قالب وردپرس

خراسان رضوي

لزوم مدیریت بیشتر و بهتر در زمان بحران/ بررسی گسل‌های اصلی مشهد از برنامه‌های ویژه پیش رو است

[ad_1]

۱۰ April 2017 | 7:50 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، محمدحسن اکبرزاده ابراهیمی نماینده مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی در جلسه هماهنگی این کارگروه که در محل سالن کنفرانس این اداره کل برگزار شد، با تأکید بر اهمیت مدیریت صحیح و یکپارچه در مواقع بحرانی گفت: تجربه نشان داده است که در مواقع بروز حوادث طبیعی مانند زلزله، مردم اقدامات ناخواسته و فوری انجام می‌دهند که ممکن است این اقدامات به بروز خسارات بیشتری هم بیانجامد و در این مواقع باید ستاد بحران، با مدیریت درست و به موقع از سراسیمگی و ایجاد وحشت در مردم جلوگیری کند.

وی افزود: در زلزله اخیر مشهد هم دیدیم که پس از پس‌لرزه‌های شب هنگام پس از وقوع زلزله، مردم به خیابان‌ها آمدند و از خانه‌های خود خارج شدند، در این شرایط ما با حجم عظیمی از مردم سرگردان مواجه بودیم که با خودروهای شخصی خود به خیابان‌ها و پارک‌ها و اماکن بدون بنا و تأسیسات خاص آمدند تا از حوادث احتمالی پس‌لرزه‌های شدید در امان باشند.

قائم‌مقام مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی کارگروه بررسی مخاطرات زلزله، لغزش لایه‌های زمین، ساختمان و ابنیه شورای مدیریت بحران استان نقش نیروهای امدادی در مدیریت مردم در لحظه وقوع زلزله مشهد را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه با اقدامات به موقع و اماکن امنی که برای مردم در نظر گرفته شد، بسیاری از مردم به این مکان‌ها مراجعه کردند، البته حجم زیادی از مردم قصد خروج از شهر را داشتند که همین موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در مسیرهای خروجی شهر مشهد و ازدحام و ترافیک در این نقاط شده بود.

وی آموزش و آگاهی‌بخشی را از مهم‌ترین عوامل پیشگیری از وقوع بحران پس از زلزله و حوادث بلایای طبیعی عنوان کرد و ادامه داد: در اولین گام باید با آموزش‌های لازم و ضروری مردم را با بهترین نحوه برخورد با حوادث طبیعی آشنا کنیم تا در این مواقع، مدیریت بحران را خود مردم به دست گیرند و از طرفی هم باید مهندسان و دست‌اندرکاران صنعت ساخت‌وساز را با اصول و قواعد ساخت ابنیه با ایمنی لازم و مطمئن، بیشتر آشنا کنیم.

اکبرزاده ابراهیمی با اشاره به انجام یکسری مطالعات تخصصی درباره گسل‌های شهر مشهد و گسل‌های فعال استان خراسان رضوی، اضافه کرد: در جلسه‌ای که با حضور معاونان وزیر راه و شهرسازی و استاندار خراسان رضوی برگزار شد، مقرر شد اعتبارات لازم جهت انجام مطالعات تخصصی درباره گسل‌های اطراف شهر مشهد و گسل‌های فعال و مستعد استان انجام شود.

در ادامه این جلسه بهاره بزرگمهر مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز با تأکید بر اینکه زلزله اخیر مشهد تلنگری بود به مسئولان در راستای مدیریت بهتر بحران، اظهار کرد: این اتفاقات در کنار تمامی مخاطراتی که دارد، یادآوری و تلنگری است به تمامی مسئولان ذیربط تا با دقت بیشتر و تخصصی‌تر به موضوع مدیریت بحران بپردازند.

وی با بیان اینکه زلزله مشهد موقعیت خوبی است تا با مطالعات دقیق، نقاط پرخطر در ساخت و ساز در شهر مشهد مشخص شوند، بیان کرد: مطالعات پس از این زمین‌لرزه باید به گونه‌ای باشد تا در حوزه شهرسازی ما به اطلاعاتی از گسل‌ها دست یابیم که موجب آن شود نقاط پرخطر و مستعد لرزش در سطح شهر مشهد شناسایی شده و نقاطی با محدودیت و حتی ممنوعیت ساخت و ساز در سطح شهر مشخص شوند تا خدایی ناکرده با اتفاقات مشابه در آینده، شاهد خساراتی نباشیم.

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی با اشاره به اهمیت مطالعات بیشتر بر روی بافت شهری مشهد در حوزه زمین‌شناسی و لرزه‌نگاری، تصریح کرد: روستاها و مناطق کم‌جمعیت که در این زلزله دچار خساراتی شده‌اند برای ما از اهمیت زیادی برخوردارند، اما نباید از مشهد به عنوان دومین کلانشهر کشور و یکی از پرجمعیت‌ترین نقاط منطقه غافل شویم و باید در تمامی حوزه‌های مربوطه، توجه بیشتری به معماری، ساختمان‌ها و شهرسازی مشهد شود تا از بروز حوادث بزرگ و فاجعه جلوگیری گردد.

غلامرضا نعیمی مجد رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز در این جلسه وقوع این زمین‌لرزه را بهترین موقعیت برای ارزیابی آمادگی مردم و نهادهای دولتی مربوطه در مواجهه با حوادث غیرمترقبه طبیعی عنوان کرد.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

برخی واحدهای مسکن مهر خراسان رضوی گواهی پایان کار ندارند

[ad_1]

۹ April 2017 | 8:30 pm

دریافت خبر : یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰

برخی واحدهای مسکن مهر خراسان رضوی گواهی پایان کار ندارند

رضا نوروزی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعداد محدودی از واحدهای مسکن مهر سایر شهر های این استان نیز گواهی پایان کار ندارند.
وی اظهار کرد: صدور گواهی پایان کار ساختمان به این معنی است که ساختمان احداث شده از نظر مقررات فنی و شهرسازی و از نظر شهرداری و سازمان های ذیربط مورد تائید است.
وی گفت: برخی تعاونی های مسکن به دلیل تکمیل شدن ساخت واحد و اعمال فشار از سوی متقاضیان ناگزیر به واگذاری واحدها قبل از دریافت گواهی پایان کار شده اند.
نوروزی افزود: از آنجا که مجری این پروژه ها به دلیل بدهی به شهرداری یا عوامل دیگر موفق به اخذ گواهی پایان کار برای ساختمان نشده اند لذا ساخت آنها مورد تایید نیست و اشکال قانونی دارد.
وی اظهار کرد: شورای مسکن با حضور نمایندگانی از شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان در این زمینه تشکیل جلسه داده تا صدور گواهی پایان کار برای واحدهای مزبور را بررسی کند.
وی گفت: ساخت واحدهای مسکن مهر در خراسان رضوی با سهمیه ۱۲۰ هزار و ۳۷ واحد سال ۱۳۸۶ آغاز شد که از این تعداد تا پایان شهریور ماه امسال ۸۶ هزار و ۷۰۰ واحد افتتاح و تحویل متقاضیان شده است.
نوروزی ادامه داد: سهم شهر جدید گلبهار از طرح مسکن مهر ۴۰ هزار واحد است.
مسکن مهر در قالب طرحهای تعاونی، خودمالکین و سه جانبه با اخذ تسهیلات ۲۵۰ میلیون تا ۳۰۰ میلیون ریالی از بانکها به اجرا درآمد.
دو سوم واحدهای مسکن مهر خراسان رضوی در گلبهار مربوط به شرکتهای تعاونی است که بیشترین واحدهای باقیمانده نیز مربوط به این بخش می باشد.
۷۴۸۹ / ۶۰۵۳ خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم

اخبار پیشنهادی:

برخی واحدهای مسکن مهر خراسان رضوی گواهی پایان کار ندارند

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

خانه های روستاییان زلزله زده با کمک مردم و ارایه تسهیلات بازسازی خواهد شد

[ad_1]

۹ April 2017 | 3:03 pm

دریافت خبر : یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۳

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در بازدید میدانی از مناطق آسیب دیده این نکته مشهود بود که خانه های روستاهای زلزله زده عموما خانه های روستایی کم دوام بودند که در نظر داریم با کمک خود مردم و با تسهیلاتی که در نظر خواهیم گرفت، برای بازسازی مناطق زلزله دیده با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی محل کمک های ویژه ای برسانیم.
به گزارش ایسنا، منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی حامد مظاهریان در بازدید از مناطق زلزله زده خراسان رضوی گفت: امیدواریم در دوره زمانی برنامه ریزی شده تمام خانه های مسکونی با الگوهای بومی و با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و با نظارت معاونت مسکن و ساختمان توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بازسازی شود.
وی ادامه داد: در بازدید میدانی از مناطق آسیب دیده این نکته مشهود بود که خانه های روستاهای زلزله زده عموما خانه های روستایی کم دوام بودند که در نظر داریم با کمک خود مردم و با تسهیلاتی که در نظر خواهیم گرفت، برای بازسازی مناطق زلزله دیده با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی محل کمک های ویژه ای برسانیم.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ارایه کمک های فنی از دیگر کمک هایی است که با همکاری بنیاد مسکن در نظر داریم به مردم منطقه زلزله زده برسانیم تا آن ها بتوانند خانه های خود را بهسازی و بازسازی کنند.
مظاهریان خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۹۴ درصد روستاهای کشور راه آسفالته دارند اما متاسفانه هنوز حدود ۲۲ کیلومتر مسیر راه روستایی خراسان رضوی، راه شوسه است که قرار شد اقداماتی صورت بگیرد تا بتوانند این ها نیز در برنامه زمانی کوتاهی از راه استاندارد …

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

شناسایی گسل های زلزله مشهد در دستور کار

[ad_1]

۸ April 2017 | 2:00 pm

رئیس مرکز تحقیقات راه ومسکن با اعلام شناسایی گسل های زلزله شهر مشهد بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری، گفت: قرار است ساختمان ها با توجه به اقلیم منطقه و به گونه ای ساخته شوند تا هدررفت انرژی در آنها در حداقل ممکن و با استانداردهای مناسب باشد.
به گزارش تسنیم، محمد شکرچی زاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی که همراه حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی وارد مشهد شد تا ضمن بازدید از مناطق زلزله زده خراسان رضوی، گزارشی جامع از آن مناطق تهیه و به وزیر راه و شهرسازی ارایه کند، آخرین وضعیت مناطق زلزله زده استان خراسان رضوی را تشریح کرد.
شکرچی زاده گفت: در مجموع به نظر می آید ۷۰۰ تا یکهزار واحد مسکونی در روستاهای زلزله دیده آسیب دیده اند که در برخی از روستاها، میزان خسارات بیشتر است. در کل، منطقه خراسان رضوی از نظر زلزله، جزو مناطق فعال به شمار می رود و در این منطقه زلزله های مهمی از سال ۱۹۴۵ میلادی تا کنون گزارش شده است و به همین دلیل باید ملاحظات جدی در این زمینه داشته باشیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در سال ۱۳۸۹ شمسی در تربت حیدریه و ۹۰ در نیشابور، زلزله های بیش از ۵ و ۶ و ۷ ریشتر در استان رخ داده است.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه در زلزله چند روز گذشته خراسان رضوی یکی از گسل های غیرفعال، فعال شد، میزان خسارات را نسبت به بزرگی زلزله، اندک دانست و در بیان دلایل آن به عمق کانون زلزله که ۱۰ تا ۱۵کیلومتر بوده، زمان وقوع زلزله و اینکه زلزله در روستاهای کم جمعیت رخ داده و همچنین جنس خاک، اشاره کرد و گفت: زمان وقوع زلزله زمانی بوده که …

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

شناسایی گسل های زلزله مشهد

[ad_1]

۸ April 2017 | 3:08 pm

محمد شکرچی زاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی که همراه حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی وارد مشهد شد تا ضمن بازدید از مناطق زلزله زده خراسان رضوی، گزارشی جامع از آن مناطق تهیه و به وزیر راه و شهرسازی ارایه کند، آخرین وضعیت مناطق زلزله زده استان خراسان رضوی را تشریح کرد.
شکرچی زاده گفت: در مجموع به نظر می آید ۷۰۰ تا یکهزار واحد مسکونی در روستاهای زلزله دیده آسیب دیده اند که در برخی از روستاها، میزان خسارات بیشتر است. در کل، منطقه خراسان رضوی از نظر زلزله، جزو مناطق فعال به شمار می رود و در این منطقه زلزله های مهمی از سال ۱۹۴۵ میلادی تا کنون گزارش شده است و به همین دلیل باید ملاحظات جدی در این زمینه داشته باشیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در سال ۱۳۸۹ شمسی در تربت حیدریه و ۹۰ در نیشابور، زلزله های بیش از ۵ و ۶ و ۷ ریشتر در استان رخ داده است.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه در زلزله چند روز گذشته خراسان رضوی یکی از گسل های غیرفعال، فعال شد، میزان خسارات را نسبت به بزرگی زلزله، اندک دانست و در بیان دلایل آن به عمق کانون زلزله که ۱۰ تا ۱۵کیلومتر بوده، زمان وقوع زلزله و اینکه زلزله در روستاهای کم جمعیت رخ داده و همچنین جنس خاک، اشاره کرد و گفت: زمان وقوع زلزله زمانی بوده که بیشتر مردم روستا در خانه های خود بودند که مجموع اینها کمک کرد تا آسیب کمی در زلزله داشته باشیم. بر اساس آمار گزارش شده، یک نفر کشته و تعدادی مصدوم گزارش شده است.
شکرچی زاده افزود: دستگاه های شتاب نگار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز که در منطقه مستقر هستند گزارش شتاب زلزله را گرفته و همانگونه که پیش تر نیز گزارش کردیم شتاب ماکزیمم و بیشینه شتاب، حدود ۱۲ صدم شتاب ثقل است که عدد بزرگی نیست.
وی ادامه داد: البته دستگاهی که این شتاب را ثبت کرده، حدود ۳۰ کیلومتری کانون زلزله است که می توانیم پیش بینی کنیم بیشترین مقدار شتاب که در روستای «دو قلعه» اتفاق افتاده است حدود ۲۵ صدم شتاب ثقل است. نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که همین بزرگی زلزله می توانست شتاب بیشتری بدهد که خوشبختانه به دلایل خاص زمین شناسی مقدار شتاب در منطقه قابل توجه نبوده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به جلسه ای که با استاندار خراسان رضوی برگزار شد، گفت: جلسه با آقای استاندار در دو زمینه پیش رفت. نخست آنکه بازسازی مناطق زلزله زده بر اساس الگوهای بومی محل انجام بشود و این امکان را فراهم کنیم تا شرایط اقلیمی را در این بافت ها موردتوجه قرار دهیم و فقط مقاوم کردن و بازسازی ها در برابر زلزله اقدامی نباشد که در دستور کار قرار می گیرد. خوشبختانه این درخواست روستاییان نیز هست.
وی تصریح کرد: قرار است ساختمان ها با توجه به اقلیم منطقه و به گونه ای دوباره ساخته شود که میزان هدررفت انرژی در آنها در حداقل ممکن و با استاندارهای مناسب باشد. و ما نیز در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در مورد این امر اعلام آمادگی کردیم تا با بنیاد مسکن برای ساخت مسکن متناسب با اقلیم منطقه کارها را پیش ببریم.
شکرچی زاده با اشاره به آنکه شهر مشهد به دلیل وجود بارگاه امام رضا (ع) زائران و گردشگران فراوانی دارد، گفت: با این حال کلانشهر مشهد سابقه زلزله های بزرگ دارد. بنابراین با توجه به آنکه در سال ۹۵ در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب شد گسل های شهر مشهد شناسایی شود و محدودیت هایی که از نظر ساخت و ساز لازم است توسط شهرداری و استانداری، اعمال شود، پیش بینی کرده ایم تا در آیین نامه ۲۸۰۰ درباره پهنه های گسل اصلی مثل تهران، همه آنها برای مشهد نیز شناسایی و معرفی و این کار در اسرع وقت انجام شود.
رئیس مرکز تحقیقات تاکید کرد: به نظر می رسد زلزله جنوب شرق مشهد که دیروز اتفاق افتاد، حساسیت مردم و مسئولان را نسبت به مساله زلزله بیشتر کرده است. شاهد بودیم که در شهر مشهد شب گذشته به دلیل پس لرزه هایی که رخ داد، مردم بیرون از خانه ها اقامت کردند. قاعدتا موضوعاتی از این دست می تواند کمک کند تا حساسیت زلزله را مجدد برای مردم و مسئولان یادآور شود.
وی اظهار امیدواری کرد تا مرکز تحقیقات بتواند در فاصله زمانی محدودی با کمک سازمان مدیریت بحران کشور، دانشگاه ها و مراکز علمی، پهنه های گسل اصلی شهر مشهد را تدقیق، تدوین و همچنین محدودیت های ساخت و ساز در استان خراسان رضوی را تعیین کند.
شکرچی زاده گفت: از آنجاییکه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، مسئولیت پیگیری مصوبه گسل های کلانشهرها و از جمله مشهد را برعهده دارد، پیگیری های خود را آغاز کرده و ادامه خواهد داد.
وی افزود: با توجه به وجود دفتر منطقه ای مرکز در استان، امیدواریم در فاصله زمانی معقولی اینکار مهم را انجام دهیم تا ضریب ایمنی اهالی شهر مشهد بالا برود.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

تخریب ۱۵۰۰ مسکن روستایی در خراسان

[ad_1]

۸ April 2017 | 4:59 pm

رییس بنیاد مسکن با بیان اینکه در زلزله اخیر خراسان رضوی حدود
۱۵۰۰ واحد مسکونی دچار خسارت شدند گفت: برای واحدهای تخریب شده وامهایی با
سقف ۲۰ میلیون تومان می دهیم و تسهیلات بلاعوض هم از محل منابع خود پرداخت
می کنیم.

به گزارش ایسنا، علیرضا تابش در نشست خبری به مناسبت سی و
هشتمین سالگرد افتتاح حساب ۱۰۰ امام (ره) و تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
اظهار کرد: همان روزی که زلزله خراسان رضوی اتفاق افتاد، مدیرکل بنیاد
مسکن به همراه تیمهای کارشناسی همان روز به منطقه اعزام شدند. در چند روستا
که نوعا هم فرسوده یا خالی از سکنه بوده تخریبهایی شده است و پیش بینی می
کنیم واحدهای تخریب شده بیش از ۱۵۰۰ واحد نباشد.

وی افزود: همان روز اول جلساتی در استانداری تشکیل شده وامهایی با سقف
۲۰ میلیون تومان در اختیار می گذاریم و تسهیلات بلاعوض نیز ارایه می شود.
آواربرداری هم شروع شده است و تقریبا همراه با چادر زدن، بازسازی شروع شده
است.

تابش همچنین درخصوص مسکن اجتماعی که انجام آن به عهده بنیاد مسکن گذاشته
شده گفت: در پایان سال گذشته دولت به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مصوبه
مسکن اجتماعی یا مسکن کم درآمدها را صادر کرد و سال ۱۳۹۶ را شروع این
فعالیت قرار دادند که باید طبق آن مصوبه سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را
تامین کنیم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه بخشی از این مصوبه مسکن
حمایتی و  بخش دیگر مسکن اجتماعی است، تاکید کرد: در بخش مسکن حمایتی برای
۱۰ هزار واحد با سقف فردی ۴۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت مسکن ملکی پرداخت
می کنیم. همچنین به ۲۰ هزار واحد تا سقف ۴۰ میلیون تومان پرداخت می کنیم.
به متقاضیان مسکن مهر بدون متقاضی نیز در ۵ هزار واحد کمک بلاعوض پرداخت می
کنیم.

وی درخصوص بخش استیجاری ـ ملکی نیز گفت: ساخت مسکن استیجاری ـ ملکی به
نسبت ۶۰ به ۴۰ خواهد بود که این اهداف مدنظر است؛ پرداخت تسهیلات به
سازندگان مسکن استیجاری که خودشان زمین دارند در ۱۵ هزار واحد، پرداخت کمک
اجاره در شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر در ۱۵ هزار واحد و در شهرهای بالای ۵۰۰
هزار نفر در ۲۰ هزار واحد.

تابش اظهار کرد: منتظر تامین منابع هستیم. البته ابتدای سال است و انشاءالله بتوانیم این مصوبه را به نفع مردم به اجرا درآوریم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بخش دیگری از صحبتهای خود به تامین
۲۰۰ هزار مسکن روستایی اشاره کرد و گفت: در مسکن روستایی اگر سالیانه ۲۰۰
هزار واحد تولید کنیم سالیانه ۱۰۰ هزار شغل مستقیم و ۵۰ هزار شغل غیرمستقیم
ایجاد می کنیم. سالیانه ۱۰ تا ۱۵ درصد فولاد و ۱۰ تا ۱۲ درصد سیمان در این
بخش مصرف می شود که اگر طرح بهسازی و نوسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی
کنار گذاشته شود ۱۵۰ هزار شغل را از دست می دهیم.

تابش خاطرنشان کرد: اولویت ما در گذشته بخش مسکن روستایی بود که به آمار
خوبی دست پیدا کردیم. آمار کلی ما بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار مسکن در
روستاها بهسازی، نوسازی و تولید شده است. با صرف تسهیلاتی معادل ۱۳ هزار و
۹۰۰ میلیارد تومان.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

تخریب ۱۵۰۰ خانه روستایی در زلزله خراسان

[ad_1]

۸ April 2017 | 5:52 pm

روز نو : رییس بنیاد مسکن با بیان اینکه در زلزله اخیر خراسان رضوی حدود ۱۵۰۰ واحد مسکونی دچار خسارت شدند گفت: برای واحدهای تخریب شده وامهایی با سقف ۲۰ میلیون تومان می دهیم و تسهیلات بلاعوض هم از محل منابع خود پرداخت می کنیم.
 علیرضا تابش در نشست خبری به مناسبت سی و هشتمین سالگرد افتتاح حساب ۱۰۰ امام (ره) و تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار کرد: همان روزی که زلزله خراسان رضوی اتفاق افتاد، مدیرکل بنیاد مسکن به همراه تیمهای کارشناسی همان روز به منطقه اعزام شدند. در چند روستا که نوعا هم فرسوده یا خالی از سکنه بوده تخریبهایی شده است و پیش بینی می کنیم واحدهای تخریب شده بیش از ۱۵۰۰ واحد نباشد.
وی افزود: همان روز اول جلساتی در استانداری تشکیل شده وامهایی با سقف ۲۰ میلیون تومان در اختیار می گذاریم و تسهیلات بلاعوض نیز ارایه می شود. آواربرداری هم شروع شده است و تقریبا همراه با چادر زدن، بازسازی شروع شده است.
تابش همچنین درخصوص مسکن اجتماعی که انجام آن به عهده بنیاد مسکن گذاشته شده گفت: در پایان سال گذشته دولت به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مصوبه مسکن اجتماعی یا مسکن کم درآمدها را صادر کرد و سال ۱۳۹۶ را شروع این فعالیت قرار دادند که باید طبق آن مصوبه سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را تامین کنیم.
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه بخشی از این مصوبه مسکن حمایتی و بخش دیگر مسکن اجتماعی است، تاکید کرد: در بخش مسکن حمایتی برای ۱۰ هزار واحد با سقف فردی ۴۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت مسکن ملکی پرداخت می کنیم. همچنین به ۲۰ هزار واحد تا سقف ۴۰ میلیون تومان پرداخت می کنیم. به متقاضیان مسکن مهر بدون متقاضی نیز در ۵ هزار واحد کمک بلاعوض پرداخت می کنیم.
وی درخصوص بخش استیجاری ـ ملکی نیز گفت: ساخت مسکن استیجاری ـ ملکی به نسبت ۶۰ به ۴۰ خواهد بود که این اهداف مدنظر است؛ پرداخت تسهیلات به سازندگان مسکن استیجاری که خودشان زمین دارند در ۱۵ هزار واحد، پرداخت کمک اجاره در شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر در ۱۵ هزار واحد و در شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر در ۲۰ هزار واحد.
تابش اظهار کرد: منتظر تامین منابع هستیم. البته ابتدای سال است و انشاءالله بتوانیم این مصوبه را به نفع مردم به اجرا درآوریم.
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بخش دیگری از صحبتهای خود به تامین ۲۰۰ هزار مسکن روستایی اشاره کرد و گفت: در مسکن روستایی اگر سالیانه ۲۰۰ هزار واحد تولید کنیم سالیانه ۱۰۰ هزار شغل مستقیم و ۵۰ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد می کنیم. سالیانه ۱۰ تا ۱۵ درصد فولاد و ۱۰ تا ۱۲ درصد سیمان در این بخش مصرف می شود که اگر طرح بهسازی و نوسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی کنار گذاشته شود ۱۵۰ هزار شغل را از دست می دهیم.
تابش خاطرنشان کرد: اولویت ما در گذشته بخش مسکن روستایی بود که به آمار خوبی دست پیدا کردیم. آمار کلی ما بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار مسکن در روستاها بهسازی، نوسازی و تولید شده است. با صرف تسهیلاتی معادل ۱۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

تخریب ۱۵۰۰ مسکن روستایی در زلزله خراسان

[ad_1]

۸ April 2017 | 5:13 pm

رییس بنیاد مسکن با بیان اینکه در زلزله اخیر خراسان رضوی حدود ۱۵۰۰ واحد مسکونی دچار خسارت شدند گفت: برای واحدهای تخریب شده وامهایی با سقف ۲۰ میلیون تومان می دهیم و تسهیلات بلاعوض هم از محل منابع خود پرداخت می کنیم.

به گزارش ایسنا، علیرضا تابش در نشست خبری به مناسبت سی و هشتمین سالگرد افتتاح حساب ۱۰۰ امام (ره) و تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار کرد: همان روزی که زلزله خراسان رضوی اتفاق افتاد، مدیرکل بنیاد مسکن به همراه تیمهای کارشناسی همان روز به منطقه اعزام شدند. در چند روستا که نوعا هم فرسوده یا خالی از سکنه بوده تخریبهایی شده است و پیش بینی می کنیم واحدهای تخریب شده بیش از ۱۵۰۰ واحد نباشد.
وی افزود: همان روز اول جلساتی در استانداری تشکیل شده وامهایی با سقف ۲۰ میلیون تومان در اختیار می گذاریم و تسهیلات بلاعوض نیز ارایه می شود. آواربرداری هم شروع شده است و تقریبا همراه با چادر زدن، بازسازی شروع شده است.
تابش همچنین درخصوص مسکن اجتماعی که انجام آن به عهده بنیاد مسکن گذاشته شده گفت: در پایان سال گذشته دولت به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مصوبه مسکن اجتماعی یا مسکن کم درآمدها را صادر کرد و سال ۱۳۹۶ را شروع این فعالیت قرار دادند که باید طبق آن مصوبه سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را تامین کنیم.
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه بخشی از این مصوبه مسکن حمایتی و بخش دیگر مسکن اجتماعی است، تاکید کرد: در بخش مسکن حمایتی برای ۱۰ هزار واحد با سقف فردی ۴۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت مسکن ملکی پرداخت می کنیم. همچنین به ۲۰ هزار واحد تا سقف ۴۰ میلیون تومان پرداخت می کنیم. به متقاضیان مسکن مهر بدون متقاضی نیز در ۵ هزار واحد …

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

گزارش تصویری :بازدید معاونین وزارت راه و شهرسازی از مناطق زلزله‌زده خراسان رضوی

[ad_1]

۸ April 2017 | 8:09 am

شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ – ۰۸:۰۹


[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

ساختمان های آسیب پذیر در برابر زلزله

[ad_1]

۸ April 2017 | 2:03 pm

تین نیوز| عاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: مردم ایران حوادث را جدی نمی گیرند و حداقل های ایمنی در برابر حوادث را رعایت نمی کنند.
به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: پس از وقوع یک حادثه مردم بدون بررسی دلایل و مولفه های ایمنی، فقط درباره حادثه صحبت می کنند لذا باید انگاره ای که در ذهن مردم درخصوص ایمنی در برابر زلزله، آتش سوزی و رانندگی وجود دارد، تغییر کند. او بیان کرد: برای نمونه در گزارشی که از حادثه پلاسکو به دست آمد، به وضوح گفته شده است که ۶۴ درصد از خانه های مردم ایران فاقد هرگونه وسیله اطفای حریق است.
او تاکید کرد: در مرحله نخست باید آگاهی مردم نسبت به ایمنی در برابر حوادث تقویت شود تا در زمان وقوع آن مردم همیاران اصلی در کاهش آسیب ناشی از حوادث باشند. معاون وزیر راه و شهرسازی درباره زلزله اخیر در خراسان رضوی گفت: هیات اعزامی از این وزارت بازدید جامعی از روستاهایی که در زلزله اخیر آسیب دیده بودند، داشت و برآورد اولیه از میزان خسارت زلزله به واحدهای مسکونی انجام شد. او اظهار کرد: در این زلزله خانه هایی که منطبق بر اصول ساختمانی ساخته نشده بودند، بیشترین آسیب را متحمل شدند و ساختمان هایی که حداقل های اصول مهندسی را رعایت کرده بودند از آسیب زلزله مصون ماندند.
معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: مجری بازسازی در روستاهای زلزله زده، بنیاد مسکن است و از طریق پرداخت تسهیلات و کمک های فنی دستگاه های اجرایی و همیاری مردم خانه های ایمن تری ساخته می شود. مظاهریان دو گروه از ساختمان ها را در شهرها آسیب پذیرترین نقاط در برابر زلزله دانست و …

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

پوسته وردپرس