قالب وردپرس

كردستان

انجام راهداری نوروزی کردستان با ۳۰ اکیپ شبانه‌روزی/ اعمال محدودیت‌های تردد برای انواع تریلر و کامیون۲۷ March 2017 | 9:25 am

نعمت‌الله خواجه‌ای، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد: گروه‌های راهداری کردستان در ادامه طرح خدمات زمستانی تا ۱۵ فروردین ۹۶ در راه‌های استان مستقر خواهند بود و علاوه بر آن تمام راهدارخانه‌ها آماده ارائه خدمات به مسافران نوروزی هستند.

خواجه‌ای از اختصاص بالغ بر ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین برای راهداری نوروزی کردستان خبر داد و افزود: راهداری نوروزی با ۴۰۰ راهدار و ۳۰ اکیپ شبانه‌روزی انجام می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: با توجه به اینکه مقوله نگهداری راه‌ها همواره یکی از دغدغه‌های اصلی این اداره کل است امور خط‌کشی راه‌ها، تعمیر و نوسازی گاردریل‌ها، تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی، چراغ‌های چشمک‌زن و همچنین ساماندهی ورودی‌ و خروجی شهرها برای استقبال از مسافران نوروزی انجام شده است.

خواجه‌ای افزود: طی جلسات برگزار شده با پلیس راه و ارگان‌های مربوط، محدودیت‌های ترافیکی برای تردد انواع تریلر و کامیون در ایام نوروز لحاظ شده و تردد انواع تریلر و کامیون از ساعت ۸ تا ۲۴ روزهای ۱۲، ۱۳ و ۱۴ فروردین ماه از محورهای بانه – سقز- سنندج و مریوان-سنندج ممنوع است.

وی در پایان با اشاره به امکان بارش‌های جوی در محورهای کرستان طی نوروز ۹۶ گفت: مسافران نوروزی ضمن همراه داشتن تجهیزات، در صورت مواجه با هرگونه مشکلی در طول شبانه روز می‌توانند با شماره ۱۴۱تماس بگیرند.

شایان ذکر است از ۷۸۳۴ کیلومتر راه موجود در کردستان ۶۰۰۰ کیلومتر روستایی، ٢٢۶ کیلومتر بزرگراه، ٣٠٨ کیلومتر راه اصلی و ۱۳۰۰ کیلومتر راه فرعی است.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

تغییر کاربری زمین‌ها در سطح شهرها مهم‌ترین مشکل در کردستان است۲۰ February 2017 | 7:53 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی کردستان، شهرام ملکی در جلسه مشترک مدیران شهرداری با مدیران اداره‌کل راه و شهرسازی استان کردستان که با هدف تعیین سهم ۱۰ درصد شهرداری از املاک سطح شهر واگذاری زمین‌های با کاربری فضای سبز برگزار شد، اظهار کرد: شهر سنندج به‌عنوان مرکز استان در فصول مختلف سال میزبان جمع کثیری از مسافران و گردشگران است.

وی بیان کرد: متأسفانه در سطح شهر سنندج یک پارک مدرن که مسافران و یا شهروندان بتواند در آن در جهت تفریح و یا اسکان مسافران از آن استفاده کنند وجود ندارد.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلات در راستای توسعه فضای سبز در سطح شهرها تغییر کاربری زمین‌ها در سطح شهرها است که باید در راستای رفع این مشکل اقدام اساسی صورت پذیرد.

وی گفت: اداره کل راه و شهرسازی با هدف خدمات به شهروندان سنندجی همواره در اکثر کمیسیون‌ها شهرداری را یاری کرده تا این دستگاه خدمات‌رسان بتواند به نحو احسن در برای اجرای طرح‌های خود در سطح شهر اقدام نماید.

مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان کردستان اعلام کرد: این اداره آمادگی لازم برای واگذاری زمین‌ها با کاربری فضای سبز به شهرداری را دارد و امیدواریم با تعاملات بین دو دستگاه بتوانیم در سنوات آینده خدمات شایسته‌ای به شهروندان ارائه نماییم.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

رفع تصرف ۳۰۰ هزار مترمربع اراضی دولتی در کردستان۲۰ February 2017 | 9:02 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی کردستان، فرشاد سرحدی گفت: در یازده ماهه امسال  ۳۰۰ هزارمتر مربع اراضی در سطح شهرستان‌های استان با اجرای حکم قضایی از دست متصرفان خارج شده است.

وی با بیان اینکه ارزش ریالی این اراضی رفع تصرف شده بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال است، بیان کرد: عملکرد اداره کل راه و شهرسازی کردستان در حوزه حفاظت از اراضی ملی و اجرای طرح بازشماری منابع دولت و تثبیت مالکیت دولت در ارزیابی اخیر  سازمان ملی زمین و مسکن مطلوب بوده است.

مدیر املاک حقوقی اداره کل راه و شهرسازی کردستان تصریح کرد: استان کردستان از بین ۳۴ استان کشور رتبه هفتم را در خصوص اجرای برنامه‌های تعریف شده توسط سازمان ملی زمین و مسکن در سال جاری کسب کرده است.

سرحدی به اقدامات جدید اداره‌کل راه و شهرسازی کردستان در خصوص حفاظت از اراضی ملی نیز اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی سامانه الکترونیکی حفاظت از اراضی ملی از جمله اقدامات بسیار خوبی بود که در سطح استان انجام گرفت.

به گفته وی، هدف از راه‌اندازی سامانه حفاظت از اراضی پایش اراضی و املاک سازمان ملی زمین و مسکن، حفاظت از محدوده‌های زیرپوشش و گزارش به موقع مخاطرات بوده است.

مدیر املاک حقوقی اداره کل راه و شهرسازی کردستان افزود: ثبت وقایع همراه با تصویربرداری از مواضع مورد تعرض واقع شده، ایجاد واکنش‌های به موقع به منظور رفع مخاطرات و اخطار عدم بازدید اراضی از دیگر اهداف اجرای این طرح بوده است.

سرحدی با تأکید بر اینکه طرح جامع حفاظت به منظور رفع موانع و مشکلات جاری، فراهم کردن بسترهای لازم اعمال مدیریت،‌ هدایت،‌ نظارت و کنترل عملکردها اجرا شده است، افزود:‌ افزایش انضباط و هدفمندی در تخصیص و هزینه بودجه حفاظت از اراضی، اجتناب از اعمال رفتارهای سلیقه‌ای و خارج از استاندارد و کمک و پشتیبانی در اجرای سامانه یکپارچه مدیریت اراضی و مستغلات در سازمان ملی زمین و مسکن تدوین و ارائه شده است.

سرحدی در پایان با اشاره به اینکه مردم می‌توانند در راستای رفع تصرف اراضی ملی راه و شهرسازی را یاری کنند، اظهار کرد: مردم می‌توانند هرگونه تصرف و تعرض به اراضی ملی در محدوده و حریم شهرها را از طریق تماس با شماره تلفن ۳۳۱۵۸۷۹۴ به اداره‌کل راه و شهرسازی استان کردستان و یا به اداره راه و شهرسازی شهرستان‌ها اطلاع دهند.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

راه ۱۰۰ روستای کردستان همچنان مسدود است۲۰ February 2017 | 11:12 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی کردستان، محمدراشد مدرس گرجی شامگاه یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با گذشت پنج روز، تلاش برای بازگشایی مسیر مریوان – سقز امروز هم ادامه داشت که امیدواریم فردا بازگشایی شود.

وی افزود: دیگر راه‌های بین‌شهری استان باز هستند و تردد در آن‌ها برقرار است.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کردستان با اشاره به اینکه طی چند روز اخیر و همزمان با شروع بارش‌ها راه ۵۰۰ روستای استان هم مسدود شده بود، عنوان کرد: تاکنون راه حدود ۴۰۰ روستا بازگشایی شده و هم‌اکنون راه حدود ۱۰۰ روستا مسدود است که تلاش برای بازگشایی آن‌ها هم ادامه دارد.

وی در پایان به رانندگان توصیه کرد حین تردد در جاده‌های استان به تجهیزات زمستانی و زنجیر چرخ مجهز باشند.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بازگشایی راه ارتباطی شهر اورامان و ۱۰ روستای آن در استان کردستان۲۱ February 2017 | 7:49 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی کردستان، دیاری استواری روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: گردنه ژالانه که مسیر ارتباطی شهر اورامان و ۱۰ روستای تابعه آن با جمعیت بیش از ۱۲ هزار نفر مرتبط می‌کند، ساعت ۲۲ یکشنبه شب با تلاش شبانه‌روزی نیروهای راهداری بازگشایی شد. 

وی ادامه داد: بارش شدید برف و کولاک که از روز سه‌شنبه هفته گذشته در شهرستان سروآباد آغاز شده بود، باعث بسته شدن گردنه ژالانه و مسدود شدن مسیر اصلی منطقه اورامانات شد. 

رئیس راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای شهرستان سروآباد با بیان اینکه ارتفاع برف در این منطقه به بیش از ۲ متر می‌رسید، افزود: به دلیل بارش مداوم برف، شدت کولاک و امکان سقوط بهمن در این منطقه، برف‌روبی این گردنه تحت هیچ شرایطی امکان‌پذیر نبود. 

به گفته وی سقوط بیش از ۱۱ مورد بهمن در گردنه ژالانه در روزهای گذشته باعث گرفتار شدن چهار خودروی سواری و زیر شدن ۲ دستگاه لودر راهداری شده بود. 

وی اضافه کرد: در طول مدت ۶ روز بسته بودن گردنه ژالانه، تنها راه ارتباطی شهر اورامان و ۱۰ روستای آن از طریق مسیری صعب‌العبور و نامناسب با شهرستان پاوه در استان کرمانشاه بود. 

استواری ادامه داد: بارش شدید برف و کولاک علاوه بر بستن گردنه ژالانه باعث قطعی برق منطقه اورامانات و قطعی ارتباط تلفن همراه نیز شده بود. 

وی با بیان اینکه تردد در گردنه ژالانه تنها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است، افزود: رانندگان و مسافرانی که قصد عبور از این گردنه را دارند، از توقف در این مسیر و ایجاد آلودگی صوتی که باعث سقوط بهمن می‌شود، خودداری کنند.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بازگشایی محور سقز – مریوان۲۱ February 2017 | 11:03 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی کردستان، محمدراشد مدرس گرجی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با گذشت شش روز تلاش راهداران، مسیر سقز – مریوان بازگشایی شد. 

وی افزود: به دلیل وقوع چند مورد بهمن و کولاک شدید طی هفته گذشته با تلاش ۲ اکیپ راهداری مربوط به شهرستان‌های مریوان و سقز شامل هشت دستگاه ماشین‌آلات و ۲۰ نفر عوامل راهداری و انجام ۱۳۰ کیلومتر عملیات برف‌روبی، مسیر سقز – مریوان بازگشایی شد.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

نمایشگاه عکس کنگره تاریخ معماری و شهرسازی کردستان در سنندج گشایش یافت۲۴ February 2017 | 3:15 pm

نمایشگاه عکس چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران با محوریت کردستان در گالری سوره پردیس سینما بهمن سنندج گشایش یافت.

به گزارش کرددانش ،آیین گشایش این نمایشگاه عصر روز چهارشنبه و با حضور جمعی از مسئولان و عکاسان استان برگزار شد .
در این نمایشگاه ۴۴ اثر از آثار منتخب کنگره تاریخ معماری و شهرسازی کردستان به نمایش گذاشته شده است .
آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه توسط جمعی از عکاسان برتر استان تهیه و پس از بررسی توسط هیات داوران برای این نمایشگاه انتخاب شده است
در این نمایشگاه آثاری از شاخوان عثمانی، هونیا شیخ السلام زاده، مهراد فیض بخش، گلاله محمدی، ناصر محمدمرادی، پرنیا میرزایی، یحیی زهدی پور، فرهاد مطاعی، الهام اومی، مهدی دهقان، سالار ارکان، میلاد مولودی، سامان خدایاری، نایاب پاکسرشت، سروش منصوری، فاطمه مروتی، ساجد حق شناس، پویا طالب نیا و ئاسو چناره به نمایش گذاشته شده است .
این نمایشگاه از چهارم تا هفتم اسفند در ۲ نوبت صبح و عصر برای بازدید علاقمندان دایر خواهد بود .
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان کردستان به مدت ۲ روز در روزهای دوم و سوم اسفند با هدف مستند کردن تاریخ شهرسازی و معماری، بهبود شرایط معماری کشور و استان و شناسایی استعدادهای جدید در این حوزه در دانشگاه فرهنگیان سنندج با حضور استاندار کردستان، اساتید دانشگاه های استان و جمع زیادی از علاقه مندان برگزار شد .لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

برنامه‌ریزی برای دوبانده کردن جاده باشماق- سلیمانیه/ کمبود محسوس بزرگراه در کردستان۲۲ February 2017 | 10:09 am

شهرام ملکی، مدیر کل راه و شهرسازی استان کردستان درگفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه باشماق، سومین مرز ترانزیتی رسمی کشور است و تردد در این مرز بالاست، عنوان کرد: اداره کل راه و شهرسازی، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و نیز استانداری پیگیر تامین زیرساخت‌ها و اعتبار برای استانداردسازی و دوبانده کردن جاده ترانزیتی باشماق-سلیمانیه است و یکی از برنامه‌های ما درسال آتی پرداختن به این جاده خواهد بود.

ملکی با بیان اینکه سالانه دو میلیون تن کالا در جاده باشماق-سلیمانیه جابجا می‌شود، افزود: این محور جایگاه ترانزیتی مهمی درکشور دارد و امیدواریم اعتبار مناسبی به آن اختصاص یابد.

وی همچنین با اشاره به اینکه کردستان  دارای ۱۷۸ کیلومتر شبکه بزرگراهی، ۲۸۱ کیلومتر راه اصلی و یک هزار و ۳۶۰ کیلومتر راه فرعی است، گفت: این استان فاقد شبکه آزادراهی است و از نظر بزرگراه نسبت به میانگین کشوری در سطح بسیارپایینی قرار دارد. برای رسیدن به استاندارد کشوری باید با اختصاص ۵۴۰ میلیارد تومان  ۱۸۰کیلومتر بزرگراه جدید در استان احداث شود.

وی اعتبار موردنیاز برای اجرای این میزان بزرگراه در سطح استان را ۵۴۰ میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: در حال حاضر کل اعتبارات ملی موجود در استان برای اجرای پروژه‌های راه‌سازی در ۹ محور، ۵۵ میلیارد تومان است.

ملکی افزود: برای رسیدن به میانگین کشوری باید ۳۵۰ کیلومتر راه اصلی در استان ساخته شود که مستلزم اختصاص  ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار است.

وی همچنین گفت: از پروژه‌های کریدور بزرگراهی غرب کشور در استان به طول کلی ۳۲۰ کیلومتر، تاکنون ۱۱۰ کیلومتر به بهره‌برداری رسیده و ۷۰ کیلومتر در دست اجراست.

مدیر کل راه و شهرسازی کردستان تاکید کرد: تسریع در روند احداث بزرگراه شمال-جنوب و تکمیل جاده‌های مریوان-سنندج و مریوان –سقز ازاولویت‌های حوزه حمل ونقل استان است.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

رسمیت حاشیه نشینی در بودجه۲۶ February 2017 | 4:06 am

گسترش سکونتگاه های غیررسمی در حاشیه شهرهای مختلف کشور به ویژه کلانشهرها و رسیدن جمعیت رسمی حاشیه نشین ها به ۱۱ میلیون نفر باعث شد دولت تصمیم بگیرد برای ارائه خدمات به این سکونتگاه های غیررسمی فکری کند. از آنجا که این سکونتگاه ها خارج از برنامه رسمی توسعه شهری شکل گرفته اند، از بسیاری از خدمات شهری مثل آب، گاز، برق و خدمات بهداشتی و آموزشی محرومند. حالا چند وقتی است که قرار شده وضعیت این سکونتگاه ها در زمینه زیرساخت های شهری ارتقا یابند، به طوری که غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از اختصاص ۲۲۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه ۹۶ برای ساماندهی و خدمات رسانی به حاشیه شهرها خبر داده است. شهریور امسال بود که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که برای ساماندهی ساکنان سکونتگاه های غیررسمی در پیرامون ۹۱ شهر در مدت ۱۰ سال (دو مرحله پنج ساله) برنامه ریزی های لازم انجام شده و اقداماتی در استان های کردستان، کرمانشاه، زاهدان و بندرعباس صورت گرفته است. قرار نیست محلات جابه جا شوند مگر در مواردی که محلات در نقاط بحرانی و خطرناکی مانند زیر دکل های فشارقوی برق، حاشیه رودخانه ها و … باشند. از طرفی دولت می گوید که قصد نداریم خدمات را به نحوی ارائه دهیم که سایر افراد نیز به حاشیه نشینی ترغیب و تشویق شوند. اما موضوع این است که سال هاست روستاییان و افراد بیکار در شهرهای کوچک به دلیل جاذبه های شهرهای بزرگ و برای فرار از بیکاری به شهرهای بزرگ و کلانشهرها پناه می آورند. موضوعی که باعث شده ۴۸هزار هکتار از ۹۱ شهر کشور دارای سکونتگاه غیررسمی شوند که ۹۲ درصد این سکونتگاه ها در محدوده شهرها قرار دارند. ۸۸ درصد از سکونتگاه های کشور در داخل محدوده قانونی شهرها قرار دارد. در این میان حدود ۶۰ درصد از جمعیت سکونتگاه های غیررسمی کشور در پهنه لرزه خیزی، با خطر بالا و خیلی بالا واقع شده اند. حضور جوانان در میان حاشیه نشین ها پررنگ است، به طوری که بنا بر آمار سه میلیون جوان ایرانی حاشیه نشین هستند که اغلب برای کار مهاجرت می کنند.
عبدالرضا عزیزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه معضل حاشیه نشینی در کشور ده ها سال است که وجود دارد در گفت وگو با «فرهیختگان» می گوید: «در چند سال اخیر یکی از اقدامات برای کاهش آسیب های اجتماعی ساماندهی وضعیت حاشیه نشین ها بوده است.» بیشتر حاشیه نشین ها افرادی هستند که در محل زندگی شان امکانات و شرایط لازم برای اشتغال و زندگی وجود نداشته است و برای نجات زندگی خود به سمت شهرهای بزرگ مهاجرت می کنند. کاری که گره ای از مشکلات شان باز نمی کند، چرا که آنها توان تامین مخارج زندگی در مرکز شهر را ندارند و مجبورند در حاشیه شهر با کمترین امکانات زندگی کنند و به شغل های کاذب روی بیاورند.عزیزی با اشاره به اینکه ۲۲۰ میلیارد تومان برای جمعیت حاشیه نشین کشور کافی نیست، می افزاید: «باید شرایطی فراهم شود تا علاوه بر زیرساخت های شهری خدمات بهداشتی و آموزشی هم برای این افراد ایجاد شود.»
لزوم تمرکززدایی
عزیزی با اشاره به اینکه معضل بیکاری علت اصلی مهاجرت به شهرهاست، می گوید: «این مساله به مسئولان کشور و استان برمی گردد چرا که علاقه ای به تمرکززدایی ندارند و چند کلانشهر را ایجاد کرده اند و همه امکانات را به این کلانشهرها می دهند. ۶۶ درصد نقدینگی کشور در تهران است.» به گفته او دود سیاست تمرکزگرایی به چشم همین کلانشهرها می رود، چنان که همین حالا شاهد آن هستیم.
میانگین حاشیه نشینی در ایران
یک هشتم جمعیت
عزیزی با اشاره به اینکه میانگین جمعیت حاشیه نشین یک هشتم کل جمعیت شهرهاست، ادامه می دهد: «وضعیت ما به مراتب در برخی مناطق بدتر است، به طوری که در حال حاضر ۳۰درصد یعنی یک سوم جمعیت مشهد حاشیه نشین هستند و این ماجرا درباره برخی شهرهای دیگر هم صدق می کند.»«یک شهر در استان لرستانوجود دارد که نرخ بیکاری در آن ۸۶ درصد است.» عزیزی با اشاره به این موضوع می گوید که جوانان این شهر به جز مهاجرت به شهرهای اطراف یا کلانشهرها چه راهی می توانند داشته باشند؟ عزیزی در بررسی لایحه بودجه ۹۶ پیشنهاد داده است که از ۷۵هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی کشور، هزار میلیارد تومان به هر استان اختصاص یابد و این تخصیص بودجه تا چند سال ادامه پیدا کند تا مشکلاتی که به معضل مهاجرت و حاشیه نشینی منجر می شوند، کمتر شوند.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بررسی۸۱ پرونده در کمیسیون ماده ۵ استان کردستان۲۳ February 2017 | 8:16 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه وشهرسازی کردستان، فرهاد لشکری با اعلام مطلب فوق افزود:کمیسیون ماده ۵ استان به منظور بررسی پرونده‌های دو شهرستان مریوان و سقز در روز یکشنبه تشکیل جلسه داده و در این جلسه که به ریاست معاون عمرانی استاندار و دیگر اعضا تشکبل گردید تعداد ۸۱ پرونده که در کمیتههای کار و فنی و تخصصی مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته بود جهت اخذ تصمیم مطرح و تعیین تکلیف شدند .

لشکری ادامه داد: از این تعداد پرونده ۳۱ فقره مربوط به شهرستان مریوان بوده که پس از طرح و بررسی با ۲۱ مورد موافقت و با ۷ مورد نیز مخالفت شد ۳ مورد نیز، به منظور بررسی بیشتر توسط کمیته کار از دستور جلسه خارج شد.

وی خاطر نشان کرد : در ادامه جلسه ۵۰ پرونده شهرستان سقز نیز مورد بررسی قرار گرفته که پس از بحث و تبادل نظر ۴۶ مورد با رای مثبت اعضا تایید و با یک مورد نیز مخالفت شد و ۳ پرونده جهت بررسی بیشتر از دستور کار خارج شد.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

پوسته وردپرس