم – جیرفت  و استان هرمزگان مدنظر قرارگیرد و اعتبار لازم به مرکز تحقیقات راه و مسکن وزارت راه و شهرسازی به منظور تهیه نقشه پهنه بندی استان با توجه به لرزه خیز بودن منطقه به خصوص در شهرهای بم، زرند و جیرفت اختصاص یابد.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

املاک مسیری مانع اصلی اصلاح ورودی بلوار آیت الله صدوقی کرمان است۱۱ March 2017 | 2:53 pm

رامین امیرمداح در گفتگو با خبرنگار مهر از اجرای پروژه های عمرانی گسترده در منطقه دو خبر داد و اظهار کرد: همچنین برنامه هایی در قالب ۱۰ شب؛ ۱۰ افتتاح برای استقبال از سال جدید در دست اقدام است که از یکشنبه همین هفته آغاز می شوند.
امیرمداح گفت: برنامه زیباسازی ویژه ای در قالب گل آرایی بلوار جمهوری نیز به عنوان یکی از ورودی های شهر آماده اجراست.
وی با بیان اینکه وضعیت ورودی شهر از سمت بلوار آیت الله صدوقی مطلوب نیست، تصریح کرد: املاک مسیری دو طرف بلوار از دلایل اصلی عدم تعریض و اصلاح این ورودی مهم در شهر کرمان است.
شهردار منطقه دو کرمان هماهنگی تمامی ارگان های مرتبط در این زمینه را ضروری دانست و افزود: عدم همکاری مالکان املاک مسیری با شهرداری برای عقب نشینی و اجرای طرح های پیشنهادی، از دیگر موانع اصلاح ورودی بلوار آیت الله صدوقی است.
امیرمداح با بیان اینکه مالکان و کسبه این منطقه به تغییر نوع فعالیت اقتصادی خود یا جابه جایی از این مکان حاضر نشدند، تصریح کرد: تمامی ارگان ها از جمله راه و استانداری، شهرداری، شهرسازی و… برای رفع مشکل ورودی بلوار آیت الله صدوقی باید همکاری کنند.
رامین امیرمداح در گفتگو با خبرنگار مهر از اجرای پروژه های عمرانی گسترده در منطقه دو خبر داد و اظهار کرد: همچنین برنامه هایی در قالب ۱۰ شب؛ ۱۰ افتتاح برای استقبال از سال جدید در دست اقدام است که از یکشنبه همین هفته آغاز می شوند.
امیرمداح گفت: برنامه زیباسازی ویژه ای در قالب گل آرایی بلوار جمهوری نیز به عنوان یکی از ورودی های شهر آماده اجراست.
وی با بیان اینکه وضعیت ورودی شهر از سمت بلوار آیت الله صدوقی مطلوب نیست، تصریح کرد: املاک مسیری دو طرف بلوار از دلایل اصلی عدم تعریض و اصلاح این ورودی مهم در شهر کرمان است.
شهردار منطقه دو کرمان هماهنگی تمامی ارگان های مرتبط در این زمینه را ضروری دانست و افزود: عدم همکاری مالکان املاک مسیری با شهرداری برای عقب نشینی و اجرای طرح های پیشنهادی، از دیگر موانع اصلاح ورودی بلوار آیت الله صدوقی است.
امیرمداح با بیان اینکه مالکان و کسبه این منطقه به تغییر نوع فعالیت اقتصادی خود یا جابه جایی از این مکان حاضر نشدند، تصریح کرد: تمامی ارگان ها از جمله راه و استانداری، شهرداری، شهرسازی و… برای رفع مشکل ورودی بلوار آیت الله صدوقی باید همکاری کنند.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

پوسته وردپرس