قالب وردپرس

اردبیل

آغاز بهره برداری از قطعه جدید بزرگراه سراب – بستان آباد

[ad_1]

۸ April 2017 | 5:47 pm

پدال نیوز- ۲ قطعه از بزرگراه سراببستان آباد به طول ۴۳ کیلومتر با حضور وزیر راه و شهرسازی به بهره برداری رسید.
به گزارش پدال نیوز به نقل از ایرنا، این بزرگراه که در سه قطعه اجرا می شود در مجموع ۶۳ کیلومتر است و قرار است تا پایان سال جاری قطعه پایانی آن نیز بهره برداری شود.
ارتقای ایمنی مسیر و کاهش سوانح رانندگی، کاهش مدت زمان سفر به میزان ۷۰ هزار نفر در ساعت در سال معادل ۷۰ میلیارد ریال و صرفه جویی در مصرف سوخت به مبلع ۳۵ میلیارد ریال از جمله مزایای این طرح است.
وزیر راه و شهرسازی در جریان افتتاح این طرح به خبرنگاران گفت: این بزرگراه جزو آرزوهای دیرینه مردم منطقه است و سعی می کنیم تا پایان سال به طور کامل بهره برداری شود.
عباس آخوندی همچنین از پیش بینی ردیف بودجه برای طرح راه آهن بستان آباد – سراب خبرداد و گفت: مطالعه این طرح در دست انجام است.
وی با اشاره به اینکه این منطقه ظرفیت بزرگی برای صنعت ریلی دارد، گفت: امکان اتصال این خط به راه آهن تبریز – میانه هم وجود دارد.
وی همچنین از انجام مناقصه بزرگراه سراب – اردبیل خبرداد و گفت: به محض تامین مالی اجرایی می شود.
امروز در جریان سفر یک روزه وزیر راه و شهرسازی به آذربایجان شرقی، عملیات اجرایی قطعه اول آزادراه تبریز- بازرگان و عملیات ریل گذاری فاز نخست راه آهن میانه – تبریز همچنین عملیات اجرایی ایستگاه مسافربری راه آهن در بستان آباد آغاز شد./ایرنا

اخبار پیشنهادی:

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

یکپارچگی نظام شهری نباید فدای مدیریت های سلیقه ای شود

[ad_1]

۸ April 2017 | 6:16 pm

استاد دانشگاه های استان اردبیل گفت: یکپارچگی مدیریت و نظام شهری نباید فدای برخی از نگرش ها و مدیریت های سلیقه ای شود در حالی که ما به شدت به توانمندی و تقویت مدیریت یکپارچه شهری نیازمند هستیم.
اکبر غاربی در گفت و گو با شهرایران، اظهار کرد: نقش پارلمان های محلی در عمران و آبادانی، تصمیم گیری های منطقی، مدیریت صحیح و بهینه یک نقش بی بدیل است و با توجه به نوع تخصص و تعامل و ارتباطاتی که در این حوزه وجود دارد، باید در پیشبرد اهداف عمران و آبادانی شهر در کنار توجه به جنبه های فرهنگی، اقتصادی، شهرسازی و زیباسازی شهری و حتی کارآفرینی نقش مؤثر و مفیدی را اجرایی و عملیاتی کرد.
وی با بیان اینکه عمده کارکرد شوراهای شهر در نگاه عمومی در حوزه تصمیم گیری برای عمران و آبادانی شهر است، تصریح کرد: نباید در این حوزه اقتصاد شهری مورد غفلت قرار گیرد در حالی که با ارائه طرح های اقتصادی و توانمندسازی شهروندان می توان حرکت های خوب و تأثیرگذاری را انجام داد.
استاد دانشگاه های استان فرمایشات مقام معظم رهبری را در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در اهمیت دادن به این نقطه کلیدی در ارتقا توانمندی اقتصادی شهر و شهروندان یادآور شد و گفت: این رویکرد زمانی تحقق پیدا می کند که افراد متخصص، متعهد و لایق در پارلمان محلی حضور پیدا کنند تا با انجام بهترین تعامل و رفتارهای معقول و منطقی بتوان کار را بهتر و شایسته به پیش برد.
غاربی افزود: در کنار تعهد و تخصص ما به تقوای افراد دلسوز نیازمند هستیم تا به قول شهید چمران کارها بر این پایه شایسته و عزتمندانه رخ بنماید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در کنار کارهای فرهنگی، اجتماعی، فعالیت های قرآنی و رسانه ای بنده به صورت تخصصی در حوزه مهندسی کشاورزی، توسعه فضای سبز و کاشت گل و گیاه ورود پیدا کردم و به عنوان یک محقق و دانشگاهی سعی کردم تا در کنار همه فعالیت ها در این حوزه نیز به عنوان یک شهروند ورود عالمانه و تخصصی داشته باشم.
غاربی با بیان اینکه به دور از اختلاف نظرها و برخی تنگ نظری ها باید شوراهای شهر به یک مرکز تبادل آرا و افکار تبدیل شده تا عقب ماندگی های یک شهر با مدیریت واحد و یکپارچه برطرف شود، اضافه کرد: ما تا زمانی که نتوانیم این گونه نگرش ها را در حوزه مدیرتی یکپارچه و تخصصی شهر عملیاتی کنیم، قطعاً با نارسایی ها و کمبودهایی روبه رو می شویم.
وی روح پویایی و تحرک در یک شهر را منوط به مشارکت عمومی و جدیت در انجام بهتر امور و شایستگی ها توصیف کرد و ادامه داد: ما باید تمام تلاشمان را انجام دهیم تا یک ظرفیت خوب، مؤثر و راهگشا در حوزه های اجرایی تحقق پیدا کند.
انتهای پیام/

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

انتقاد یک نماینده مجلس از رفتار زننده آخوندی با خبرنگار خانم

[ad_1]

۵ April 2017 | 10:51 pm

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، از رفتار زننده آخوندی با یک خانم خبرنگار انتقاد کرد.
به گزارش مرور نیوز ، صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بی حرمتی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه هیئت دولت به یک خبرنگار خانم گفت: بنده نیز این خبر را در رسانه ها دیدم.
وی ادامه داد: رئیس جمهور، وزرا همواره باید قوه پاسخگوی قوی داشته باشند و در برخورد با رسانه ها رعایت ادب را داشته باشند.
نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسئولان همواره باید برای اصحاب رسانه ها پاسخ های قانع کننده داشته باشند و با پرخاشگری به دنبال فرار از پاسخ گویی نباشند.
برخورد ناشایست و درگیری لفظی آخوندی با یک خبرنگار خانم
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی رفتار عباس آخوندی در حاشیه جلسه هیئت دولت با خبرنگار خانم را پسندیده مسئولان کشور ندانست و افزود: اصحاب رسانه همواره به دنبال روشنگری و تنویر افکار عمومی هستند و مسئولان باید با روی گشاده به سئوالات آنها پاسخگو باشند.

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

اتمام عملیات ساختمانی پروژه بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی پارس آباد تا پایان اردیبهشت امسال

[ad_1]

۴ April 2017 | 6:10 pm

دریافت خبر : سه‌شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۰

اتمام عملیات ساختمانی پروژه بیمارستان 160 تختخوابی پارس آباد تا پایان اردیبهشت امسال

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل به نقل از روابط عمومی راه و شهرسازی استان اردبیل، محبوب حیدری اظهار کرد: پروژه بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی شهرستان پارس آباد در زمینی به مساحت ۳۹ هزار مترمربع محوطه بیمارستان، با زیربنای ۱۱۸۵۷ متر مربع و با اعتبار هزینه شده ۳۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تا به امروز با بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال تکمیل و بهره برداری قرار دارد.
وی افزود: برای تکمیل این پروژه مبلغ ۱۱ میلیارد تومان مورد نیاز بوده و در صورت تزریق نقدینگی تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری عملیات اجرایی این پروژه به اتمام رسیدهو آماده بهره برداری خواهد شد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل تاکید کرد: برای تسریع در روند اجرایی و اتمام عملیات ساختمانی پروژه بیمارستان۱۶۰ تختخوابی پارس آباد طبق هماهنگی با پیمانکار پروژه از ۱۴ فروردین ماه سال جاری روزانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ نفر نیروی تخصصی در این بیمارستان مشغول به کار خواهند بود.
حیدری از خرید قطعات مورد نیاز برای تکمیل این پروژه توسط پیمانکار پروژه خبر داد و افزود: انشعابات گاز و آب پروژه اخذ شده و انشعاب برق در حال پایان مراحل اداری است.

اخبار پیشنهادی:

اتمام عملیات ساختمانی پروژه بیمارستان 160 تختخوابی پارس آباد تا پایان اردیبهشت امسال

[ad_2]

لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

ساختمان بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی پارس آباد بزودی تکمیل می شود

[ad_1]

۳ April 2017 | 4:13 pm

دریافت خبر : دوشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۳

اردبیل – ایرنا – مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل از اتمام عملیات ساختمانی بیمارستان جدید ۱۶۰ تختخوابی پارس آباد مغان تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی راه و شهرسازی استان اردبیل ، محبوب حیدری در جلسه شورای اداری شهرستان پارس آباد افزود: این طرح با زیربنای ۱۱ هزار و ۸۵۷ مترمربع و با اعتبار هزینه شده ۳۶۳ میلیارد ریال بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی گفت: در صورت تامین اعتبار تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری عملیات اجرایی این طرح به اتمام رسیده و آماده بهره برداری خواهد شد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل همچنین از خرید تجهیزات مورد نیاز برای تکمیل این طرح توسط پیمانکار خبر داد و افزود: انشعابات گاز و آب ساختمان اخذ شده و انشعاب برق در پایان مراحل اداری می باشد.
پارس آباد مغان در شمال اردبیل و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
خبرنگار: گیتی طالبی ** انتشار دهنده: عارف شیرزاد
۶۰۱۸/ ۱۲۵۷

اخبار پیشنهادی:

  [ad_2]

  لینک منبع
  بازنشر توسط urbanity.ir

  سخنگوی کمیسیون عمران مجلس: طرح درآمد پایدار شهرداری ها به مجلس ارائه شده است

  [ad_1]

  ۲۴ February 2017 | 2:52 pm

  سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: با هدف حل مشکلات درآمد شهرداری ها مجلس طرح جامع درآمد پایدار شهرداری ها را آماده کرده است که با ۸۰ امضا به زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.
  به گزارش شهر ایران، صدیف بدری در همایش روز مهندس در اردبیل اظهار کرد: این طرح که یک فوریت آن به زودی اعلام وصول می شود بعد از بررسی در کمیسیون عمران و یا شوراهای مجلس مورد بررسی دقیق قرار می گیرد تا شهرداری ها به شکل نظام مند به درآمد پایدار دست یابند.
  وی با بیان اینکه در این طرح پیش بینی کردیم تا با کنار گذاشتن سلایق مختلف در مدیریت شهری همچون تراکم فروشی به بهبود و سیمامنظر شهری توجه جدی شود خاطرنشان کرد: در قالب این طرح دغدغه شهرسازی و سیما و منظر شهری به حداقل خواهد رسید.
  نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود از اصلاح قانون نظام مهندسی کشور خبر داد و اظهار داشت: متاسفانه دولت لایحه ای در این زمینه ارائه نکرد و ما مجبور شدیم تا اصلاح قانون نظام مهندسی را در قالب طرحی پیشنهاد کنیم که امیدواریم سال آینده این طرح اصلاحی نیز در مجلس با نظر متخصصین به ویژه کارشناسان نظام مهندسی و ارائه راهکارهای مناسب به تصویب برسد.
  بدری به اهمیت فعالیت مهندسان در جامعه اشاره کرد و بیان داشت: مهندسان نقش محوری در توسعه و عمران و آبادانی داشته و این کلمه که از هندسه گرفته شده است در بخش های مختلف همچون فنی، مکانیک، کامپیوتر و … مطرح است.
  عضو هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی در پایان همت مهندسان را با دقت و ظرافت خاص با ارائه ایده های خلاقانه یادآور شد و افزود: بنده افتخار می کنم که عضو نظام مهندسی ساختمان هستم و در تمام مراحل مدیریت و عهده داری مسئولیت به این رشته افتخار می کنم.
  انتهای پیام/

  [ad_2]

  لینک منبع
  بازنشر توسط urbanity.ir

  طرح درآمد پایدار شهرداری ها به مجلس ارائه شده است

  [ad_1]

  ۲۵ February 2017 | 2:16 pm

  طرح درآمد پایدار شهرداری ها به مجلس ارائه شده است

  سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: با هدف حل مشکلات درآمد شهرداری ها مجلس طرح جامع درآمد پایدار شهرداری ها را آماده کرده است که با ۸۰ امضا به زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.
  به گزارش ایسنا، صدیف بدری در همایش روز مهندس در اردبیل اضافه کرد: این طرح که یک فوریت آن به زودی اعلام وصول می شود بعد از بررسی در کمیسیون عمران و یا شوراهای مجلس مورد بررسی دقیق قرار می گیرد تا شهرداری ها به شکل نظام مند به درآمد پایدار دست یابند.
  وی با بیان اینکه در این طرح پیش بینی کردیم تا با کنار گذاشتن سلایق مختلف در مدیریت شهری همچون تراکم فروشی به بهبود و سیمامنظر شهری توجه جدی شود، خاطرنشان کرد: در قالب این طرح دغدغه شهرسازی و سیما و منظر شهری به حداقل خواهد رسید.
  نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در ادامه از اصلاح قانون نظام مهندسی کشور خبر داد و گفت: متاسفانه دولت لایحه ای در این زمینه ارائه نکرد و ما مجبور شدیم تا اصلاح قانون نظام مهندسی را در قالب طرحی پیشنهاد کنیم که امیدواریم سال آینده این طرح اصلاحی نیز در مجلس با نظر متخصصین به ویژه کارشناسان نظام مهندسی و ارائه راهکارهای مناسب به تصویب برسد.
  بدری به اهمیت فعالیت مهندسان در جامعه اشاره کرد و افزود: مهندسان نقش محوری در توسعه و عمران و آبادانی داشته و این کلمه که از هندسه گرفته شده است در بخش های مختلف همچون فنی، مکانیک، کامپیوتر و … مطرح است.
  عضو هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی در پایان همت مهندسان را با دقت و ظرافت خاص با ارائه ایده های خلاقانه یادآور شد و گفت: بنده افتخار می کنم که عضو نظام مهندسی ساختمان هستم و …

  اخبار پیشنهادی:

  طرح درآمد پایدار شهرداری ها به مجلس ارائه شده است

  [ad_2]

  لینک منبع
  بازنشر توسط urbanity.ir

  پرونده مسکن مهر استان اردبیل در ۳ ماهه نخست سال ۹۶ بسته می شود

  [ad_1]

  ۲۶ February 2017 | 2:40 pm

  دریافت خبر : یکشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۰

  پرونده مسکن مهر استان اردبیل در ۳ ماهه نخست سال ۹۶ بسته می شود

  محبوب حیدری در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: براساس برنامه ریزی ها و هدفگذاری های انجام شده پرونده مسکن مهر استان اردبیل در ۳ ماهه نخست سال آینده بسته شده و واحدها به متقاضیان تحویل داده خواهد شد که انتظار می رود با همکاری و تعامل لازم دستگاه های مربوطه بتوانیم این امر را محقق سازیم.
  وی با اشاره به سهمیه ۴۱ هزار واحدی مسکن مهر در استان اردبیل بیان کرد: از این تعداد ۳۹ هزار و ۳۰۰ واحد تکمیل و تحویل متقاضیان شده و ۲ هزار و ۱۴۴ واحد نیز تحویل داده نشده که برخی از این واحدها مشکلات حقوقی داشته و پرونده آنها در مراجع قضایی در حال رسیدگی است.
  مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل ساخت مسکن مهر را در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر در حیطه وظایف راه و شهرسازی و کمتر از ۲۵ هزار نفر را از وظایف بنیاد مسکن دانست و تصریح کرد: رسیدگی به امور شهرک های مسکن مهر از قبیل تامین زیرساختهای لازم با همکاری و مشارکت دستگاههای مربوطه نیز از مهمترین اولویتها در این مناطق است.
  حیدری با اشاره به برخی مشکلات در شهرکهای مسکن مهر گفت: تامین زیرساختهای لازم اعم از گاز، برق، آب، تلفن، آسفالت معابر و کوچه ها، ساخت مدرسه، احداث مسجد و اقدامات عمرانی در این شهرکها از جمله مطالبات بوده که باید در زمینه تامین مناسب و شایسته آنها اقدامات لازم از سوی متولیان امر انجام شود.
  وی از احداث ۷ باب مدرسه و ۷ باب مسجد در شهرکهای مسکن مهر اردبیل خبر داد و افزود: از این تعداد ۴ باب مدرسه احداث شده و ۳ نیز در دست ساخت است و علاوه بر این ساخت ۲ مدرسه نیز در سال آینده در دستور کار قرار گرفته و در مورد ساخت مسجد نیز ۶ باب احداث و راه اندازی شده و یک باب مسجد نیز …

  اخبار پیشنهادی:

  پرونده مسکن مهر استان اردبیل در ۳ ماهه نخست سال ۹۶ بسته می شود

  [ad_2]

  لینک منبع
  بازنشر توسط urbanity.ir

  انتقال پادگان ارتش به خارج از شهر اردبیل باید به توسعه فضای سبز کمک کند

  [ad_1]

  ۲۶ February 2017 | 3:03 pm

  رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر اردبیل گفت: انتقال پادگان ارتش به خارج از شهر اردبیل باید به توسعه فضای سبز و تبدیل این منطقه به یک نقطه آرامش بخش برای تفریحات سالم مردم اردبیل کمک کند.
  علیرضا سلیمانی، رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر اردبیل در گفت وگو با شهر ایران، اظهار کرد: انتقال پادگان ۳۰ هکتاری ارتش از داخل شهر به خارج از محدوده شهری اقدام مناسبی است که به دنبال توافق شهردار اردبیل و نیروی زمینی ارتش در آستانه اجرایی شدن است که امیدواریم در بهترین شرایط و به سرعت این انتقال انجام شود.
  وی ادامه داد: تشکیل جلسات متعدد با مسئولان ارتش و توافق انجام شده که در آن سهم شهرداری ۵۱ درصد و سهم پادگان ۴۹ درصد اعلام شده توافق مطلوبی به نظر نمی رسد چرا که عمده سهم شهرداری را معابر و شوارع تشکیل می دهد در حالی که باید این سهم جای خود را به کاربری های مفید بدهد.
  عضو شورای شهر اردبیل خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن تراکم جمعیتی منطقه و طرح تفصیلی که شهرداری در دست تدوین دارد باید طرح مناسبی برای مکان مورد نظر طراحی شود که قطعا به تائید شورای عالی معماری و شهرسازی نیز خواهد رسید.
  سلیمانی بیان کرد: بخشی از این پادگان در طرح تفصیلی شهر اردبیل به عنوان زون شهر و نفس گاه شهر پیش بینی شده که امیدواریم هرگز از این فضا به عنوان ساخت و ساز مسکونی و با بلندمرتبه سازی استفاده نشود.
  وی اضافه کرد: اصلا شایسته نیست در این مکان شهرداری بخواهد پروژه مسکونی با ارزش افزوده بسیار پایینی را طراحی و اجرا کند در حالی که باید این منطقه به مرکز بزرگ تفریحات سالم شهر تبدیل شود.
  رئیس کمیسیون خدمات عمران شهری گفت: باید در این منطقه طرحی را اجرایی کنیم تا با ارزش افزوده بیشتر به ثمر رسیده که البته در اجرای این طرح باید بافت فرسوده اطراف این منطقه را نیز مورد توجه و دقت نظر قرار دهیم.
  انتهای پیام/

  [ad_2]

  لینک منبع
  بازنشر توسط urbanity.ir

  ۳۹هزار و ۳۰۰واحد مسکن مهر تکمیل و تحویل متقاضیان شده است

  [ad_1]

  ۲۶ February 2017 | 3:32 pm

  ۳۹هزار و ۳۰۰واحد مسکن مهر تکمیل و تحویل متقاضیان شده است

  محبوب حیدری مدیرکل راه وشهرسازی استان اردبیل اظهار داشت: براساس برنامه ریزی ها و هدفگذاری های انجام شده پرونده مسکن مهر استان اردبیل در ۳ ماهه نخست سال آینده بسته شده و واحدها به متقاضیان تحویل داده خواهد شد که انتظار می رود با همکاری و تعامل لازم دستگاه های مربوطه بتوانیم این امر را محقق سازیم.
  وی با اشاره به سهمیه ۴۱ هزار واحدی مسکن مهر در استان اردبیل بیان کرد: از این تعداد ۳۹ هزار و ۳۰۰ واحد تکمیل و تحویل متقاضیان شده و ۲ هزار و ۱۴۴ واحد نیز تحویل داده نشده که برخی از این واحدها مشکلات حقوقی داشته و پرونده آنها در مراجع قضایی در حال رسیدگی است.
  مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل ساخت مسکن مهر را در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر در حیطه وظایف راه و شهرسازی و کمتر از ۲۵ هزار نفر را از وظایف بنیاد مسکن دانست و تصریح کرد: رسیدگی به امور شهرک های مسکن مهر از قبیل تامین زیرساختهای لازم با همکاری و مشارکت دستگاههای مربوطه نیز از مهمترین اولویتها در این مناطقاست.
  حیدری با اشاره به برخی مشکلات در شهرکهای مسکن مهر گفت: تامین زیرساختهای لازم اعم از گاز، برق، آب، تلفن، آسفالت معابر و کوچه ها، ساخت مدرسه، احداث مسجد و اقدامات عمرانی در این شهرکها از جمله مطالبات بوده که باید در زمینه تامین مناسب و شایسته آنها اقدامات لازم از سوی متولیان امر انجام شود.
  وی از احداث ۷ باب مدرسه و ۷ باب مسجد در شهرکهای مسکن مهر اردبیل خبر داد و افزود: از این تعداد ۴ باب مدرسه احداث شده و ۳ نیز در دست ساخت است و علاوه بر این ساخت ۲ مدرسه نیز در سال آینده در دستور کار قرار گرفته و در مورد ساخت مسجد نیز ۶ باب احداث و راه اندازی شده و یک باب مسجد نیز در حال …

  اخبار پیشنهادی:

  ۳۹هزار و ۳۰۰واحد مسکن مهر تکمیل و تحویل متقاضیان شده است

  [ad_2]

  لینک منبع
  بازنشر توسط urbanity.ir

  پوسته وردپرس