قالب وردپرس

فارس

اظهارات تازه آخوندی درباره تکمیل مسکن مهر

[ad_1]

۱۲ April 2017 | 12:10 pm

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برخی از واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی و ۴۸ هزار واحد نیز گرفتار دادگاه هستند، گفت: تلاش ما این است که واحدهای مسکن مهر که بدون مشکل هستند و تعداد آنها ۱۳۰ هزار واحد است در سال جاری به اتمام برسد.
عباس آخوندی در گفت وگو با فارس در پاسخ به این سؤال که چون برخی از زمین های مسکن مهر دارای معارض هستند و برخی واحدها نیز فاقد متقاضی هستند می توان گفت که پرونده مسکن مهر فعلاً بسته نمی شود، گفت: به هر حال برخی از واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی هستند و از سوی دیگر ۴۸ هزار واحد مسکونی نیز واحدهایی هستند که تملک زمین آن درست نبوده است و درگیر دادگاه هستند.
وی افزود:به هر حال این واحدهایی که زمین آن دارای معارض است را باید دادگاه تعیین تکلیف کند و از دست ما خارج است.
آخوندی دیروز در حاشیه تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفته بود: بخش بزرگی از مسکن مهر در سراسر کشور به اتمام رسیده است اما واحدهای باقی مانده واحدهایی هستند که یا متقاضی ندارند و یا واحدهایی هستند که گرفتاری های دادگاهی دارند.
وی افزود:زیرا بخشی از زمین ها که ساخت و ساز کردند تملک آنها نیز مناسب نبوده است و چیزی در حدود ۴۸ هزار واحد گرفتاری دادگاه دارند که باید تا زمان رسیدگی به پرونده منتظر باشند.
وی افزود: آنچه که باقی می ماند چیزی حدود ۱۳۰ هزار واحد مسکونی است که باید آنها را به اتمام برسانیم که عموما پیشرفت هایی در حدود ۸۰ تا ۹۰ درصدی دارند و در نیمه اول سال به بهره برداری می رسند.

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

وزیر راه: پرونده بخشی از مسکن مهر در سال ۹۶ بسته نمی شود

[ad_1]

۱۲ April 2017 | 4:41 am

فارس/ وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برخی از واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی و ۴۸ هزار واحد نیز گرفتار دادگاه هستند، گفت: تلاش ما این است که واحدهای مسکن مهر که بدون مشکل هستند و تعداد آنها ۱۳۰ هزار واحد است در سال جاری به اتمام برسد.
عباس آخوندی در پاسخ به این سؤال که چون برخی از زمین های مسکن مهر دارای معارض هستند و برخی واحدها نیز فاقد متقاضی هستند می توان گفت که پرونده مسکن مهر فعلاً بسته نمی شود، گفت: به هر حال برخی از واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی هستند و از سوی دیگر ۴۸ هزار واحد مسکونی نیز واحدهایی هستند که تملک زمین آن درست نبوده است و درگیر دادگاه هستند.
وی افزود:به هر حال این واحدهایی که زمین آن دارای معارض است را باید دادگاه تعیین تکلیف کند و از دست ما خارج است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، آخوندی دیروز در حاشیه تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفته بود: بخش بزرگی از مسکن مهر در سراسر کشور به اتمام رسیده است اما واحدهای باقی مانده واحدهایی هستند که یا متقاضی ندارند و یا واحدهایی هستند که گرفتاری های دادگاهی دارند.
وی افزود:زیرا بخشی از زمین ها که ساخت و ساز کردند تملک آنها نیز مناسب نبوده است و چیزی در حدود ۴۸ هزار واحد گرفتاری دادگاه دارند که باید تا زمان رسیدگی به پرونده منتظر باشند.
وی افزود: آنچه که باقی می ماند چیزی حدود ۱۳۰ هزار واحد مسکونی است که باید آنها را به اتمام برسانیم که عموما پیشرفت هایی در حدود ۸۰ تا ۹۰ درصدی دارند و در نیمه اول سال به بهره برداری می رسند.
با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

آخوندی: واحدهای مسکونی خالی از سکنه ۲۵۰ میلیارد دلار ثروت ملی را محبوس کرده اند

[ad_1]

۱۲ April 2017 | 2:42 am

اگر صدور پروانه های ساختمانی ادامه یابد تا ۱۲سال آینده یک تهران دیگر ساخته می شود.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ظرف ۱۰ سال گذشته به تعداد واحدهای خالی از سکنه ۲ میلیون واحد اضافه شده است، گفت: بیش از دو برابر ارزش بورس ایران، خانه خالی ساخته شده داریم و این سرمایه ای است که کنار گذاشته شده است.
به گزارش فارس، عباس آخوندی در مراسم سالگرد تأسیس بنیاد مسکن گفت: در اواخر سال ۹۵ سرشماری کشور تمام و آماری که داده شد نشان داد جمعیت کشور از ۷۵ میلیون به ۸۰ میلیون نفر رسیده، بنابراین در پایان سال ۹۵ آماری که استخراج شد نکته ای را که نشان داد، این بود که بعد خانوار کاهش یافته است.
وی گفت: تعداد واحدهای مسکونی در ایران از سال ۹۰ تا سال ۹۵ رشد قابل ملاحظه ای داشته، به طوری که در سال ۹۰ حدود ۵ر۲۱ میلیون خانه مسکونی داشتیم که در سال ۹۵ این عدد به ۴ر۲۵ میلیون واحد مسکونی رسیده. این رقم رشدی جدی است؛ اما نکته مهم وجود خانه های خالی از سکنه در ایران است که رو به فزونی گذاشته است.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ۴ر۲۵ میلیون خانه در کشور داریم با ۱ر۲۴ میلیون خانوار؛ شاید این عدد خوب باشد که به ازای هر یک خانوار یک واحد مسکونی یا بیشتر وجود دارد. این به ظاهر اتفاق خوبی است، اما واقعیت امر این نیست.چرا که تعداد خانه های خالی از سکنه در ایران در سال ۸۵ حدود ۶۳۰ هزار واحد، در سال ۹۰ حدود یک میلیون و ۶۶۰ هزار واحد بوده که در سال ۹۵ این تعداد به ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار واحد مسکونی رسیده است.
وی گفت: ظرف ۱۰ سال تعداد خانه های خالی از سکنه از ۶۶۰ هزار واحد مسکونی به
۲ میلیون ۵۸۷ هزار واحد مسکونی رسیده که این عدد نشان می دهد در این سال ها ۲ …

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

دیدار سفیر ایران با وزیر محیط زیست و شهرسازی اسلوونی

[ad_1]

۱۱ April 2017 | 6:57 pm

دریافت خبر : سه‌شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۷

به گزارش گروه سیاست خارجیخبرگزاری فارس ، مرتضی درزی رامندی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی امروز سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ در لوبلیانا با خانم «ایرنا مایتسن» وزیر محیط زیست و شهرسازی اسلوونی دیدار و گفت وگو کرد.
در این ملاقات طرفین با توجه به روند روزافزون گسترش مناسبات و همکاری های تهران و لوبلیانا در کلیه حوزه ها، به ویژه انعقاد توافقات و انجام رایزنی های مثبت و سازنده فیمابین در یک ساله اخیر، زمینه توسعه همکاری ها از جمله در حوزه محیط زیست را مساعد توصیف کرده و ضرورت یافتن زمینه های مشترک همکاری را مورد تاکید قرار دادند.
بررسی امکان همکاری و تبادل تجربیات دو کشور در مسئله تغییرات آب و هوایی، جمع آوری زباله و زباله سوزی، مدیریت و بازیافت پسماند، آلودگی هوا، اقتصاد سبز، مقابله با ریزگردها، مدیریت آب و مقابله با سیل از جمله موضوعاتی بودند که در دیدار رامندی و وزیر اسلوونیایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی:

  [ad_2]

  لینک منبع
  بازنشر توسط urbanity.ir

  ضابطه فروشی در شهرهای بزرگ اوج گرفته است – نمایندگان مردم جلوی قانون فروشی ها را بگیرند

  [ad_1]

  ۱۰ April 2017 | 4:48 pm

  نماینده تام الاختیار وزیر راه و شهرسازی مطرح کردضابطه فروشی در شهرهای بزرگ اوج گرفته است/ نمایندگان مردم جلوی قانون فروشی ها را بگیرند

  به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ،حسین معصوم با تاکید بر آنکه دست اندرکاران امور شهری، توسعه را در مسیر درست به جریان بیندازند، گفت: روال قانون فروشی در شهرهای بزرگ، ما را به بحران رسانده است و این امر باید متوقف شود.
  نماینده تام الاختیار وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت المال در بیان راهکارهای خود در کاهش ضابطه فروشی و شهرفروشی که عمدتا از سوی شهرداری کلانشهرها مرسوم شده است و چندی پیش نیز در همایش زمین خواری، وزیر راه و شهرسازی بر آن تاکید کرده بود، گفت: روال قانون فروشی در شهرهای بزرگ، ما را به بحران رسانده است و باید متوقف شود.
  معصوم تاکید کرد: آنچه بیشتر روی آن تاکید داریم متوجه شورای اسلامی شهرها است. طبیعتا شوراهای اسلامی نمایندگان مردم هستند و مردم آنها را انتخاب کردند تا بر عملکرد شهرداران نظارت کنند. یقینا اگر شوراها با رویکرد انجام وظیفه ای و تکلیفی که بر اساس قانون برعهده آنهاست رفتار و عمل کنند، می توانند جلوی بسیاری از قانون فروشی ها را در شهرها بگیرند.
  مشاور وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این که شوراهای اسلامی شهرها و روستاها با رویکرد علمی، فنی و وظیفه شناسی باید جلوی قانون فروشی ها را بگیرند، گفت: متاسفانه گاهی مشاهده می شود رویکردها نسبت به شهرها، در مسیر درست خود نیست و همین است که شهرها را دچار چالش، غفلت و انحراف فاحش می کند. یقینا برگشت به مسیر اصلی، هم هزینه بردار و هم انرژی بر است و بسیاری اوقات، اثراتی که بر جای می گذارد غیرقابل جبران است.
  معصوم تاکید کرد: اگر ما یک فضای سبز، یک فضای پاک و یک فضای عمومی را از دست دادیم در کنارش برج های بی قواره داشتیم این تخلف هیچگاه قابل بازگشت نیست. اگر قرار باشد یک ریال از مردم به دلیل فروش آن تراکم دریافت شود باید چندین برابر مبلغی که دریافت شده صرف هزینه های شهری شود. فارغ از بحث سلامت، آرامش و آسایش مردم است که با شهرفروشی به مخاطره می افتد.
  مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: شاهد هستیم که تخریب فضاهای عمومی و جایگزینی ساختمان ها بدون ضابطه، موجب آلودگی هوا و محیط زیست در شهرها می شود و آلوده شدن شهرها، کیفیت زندگی در شهرها، کیفیت فعالیت و کیفیت توسعه اقتصاد را در همه زمینه ها ، کاهش می دهد.
  وی ادامه داد: ما نمی توانیم محاسبه کنیم که یک رفتار نادرست در نظام شهری و شهرسازی کشور چه آسیب های کوتاه مدت، بلندمدت و میان مدتی هم به بدنه شهرها، هویت شهرها و به سلامت شهروندان وارد می کند. به همین دلیل، جلوگیری از یک روند معیوب، وظیفه ای است که باید بر انجام آن، اهتمام داشته باشیم.
  معصوم گفت: شهر برای شهروند ساخته می شود و شهروند علاوه بر آنکه باید از شهری که در آن زندگی می کند، مراقبت کند باید در شهری باکیفیت نیز زندگی کند. یقینا حقوقی که در شهرها است دو طرفه است و اینکه انتظار داشته باشیم تا تنها شهروندان در شهرها حقوق و قوانین را رعایت کنند و در مقابل کیفیت پایینی دریافت کنند قابل توجیه نیست.
  وی تصریح کرد: آنهایی که مسئول و دست اندرکار امور شهری هستند باید توسعه را در مسیر درست به جریان بیندازند. یقینا ما امروز در شهرها، دچار آسیب جدی هستیم. قانون فروشی و ضابطه فروشی که وزیر راه و شهرسازی نیز بر آن تاکید داشت متاسفانه در شهرها بسیار بارز است و به چشم می آید که باید سریعا جلوی آنها گرفته شود.
  معصوم گفت: باید شوراهای اسلامی شهرها تقویت شوند. همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید جلوی این موضوع را بگیرند و اجازه ندهند تجاوز به حقوق نسل های آتی افزایش پیدا کند.
  انتهای پیام/م

  [ad_2]

  لینک منبع
  بازنشر توسط urbanity.ir

  مسکن امسال رونق می گیرد

  [ad_1]

  ۱۰ April 2017 | 5:54 pm

  مسکن امسال رونق می گیرد

  وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سیاست ما این نیست که ساخت و ساز متوقف شود بلکه ساخت و ساز برای متقاضیان واقعی است، گفت: در حال حاضر تعداد خانه های خالی از سکنه در کشور ۲ و نیم میلیون واحد مسکونی است که بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد دلار ارزش ثروت ملی را در خود حبس کرده است.

  به گزارش صبحانه ، عباس آخوندی در حاشیه مراسم سالگرد تاسیس بنیاد مسکن در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که از او پرسید در سخنرانی خود به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه اشاره کردید. آیا اعتقاد شما بر این است که باید ساخت و ساز متوقف شود تا این میزان واحد مسکونی به فروش برود، گفت: تحلیل من این نیست که ساخت و ساز متوقف شود. برای روشن شدن این موضوع باید اذعان کنم که در سال۸۵ تعداد خانه های خالی از سکنه در ایران ۶۳۰ هزار واحد مسکونی بود که در سال ۹۰ این عدد به یک میلیون و ۶۶۰ هزار واحد مسکونی و در سال ۹۵ به ۲ میلیون و ۵۸۰ هزار واحد مسکونی رسید.
  وی افزود: این یک سیاست کاملا ضد اقتصاد مقاومتی و سیاست اتلاف منابع ملی است. کاری که دولت گذشته در بخش مسکن انجام داد و موجب اتلاف منابع ملی شد. 
  وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: اگر هر واحد مسکونی خالی از سکنه ۳۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شود مفهوم این تحلیل این است که این تعداد واحد خالی از سکنه در کشور بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد دلار ارزش ثروت ملی را در خود محبوس کرده و بدون بهره برداری مانده است.
  آخوندی اضافه کرد: اگر کل سهام شرکت های بورسی را ۴۱۰ هزار میلیارد تومان یا ۱۱۰ میلیارد دلار تخمین بزنیم این واحدهای خالی از سکنه نشان می دهد که ۲ و نیم برابر کل ارزش بازار بورس اتلاف منابع در ایران صورت گرفته است. 
  وی …

  اخبار پیشنهادی:

  مسکن امسال رونق می گیرد

  [ad_2]

  لینک منبع
  بازنشر توسط urbanity.ir

  هشدار وزیر راه: ساخت یک تهران دیگر تا ۱۲سال آینده

  [ad_1]

  ۱۰ April 2017 | 6:01 pm

  صراط: وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ظرف ۱۰ سال گذشته به تعداد واحدهای خالی از سکنه ۲ میلیون واحد مسکونی اضافه شده است، گفت: بیش از دو برابر ارزش بورس ایران خانه خالی ساخته شده داریم و این سرمایه ای است که کنار گذاشته شده است.
  به گزارش فارس، عباس آخوندی در مراسم سالگرد تأسیس بنیاد مسکن با اشاره به اینکه امروز می خواهم گزارشی در ارتباط با وضعیت مسکن در ایران ارائه کنم تا بتوانیم آنچه درست است را ارائه کنیم، گفت: در اواخر سال ۹۵ سرشماری کشور تمام و آماری که داده شد نشان داد جمعیت کشور از ۷۵ میلیون به ۸۰ میلیون نفر رسید،بنابراین در پایان سال ۹۵ آماری که استخراج شد نکته ای را که نشان داد و این بود که بعد خانوار کاهش یافته است.
  وی افزود: ظرف ۵ سال بعد خانوار از ۳٫۵ به ۳٫۳ نفر کاهش یافته که البته این موضوع فقط مربوط به شهرها نیست بلکه در روستاها نیز بعد خانوار به ۳٫۴ نفر کاهش یافته است.
  آخوندی با اشاره به اینکه نرخ رشد جمعیت کاملاً نزولی است، گفت: علی رغم اینکه هزاران میلیارد تومان در شهرهای مختلف در حال هزینه شدن است پس باید تا حدودی تأمل کرد که این همه هزینه چرا انجام می شود اما نتیجه ای حاصل نمی شود.
  وی با بیان اینکه میزان شهرنشینی در سال ۷۵ به ۷۴ درصد رسیده و رشد داشته است، گفت: کل تعداد خانوار در سال ۹۰ حدود ۲۱٫۱ میلیون نفر بود اما در سال ۹۵ تعداد خانوار به ۲۴٫۱ میلیون نفر رسید. البته افزایش رشد خانوار به این دلیل نیست که تعداد ازدواج ها زیاد شده است بلکه آمارها حاکی از رشد طلاق دارد.
  وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ساختار جمعیت ایران در حال تغییر است به طوری که۸٫۵ درصد کل خانوارهای ایران خانوارهای تک نفره هستند اما یک روند مثبتی که رخ داده است این است که مهاجرت ها کاهش یافته به طوری که در سال ۹۰ این عدد به ۵٫۵ میلیون نفر می رسید اما در سال ۹۵ این عدد به ۴٫۵ میلیون مهاجر کاهش یافته است.
  آخوندی به بحث مهم مسکن اشاره کرد و گفت: در بحث مسکن آمار کلی و آمار جزیی داریم. آمار کلی آمار خوبی است به طوری که تعداد واحدهای مسکونی در ایران از سال ۹۰ تا سال ۹۵ رشد قابل ملاحظه ای داشته است. به طوری که در سال ۹۰ حدود ۲۱٫۵ میلیون خانه مسکونی داشتیم و در سال ۹۵ این عدد به ۲۵٫۴ میلیون واحد مسکونی رسیده است این رقم رشد جدی است،اما نکته مهم وجود خانه های خالی از سکنه در ایران است که رو به فزونی گذاشته است.
  وی ادامه داد: ۲۵٫۴ میلیون خانه در کشور داریم و ۲۴٫۱ میلیون خانوار شاید این عدد خوب باشد که به ازای هر یک خانوار یک واحد مسکونی و یا بیشتر وجود دارد این به ظاهر اتفاق خوبی است اما واقعیت امر این نیست چرا که تعداد خانه های خالی از سکنه در ایران در سال ۸۵ حدود ۶۳۰ هزار در سال ۹۰ حدود یک میلیون و ۶۶۰ هزار و در سال ۹۵ این عدد به ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار واحد مسکونی رسیده است.
  وزیر راه و شهرسازی گفت: ظرف ۱۰ سال تعداد خانه های خالی از سکنه از ۶۶۰ هزار واحد مسکونی به ۲ میلیون ۵۸۷ هزار واحد مسکونی رسیده است که این عدد نشان می دهد در این سال ها ۲ میلیون واحد مسکونی اضافه شده است پس از این نشان می دهد که یک جای کار ایراد دارد.
  آخوندی افزود: اینکه من اعتراض می کنم و می گویم ۲ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه داریم سخن بیراهی نیست چرا که ۲ میلیون واحد مسکونی ساخته شده اما نرخ بهره وری صفر است پس یک جای کار گیر دارد.
  وی با اشاره به اینکه بیاییم آمار بدهیم واحد مسکونی ساخته شده است دردی را دوا نمی کند، گفت: اگر یک واحد مسکونی در شهرهای بزرگ ساخته شود و خالی از سکنه بماند و قیمت آن حدود ۳۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شود مفهوم آن این است که ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری بدون بهره وری در کشور صورت گرفته است.
  وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در تهران تعداد خانه های خالی از سکنه از ۳۲۷ هزار واحد مسکونی در سال ۹۰ به ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در سال ۹۵ رسیده است. پس باید فکری در این خصوص انجام شود و عقل به ما حکم می کند که این روند باید متوقف شود.
  وی خاطرنشان کرد: این رشد خانه های خالی از سکنه نشان می دهد آنچه در شهرها رخ می دهد این است که حدود ۱۹ میلیون بدمسکن داریم که یا در بافت های میانی است و یا در بافت های حاشیه ای زندگی می کنند.
  آخوندی اضافه کرد: اگر در تهران آمار صدور پروانه های ساختمانی را ملاحظه کنید می بینید که در سال ۸۹، ۹۰ و ۹۱ حدود ۷۶۰ هزار واحد مسکونی پروانه ساختمانی صادر شده که رقم بسیار بزرگی است و مفهوم آن این است که در تهران نباید بدون خانه داشته باشیم.
  وی ادامه داد: کل تعداد خانوارهای تهران حدود ۲٫۷ میلیون خانوار است که برای حدود یک چهارم خانوار تهران پروانه صادر شده است. پس از اگر روند صدور پروانه ادامه یابد باید ظرف ۱۲ سال یک تهران دیگر ساخته شود.
  وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد صدور پروانه های ساختمانی مربوط به مناطق۱، ۲، ۳، ۴ ،۵ و ۲۲ است که عمدتاً برای سکونت ساخته نشده است بلکه برای تجارت است، گفت: مشکل ما در ایران مدیریت شهری است. چرا که موضوع شهر به مال و تجاره تبدیل شده است به طوری که قانون و ضابطه خرید و فروش می شود.
  به گفته آخوندی، وقتی یک نظام شهرفروشی روی می دهد و حاکم می شود نتیجه آن این می شود که موضوع از مجرای خود خارج و به تجارت تبدیل می شود.
  وی با اشاره به اینکه آیا رشد ساخت وساز هنر است، گفت: از تمام باغات شمیرانات به دلیل ساخت وساز بی رویه چیزی نمانده است در حالی که این مناطق شش های تنفسی مردم است.
  وزیر راه و شهرسازی به مسکن مهر نیز اشاره کرد و گفت: حدود ۲۴۰ واحد مسکونی مهر پیرامون تهران شروع به احداث شد آیا در کنار این رقم آماری هست که نشان دهد از این تعداد چقدر از حاشیه شهرها به این مناطق و این واحدهای مسکونی منتقل شدند و چرا در این واحدهای مسکونی زندگی نمی کنند.
  وی افزود: برنامه مسکن مهر هیچ دردی را دوا نکرده است و وقتی این سیاست با این مداخله گسترده روی داد هیچ کمکی به بخش مسکن نکرد.
  آخوندی تصریح کرد: بحث ما این است که خانه سازی باید برای متقاضی واقعی انجام شود و متقاضی واقعی نیز باید قدرت خرید بالایی پیدا کند پس بنابراین در این چند سال پس انداز را مطرح کردیم و به جای مداخلات عجیب و غریب دولت اعلام کردیم مردم با پس انداز خودشان انتخاب کنند که کجا باید زندگی کنند.
  به گفته وی دو سیاست عمده انضباط شهری و توانمند کردن متقاضی خرید مسکن جزو اولویت برنامه های ما است.

  [ad_2]

  لینک منبع
  بازنشر توسط urbanity.ir

  فراکسیون رسانه مجلس بر توضیح خواستن درباره اقدام نامتعارف آخوندی تأکید کرد

  [ad_1]

  ۱۰ April 2017 | 5:02 pm

  در قالب نامه ای به رئیس مجلسفراکسیون رسانه مجلس بر توضیح خواستن درباره اقدام نامتعارف آخوندی تأکید کرد

  به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، فراکسیون مطبوعات، رسانه ها و سایت های مجازی مجلس شورای اسلامی در حال تنظیم نامه ای به دفتر علی لاریجانی رئیس مجلس، درباره اقدام و الفاظ هفته گذشته عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در برابر پرسش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان است.
  در نامه فراکسیون مطبوعات، رسانه ها و سایت های مجازی به رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم توضیح خواستن از آخوندی بابت واکنش نامتعارف و بحث برانگیزش در قبال سوال این خبرنگار در حیاط دولت تأکید شده است.
  بنابر این گزارش، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی هفته پیش در حیاط دولت و در جمع خبرنگاران و جلوی دوربین رسانه ها در واکنش به سوال خانم خبرنگار تصویری باشگاه خبرنگاران جوان، میکروفنش را از دست او گرفت و خطاب به وی گفت: «یک جو عقل تو سرت نیست».
  آخوندی پس از واکنش های گسترده رسانه های منتقد دولت، در نامه ای به خبرنگاران بدون این که از حرکت خود عذرخواهی کند، عنوان داشت که بسیار صبور است و همواره وظیفه خود دانسته است که پاسخگوی پرسش های خبرنگاران باشد.
  انتهای پیام/

  [ad_2]

  لینک منبع
  بازنشر توسط urbanity.ir

  ضابطه فروشی در شهرهای بزرگ باید متوقف شود

  [ad_1]

  ۱۰ April 2017 | 2:54 am

  نماینده تام الاختیار وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت المال با بیان اینکه قانون فروشی و ضابطه فروشی در شهرها بسیار بارز است، گفت: تخریب فضاهای عمومی و جایگزینی ساختمان ها موجب آلودگی هوا و محیط زیست در شهرها می شود.
  به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی،حسین معصوم با تاکید بر آنکه دست اندرکاران امور شهری، توسعه را در مسیر درست به جریان بیندازند، گفت: روال قانون فروشی در شهرهای بزرگ، ما را به بحران رسانده است و این امر باید متوقف شود.
  وی تاکید کرد: آنچه بیشتر روی آن تاکید داریم متوجه شورای اسلامی شهرها است. طبیعتا شوراهای اسلامی نمایندگان مردم هستند و مردم آنها را انتخاب کردند تا بر عملکرد شهرداران نظارت کنند. یقینا اگر شوراها با رویکرد انجام وظیفه ای و تکلیفی که بر اساس قانون برعهده آنهاست، رفتار و عمل کنند، می توانند جلوی بسیاری از قانون فروشی ها را در شهرها بگیرند.
  مشاور وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این که شوراهای اسلامی شهرها و روستاها با رویکرد علمی، فنی و وظیفه شناسی باید جلوی قانون فروشی ها را بگیرند، گفت: متاسفانه گاهی مشاهده می شود رویکردها نسبت به شهرها، در مسیر درست خود نیست و همین است که شهرها را دچار چالش، غفلت و انحراف فاحش می کند. یقینا برگشت به مسیر اصلی، هم هزینه بردار و هم انرژی بر است و بسیاری اوقات اثراتی که بر جای می گذارد، غیرقابل جبران است.
  وی تاکید کرد: اگر ما یک فضای سبز، یک فضای پاک و یک فضای عمومی را از دست دادیم و در کنارش برج های بی قواره داشتیم، این تخلف هیچگاه قابل بازگشت نیست. اگر قرار باشد یک ریال از مردم به دلیل فروش آن تراکم دریافت شود باید چندین برابر …

  اخبار پیشنهادی:

  [ad_2]

  لینک منبع
  بازنشر توسط urbanity.ir

  بانک ها و سرمایه داران مالکان اصلی خانه های خالی

  [ad_1]

  ۹ April 2017 | 5:21 pm

  به گزارش ندای مردم ،پس از این سه استان همچنین فارس با ۶٫۲ و آذربایجان شرقی، البرز و خوزستان همزمان در ردیف های بعدی با ۵ درصد قرار خانه های خالی قرار دارند، اما کمترین میزان خانه های خالی به استان های کهگیلویه و بویراحمد و ایلام با ۵ صدم درصد اختصاص دارد.
  مسئله خانه های خالی موضوعی بود که هفته اول فروردین امسال توسط وزیر راه و شهرسازی مطرح شد ، عباس آخوندی از خالی بودن ۲ میلیون ۵۸۷ هزار واحد مسکونی در کشور خبر داد و گفت: خانه های خالی بیشتر برای سوداگری و تجارت ساخته می شوند.
  وزیر راه و شهرسازی به استناد آمارهای رسمی تصریح کرد: بر اساس آمار در سال های ۸۵، ۹۰ و ۹۵ به ترتیب ۶۳۰ هزار، یک میلیون و ۶۶۰ هزار و ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار واحد خالی در کشور گزارش شده است.
  وی با تاکید بر اینکه این ارقام واقعا عجیب است، افزود: اگر هر واحد مسکونی را ۱۰۰ هزار دلار در نظر بگیریم مفهومش این است که ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه با بهره وری صفر وجود دارد.
  آخوندی اظهارداشت: تنها در تهران ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار واحد مسکونی وجود دارد بدین معنا که چیزی در حدود ۱۳ میلیون نفر می توانند در پایتخت، زندگی کنند این در شرایطی است که جمعیت تهران ۸٫۶ میلیون نفر است و تعداد زیادی نیز در تهران در شرایط بد مسکنی مطلق زندگی می کنند.
  براساس آخرین آمار منتشر شده از مرکز آمار ایران در تهران ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد. در حالی که در آمار سال ۹۰، این میزان ۳۲۷ هزار واحد مسکونی بوده است.
  وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: آمار ساخت و سازها، خانه های خالی و مساله بدمسکنی نشان می دهد مشکلات جدی در انضباط شهری وجود دارد. اگر تمامی ساخت و سازها برای اسکان بودند، مایه خوشحالی بود اما باید به این نکته توجه کنیم که این میزان خانه خالی بیشتر برای سوداگری و تجارت ساخته شده است.
  آخوندی تصریح کرد: در حال حاضر شاهدیم که بدمسکنی با چه گرفتاری هایی برای مردم در سطح شهر، وجود دارد و از سوی دیگر شاهد تولید واحدهایی در کلانشهر تهران و سایر شهرها هستیم که به شکل عمده با هدف تجاری و غیرسکونتی ایجاد شده اند که در دو جهت کاملا متضاد در حرکت هستند که باید هر چه زودتر به اتمام برسند.
  حسن محتشم، رییس انجمن انبوهسازان استان تهران در گفت وگو با دیوان اقتصاد و با اشاره به آمار ۲٫۵ میلیون واحد مسکونی در سطح کشور، گفت: آخرین آمارها نشان می دهد که از ۲٫۵ میلیون واحد مسکونی خالی در کشورمان، بیش از ۴۵۰ هزار واحد مسکونی در تهران خالی مانده یعنی سرمایه بسیار قابل توجهی از کشورمان در بازار مسکن حبس شده است.
  وی با تاکید بر اینکه بخشی از این واحدهای خالی مسکونی متعلق به شرکت های اقماری بانک ها است، اظهار داشت: علاوه بر اینکه برخی از این واحدها در مالکیت شرکت های اقماری بانک ها هستند،حجم قابل توجهی از سرمایه بانک ها در قالب ارائه تسهیلات در این بازار محبوس شده است.
  رییس انجمن انبوه سازان استان تهران ادامه داد: در سال هایی که بازار مسکن در اوج رونق قرار داشت، بانک ها در این بازار سرمایه گذاری های کلانی انجام دادند و واحدهای مسکونی گرانی را تولید کردند بنابراین امروز بخشی از این واحدهای مسکونی که ثروت ملی در آن حبس شده است و خالی مانده اند حاصل سرمایه گذاری بانک ها هستند.
  محتشم افزود: درصد قایل توجهی از ۲٫۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور، متعلق به سرمایه گذاران و فعالان حوزه مسکن است که امروز متقاضی برای خرید این واحدها وجود ندارد. البته مردم هم مالک درصدی از این آمار خانه های خالی هستند. همچنین بخشی دیگر هم تحت مالکیت برخی از نهادها و ارگان ها قرار دارد.
  وی با تاکید بر اینکه طبق آمارهای رسمی ارزش خانه های خالی در ایران معادل ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه و ثروت ملی کشورمان است، اظهار داشت : این حجم از سرمایه در ایران تنها در بخش مسکن به دلیل شرایط اقتصادی بلاتکلیف مانده است.
  رییس انجمن انبوه سازان استان تهران با تصریح براین موضوع که درصد قابل توجهی از خانه های خالی در ایران متناسب با نیاز واقعی و تقاضای موجود در بازار مسکن نیست، گفت: برخی از این واحدهای مسکونی بسیار گران ساخته شده اند و قدرت خرید مردم اجازه نمی دهد که به سمت این خانه ها بروند.
  وی ادامه داد: این خانه ها برای بخش مرفه و پردرآمد کشور ساخته شده است که با توجه به شرایط امروز اقتصادی، تقاضای زیادی برای این واحدهای مسکونی وجود ندارد.
  محتشم با بیان اینکه به فروش رفتن این واحدهای مسکونی خالی در کشورمان به ویژه در تهران مشروط به افزایش قدرت خرید مردم است، گفت: سازندگان این واحدهای مسکونی بانک ها و سرمایه داران این حوزه هستند که برای مخاطب عام این واحدها را تولید نکرده اند و قشر پردرآمد می توانند متقاضی این واحدها باشند.
  رییس انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به عدم توزیع مناسب ساخت و ساز واحدهای مسکونی در کلان شهرها اظهار داشت: واحدهای مسکونی در کلان شهرها به ویژه در تهران در نقاطی ساخته شده اند که قیمت زمین در آن نقاط بسیار گران است و قیمت تمام شده مسکن را افزایش می دهد.
  وی تاکید کرد: شورای عالی معماری و شهرسازی باید به توزیع ساخت ورود کند و پروانه ساخت مسکن را برای نقاطی صادر کند که تراکم کمتری در آن منطقه وجود داشته باشد و تنها محدود به نقاط گران تهران نباشد.
  محتشم با توضیح این مطلب که اگر توزیع ساخت مناسبی در تهران وجود داشت، شاهد این مشکلات نبودیم، گفت: اولین اقدام شورای عالی معماری و شهرسازی باید ساماندهی توزیع ساخت باشد.
  رییس انجمن انبوه سازان استان تهران با تاکید بر اینکه این تعداد واحد مسکونی خالی به هیچ وجه مازاد بر عرضه نیست، گفت: بازار مسکن ایران سالانه به تولید چیزی حدود یک میلون واحد مسکونی نیاز دارد بنابراین نمی توان گفت این تعداد واحد مسکونی مازاد بر عرضه هستند.
  محتشم وجود خانه های خالی در کشورمان این است که متناسب با قدرت خرید مردم و متقاضیان مسکن ساخته نشده اند.
  بررسی های اولیه مرکز آمار ایران از سرشماری سال ۹۵ بیانگر آن است که تعداد واحدهای مسکونی خالی در سال ۱۳۹۰ برابر با یک میلیون و ۶۶۳ هزار و ۴۱۲ واحد بوده به عبارتی طی پنج سال گذشته ۹۲۴ هزار و ۱۹۵ واحد خالی به واحدهای مسکونی خالی کشور اضافه شده است.
  یادآور می شود، تعداد خانوارهای کشور ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۳۵ خانوار است که در مقایسه با تعداد واحدهای مسکونی مشخص می شود که یک میلیون و ۳۷۱ هزار و ۲۸۹ خانوار در کشور فاقد ملک مسکونی هستند.

  [ad_2]

  لینک منبع
  بازنشر توسط urbanity.ir

  پوسته وردپرس