قالب وردپرس

ايلام

علت کندی پیشرفت فیزیکی بیمارستان ۳۷۴ تخت خوابی ایلام عدم تامین منابع مالی است۱ March 2017 | 9:29 pm

دریافت خبر : چهار‌شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۹

علت کندی پیشرفت فیزیکی بیمارستان ۳۷۴ تخت خوابی ایلام عدم تامین منابع مالی است

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازایلام ، سید کمال الدین میرجعفریان عصر امروز در حاشیه بازدید قاضی زاده هاشمی از بیمارستان ۳۷۴ تخت خوابی ایلام اظهار داشت: عملیات اجرایی احداث بیمارستان ۳۷۴ تختخوابی ایلام از سال ۱۳۸۳ آغاز شده است.
وی با بیان اینکه پس از گذشت بیش از یک دهه از آغاز پروژه هنوز پروژه احداث به نیمه هم نرسیده است، افزود: این بیمارستان بزرگ در زمینی به مساحت شش هکتار در حال ساخت است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام عنوان کرد: فاز نخست این بیمارستان ۳۷۴ تخت خوابی با اعتبار هشت میلیارد تومان و سپس با اعتباری ۱۴ میلیاردی صدرصد تمام شده است.
وی گفت: فاز دوم پروژه احداث بیمارستان بزرگ ایلام نیز با ۶۲ میلیارد تومان در مرحله سفت کاری و قالب کاری است.
میرجعفریان خاطرنشان کرد: پیشرفت احداث پروژه بیمارستان ۳۷۴ تخت خوابی ایلام تا کنون ۴۰ درصد فیزیکی و ۴۷ درصد ریالی است.
وی علت کند پیش رفتن پروژه را عدم تأمین منابع مورد نیاز مالیپیمانکار پروژه دانست.
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام عنوان کرد: در این پروژه ۱۹۰ کارگر فعالیت دارند و نمای پروژه سیمانی گرانیت است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز به ایلام سفر کرد تا چندین پروژه و طرح بهداشتی را افتتاح کند و همچنین وی فردا در دهلران ۱۵ مورد عمل جراحی را انجام می دهد.
قاضی زاده هاشمی از پروژه احداث بیمارستان ۳۷۴ تخت خوابی ایلام از نمای بیرون بازدید کرد.

اخبار پیشنهادی:

علت کندی پیشرفت فیزیکی بیمارستان ۳۷۴ تخت خوابی ایلام عدم تامین منابع مالی استلینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

افتتاح چندین پروژه عمرانی ایلام در دهه مبارک فجر۱۷ January 2017 | 7:45 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره‌کل راه و شهرسازی استان ایلام این طرح‌ها در بخش‌های راهسازی ، نگهداری راه‌های روستایی، ساختمان‌های دولتی و عمومی و … به انجام رسیده‌اند.

مدیرکل راه وشهرسازی استان در این خصوص گفت: از جمله طرح‌های قابل افتتاح در دهه مبارک فجر می‌توان به ساخت ۱۶  کیلومتر بزرگراه شامل  تکمیل ۱۲ کیلومتر بزرگراه ورودی شهر مهران و تکمیل ۴ کیلومتر خروجی شهر ایلام به مهران،  ساخت و بهسازی ۱۷ کیلومتر راه اصلی و ۱۳ کیلومتر راه روستایی از جمله  واریانت چشمه شیرین محور ایلام- دره شهر، ساخت قطعه هفتم محور مورموری به دهلران، کنار گذر جنوب شرقی مهران، پل پشته ماژین و …  و ساخت بیش از ۱۳ هزار متر مربع ساختمان فرهنگی، ورزشی و عمومی شامل مجتمع‌های فرهنگی و هنری دهلران و سرابله ، سالن ورزشی محله بانبرز ایلام و … اشاره کرد.

میر جعفریان در پایان اعتبار هزینه شده این تکمیل این پروژه‌ها را نزدیک به ۶۸ میلیارد تومان عنوان کرد./لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بیمارستان ۳۷۴ تختی ایلام بعد از ۱۲سال تنها ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد۲ March 2017 | 10:37 am

دریافت خبر : پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۷:۷

بیمارستان 374 تختی ایلام بعد از 12سال تنها 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

سید کمال الدین میرجعفریان عصر دیروز در حاشیه بازدید قاضی زاده هاشمی از بیمارستان ۳۷۴ تخت خوابی ایلام اظهار داشت: عملیات اجرایی احداث بیمارستان ۳۷۴ تختخوابی ایلام از سال ۱۳۸۳ آغاز شده است.
وی با بیان اینکه پس از گذشت بیش از یک دهه از آغاز پروژه هنوز پروژه احداث به نیمه هم نرسیده است، افزود: این بیمارستان بزرگ در زمینی به مساحت شش هکتار در حال ساخت است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام عنوان کرد: فاز نخست این بیمارستان ۳۷۴ تخت خوابی با اعتبار هشت میلیارد تومان و سپس با اعتباری ۱۴ میلیاردی صدرصد تمام شده است.
وی گفت: فاز دوم پروژه احداث بیمارستان بزرگ ایلام نیز با ۶۲ میلیارد تومان در مرحله سفت کاری و قالب کاری است.
میرجعفریان خاطرنشان کرد: پیشرفت احداث پروژه بیمارستان ۳۷۴ تخت خوابی ایلام تا کنون ۴۰ درصد فیزیکی و ۴۷ درصد ریالی است.
وی علت کند پیش رفتن پروژه را عدم تأمین منابع مورد نیاز مالی پیمانکار پروژه دانست.
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام عنوان کرد: در این پروژه ۱۹۰ کارگر فعالیت دارند و نمای پروژه سیمانی گرانیت است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز به ایلام سفر کرد تا چندین پروژه و طرح بهداشتی را افتتاح کند و همچنین وی فردا در دهلران ۱۵ مورد عمل جراحی را انجام می دهد.
قاضی زاده هاشمی از پروژه احداث بیمارستان ۳۷۴ تخت خوابی ایلام از نمای بیرون بازدید کرد..
 هاشمی در حاشیه بازدید از بیمارستان ۳۷۴ تخت خوابی ایلام اظهار داشت: تکمیل این بیمارستان اهمیت بسیاری دارد و امیدواریم هرچه سریع تر روند تکمیل بیمارستان انجام شود.
وی افزود: مهم ترین پروژه پزشکی و درمانی ایلام ساخت بیمارستان ۳۷۴ تخت خوابی است که لازم است روند احداث …

اخبار پیشنهادی:

بیمارستان 374 تختی ایلام بعد از 12سال تنها 50 درصد پیشرفت فیزیکی داردلینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بررسی آخرین وضعیت عملیات اجرایی تونل قلاجه در استان ایلام۲۲ January 2017 | 10:04 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان ایلام، در این بازدید دکتر میرزایی نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی تلاش مسئولین استان و اداره کل راه و شهرسازی به خاطر پیگیری اجرای عملیات تونل قلاجه را ستودنی دانست و افزود: با توجه وضعیت اقتصادی کشور در سال‌های گذشته و تحریم‌های ناجوانمردانه کشورهای غربی در ابتدای اجرای عملیات تونل محدودیت‌های مالی وجود داشته است که باعث تأخیر بهره‌برداری از این تونل شده با این وجود ۹۰ درصد کار به انجام رسیده و تلاش خواهد شد تا سایر کارهای باقیمانده تونل در کمترین زمان صورت گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان نیز در این خصوص گفت: کار حفاری و کف کنی این تونل ۲۵۰۰ متری به پایان رسیده و بیش از ۵۰ درصد عملیات لاینینگ (طاق بتنی) لازم نیز به انجام رسیده است.

میرجعفریان بیان کرد: اجرای سیستم تهویه و روشنایی این تونل باقی‌مانده که قسمت پرهزینه این عملیات است که امیدواریم با تأمین اعتبار لازم این قسمت عملیات نیز آغاز شده و به زودی شاهد بهره‌برداری از این تونل باشیم.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

وجود ۲۶ نقطه حادثه خیز در جاده های ایلام۲ March 2017 | 2:59 pm

دریافت خبر : پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۹

وجود 26 نقطه حادثه خیز در جاده های ایلام

سرپرست پلیس راه استان ایلام گفت:۲۶ نقطه حادثه خیز در جاده های استان شناسایی شده است که بر اساس اولویت بندی رفع این نقاط در دستور کار دستگاه های اجرایی قرارگرفته است.
سرهنگ «رضا همتی زاده» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه ایلام اظهار کرد: رفع نقاط حادثه خیز استان علاوه بر اجرای عملیات زودبازده بایستی در برنامه های میان مدت و بلندمدت استان قرار بگیرد.
وی ادامه داد:برای شناسایی نقاط پرحادثه کمیته ای متشکل از نمایندگان پلیس راه ، استانداری ، راه و شهرسازی و سازمان حمل ونقل و پایانه ها تشکیل شده است که بر اساس گزارش این کمیته ۲۶ نقطه حادثه خیز در محورهای مواصلاتی استان وجود دارد.
سرپرست پلیس راه ایلام با اشاره به اینکه بیشترین تصادفات جاده ای استان مربوط به محور ایلام – مهران است، گفت: ۵۰ درصد تصادفات رانندگی که منجر به جرح و فوت می شوند به جهت واژگونی و خروج از جاده رخ داده است .
همتی زاده در پایان به افزایش ترددهای جاده ای در استان اشاره کرد و گفت:رعایت سرعت مطمئنه و پرهیز از عجله و شتاب مهم ترین عامل و کاهش تلفات و مرگ ومیرهای جاده ای است.
انتهای پیام

اخبار پیشنهادی:

وجود 26 نقطه حادثه خیز در جاده های ایلاملینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

عملیات اجرایی بزرگراه ایلام- مهران (محور اصلی اربعین) با جدیت در حال اجراست۲۳ January 2017 | 10:08 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان ایلام، سیدکمال الدین میرجعفریان مدیرکل راه و شهرسازی استان در این بازدید گفت: به منظور تسریع اجرای عملیات چهارخطه محور ایلام به مهران و ارتقاء این محور پرتردد به بزرگراه، این محور به قطعات مختلف تقسیم و به مناقصه گذاشته شد و هم‌اکنون در بخش‌های مختلف این محور عملیات راهسازی با جدیت در حال اجراست.

میرجعفریان در خصوص جزئیات این طرح افزود: عملیات اجرایی بزرگراه ایلام – مهران از خروجی شهر ایلام (میدان قرآن) تا روستای مهدی‌آباد به طول ۴ کیلومتر به انجام رسیده، مناقصه قطعه حدفاصل روستای مهدی‌آباد تا سه‌راهی ماربره در حال برگزاری است، عملیات اجرایی قطعه سه‌راهی ماربره تا تقاطع صالح‌آباد به طول ۱۹ کیلومتر آغاز شده و از تقاطع صالح‌آباد تا تقاطع سد شهید آل اسحاق عملیات اجرایی این بزرگراه با پیشرفت مناسب در حال اجراست همچنین از تقاطع سد شهید آل اسحاق تا مهران به طول ۱۲ کیلومتر عملیات چهارخطه تکمیل شده است.

میرجعفریان با اشاره به اینکه بیشتر عملیات اجرایی چهارخطه محور در مجاور محور اصلی است، بیان کرد: رانندگان عزیزی که از این محور تردد می‌کنند با سرعت مطمئن و رعایت احتیاط عبور نمایند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان افزود: در طول محور تونل و پل‌های بزرگ و کوچک زیادی احداث خواهد شد که این امر نیاز به زمان خواهد داشت و هر نقطه از مسیر که تکمیل گردد زیر بار ترافیک خواهد رفت و انشااله در اربعین سال آینده در طول این محور گره ترافیکی نخواهیم داشت.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

برنامه ریزی برای جلوگیری از تعرضات اراضی ملی و دولتی۴ March 2017 | 2:12 am

ایلام| مدیرکل راه و شهرسازی ایلام از عزم جدی یگان حفاظت از اراضی ملی و دولتی اداره کل راه و شهرسازی استان ایلام جهت جلوگیری از تعرضات غیرقانونی و رفع تصرف اراضی ملی و دولتی خبر داد. به گزارش «تعادل» از ایلام، روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان ایلام، سیدکمال الدین میرجعفریان در جلسه هم اندیشی مدیران حراست و املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی استان، معاون دادستان و اعضای یگان حفاظت از اراضی ملی و دولتی بر تلاش بیشتر برای جلوگیری از تصرف اراضی ملی تاکید کرد. مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام با تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و تقدیر از دستگاه قضا به خاطر همکاری و همراهی با یگان حفاظت از اراضی ملی و دولتی استان ایلام گفت: هدف این اداره کل جلوگیری از گسترش سکونتگاه های غیررسمی، رفع تصرف اراضی ملی و دولتی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی گذشته است و با جدیت تمام این امر ادامه خواهد داشت.میرجعفریان با بیان اینکه در سال جاری یگان حفاظت از اراضی ملی این اداره کل موفق شد در سطح کشور به لحاظ عملکرد رتبه اول را کسب کند، افزود: این موفقیت مرهون تلاش همکاران این یگان، پشتیبانی دستگاه قضایی و همراهی سایر دستگاه های مرتبط بوده و این همکاری و همراهی ادامه خواهد داشت. وی خاطرنشان کرد: با افزایش امکانات روستا و ایجاد اشتغال در روستاها و آگاهی یافتن مردم از عواقب تصرف اراضی ملی می توان از تصرف این اراضی جلوگیری کرد.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

شناسایی ۹ محله هدف بازآفرینی شهری درایلام/ ۲۷ درصد مساحت شهری ایلام شامل سکونتگاه غیررسمی است۲۳ January 2017 | 4:54 pm

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی شرکت عمران و بهسازی شهری استان ایلام، لیلا کلانتری، رئیس اداره عمران و بهسازی شهری استان ایلام با اعلام این خبر  گفت: شهرستان ایلام به عنوان پایلوت بازآفرینی در دستور کار استان قرار گرفته، زیرا تنها شهر دارای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت به بالا در استان است و از سوی دیگر دروازه اصلی رفت‌وآمد زائران به کربلا محسوب می‌شود.

ایلام پایلوت بازآفرینی شهری شود

رئیس اداره عمران و بهسازی شهری اداره کل راه و شهر سازی  استان ایلام با اشاره به اینکه وضعیت بازآفرینی شهری در استان ایلام در جلسه  سه‌شنبه پنجم بهمن ماه ستاد ملی بازآفرینی بررسی می‌شود، تاکید کرد: از مسئولان ستاد ملی بازآفرینی درخواست داریم شهر ایلام را به عنوان یکی از شهرهای پایلوت بازآفرینی قرار دهند چراکه این شهر مسیر اصلی ورود زائران به کربلاست و راه‌اندازی راه‌های مواصلاتی در آن ضروری است.

کلانتری گفت: در ایلام ۹ محله هدف در زمینه بافت‌های تاریخی، ناکارآمد میانی و سکونتگاه‌های غیررسمی معین شده و شهرستان‌ دره شهر به عنوان پایلوت بافت تاریخی، ایوان، آبدانان و سرآبله پایلوت بافت ناکارآمد میانی و ایوان و ایلام به عنوان پایلوت سکونتگاه‌های غیر رسمی انتخاب شده اند.

به گفته رئیس اداره عمران و بهسازی شهری اداره کل راه و شهر سازی  استان ایلام ، مساحت کلی محلات هدف بازآفرینی این استان ۱۰۲۴ هکتارمعادل ۲۷ درصد مساحت شهری استان و ۰.۸ درصد مساحت ۱۳۰ هزار هکتاری کل محلات هدف کشور است.

کلانتری با بیان اینکه در حالی این استان پیشرو در جریان بازآفرینی شهری است که در سرانه‌های عمومی پایین‌ترین رتبه کشوری را دارد، گفت: از سال گذشته تاکنون هفت ستاد استانی در ایلام برگزار شده است.

وی وضعیت زیرساخت‌های استان ایلام در حوزه برق و گاز را مناسب ارزیابی کرد و افزود: در حوزه زیرساخت‌های برق و گاز وضعیت بهتر است و خدمات‌رسانی در بیشتر محلات صورت گرفته اما این استان در خدمات‌رسانی  شبکه آب و فاضلاب با مشکلات جدی روبروست.

کلانتری در ادامه، با بیان اینکه شهر ایلام مهاجرپذیر و مهاجرفرست است، گفت: مهاجرفرستی استان آمار بیشتری دارد که به دو نوع مهاجرفرستی درون و بیرون استانی تقسیم می‌شود و عواملی نظیر اشتغال، تحصیل و خدمات مهاجرفرستی را افزایش داده است.

رئیس اداره عمران و بهسازی شهری اداره کل راه و شهر سازی  استان ایلام ادامه داد: با بررسی سکونتگاه‌های غیررسمی شهر ایلام، مشخص شد پنج درصد مهاجرت‌ها از عراق و کرمانشاه و ۹۵ درصد دیگر قومی و قبیله‌ای و از دو شهر سرآبله و مهران بوده است.

وی  با اشاره به اینکه ۵۰ درصد روستاهای مرزی ایلام خالی از سکنه است، گفت: این امر هشدارهای امنیتی را به دنبال دارد چرا که ایلام یک استان مرزی محسوب می‌شود.

کلانتری با بیان اینکه اجرای کمربند سبز در پیشگیری از رشد سکونتگاه‌های غیررسمی یکی از راه‌های پیشنهاد شده برای سامان دادن به این بافت‌هاست، افزود: توانمندسازی روستاها و روستائیان می‌تواند مانع از پیشروی این سکونتگاه‌ها شود.

وی گفت: ظرفیت‌سازی، آموزش، اجرای نهاد توسعه محله، جلب مشارکت مردم به امور همگانی و توجه به زنان سرپرست خانوار در محلات در فهرست پیشنهاداتی قرار دارد که به بهسازی محلات بازآفرینی کمک می‌کند. علاوه بر این، فرهنگ‌سازی و ارائه تسهیلات متفاوت به محلات مورد هدف با توجه به پایین‌تر بودن ظرفیت معیشتی این شهروندان، ضروری است.

کلانتری ادامه داد: شهرهای کوچک استان ایلام از نظر جمعیتی تفاوتی با روستا ندارد و میان شهر و روستا بلاتکلیف مانده‌اند، بنابراین لازم است با دید روستا – شهر به آنها نگاه کرد.

وی همچنین به احیای برخی آثار ملی ثبت شده در استان ایلام اشاره کرد و گفت: حدود ۷۵۰ اثر ملی در استان ایلام ثبت شده که در زمینه جذب توریسم، اقدامات جامعی برای این آثار ملی صورت نگرفته است. دو اثر ملی «باغ ایرانی» و «کاخ فلاحتی» در مرکز شهر قرار دارند که احیای این دو بافت تاریخی اهمیت دارد. همچنین تالار گفتمان شهر که مورد تاکید وزیر راه و شهرسازی است، جنبه تاریخی دارد و لازم است در خصوص بهسازی و بازآفرینی آن تصمیم گیری شود.

رئیس اداره عمران و بهسازی شهری اداره کل راه و شهر سازی  استان ایلام خاطرنشان کرد: استان ایلام دروازه عتبات عالیات است بنابراین ضروری است مسئولان نگاه ویژه‌ای به این استان داشته باشند. این استان علاوه بر زیرساخت‌های ضعیف از تاب‌آوری پایینی برخوردار است به طوری که در سیل سال ۹۴، بالای ۷۰ درصد شهر ایلام در اثر سیل تخریب شد یا آسیب جدی دید.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بازدید وزیر بهداشت از بیمارستان ۳۶۱ تخت خوابی در حال احداث شهر ایلام/ پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی بیمارستان ایلام۵ March 2017 | 2:06 pm

مازندشورا: در بازدید وزیر بهداشت از بیمارستان ۳۶۱ تخت خوابی در حال احداث شهر ایلام مدیرکل راه و شهرسازی استان گزارشی در خصوص مراحل احداث این پروژه ارائه کرد.

مازندشورا : به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان ایلام، در این بازدید سیدکمال الدین میرجعفریان مدیرکل راه و شهرسازی استان گزارشی در خصوص مراحل احداث این پروژه ارائه کرد.
میرجعفریان شروع احداث این پروژه را سال ۱۳۸۳ عنوان کرد و افزود: این پروژه به مساحت ۳۵۳۲۰ مترمربع در ۱۰ طبقه در زمینی به مساحت ۶ هکتار در دو فاز اجرایی شد که فاز اول با اعتبار هزینه شده ۱۴ میلیارد تومان به پایان رسید و عملیات اجرایی فاز دوم پروژه با قرارداد ۶۲ میلیارد تومان در سال گذشته آغاز شد، این فاز شامل سفت کاری و نازک کاری و تأسیسات است که امیدواریم با تزریق اعتبار لازم سرعت اجرای این فاز افزایش یابد.
وی پیشرفت فیزیکی پروژه را ۴۰ درصد و پیشرفت ریالی آن را ۴۷ درصد عنوان کرد و افزود: با تکمیل این فاز بیمارستان برای تجهیز لوازم پزشکی و … به وزارت بهداشت تحویل خواهد شد.
هاشمی وزیر بهداشت در این بازدید گفت: پیگیری های لازم برای تأمین اعتبار تکمیل این بیمارستان انجام گرفته و امیدواریم با تخصیص این اعتبارات در کمترین زمان ممکن این پروژه تکمیل و مورد استفاده مردم ایلام قرار گیرد.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

پیشنهادهای ۲۰ گانه برای جلوگیری از افزایش بافت‌های ناکارآمد شهری استان ایلام۳۰ January 2017 | 11:12 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان ایلام، مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام در این جلسه با تشریح وضعیت بافت‌های ناکارآمد در این استان، پیشنهادهای ۲۰ گانه‌ای به منظور جلوگیری از تشکیل و گسترش بافت‌های ناکارآمد شهری در استان ایلام مطرح کرد.

میرجعفریان در بیست ‌و هفتمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری که در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، در تشریح وسعت محدوده‌های هدف در شهر ایلام، اظهار کرد: در سطح شهر ایلام ۳۷۵ هکتار بافت فرسوده، ۲۴۰ هکتار سکونتگاه‌های غیررسمی، ۱۵۰ هکتار محدوده‌های سکونتگاهی غیرمصوب و ۱۰۰ هکتار روستاهایی وجود دارد که در حریم شهر واقع شده و سکونتگاه‌های غیررسمی در آن‌ها شکل می‌گیرد. 

وی از انتخاب محله‌های بان برز، بان بور و سبزی آباد به عنوان محله‌های بازآفرینی شهری در ایلام خبر داد و افزود: ۳۴ درصد مساحت شهر ایلام مربوط به محلات هدف و ۴۷ درصد جمعیت این شهر نیز در این محلات اسکان دارند که این امر نشان از تراکم بالای جمعیتی دارد.

میرجعفریان در ارائه مقدمه‌ای برای ورود به بحث چرایی گسترش حاشیه‌نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی، اظهار کرد: مساحت استان ایلام ۱.۲ مساحت کشور و جمعیت این استان ۰.۷ درصد جمعیت کل کشور است. همچنین نرخ رشد جمعیت استان ایلام فاصله زیادی با نرخ رشد جمعیت کشوری دارد.

 

وی افزود: البته ۲۷ میلیارد تومان از اعتبارات استانی در این محلات هزینه شده برای رسیدن به حد مطلوب کیفیت شهری و زیرساخت‌ها که انتظار می‌رود همه دستگاه‌های اجرایی برای عملیاتی شدن اهداف بازآفرینی اقدام نمایند.

میر جعفریان بیان کرد: همچنین با احداث پارک هفت‌تیر در محله بان بور که یکی از اقدامات  شرکت عمراً ن بهسازی شهری با همکاری شهرداری ایلام اجرا گردیده که باعث بالا رفتن سرانه فضای سبز در این محله از کل سطح شهر شده است

وی ترکیب جمعیتی استان ایلام را مشتمل بر ۶۴ درصد جمعیت شهری، ۳۵.۸ درصد جمعیت روستایی و ۰.۲ درصد جمعیت کوچنده عشایری ذکر کرد و درباره وضعیت مهاجرفرستی و مهاجرپذیری در این استان، گفت: مهاجرت‌ها در استان ایلام، درون و برون‌استانی است. به طور عمده مهاجرت‌ها در داخل استان از روستاها و بخش با اشتغال کشاورزی صورت گرفته و منجر به تشکیل سکونتگاه‌های غیررسمی در حاشیه شهرها شده است که باید آسیب‌شناسی و درمان شود. 

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام از موضوعاتی نظیر بیکاری، کمبود خدمات، امکانات تحصیل، مهاجرت‌های قومی و گروهی و ناامنی‌های جنگ به عنوان دلایل عمده مهاجرت روستائیان در استان ایلام نام برد و افزود: عمده‌ترین آسیب‌هایی که در سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه شهرهای استان ایلام اتفاق می‌افتد نیز مواردی نظیر اعتیاد، سرقت، نزاع فردی، خودکشی و خریدوفروش مواد مخدر است.

وی با بیان اینکه شهر و استان ایلام در همه شاخص‌های ورزشی، درمانی، فضاهای فرهنگی، آموزشی، انتظامی و فضای سبز زیر خط فقر هستند، تصریح کرد: ورود جدی همه دستگاه‌های اجرایی در امر بازآفرینی شهری امری ضروری است.  

میرجعفریان در تشریح راهبردهای درمان مسئله حاشیه‌نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی در ایلام، به «نهادهای توسعه محله»، «توانمندسازی» و «فراهم آوردن تسهیلات و آموزش» اشاره کرد و با اعلام اینکه تاکنون بیش از ۲۰ جلسه ستادهای استانی و شهرستانی بازآفرینی شهری و کارگروه‌های ارتقای سلامت اجتماعی، پیشگیری و پیش‌نگری با حضور تشکل‌های غیردولتی، کارگروه اقتصادی و سرمایه‌گذاری و ستاد توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی در ایلام برگزار شده است، به ارائه پیشنهاد‌های ۲۰ گانه‌ای برای جلوگیری از توسعه سکونتگاه‌های غیررسمی در استان ایلام پرداخت:

۱- توانمندسازی روستاها و ایجاد اشتغال با درآمد مناسب پایدار برای جوانان روستایی به منظور جلوگیری از مهاجرتشان به شهر   

۲- تعیین شهر ایلام به عنوان پایلوت بازآفرینی شهری با هدف ارتقای کیفیت زندگی

۳- تهیه طرح‌های بازآفرینی و به‌روزرسانی مطالعه‌های انجام شده

۴- تهیه سند اجتماعی فرهنگی محلات هدف شهر ایلام به منظور کاهش آسیب‌ها 

۵- تهیه طرح جامع مبارزه با ریزگردها

۶- اختصاص ردیف ویژه برای تکمیل کمربندی‌های استان ایلام (عدم وجود کمربندی‌ها برای شهرهای استان ایلام موجب تسریع در گسترش سکونتگاه‌های غیررسمی می‌شود)

۷- اجرای کمربند سبز اطراف شهرهای استان ایلام به منظور جلوگیری از تعرض و ساخت‌وساز غیرقانونی در زمین‌های اطراف شهرها

۸- بوم‌گردی با هدف ثبت جهانی دره شهر و احیای بافت‌های تاریخی با هدف رونق یافتن گردشگری

۹- اختصاص اعتبار لازم برای سرپرستان خانوار

۱۰- حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد با هدف آگاه‌سازی و جلب مشارکت خیرین

۱۱- جلوگیری از آسیب‌های ناشی از سیل و مدیریت مسیل‌ها

۱۲- ورود بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در محلات هدف بازآفرینی

۱۳- تشکیل صندوق‌های تأمین منابع خرد با همکاری صندوق کارآفرینی امید در محلات هدف ایلام به منظور ایجاد شغل‌های زودبازده

۱۴- پرداخت ۹ درصد یارانه تسهیلات بانکی مربوط به نوسازی بافت‌های فرسوده در وجه مالکان

۱۵- ساماندهی مبادی ورودی و خروجی و میدان‌های شهر که بازتاب هویت و معماری ایرانی اسلامی هستند

۱۶- اختصاص ردیف ویژه جهت بازگشایی معابر مناسب در بافت‌های هدف

۱۷- ایجاد بستر لازم برای تفکیک آب خام و آب شرب برای توسعه فضای سبز

۱۸- اجرای پروژه‌های محرک بازآفرینی شامل احداث خدمات روبنایی و زیربنایی، ساماندهی محیط و فضاهای شهری و افزایش تاب‌آوری شهری

۱۹- توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل استان ۱) ریلی: اتصال ایلام به شبکه ریلی کشور ۲ زمینی: ۱-تکمیل محور مواصلاتی ۲-توسعه پایانه‌های مرزی استان به‌ویژه مهران از نظر باری -کشاورزی-انسانی و پایانه چیلات  ۳) هوایی: تکمیل و توسعه زیرساخت‌های فرودگاه ایلام به جهت استانداردسازی و ایجاد شرایط پروازهای بین‌المللی

۲۰-  تعیین تکلیف زندان مرکزی در شهر ایلام واقع در محلات هدف:با توجه به اینکه زندان مرکزی ایلام در منطقه هدف قرار گرفته و باعث ایجاد مشکلات اجتماعی می‌گردد نسبت به جابجایی  آن به خارج از محدود شهر ایلام و در تسریع در تکمیل زندان در حال ساخت اقدام گردد.

بیست‌ و هفتمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری با حضور استاندار، نماینده حوزه جنوبی استان در مجلس شورای اسلامی، معاون عمرانی استانداری، مدیرکل راه و شهرسازی استان، شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر ایلام، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان ایلام ، رئیس اداره عمران و بهسازی استان ایلام و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی عضو این ستاد، به ریاست محمد سعید ایزدی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

پوسته وردپرس