قالب وردپرس

تهران

شوراها در چهار دوره گذشته رنگ و بوی سیاسی گرفتند

[ad_1]

۱۱ April 2017 | 4:19 pm

شوراها در چهار دوره گذشته رنگ و بوی سیاسی گرفتند

تین نیوز| رئیس مرکز پژوهش های مجلس با انتقاد از اینکه شوراها در چهار دوره گذشته رنگ و بوی سیاسی گرفتند، بر ورود تخصصی افراد به شوراها تاکید کرد.
کاظم جلالی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص عملکرد چهار دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا و مهم ترین اولویت شورای پنجم، گفت: شوراهای اسلامی شهر و روستا باید به سمت تخصصی شدن پیش روند، متاسفانه شوراها در چهار دوره گذشته رنگ و بوی سیاسی گرفتند و حتی در شهرهای بزرگ چهره هایی انتخاب شدند که سنخیتی با کار شهرداری و امور مربوط به مبلمان شهری نداشتند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه موج تخصص گرایی باید در این عرصه به جریان افتد، تصریح کرد: متخصصان باید در این عرصه ورود جدی داشته زیرا وجود آنان در حوزه شهرسازی، عمران و معماری برای مدیریت شهری و پارلمان محلی ضروری است.
شهرت نباید دلیل انتخاب افراد برای عضویت در شورای شهر باشد/ افزایش تعداد اعضای شورا به کارآمدی مدیریت شهری نینجامید
وی با بیان اینکه توجه به موضوعات مذکور در جریان لیست بندی ها باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: گروه های مختلف ضمن ارائه لیست هایی انتخاباتی باید به جای توجه به مسائل سیاسی به تخصص ها توجه کنند، البته اطلاع رسانی به مردم نیز لازم است.
جلالی با بیان اینکه مردم در تعیین سرنوشت خود باید دقت کافی داشته باشند، تصریح کرد: هرچند برخی افراد در رشته های خاصی مشهور هستند اما شهرت نباید دلیل انتخاب افراد به عنوان اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا باشد.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در خصوص کاهش تعداد اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا …

اخبار پیشنهادی:

شوراها در چهار دوره گذشته رنگ و بوی سیاسی گرفتند

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

ضرورت آماده سازی آیین نامه ایمنی ساختمان ها درشورای عالی معماری وشهرسازی

[ad_1]

۱۱ April 2017 | 7:42 pm

دریافت خبر : سه‌شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۲

ضرورت آماده سازی آیین نامه ایمنی ساختمان ها درشورای عالی معماری وشهرسازی

پروانه مافی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه گزارش هیات ویژه بررسی حادثه پلاسکو مقصران اصلی در دستگاه ها و نهادها را مشخص کرد، گفت: همانطور که دراین گزارش مطرح شده متاسفانه ایمنی ساختمان ها مورد توجه هیچ دستگاه و نهادی نیست، به طور واقع هیچ سازمانی نمی پذیرد که تا چه میزان دربحث ایمنی ساختمان ها به ویژه بناهای فرسوده وظیفه دارد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر وپردیس درمجلس شورای اسلامی، افزود: به نظر می رسد شورای عالی معماری و شهرسازی باید بر این موضوع توجه کرده و بررسی دقیق و حرفه ای را بر ساختمان های ناایمن انجام دهد، بنابراین بخشی که می تواند درخصوص ایمنی ساختمان اعمال نظر کند وزارت راه و شورای عالی معماری و شهرسازی است.
وی با انتقاد از اینکه تاکنون به این موضوع هیچ توجهی نشده است، تصریح کرد: به طورحتم به عنوان یک دستور کار باید برای شورای عالی معماری و شهرسازی و وزارت راه توجه به ایمنی ساختمان ها مورد تعریف قرار گیرد، همچنین مسئولان باید به دنبال آن باشند که تعیین ایمنی ساختمان ها را درشورای عالی شهرسازی به صورت آیین نامه تنظیم و ابلاغ کنند.
مافی با تاکید بر اینکه تاکنون آیین نامه لازم برای این موضوع در وزارت راه وجود نداشته است، گفت: البته مجلس به ویژه کمیسیون عمران می تواند وزارت راه و شورای عالی معماری و شهرسازی را مجاب به تنظیم آیین نامه مورد نظر کند، یا اینکه با آماده سازی طرحی ضوابط اجرای آیین نامه مذکور را تهیه کند.
نایب رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه گزارش هیات بررسی به نسبت قابل قبول بود، افزود: دراین گزارش مقصران اصلی مشخص …

اخبار پیشنهادی:

ضرورت آماده سازی آیین نامه ایمنی ساختمان ها درشورای عالی معماری وشهرسازی

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بازار مسکن امسال بدون جهش قیمت رونق می گیرد

[ad_1]

۱۱ April 2017 | 7:47 pm

مدیرطرح جامع مسکن با اشاره به اینکه ۴۹۰ هزار خانه لوکس خالی در تهران پاسخگوی نیاز واقعی شهروندان پایتخت به مسکن نیست، گفت: در نیمه نخست امسال شاهد رونق بخش مسکن هستیم اما جهش قیمتی نداریم.
به گزارش مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، فردین یزدانی مدیرعلمی طرح جامع مسکن با بیان اینکه وجود ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور یک بحث کلان ملی است و تنها به اقتصاد بازار مسکن برنمی گردد، گفت: توزیع ساخت در طرح جامع کلانشهری مانند تهران دیده نشده اما در این باره آسیب شناسی انجام شده است.
وی ادامه داد: ساخت واحدهای لوکس در مناطق شمالی تهران در یک بازه زمانی انجام شد و حباب قیمتی در این واحدها شکل گرفت و امروز سرمایه کشورمان در این واحدها منجمد شده است.
یزدانی با اشاره به وجود ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در استان تهران اظهار داشت: این واحدهای خالی را می توان به دو دسته تقسیم کرد، یک دسته واحدهای مسکونی گران در مناطق شمالی شهر تهران هستند که قیمت های نجومی با متری ۲۰ میلیون تومان دارند و تنها برای عده ای خاص ساخته شده اند.
مدیر عملی طرح جامع مسکن افزود: بخش دیگر به واحدهای مسکونی خالی در تهران مربوط به می شود به واحدهای مسکونی منطقه ۲۲ که به صورت فله ای ساخته شده اند و فاقد زیرساخت هایی مانند آب و برق و گاز هستند.
وی ادامه داد: البته نباید فراموش کنیم که این آمار ۴۹۰ هزار واحد متعلق به استان تهران است و شامل ویلاهای ساخته شده در مناطق خوش آب و هوای تهران مانند لواسان و دماوند و … می شود.
یزدانی با بیان اینکه البته در آمار اعلام شده از میزان واحدهای خالی از سکنه اغراق شده است، گفت: اینکه میزان خانه های خالی در کشورمان به ویژه در کلانشهرها افزایش پیدا کرده غیرقابل انکار است اما شاخص آمارگیری از تعداد خانه های خالی هم دقیق نیست. به طور مثال بسیاری از این خانه ها، خانه های دوم محسوب می شوند و برخی از این واحدها هم برای مدت زمان کوتاهی خالی از سکنه باشند.
مدیر علمی طرح جامع مسکن با اشاره به به کارگیری ابزاری مانند مالیات برای ورود واحدهای خالی به بازار مسکن گفت: این که اخذ مالیات از خانه های خالی ابزاری باشد برای کاهش این آمار سیاست درستی است اما نمی توان انتظار داشت که تمام واحدهای خالی از سکنه وارد بازار شوند.
وی افزود: چرا که تعدادی از این واحدها در داخل شهر واقع نیستند و تعدادی هم جزء واحدهای لوکس محسوب میَ شوند بنا بر این با نیاز واقعی بازار مسکن فاصله زیادی دارند.
یزدانی همچنین با اشاره به وضعیت بازار مسکن در سال جاری اظهار داشت: پیش بینی ها حاکی از این است که نیمه اول امسال مسکن وارد فاز رونق می شود اما به طور قطع شاهد جهش قیمتی نخواهیم بود.
مدیرعلمی طرح جامع مسکن با بیان اینکه سقف تورم مسکن در سال جاری نهایتا ۲۰ درصد خواهد بود، گفت: بخش عمده ای از آمار خانه های خالی در تهران متعلق به خانه های نیمه کاره و بدون زیرساخت منطقه ۲۲ است.
وی با بیان این که سقف افزایش قیمت مسکن در سال جاری ۲۰ درصد خواهد بود به ایلنا گفت: هنوز هم با تورم های دوره ای رونق در سال های گذشته بسیار فاصله داریم به طوری که تورم مسکن در دوره رونق سال ۹۱، چیزی حدود ۶۰ درصد و در رونق سال ۸۶ به ۴۵ درصد رسید.
مدیر علمی طرح جامع مسکن ادامه داد: همچنین تورم بخش مسکن در رونق سال ۸۲ بیش از ۳۵ درصد بود و در رونق سال ۷۶ به ۴۰ درصد رسیده بود بنا بر این تورم نهایتا ۲۰ درصدی در سال جاری هنوز با تورم های دوره های قبل بسیار فاصله دارد.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

زمان بهره برداری از قطعه اول آزادراه تهران – شمال

[ad_1]

۱۱ April 2017 | 8:23 pm

زمان بهره برداری از قطعه اول آزادراه تهران - شمال

به گزارش تهران پرس ، خیرالله خادمی بعدازظهر سه شنبه در مراسم افتتاح پروژه های راهسازی همزمان با سفر رئیس جمهور به مازندران با بیان اینکه آزادراه تهران شمال سالها دچار رکود شده بود، اظهار داشت: پیش بینی می شود این قطعه اول این محور تا قبل از پایان دولت به بهره برداری رسد و هم اکنون در ۱۳۱ جبهه بیش از سه هزار و ۴۵۰ نیرو مشغول فعالیت هستند و میزان پیشرفت از ۳۰ به ۸۰ درصد رسیده است.
وی با اشاره به اینکه گذر از محورهای مواصلاتی شمال کشور در مواقع ترافیک به عنوان معضل بوده است اما با تدبیر دولتطرح ساماندهی محورهای شمال کشور تدوین و تصویب شد گفت: ساماندهی محورها اولویت بندی شده است و محور فیروزکوه به عنوان محور منتهی به مازندران در اولویت اول قرار گرفت و ۴۰ کیلومتر از محور تجهیز و احداث دو هزار متر تونل در دستور کار قرار گرفت.
خادمی با عنوان اینکه ۱۴ کیلومتر تونل در محور تنکابن – قزوین در دست اجرا است ادامه داد: این طرح پیشرفت فیزیکی مطلوبی دارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طولانی شدن روند اجرای کنارگذرها از مشکلات نوار ساحلی دریای خزر است گفت: امروز با اولویت بندی صورت گرفته سه کنارگذر بهره برداری می شود که شامل کنارگذر ساری، نوشهر، پل و تونل چالوس است و در ۲۰ روز آینده کنارگذربابل بهره بردار می شود.
خادمی افزود: همچنین با بهره برداری از کنارگذر نور و محمودآباد گلوگاه ترافیکی در مازندران رفع می شود.
منبع : مهر

اخبار پیشنهادی:

زمان بهره برداری از قطعه اول آزادراه تهران - شمال

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

مشکل اصلی مسکن چیست ؟

[ad_1]

۱۲ April 2017 | 2:28 am

درحال حاضر مساله اصلی و حایز اهمیت بخش مسکن این است که طبق آمار وزارت راه و شهرسازی ساخت ۹۵درصد واحدهای مسکونی نه توسط انبوه سازان و در مجموعه های مسکونی بزرگ بلکه توسط افراد صورت می گیرد و زمانی که ساخت مسکن به صورت انبوه و در ابعاد متوسط و مطلوب جامعه صورت نگیرد، طبیعی است که صنعتی شدن ساختمان و بالطبع ارزان سازی امکان پذیر نخواهد بود.
بنابراین می توان پی برد در ۳۰سال اخیر در سیاستی که در بخش مسکن به عنوان پیش گرفته شده، اشتباهات سنگینی صورت گرفته است که امروز در این بازار نمایان شده و شاهد آن هستیم که البته این اشتباهات در آینده بسیار بیشتر خود را نشان
خواهد داد.
از سوی دیگر در ۳۰سال اخیر هیچگاه شاهد ساخته شدن مجموعه مسکونی به بزرگی مجتمع مسکونی اکباتان در تهران نبودیم حتی مجتمع های مسکونی که در ابعاد کوچک تر به صورت صنعتی و ارزان برای طبقه متوسط جامعه ساخته شده باشد نیز در پایتخت به چشم نمی خورد. به همین ترتیب شاهد آن هستیم که ساخت مسکن در تمام این سال ها به مردم واگذار شده است. دولت هم به جای در اختیار نهادن زمین های بزرگ به شرکت های بزرگ ساختمانی، راه آسان تر یعنی همان واگذاری و فروش زمین به مردم را انتخاب کرده است. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که چون مردم فاقد دانش لازم و کافی و از همه مهم تر فاقد تجربه اساسی در این زمینه هستند بنابراین به طور قطع قادر به ساخت ساختمان هایی متناسب با استانداردهای روز دنیا نخواهند بود. این نوع سیاست عوارض سنگین و جبران ناپذیری برای کشور و بازار مسکن به دنبال داشته که یکی از آن موارد ساخت واحدهای صنعتی کوچک بوده که نمی توانند هیچ نقشی در اقتصاد کشور بازی کنند.
با در نظر گرفتن موارد ذکر شده در بالا می توان اینگونه برداشت کرد که خانه سازی در ایران به شکلی که درحال حاضر انجام می شود، فرجام مطلوبی به دنبال نخواهد داشت. در واقع مشکل مسکن در کشور از عدم صنعتی سازی، انبوه سازی و ارزان سازی آن نشات می گیرد.
با نیم نگاهی به حاشیه شهرهای بزرگ به ویژه تهران، می توان دید که مردم ساکن این مناطق در شرایطی نامطلوب وغیرقابل وصف به سر می برند به طوری که به شبکه فاضلاب دسترسی ندارند. کوچه های تنگ، فقدان امکانات ضروری و موارد غیراستانداردی که حاشیه نشین ها با آنها دست و پنجه نرم می کنند، ممکن است برای کشورهایی مانند پاکستان، بنگلادش و کشورهای فقیر آفریقایی قابل قبول باشد اما زندگی در این واحدهای مسکونی در شان مردم کشوری مانند ایران که روی دریایی از ثروت زندگی می کنند، نیست و نوعی توهین به مردم ایران تلقی می شود.
درحال حاضر با توجه به آمارهای فعلی درخصوص واحدهای مسکونی خالی از سکنه اینگونه استنباط می شود که اوضاع بازار مسکن نه تنها در سال ۹۶ رو به بهبود نرفته و رشد نخواهد داشت بلکه این امر با توجه به مسائل ذکر شده در سال های آینده نیز به همین شکل ادامه خواهد یافت.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

پیشنهاد تشکیل کارگروه برای تعیین تکلیف بیمارستان های فرسوده

[ad_1]

۱۲ April 2017 | 2:28 am

محمدمهدی تندگویان نایب رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران از وضعیت ناایمن بیمارستان های شهر گلایه کرد و خواستار تشکیل کمیته یی ویژه برای پیگیری ایمن سازی بیمارستان های شهر شد.
به گزارش ایسنا، تندگویان در مورد فضاهای عمومی ناایمن در پایتخت با بیان اینکه سینما، بیمارستان و دانشگاه های قدیمی در شهر تهران به عنوان ناایمن ترین سازه ها شناخته شده اند و بیش از ۱۰ مرتبه به سازمان نظام مهندسی و شهرداری کتبا نامه ارسال کرده ایم که این موضوعات را بررسی کنند اما تاکنون پاسخی در این زمینه دریافت نکرده ایم، افزود: در این میان وضعیت ایمنی بیمارستان ها در بدترین وضعیت قرار دارد.
وی با بیان اینکه در ایران بیمارستان ها یا توسط نهادهای عمومی و خیریه ساخته می شوند یا توسط بخش خصوصی اظهار کرد: در خصوص بیمارستان های خصوصی مشکلی نداریم چرا که پایان کار و پروانه ساخت دارند و حین ساخت وساز نیز موارد ایمنی را رعایت کردند اما بیمارستان های عمومی و خیریه از آنجایی که دنبال خرید و فروش نیستند، نه پروانه ساخت دارند و نه پایان کار و بر همین اساس با هر مدلی که دلشان خواسته بیمارستان را ساخته اند و حالا ما با بیمارستان هایی مواجه هستیم که بحران پذیرترین سازه های شهر هستند و در زمان بحران جزو نخستین مکان هایی خواهند بود که تخریب می شوند حال آنکه تا زمانی که دولت در کنار شهرداری و سایر سازمان ها قرار نگیرد، نمی توان کاری برای ایمن سازی آنها انجام داد. تندگویان با بیان اینکه بیمارستان ها ناایمن ترین سازه های پایتخت هستند، گفت: تک به تک پرونده بیمارستان های وابسته به وزارت بهداشت را بررسی کردیم و دریافتیم که نه تنها هیچ یک پایان کار ندارند بلکه از نظر ایمنی بسیار شکننده هستند و این در حالی است که بیمارستان ها در زمان بحران نقش حیاتی ایفا می کنند. عضو شورای شهر تهران در مورد نوسازی بیمارستان ها به جای ایمن سازی با بیان اینکه نوسازی برخی بیماستان ها به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست و اقدامی سخت، پرهزینه و غیراصولی است، اظهار کرد: نوسازی بیمارستانی که ۵۰سال سن دارد هم نسبت به احداث پروژه جدید زمان بسیار زیادی و هم هزینه بالا می برد که مقرون به صرفه نیست.
وی با بیان اینکه مرکز مطالعات برنامه ریزی شهر تهران اعلام کرده در خصوص وضعیت ایمنی بیمارستان ها مطالعاتی انجام داده است، گفت: بر اساس گزارش مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران که در خصوص ایمنی و استاندارد در بیمارستان ها انجام شده است، عدم رعایت استانداردهای مهندسی در بیمارستان های قدیمی، مشکلات متعددی را در فضاهای فیزیکی این بیمارستان ها به وجود آورده است. نایب رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر افزود: عدم پیش بینی بخش های لازم اعم از بخش های اورژانس، پاراکلینیکی و…، نبود ارتباط مناسب بین بخشی، وجود فضاهای بلااستفاده و پرت، عدم رعایت استانداردهای سازه و ضوابط زلزله، عدم توجه به تاسیسات مکانیکی مناسب با ظرفیت موجود و توسعه بیمارستان، عدم توجه به لزوم صرفه جویی در مصرف انرژی و سرانجام تبدیل ساختمان هایی با کاربری غیربیمارستانی به بیمارستان از جمله دیگر مسائلی است که در بیمارستان های سطح شهر به وفور یافت می شود.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

تشریح جزئیات امضا سند استراتژیک میان راه آهن های ایران و روسیه

[ad_1]

۱۱ April 2017 | 10:22 pm

دریافت خبر : سه‌شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۲

تشریح جزئیات امضا سند استراتژیک میان راه آهن های ایران و روسیه

مدیرکل امور بین الملل شرکت راه آهن از امضای سند استراتژیک میان راه آهن های ایران و روسیه در خلال سفر رئیس جمهوری به مسکو خبر داد و گفت: در حضور رئیس جمهوری، قرارداد برقی کردن راه آهن گرمسار-اینچه برون به امضا رسید و متعاقب آن می توان از این فناوری و توان فنی روسیه در سایر خطوط همچون تهران-تبریز و بافق-بندرعباس استفاده کرد.
به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی،عباس نظری با اشاره به تفاهم ها و قرارداد های منعقد شده میان راه آهن های ایران و روسیه در سفر رئیس جمهوری به مسکو اظهار کرد: طی این سفر یک سند استراتژیک بین راه آهن های دو کشور در جهت برقی سازی برخی از محورهای شبکه ریلی کشور به امضا رسید. زیرا طبق برنامه باید ۵هزار کیلومتر از خطوط ریلی کشور برقی شود.
وی افزود: در حضور رئیس جمهوری، قرارداد برقی کردن راه آهن گرمسار-اینچه برون به امضا رسید و متعاقب آن می توان از این فناوری و توان فنی روسیه در سایر خطوط همچون تهران-تبریز، بافق-بندرعباس استفاده کرد.
مدیرکل امور بین الملل شرکت راه آهن با بیان اینکه «انجام این اقدامات منوط به شروط وضع شده و تامین مالی از طریق دولت روسیه است» گفت: در صورت انجام تعهدات روسیه می توان از توان فنی و فاینانس دولت روسیه در زمینه همکاری مشترک ریلی بهره جست.
نظری در ادامه به پروژه برقی کردن راه آهن تهران-مشهد اشاره کرد و گفت: این پروژه نیز از لحاظ مذاکرات در مراحل نهایی قرار دارد و مذاکرات در خصوص نحوه تامین فاینانس و شرایط مالی با طرف چینی در حال انجام است.
وی خاطرنشان کرد: به غیر از شرکت راه آهن جمهوری اسلامی، بانک مرکزی نیز در این پروژه دخیل است، از این رو برخی الزمات از جانب بانک مرکزی …

اخبار پیشنهادی:

تشریح جزئیات امضا سند استراتژیک میان راه آهن های ایران و روسیه

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بازار مسکن امسال بدون جهش قیمت، رونق می گیرد

[ad_1]

۱۱ April 2017 | 11:09 pm

مدیرطرح جامع مسکن با اشاره به اینکه ۴۹۰ هزار خانه لوکس خالی در تهران پاسخگوی نیاز واقعی شهروندان پایتخت به مسکن نیست، گفت: در نیمه نخست امسال شاهد رونق بخش مسکن هستیم اما جهش قیمتی نداریم.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، فردین یزدانی مدیرعلمی طرح جامع مسکن با بیان اینکه وجود ۲/۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور یک بحث کلان ملی است و تنها به اقتصاد بازار مسکن برنمی گردد، گفت: توزیع ساخت در طرح جامع کلانشهری مانند تهران دیده نشده اما در این باره آسیب شناسی انجام شده است.وی ادامه داد: ساخت واحدهای لوکس در مناطق شمالی تهران در یک بازه زمانی انجام شد و حباب قیمتی در این واحدها شکل گرفت و امروز سرمایه کشورمان در این واحدها منجمد شده است.
یزدانی با اشاره به وجود ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در استان تهران اظهار داشت: این واحدهای خالی را می توان به دو دسته تقسیم کرد، یک دسته واحدهای مسکونی گران در مناطق شمالی شهر تهران هستند که قیمت های نجومی با متری ۲۰ میلیون تومان دارند و تنها برای عده ای خاص ساخته شده اند.
مدیر علمی طرح جامع مسکن افزود: بخش دیگر به واحدهای مسکونی خالی در تهران مربوط به می شود به واحدهای مسکونی منطقه ۲۲ که به صورت فله ای ساخته شده اند و فاقد زیرساخت هایی مانند آب و برق و گاز هستند.وی ادامه داد: البته نباید فراموش کنیم که این آمار ۴۹۰ هزار واحد متعلق به استان تهران است و شامل ویلاهای ساخته شده در مناطق خوش آب و هوای تهران مانند لواسان و دماوند و … می شود.یزدانی با بیان اینکه البته در آمار اعلام شده از میزان واحدهای خالی از سکنه اغراق شده است، گفت: اینکه میزان خانه های خالی در …

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

سرمایه حبس شده در خانه های خالی دو برابر ارزش بورس ایران است

[ad_1]

۱۱ April 2017 | 11:20 pm

آخوندی از فروش «شش های تنفس مردم تهران» خبر داد: مرکز شهر می توانست محل خوبی برای اجرای طرح های مسکن باشد
گروه امورزیربنایی- وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه در بخش خانه های خالی حبس شده است، گفت: میزان سرمایه بدون بهره وری و سوددهی در خانه های خالی بیش از دو برابر ارزش شرکت های بورسی ایران است.
به گزارش جهان اقتصاد، عباس آخوندی در مراسم سی و هشتمین سالگرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار داشت: جمعیت ایران از ۷۵ میلیون نفر به ۸۰ میلیون رسیده که رشد ۵ میلیون نفری را در طی پنج سال گذشته داشته ایم.
وی گفت: ظرف پنج سال گذشته بعد خانوار از ۳٫۵ درصد به ۳٫۳ درصد کاهش پیدا کرده است یعنی تعداد افراد خانوار روند نزولی داشتند. در روستاها هم بعد خانوار به ۳٫۱۴ رسیده که نشان می دهد متاسفانه تشکیل خانواده و تولد حتی در روستاها هم کاهش یافته است.
آخوندی با اشاره به افزایش شهرنشینی در دوره پنج ساله ۸۵ تا سال ۹۰ گفت: در حالی که در این بازه زمانی افزایش شهرنشینی ۷۱٫۴ درصد بوده این رقم در سال ۹۵ به ۷۴ درصد رسیده است.
وی ادامه داد: تعداد خانوار در سال ۹۰ چیزی حدود ۲۱٫۱ میلیون خانوار بوده که در سال ۹۵ این رقم به ۲۴٫۱ میلیون خانوار رسیده البته این رشد خانوار به دلیل افزایش تشکیل تعداد خانوار نبوده بلکه تعداد طلاق ها در کشور افزایش یافته و خانواده های تک نفره شکل گرفته است. به طوری که ۸٫۵ درصد از کل خانوارهای ایران تک نفره هستند که این درصد قابل تاملی است.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به افزایش تعداد خانه ها نسبت به تعداد خانوار گفت: در حالی که تعداد خانه های موجود در ایران ۲۵٫۴ است تعداد خانوارهای کشورمان ۲۱٫۵ میلیون است که این نشان می دهد برای اولین بار تعداد خانه از خانوار بیشتر است.
سرمایه ۲۵۰ میلیارد دلاری حبس شده در مسکن
وی با اشاره به افزایش تعداد واحدهای مسکونی خالی از سکنه در کشور اظهار داشت: طبق آمار اعلام شده در سال گذشته در سطح کشور چیزی حدود ۲میلیون و ۵۸۰ هزار واحد خالی در کشورمان وجود دارد که از این رقم ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی متعلق به تهران است.
آخوندی با بیان اینکه ارزش خانه های خالی ۲۵۰ میلیارد دلار است، گفت: در حالی که در خانه های خالی سرمایه ۲۵۰ میلیون دلاری حبس شده است ارزش کل شرکت های حاضر در بورس ۱۱۰ میلیارد دلار است.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه عقل حکم می کند این روند را کنترل کنیم گفت: افزایش آمارهای واحدهای مسکونی در این شرایط فقط برای نمایش است و در حالی که این تعداد واحد مسکونی خالی از سکنه وجود دارد و میزان ساخت و ساز افزایش پیدا کرده ۱۹ میلیون بد مسکن در ایران داریم که در حاشیه شهرها و در وضعیت عسرت زندگی می کنند.
صدور ۶۷۰ هزار پروانه ساخت در ۳ سال
وی با بیان اینکه در طول سال های ۸۹، ۹۰ و ۹۱ یعنی ظرف سه سال برای ۶۷۰ هزار واحد مسکونی پروانه ساختمانی صادر شد گفت: مفهوم این رقم این است که نباید در تهران هیچ فردی بی خانه باشد و برای بیش از یک چهارم خانوار تهران پروانه ساختمانی صادر شده است اگر این روند ۱۲ سال دیگر ادامه داشت با یک تهران دیگر مواجه می شدیم.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این میزان ساخت و ساز مسکن در تهران در وضعیت زندگی مردم اثری نداشته است و از ۶۷۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده بیش از ۵۰ درصد آن در مناطق بالا شهر تهران یعنی مناطق یک،۲، ۳، ۴، ۵ و منطقه ۲۲ ساخته شده است و این نشان می دهد که این میزان ساخت و ساز سوداگرانه بوده و نه برای تقاضای واقعی.
آخوندی گفت: امروز شاهد این هستیم که از باغات تهران چیزی نمانده است و مدیریت شهری شش های تنفسی مردم تهران را فروخته است و ظرفیت های زیستی در حال از بین رفتن است.
وی با تاکید بر اینکه بیماری شهرفروشی به یک رویه تبدیل شده است، گفت: این بی ضابطه گری را در بخش مسکن مهر هم می توان دید به طوری که چیزی حدود ۲۴۰ هزار واحد مسکونی تحت عنوان مسکن مهر در کلانشهر تهران ساخته شده است.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مسکن مهر نتوانسته هیچ دردی را درمان کند، گفت: هر چند که برای ساخت مسکن مهر اعتبارات چندهزار میلیاردی انجام شد اما آمار حاشیه نشینی کم نشد بنابراین نتوانست مشکل بد مسکنی را حل کند.
رعایت انظباط شهری و افزایش قدرت خرید مهمترین سیاست دولت
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سیاست حمایتی دولت باید متوجه افرادی باشد که متقاضی واقعی مسکن هستند، اظهارداشت: دو سیاست عمده را برای حمایت از افراد در این حوزه تعقیب کرده ایم که اولین سیاست انضباط شهری بود. معتقدم افراد نباید به سمتی بروند که شهرداری ها قدرت این را پیدا کنند که ضوابط شهری را به فروش برسانند .
آخوندی ادامه داد: دومین سیاست ما توانمند کردن متقاضیان مسکن بوده است در حالی که عده ای به دلایل سیاسی مخالف این سیاست بودند اما توانستیم ۱۳۳ هزار نفر از طریق تسهیلات مسکن سکونت پیدا کنند که این رقم رشد ۴۷ درصدی نسبت به سال ۹۴ داشته است.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در سال گذشته ۴۲ هزار نفر توانستند صاحب خانه شوند گفت: این رقم نسبت به ارقام سال ۹۴ رشد ۷ درصدی داشته است .
آخوندی با بیان اینکه توانستیم با همین سیاست ها معاملات مسکن را برای نیاز واقعی افزایش دهیم گفت: شاهد آن بودیم که خانه های ۷۰ الی ۸۰ متری به رونق رسیدند که این نشان می دهند معاملات برای نیاز مصرفی بوده و نه سوداگرایانه.
وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه در حالی که مرکز شهر مانند خیابان های انقلاب می توانست محل خوبی برای اجرای طرح های مسکن باشد اما عده ای برای تامین مسکن اقشار کم درآمد در کوه ها به ساخت و ساز پرداختند، گفت: کدام عقل سلیم می گوید که به جای ساخت وساز در مراکز شهرها در کوه ها و بیان ها برای مردم خانه بسازیم.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

آرای ماده۱۰۰ شهرداری، تنها با دستور دیوان عدالت اداری متوقف می شود

[ad_1]

۱۱ April 2017 | 10:49 pm

دریافت خبر : سه‌شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۹

معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران اعلام کرد: آرای ماده ۱۰۰ شهرداری تنها با دستور دیوان عدالت اداری متوقف می شود.به گزارش خبرگزاری مهر احکام و آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری تهران قطعی و لازم الاجراست و تنها دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی در خصوص اعتراضات به آرا و تصمیمات قطعی کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری را دارد که این بررسی نیز تنها از نظر شکلی و منحصرا از حیث نقض قوانین و مقررات یا مخالفت با آنها بوده و صلاحیت رسیدگی ماهوی با همان کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری است.براساس این گزارش، با توجه به موارد مطرح شده در خصوص کمیسیون ماده ۱۰۰ باید اشاره داشت: کمیسیون ماده ۱۰۰ متشکل از نماینده وزارت کشور ، قاضی دادگستری ، نماینده شورای اسلامی شهر تهران و نماینده ” بدون حق رای” شهرداری است که نماینده شهرداری تنها از باب توضیح مسائل فنی و ضوابط شهرسازی در این کمیسیون عضویت دارد.

اخبار پیشنهادی:

    [ad_2]

    لینک منبع
    بازنشر توسط urbanity.ir

    پوسته وردپرس