قالب وردپرس

آذربایجان غربی

آقای استاندار رسانه ها حد و مرز اخلاق را رعایت می کنند اما…۳ March 2017 | 1:06 pm

استاندار آذربایجان غربی در پی حمایت از سخنان رئیس دانشگاه ارومیه در کنگره ” تاریخ، معماری و شهرسازی ایران” رسانه ها را به عدم رعایت حد و مرز اخلاق متهم کرد ولی باید گفت آقای استاندار رسانه ها حد و مرز اخلاق را رعایت می کنند ولی نمی توانند قبول کنند که یک انگلیسی و یا آمریکایی به جای مفاخر شهرشان مورد توجه مسؤولان قرار گیرد.
fه گزارش آراز خبر رحیم حب نقی، رئیس دانشگاه ارومیه در چهارمین کنگره “تاریخ، معماری و شهرسازی ایران” که هفته گذشته در دانشگاه ارومیه برگزار شد، احداث آرامگاه برای سرکنسول انگلیس را درخواست کرد و بلافاصله پس از این موضوع، رسانه های محلی نسبت به آن واکنش نشان دادند.
این سختگیری دانشگاه ارومیه به جایی کشید که اخباری از سوی روابط عمومی این دانشگاه منتشر شد که رسانه هایی که اقدام به نشر اکاذیب در این خصوص کرده اند مورد پیگیرد قانونی قرار خواهند گرفت و دانشگاه از رسانه های منتشر کننده این موضوع شکایت خواهد کرد.
در ادامه این جریانات روابط عمومی دانشگاه ارومیه موضوع را که توسط رسانه ها منتشر شده بود تکذیب کرد و این در حالی بود که رسانه ها فایل صوتی سخنرانی رئیس دانشگاه ارومیه را داشتند و بلافاصله این فایل صوتی را از طریق فضای مجازی پخش کردند.
رئیس دانشگاه ارومیه که از سرعت عمل رسانه ها ناراحت بود و شاید در این کنگره نتوانسته بود آنچه را که می خواهد برساند، دو روز پس از برگزاری این کنگره، در جلسه اقتصاد مقاومت که در استانداری آذربایجان غربی برگزار شد، از رئیس جلسه به مدت چند دقیقه اجازه صبت گرفت و از فرصت پیش آمده در راستای سخنرانی خود در این کنگره سخن به میان آورد تا هم قطارانش را برای سخنرانی اش در کنگره ” تاریخ، معماری و شهرسازی ایران” متقاعد کند و حداقل نظر آنها را به صحبت هایی که شده بود جلب کند.
*جذب گردشگر از طریق توجه بیشتر به قبر فرد انگلیسی که مدرسه طب را در ارومیه ایجاد کرد
رئیس دانشگاه ارومیه در این جلسه خطاب به استاندار آذربایجان غربی، مباحث مطرح شده در ” تاریخ، معماری و شهرسازی ایران” را یادآور شد و گفت: در کوه سیر قبر میسیوکاکرا قرار دارد و در این کنگره درخواست ساماندهی و بهبود وضعیت این قبر را کرده ام.
وی با بیان اینکه سیاست های انگلیس را قبول ندارم، تصریح کرد: فردی انگلیسی مدرسه طب را در ارومیه ایجاد کرده که قبر این فرد در بالای کوه سیر ارومیه قرار دارد که می تواند با ساماندهی این قبر نسبت به جذب گردشگر اقدام کنیم.
این مسؤول ادامه داد: هدفم از بیان این موضوع تبلیغ این فرد نبود ولی می توانیم از این قبر برای جذب گردشگر استفاده کنیم.
حب نقی ادامه داد: همزمان با توسعه مباحث گردشگری باید فرهنگ متناسب با آن را نیز ایجاد کنیم و سخنان من در کنگره” تاریخ، معماری و شهرسازی ایران” نیز ناشی از همین موضوع بود نه چیز دیگری.
رئیس دانشگاه ارومیه با بیان اینکه با توجه به اینکه قبر این فرد که مدرسه طب را ایجاد کرده جواب امپراطوری رسانه های غرب را می دهیم، ادامه داد: در حالی که رسانه های محلی در برابر صحبت های من برداشت های دیگر داشتند.
وی افزود: باید بتوانیم به موضوعات گردشگری بها دهیم و در این میان باید از تمام ظرفیت ها استفاده کنیم تا مبحث گردشگری در استان بیش از این رونق بگیرد.
*حد و مرز اخلاق بهم ریخته است
استاندار آذربایجان غربی نیز در همین جلسه با انتقاد از اخلاق حرفه ای، اظهار داشت: حد و مرز اخلاق بهم ریخته است.
قربانعلی سعادت تصریح کرد: در جریان هستم که رسانه ها به سخنرانی رئیس دانشگاه ارومیه عکس العمل نشان داده اند ولی باید برخی مباحثرا قبول کنیم.
وی به بیان خاطره ای در این خصوص پرداخت و گفت: در تمام دنیا از دستگاه آب شیرین کن برای بهبود کیفیت آب استفاده می کنند و زمانی که استاندار قم بودم طی اطلاعیه ای به شرکت های مختلف در سطح دنیا، درخواست کردیم که در این خصوص کمک کنند و این دستگاه را در اختیارمان قرار دهند.
این مسؤول اذعان داشت: اغلب نمایندگی تولیدات دستگاه های آب شیرین کن در دبی بود که در این خصوص نیز کارهایی انجام شد ولی این اقدامات با افکار رسانه هایی مواجه شد و رسانه ها اعلام کردند استاندارد قم با دستگاه های انگلیسی می خواهد آب به خرد مردم دهد…
سعادت با بیان اینکه این موضوع اهانت رسانه ها بود، گفت: باید مرزهای اخلاق رعایت شود.
*سرنا را از قسمت گشاد آن ندمیم
وی یادآور شد: نباید سرنا را از قسمت گشاد آن بدمیم؛ مگر کاخ هایی که امروزه در نقاط مختلف استان باقی مانده را چه کسانی ساختند که امروزه به عنوان میراث فرهنگی از آنها نام می بریم؟
استاندار آذربایجان غربی گفت: سازنده اثر تاریخی باغچه جوق مهم نیست و در این میان فرهنگی که در آن منطقه بود برایمان مهم است که باید از آن حفاظت کنیم چرا که همگی می دانیم سردار ماکو در باغچه جوق کاخ ساخته بود تا خوشگذرانی کند که این امر برای ما مهم نیست و مهم فرهنگی است که در آن منطقه بود.
سعادت تصریح کرد: فرهنگ و آفریننده های یک اثر تاریخی مورد احترام هستند و باید از آنها نگهداری شود و همانطور که می بینید برای نگهداری از این آثار نیز هزینه می کنیم.
وی از تخصیص ۴ میلیارد تومان از محل اعتبارات منطقه آزاد ماکو برای مرمت باغچه جوق خبر داد و گفت: باید بتوانیم از آثار تاریخی دفاع کنیم.
این مسؤول اظهار داشت: از پیشنهاد رئیس دانشگاه ارومیه در کنگره “تاریخ، معماری و شهرسازی ایران” تشکر می کنم.
با تمام مباحث مطرح شده و سخنرانی حب نقی در کنگره ” تاریخ، معماری و شهرسازی ایران” و تایید سخنان وی توسط استاندار آذربایجان غربی، جای سوال اینجاست که چرا وقتی مسؤولان دستشان از همه جا کوتاه می شود توپ به زمین رسانه ها می اندازند و رسانه ها را به عدم رعایت حد و مرز اخلاق محکوم می کنند؟!
مگر جز این است که در راهپیمایی و سخنرانی های خود از انگلیس اعلام انزجار می کنیم و مرگ را بر انگلیس خواستاریم؟ چه شده که امروز سرکنسلول این کشور عزیز شد و می تواند به عنوان یک اثر معنوی مورد توجه قرار گیرد؟
مسؤولان محترم استان! اگر می خواهیم به آثار معنوی یا افراد و اشخاصی که در تاریخ و فرهنگ و هنر استان نقش داشتند بپردازیم بدون شک هم می توانیم گردشگر جذب کنیم وهم مفاخر و بزرگان استان را که همگی از آنها غافل هستیم را در جای جای این استان به جهانیان معرفی کنیم پس لطفا به جای بزرگ کردم مسیونرهای انگلیسی کمی هم به فکر مفاخر فراموش شده استان باشیم…
آقای استاندار رسانه ها حد و مرز اخلاق را رعایت می کنند اما اجازه نمی دهند به بهانه بزرگ کردن اقدامات یک میسیونر انگلیسی یا آمریکایی مفاخر شهر ارومیه به فراموشی سپرده شود.
انتهای خبر/لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

پیشرفت ۴۶ درصدی ساخت آزادراه ارومیه- تبریز/ افتتاح باند دوم بزرگراه‌های سلماس- صوفیان و خوی- ایواوغلی دردهه فجر/ اجرای ۴۷۳ پروژه بازآفرینی شهری در آذربایجان غربی۲۶ January 2017 | 10:41 am

داریوش نصر، مدیر کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی درگفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد:  قطعه دوم طرح ملی ساخت آزادراه ارومیه – تبریز به طول ۱۵ کیلومتر به زودی به بهره‌برداری می‌رسد. عملیات احداث و اسفالت ۱۲ کیلومتر از قطعه دوم طرح ملی ساخت آزادراه ارومیه – تبریز به اتمام رسیده و  عملیات آسفالت سه کیلومتر باقی مانده در مراحل نهایی است که در صورت مساعدت شرایط آب و هوایی تا پایان امسال تکمیل می‌شود.

نصر با بیان اینکه ۱۷۰ میلیارد ریال برای قطعه دوم طرح ملی ساخت آزادراه ارومیه – تبریز هزینه شده، افزود:  قطعه اول این طرح به طول ۲۵ کیلومتر است که در سال‌های گذشته به بهره برداری رسیده و طول آزادراه ارومیه – تبریز در محدوده  آذربایجان غربی با افتتاح قطعه دوم به ۴۰ کیلومتر افزایش می‌یابد.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه قطعات یک و دو طرح ملی ساخت آزادراه ارومیه – تبریز در محدوده این استان قرار دارد، تصریح کرد: کارهای اجرایی این پروژه با تکمیل قطعه دوم در محدوده آذربایجان غربی به پایان می‌رسد. همچنین عملیات حفاری در قطعه سوم طرح ملی ساخت آزادراه ارومیه – تبریز آغاز شده و قطعه پنج این طرح در مرحله انعقاد قرارداد با سرمایه گذار قرار دارد.

وی کوتاه شدن مسافت مراکز استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، صرفه‌جویی در وقت و انرژی و توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل را از مهمترین مزایای ساخت آزادراه ارومیه – تبریز به طول ۱۱۸ کیلومتر برشمرد و گفت: این پروژه با همکاری وزارت راه و گروه عمران و مسکن سازه پایدار قرن با عرض ۲۶ متر از سال ۱۳۹۲ درحال ساخت است و به پیشرفت فیزیکی ۴۶ درصد رسیده است. تاکنون ۱۰۵۰ میلیارد ریال برای این پروژه هزینه شده و برای اتمام به ۹۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم.

نصر همچنین به پروژه راه‌آهن مراغه-ارومیه اشاره کرد و افزود: عملیاتی شدن این طرح علاوه بر افزایش ایمنی حمل و نقل و صرفه‌جویی در مصرف سوخت، آلودگی محیط زیست محیطی را کاهش می‌دهد و نقش موثری درحمل و نقل ایفا می‌کند. طول کلی پروژه ۱۸۰ کیلومتر است که  تاکنون ۸۸ کیلومتر آن به بهره‌برداری رسیده و ریل‌گذاری ۱۰۸ کیلومتر انجام شده است.

مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی همچنین عنوان کرد: امسال درشش ماه نخست توانستیم پروژه‌های تکمیل و احداث ۴۶ کیلومتر بزرگراه و ٢۵ کیلومتر راه اصلی، بالغ بر ١٢٠ کیلومتر راه روستایی و روکش بالغ بر ٢١٠ کیلومتر محورهای شریانی را به انجام برسانیم.

وی درمعرفی پروژه‌های قابل افتتاح استان در دهه فجر امسال گفت: دهه فجر قطعات یک، دو و سه بزرگراه ارومیه-مهاباد-میاندوآب افتتاح می‌شوند و باند دوم بزرگراه‌های سلماس-صوفیان و خوی-ایواوغلی به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین تقاطع غیر همسطح کمربندی ماکو افتتاح می‌‌شود و شاهد بهره‌برداری از اردوگاه حرفه‌آموزی زارعان خوی خواهیم بود. ضمن اینکه دهه فجر آسفالت محورهای روستایی چر-مسکین، کئیسی-فیروزیان، حماملار-کاسب، حسن‌آباد، بطریان، سیبیان، خانلر، گنده‌ویلا، میشه ده سقلی، بولقون آغاچ به ساری جالو، آغول بیگ بابانظر، قرول سقلی، هسته جوک، رهال، نالاس جبرند، حاجی جقان، کتیله، آفان، گیوران-ترس‌آباد، مخین-میرعمر و گرده بین شلیم جاران به پایان می‌رسد.

نصر همچنین عنوان کرد: امسال ۸۲ کیلومتر از راه‌های اصلی و فرعی استان با ۵۱۱ میلیارد ریال اعتبار درمحورهای ارومیه-گلمانخانه، ارومیه-مهاباد-میاندوآب، سلماس-صوفیان، تکاب-ایران‌خواه، خوی-ایواوغلی، پیرانشهر-سردشت، تقاطع انتهای کمربندی ماکو، نقده-پیرانشهر، ارومیه-سرو و میاندوآب-شاهین‌دژ بهسازی و آسفالت شده است.

مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی همچنین با بیان اینکه ۴۷۳ پروژه بازآفرینی شهری در ۲۵ سکونتگاه غیررسمی استان در دست اجراست، گفت: برای ساماندهی مناطق حاشیه نشین برنامه‌هایی از قبیل احداث مدرسه، آسفالت، احداث سالن ورزشی و کتابخانه و تهیه طرح‌های بازآفرینی در  قالب ۳۰ برنامه در راستای ارتقای کیفیت زندگی و توانمندسازی ساکنان این متاطق در دست اجراست.

وی با بیان اینکه از مجموع ۶۴۸ هکتار از سکونتگاه‌های غیررسمی بخشی از آن در آینده نزدیک با تصویب شورای عالی شهرسازی به محدوده شهری ملحق می‌شود، افزود: در پنج شهرستان با پدیده سکونتگاه‌های غیررسمی مواجه هستیم و امسال ۸۷ میلیارد ریال پروژه توانمندسازی در دست اقدام است. در این راستا تعامل خوبی با شهرداری‌های استان داریم و شش ماه نخست امسال بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان پروژه مشارکتی درحوزه بازآفرینی شهری داشته‌ایم.

نصر همچنین با اشاره به ارتقای مدیریت املاک استان از رتبه ٣٢ سازمان ملی به رتبه ٢٠ از کاهش میزان بدهی‌های اداره کل به پیمانکاران با احتساب اداره کل راهداری از ٢٢۵ میلیارد تومان به ١٢٩ میلیارد تومان از طریق پرداخت نقدی، اسناد خزانه و کسر قیر(بالغ بر ۴٠ میلیاردتومان کسر قیرسال‌های قبل) خبر داد.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

اتمام ساخت تمام خانه های مهر استان تا مهر ۹۶۳ March 2017 | 6:31 pm

دریافت خبر : جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱

اتمام ساخت تمام خانه های مهر استان تا مهر 96

به گزارش خبرگزای صدا و سیما مرکز آذربایجان غربی، مهندس تقی دخت مدیر مسکن و ساختمان اداره کل مسکن و شهرسازی آذربایجان غربی در نشست بررسی مشکلات مسکن های مهر شهرستان خوی گفت: ۴۱ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر استان در حال ساخت است که این طرحها در ۹ شهرستان بالای ۹۷ درصد و در ۴ شهرستان کمتر از ۹۰ درصد پیشرفت فیریکی دارند.
او گفت: با توجه به سیاستهای دولت و افزایش تسهیلات مسکن به ۴۰ میلیون تومان کلیه مسکن های مهر در نیمه اول سال ۹۶ آماده بهره برداری و واگذاری خواهند شد.
وی تسهیلات مصوب این واحدها در استان را ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: از این مقدار تسهیلات ۹۵۰ میلیارد تومان به تعاونیها پرداخت شده است .
سیوانی فرماندار خوی هم در این نشست با اشاره به ساخت نزدیک به ۲ هزار مسکن مهر در قالب ۱۵ تعاونی در خوی گفت: ۶۰ درصد این مسکن ها تکمیل و به متقاضیان واگذار شده است و بقییه بعلت داشتن برخی مشکلات فنی و اعتباری و زیر ساختی هنوز آماده واگذاری نیستند.
وی افزود: با توجه به تصمیم دولت در واگذاری کلیه مسکن های مهر تا نیمه اول سال آینده مقرر شده در شهرستان خوی تعداد ۵۶ واحد از یک تعاونی تا ۲۵ اسفند و بقیه نیز تا سه ماه آینده به متقاضیان و اعضای تعاونی ها واگذار شود.

اخبار پیشنهادی:

اتمام ساخت تمام خانه های مهر استان تا مهر 96لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

اقدام  و عمل برای پروژه اقتصاد مقاومتی ساخت راه‌آهن مراغه – ارومیه/ پیشرفت ۹۰ درصدی ایستگاه راه‌آهن نقده۲۷ January 2017 | 8:41 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی، معاون وزیر  و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل نقل کشور در بازدید از مراحل احداث راه‌آهن مراغه-ارومیه  در ایستگاه راه‌آهن نقده گفت: طرح ملی ساخت راه‌آهن مراغه – ارومیه یکی از پنج پروژه اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی در بخش توسعه ریلی تعریف‌شده که امیدواریم تا پایان دولت تدبیر و امید مرکز آذربایجان غربی را به شبکه حمل‌ونقل ریلی کشور متصل شود.

خیراله خادمی بابیان اینکه  بهره‌گیری از راهکار فروش اوراق مشارکت در فعال‌سازی این پروژه تأثیرگذار بوده است، تصریح کرد: برای تکمیل طرح راه‌آهن مراغه- ارومیه نزدیک به دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال منابع مالی موردنیاز بود که بخشی از آن به ارزش دو هزار میلیارد ریال از محل فروش اوراق مشارکت تأمین‌شده است.

وی از پیشرفت ۹۰ درصدی ایستگاه راه‌آهن نقده خبر داد و گفت: عملیات ریل‌گذاری مسیر اتصالی مهاباد به نقده به طول ۲۴ کیلومتر به اتمام رسیده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی به  آغاز عملیات ریل‌گذاری در محور نقده- ارومیه به طول ۷۵ کیلومتر در روزهای آتی اشاره کرد و گفت:  عملیات زیرسازی این مسیر با ۹۰ درصد پیشرفت اجرایی در حال اجراست.

خادمی از تلاش و پیگیری مسئولان استانی برای اتمام هرچه سریع‌تر این پروژه تقدیر و تشکر کرد.

نماینده مردم شهر ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید از روند مطلوب تخصیص منابع مالی لازم برای پروژه ساخت راه‌آهن مراغه- ارومیه خبر داد و گفت: کارهای اجرایی این پروژه باوجود برودت هوا و شرایط سخت‌کاری فعال است و امیدواریم اردیبهشت‌ماه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

هادی بهادری با اشاره به اینکه مردم آذربایجان غری چشم‌انتظار شنیدن سوت قطار در مرکز استان هستند، افزود: حجم عملیات زیرسازی، روسازی و ریل‌گذاری پروژه ملی ساخت راه‌آهن مراغه- ارومیه با توجه به شرایط جغرافیایی و کوهستانی بودن منطقه بالاست.

همچنین معاون ساخت‌ و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور در این بازدید از تأمین مصالح مورد نیاز طرح ملی ساخت راه‌آهن مراغه- ارومیه خبر داد و گفت: کمک و همیاری مسئولان استانی در آزادسازی اراضی و جابه جایی مسیر در محور نقده- ارومیه به طول ۷۵ ضرورت دارد.

جبارعلی ذاکری خاطر نشان کرد: حجم سنگین حمل‌ونقل جاده‌ای منطقه با اتصال مرکز آذربایجان غربی به شبکه ریلی کاهش می‌یابد.

مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی نیز  پروژه راه‌آهن مراغه- ارومیه را از مهم‌ترین زیرساخت‌های توسعه صنایع و اقتصاد منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: امسال رویدادهای نویدبخشی برای این طرح با توجه به سفر مقامات عالی کشور از جمله معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و وزیر راه و شهرسازی رخ داده است.

داریوش نصر با اشاره به اینکه ۸۲ کیلومتر از طرح راه‌آهن مراغه- ارومیه از سمت مراغه تا مهاباد در سال‌های گذشته افتتاح شده است، تصریح کرد: با تدابیر ویژه مقام عالی وزارت راه و شهرسازی، نگاه ویژه مقام عالی استان و همراهی نمایندگان مردم در مجلس و شورای اسلامی تلاش می‌کنیم مردم آذربایجان غربی در آینده نزدیک از نعمت راه‌آهن بهره‌مند شوند.

معاون وزیر  و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل نقل کشور در بازدید از مراحل احداث راه‌آهن مراغه-ارومیه و هیئت همراه ، نماینده مردم شهر ارومیه در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی و جمعی از مسئولان استانی از مراحل اجرایی پروژه ملی ساخت راه‌آهن مراغه- ارومیه، ایستگاه‌های  راه‌آهن  ارومیه و نقده، آزادراه ارومیه- تبریز و بزرگراه ارومیه- مهاباد- میاندوآب بازدید کردند و طی جلسات مشترک با مجریان این پروژه‌ها تصمیمات لازم اخذ شد.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

دو کیلومتر تا تکمیل کریدور شمال به جنوب ریلی۴ March 2017 | 1:03 am

دو کیلومتر تا تکمیل کریدور شمال به جنوب ریلی

چند ماه پس از نهایی شدن توافقات صورت گرفته میان دولت ایران و دولت آذربایجان برای اتصال ریلی دو کشور به یکدیگر فرایند ریل گذاری خط راه آهن مرزی دو کشور از سوی ایران به طور رسمی آغاز شد.
نهایی کردن اتصال شبکه ریلی کشور به همسایگان ایران در چهار گوشه جغرافیایی یکی از برنامه های بوده که دولت یازدهم به طور رسمی آن را پیگیری کرده است. نهایی شدن قراردادهایی برای اتصال شبکه ریلی ایران به افغانستان و عراق، آغاز به کار رسمی مرز دوم ریلی با ترکمستان و انجام مذاکراتی برای اتصال به خط ریلی ارمنستان بخشی از برنامه ریزی هایی بوده که در این حوزه از سوی وزارت راه و شهرسازی پیگیری شده است.
در کنار این برنامه ها یکی از اصلی ترین اولویت ها توسعه شبکه ریلی اتصال به خط راه آهن همسایه شمالی ایران بوده است.
این کشور که در مسیر ترانزیتی شرق اروپا و آسیای میانه قرار گرفته و حتی در برنامه ریزی های بلندمدت می تواند شبکه ریلی ایران را به اروپای غربی متصل کند به عنوان یکی از اصلی ترین هدف گذاری ها در برنامه های سال های گذشته مطرح شده است.
 نهایی شدن اتصال ریلی به آذربایجان از دو حوزه قابل پیگیری است از یک سو نیاز به تکمیل شبکه داخلی وجود دارد که باید قزوین را به رشت و سپس آستارا متصل کند. طبق برآوردهای صورت گرفته می توان امیدوار بود که تا پیش از پایان دولت یازدهم اتصال رشت به شبکه ریلی ایران ممکن شود و پس از آن رسیدن خط آهن ریلی به آستارا و البته بندر انزلی در دستور کار قرار خواهد گرفت.
با توجه به طولانی شدن این فرایند و موافقت دولتهای تهران و باکو قرار شده پیش از رسیدن شبکه ریلی ایران به آستارا امکان جابه جایی قطارهای مابین دو کشور برقرار شود این …

اخبار پیشنهادی:

دو کیلومتر تا تکمیل کریدور شمال به جنوب ریلیلینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

افتتاح قطعاتی از بزرگراه ارومیه-مهاباد-میاندوآب در دهه فجر/ تحویل ۲۴۴۹ واحد مسکن مهر در شهرهای پرجمعیت آذربایجان غربی۳۱ January 2017 | 7:50 am

داریوش نصر، مدیر کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی درگفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد: در دهه فجر دو کیلومتر از قطعه ۲، ۵.۷ کیلومتر از قطعه یک و ۳.۸ کیلومتر از قطعه ۳ بزرگراه ارومیه-مهاباد-میاندوآب در شهرهای نقده، میاندوآب و مهاباد به بهره‌برداری می‌رسد که اعتبار هزینه شده برای این پروژه‌ها تاکنون ۱۰ میلیارد تومان بوده است.

نصر از افتتاح باند دوم بزرگراه‌های سلماس-صوفیان و خوی-ایواوغلی در دهه فجر خبر داد و گفت: احداث باند دوم بزرگراه سلماس-صوفیان به طول ۲۴ کیلومتر سال ۹۱ شروع شده و اعتبار هزینه شده برای آن ۱.۸ میلیارد تومان بوده است. ساخت باند دوم بزرگراه خوی-ایواوغلی به طول ۷.۵ کیلومتر نیز سال ۹۱ شروع شده و هزینه این پروژه بالغ بر ۳.۵ میلیارد تومان بوده است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی افزود: در دهه فجر همچنین تقاطع غیرهمسطح انتهای کمربندی ماکو به طول سه کیلومتر به بهره برداری می‌رسد. اجرای این پروژه سال ۹۰ شروع شده و اعتبار هزینه شده برای آن ۱.۱ میلیارد تومان بوده است.

وی همچنین گفت: دهه فجر شاهد بهره‌برداری از اردوگاه حرفه‌آموزی زارعان خوی نیز خواهیم بود. ضمن اینکه در دهه فجر آسفالت محورهای روستایی چر-مسکین، کئیسی-فیروزیان، حماملار-کاسب، حسن‌آباد، بطریان، سیبیان، خانلر، گنده‌ویلا، میشه ده سقلی، بولقون آغاچ به ساری جالو، آغول بیگ بابانظر، قرول سقلی، هسته جوک، رهال، نالاس جبرند، حاجی جقان، کتیله، آفان، گیوران-ترس‌آباد، مخین-میرعمر و گرده بین شلیم جاران به پایان می‌رسد.

نصر افزود: دهه فجر ۲۴۴۹ واحد مسکن مهر در شهرهای ارومیه(۱۱۵۸ واحد)، بوکان(۶۶ واحد)، پیرانشهر(۴۸ واحد)، خوی(۲۰۱ واحد)، سلماس(۲۰ واحد)، مهاباد(۲۰۴ واحد)، میاندوآب(۴۴۷ واحد)، نقده(۲۹۹ واحد) و ماکو(شش واحد) تحویل می‌شود. زیربنای مفید هر واحد ۱۰۵ متر مربع و قیمت تمام شده هر متر مربع ۶۸۰ هزار تومان بوده است.

 لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

تکاب پایلوت آذربایجان غربی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی شد۴ March 2017 | 1:46 pm

استاندار آذربایجان غربی گفت: شهرستان تکاب را به عنوان شهرستان پایلوت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در استان آذربایجان غربی انتخاب شد.
به گزارش ماهنامه تکاب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی ، هفدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان ظهر امروز به ریاست سعادت استاندار آذربایجان غربی و با حضور نادر صفرزاده معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، ناصر حضرتی پر رئیس سازمان برنامه و بودجه استان و سایر اعضای ستاد در محل استانداری برگزار شد.
در این جلسه، گزارش اقدامات و برنامه های عملیاتی اقتصاد مقاومتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و راه و شهرسازی استان در شهرستان تکاب ارائه شد.
استاندار آذربایجان غربی در ارتباط با انتخاب تکاب بعنوان شهرستان پایلوت طرح اقتصاد مقاومتی استان گفت: شهرستان تکاب ظرفیتهای بسیار بالایی در حوزه های مختلف مانند معادن، صنایع دستی و گردشگری دارد که لازم است از این ظرفیتها در جهت رشد و توسعه شهرستان بیش از پیش استفاده شود که در همین راستا شهرستان تکاب را به عنوان شهرستان پایلوت اقتصاد مقاومتی در استان انتخاب کردیم.
قربانعلی سعادت افزود: وجود تخت سلیمان در شهرستان تکاب بعنوان یکی از آثار ملی ثبت شده کشور در فهرست آثار تاریخی جهان، غار چاه زندان سلیمان، آبشار قینرجه، زندان برنجه، ظرفیتهای بسیار خوبی برای توسعه صنعت گردشگری شهرستان تکاب هستند که برای این منظور و برای جذب گردشگر در این منطقه، اقدامات خوبی توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در دستور کار قرار گرفته است.
ضرورت برنامه ریزی برای توسعه بازاریابی در جهت عرضه و صادرات فرش تکاب از دیگر موارد مورد تاکید استاندار آذربایجان غربی در این جلسه بود.
در این جلسه مواردی در جهت پیشرفت و توسعه شهرستان تکاب در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد تصویب قرار گرفت.
تداوم اجرای برنامه عملیاتی تعمیر و تعریض محور شاهین دژ- تکاب و راه دسترسی مسیر تخت سلیمان، راه اندازی دو کارگاه صنایع دستی به همراه آموزش نیروی انسانی مورد نیاز آنها در سال آتی، تخصیص تسهیلات مورد نیاز برای تکمیل پروژه هتل عبدی تکاب تا آخر اردیبهشت ماه سال ۹۶، صدور مجوز و احداث مجتمع خدمات بین راهی در مسیر گردنه مائین بلاغ در جاده تکاب – شاهین دژ، ایجاد سه اقامتگاه بوم گردی، ساماندهی مجموعه آبگرم روستای قینرجه، پیگیری تکمیل طرح احداث اقامتگاههای ارزان قیمت مسیر روستای احمدآباد به تخت سلیمان، راه اندازی خانه فرش تکاب در سال آتی و آموزش نیروی انسانی در حوزه گردشگری از جمله مصوبات جلسه امروز ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان بود.
استاندار آذربایجان غربی در این جلسه از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و بنیاد مسکن استان خواست مناطق روستایی مستعد اجرای طرح بوم گردی را در استان شناسایی و معرفی کنند تا در این روستاها ضمن اجرا و تقویت طرح بوم گردی، اجرای طرح هادی روستایی نیز در اولویت قرار گیرد.
ارائه برنامه های عملیاتی اقتصاد مقاومتی جهاد کشاورزی استان در شهرستان تکاب از دیگر موارد مورد درخواست و تاکید مقام عالی استان در این جلسه بود.
داریوش نصر، مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی نیز با تشریح برنامه های این اداره کل برای شهرستان تکاب در حوزه اقتصاد مقاومتی، تعریض و بهسازی محور تکاب- شاهین دژ به طول ۷۵ کیلومتر با اعتبار ۱۲۰ میلیارد تومان، لکه گیری و آسفالت ۶۸ کیلومتراز محور اصلی تکاب- شاهین دژ، تکمیل و بهره داری ۵۶ کیلومتر از محور اصلی تکاب-تخت سلیمان-دندی به سمت استان زنجان با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان و بهره برداری از ۲۷ کیلومتر از محور تکاب- نخود دره به سمت غار کرفتو را از جمله پروژه های مهم اجرایی شهرستان تکاب برشمرد.
نادر صفرزاده معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی هم در این جلسه از دستگاههای اجرایی استان خواست گزارش عملکرد خود را در رابطه با سیاست های اقتصاد مقاومتی به دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان جهت ارائه به مرکز ارسال نمایند.
وی از روابط عمومی دستگاههای اجرایی استان خواست در ارائه گزارش عملکرد دولت در حوزه های مختلف و همچنین گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در سطح جامعه بیش از پیش فعال شوند.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بهره‌برداری از ۲۵ پروژه با اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریالی به مناسبت دهه فجر۲ February 2017 | 10:33 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی؛ داریوش نصر به همراه تعدادی از مدیران شورای حمل و نقل استان به منظور تشریح برنامه‌های افتتاحی دهه فجر در جمع خبرنگاران ضمن تبریک فرا رسیدن ایام مبارک دهه فجر اظهارداشت: به مناسبت دهه مبارک فجر ۲۵ پروژه اعم از بزرگراه، راه اصلی و روستایی و ساختمان‌های اداری افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به مراحل نهایی پروژه راه‌آهن مراغه – ارومیه تصریح کرد: خط راه‌آهن مهاباد به نقده و ایستگاه نقده با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال آماده بهره‌برداری است.

نصر گفت: ریل‌گذاری از سمت نقده به ارومیه نیز آغاز شده  و با توجه به عنایت مقامات ارشد کشوری و وزارت راه و شهرسازی در خصوص تامین اعتباری این پروژه اگر شرایط آب و هوایی مساعد باشد سوت قطار در بهار سال آینده در ارومیه شنیده خواهد شد.

رئیس شورای حمل و نقل آذربایجان غربی با اشاره به تعامل و هماهنگی موجود در بین نمایندگان مردم استان در مجلس و اهتمام استاندار آذربایجان غربی در راستای سرعت بخشی به روند توسعه استان افزود: ۴۰ کیلومتر از آزاد راه ارومیه به تبریز در روزهای آینده به بهره برداری می رسد تا شاخص بهره مندی استان از آزاد راه ارتقا یابد.

داریوش نصر توجه به نظم مالی و اداری را از جمله دستاوردهای یکسال اخیر راه و شهرسازی آذربایجان غربی برشمرد و گفت: یکی از اتفاقات خوبی که با توجه و عنایت وزارت راه و شهرسازی و استانداری آذربایجان غربی صوت گرفت جذب ۱۲۰ میلیارد تومان از خزانه اسلامی به منظور پرداخت مطالبات پیمانکاران بود.

وی ادامه داد: با جذب ۱۲۰ میلیارد تومان از اسناد خزانه اسلامی توانستیم بخش مهمی از مطالبات پیمانکاران را پرداخت کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه علیرغم کمبود اعتبار و منابع مالی پروژه های افتتاحی در دهه فجر به نسبت دو سال قبل از رشد برخودار است افزود: برای جبران عقب ماندگی های استان در حوزه زیرساختهای حمل و نقل اعتبار وی‍ژه نیاز است.

مدیرکل راه و شهرسازی گفت: نگاهی به رتبه ۱۰ استان در شاخص طول راه‌ها و رتبه ۲۲ استان در بهره‌مندی از آزادراه و بزرگراه و نیز رتبه ۱۴ در راههای شریانی نشان می دهد که برای جبران عقب ماندگی ها به اعتبار و زمان نیاز است، چرا که بخاطر شرایط جغرافیایی سرد استان بخش زیادی از سال را فعالیتهای عمرانی تعطیل و نیمه تعطیل است.

نصر از مقام عالی استان، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان در تخصیص اعتبار توزان از اعتبارات ملی که برای اولین بار در استان تحقق یافته است، قدردانی کرد.

وی، برنامه ریزی برای تسریع فعالیتهای عمرانی حوزه حمل و نقل در فصل زمستان را از جمله برنامه های راه و شهرسازی دانست و افزود: توسعه استان از مسیر حمل و نقل می گذرد و توجه به این حوزه امروز ادبیات مشترک همه مسئولان استانی اعم از نمایندگان و مدیران است.

وی در خصوص برنامه های سالجاری برای بافت فرسوده شهری نیز گفت: امسال ۱۰۲ میلیاردر یال در حوزه بافت فرسوده برنامه شروع شده و توانمندسازی بافت فرسوده را در دستور کار داریم.

نصر ادامه داد: محله های هدف را به منظور بازآفرینی شهری در بافت های فرسوده در ۵ شهر استان که از بافت فرسوده برخوردار هستند انتخاب  و سیاستهای توانمندسازی را با همکاری سایر ارگان‌ها در این مناطق پیاده می سازیم.

مدیرکل راه و شهرسازی عدم تامین زیرساخت و محوطه سازی را از جمله مشکلات مسکن مهر برشمرد و گفت: با این وجود وزرات راه و شهرسازی مصمم به پایان بخشیدن به پرونده مسکن مهر است و در این راستا تا پایان امسال ۴۵۰۰ واحد مسکن مهر در استان به بهره برداری می رسد.

این مقام مسئول در ادامه در خصوص الحاق مناطق حاشیه شهر ارومیه نیز گفت: الحاق مناطقی از حاشیه شهر ارومیه در شورای عالی شهرسازی در دست بررسی است که جلسات متعددی بررسی و در آینده نزدیک نتایج آن مشخص می شود.

 لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

حفظ میراث فرهنگی نمودی از اقتصاد مقاومتی است۵ March 2017 | 12:29 am

ارومیه-خبرنگار اطلاعات: “حفظ میراث فرهنگی نمودی از اقتصاد مقاومتی است که به آن کم توجهی شده است .”
رحیم حب نقی رئیس دانشگاه ارومیه این مطلب را در چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی آذربایجان غربی اعلام کرد و افزود: حفظ میراث فرهنگی عامل رونق صنعت گردشگری است و امید می رودمسئولان ذیربط بناهای تاریخی را مرمت کنند تا با شناساندن ابعاد مختلف تاریخ و معماری آذربایجان غربی گامی بلند در راستای گسترش این صنعت برداشته شود .او با اشاره به این که تاریخ ما هویت ما است، گفت: پردیس دانشگاه ارومیه قدمت آکادمیک چندین ساله دارد، زیرا اولین مدرسه طب ایران در ارومیه ایجاد شدوپارسال ساختمان طب(ساختمان چوبی)به ثبت ملی رسید .
فرهاد عزیزی مدیرامور پایگاه های جهانی میراث فرهنگی کشور نیز در این کنگره گفت: برگزاری این کنگره ها توسط سازمان میراث فرهنگی کشور با هدف آگاهی بخش عمومی در خصوص فرهنگ غنی اقصی نقاط کشور و معرفی استعداد ها و توانمند ی های علمی و پژوهشی است .
وی ادامه داد: برای نخستین بار مقرر شد که تا قبل از کنگره کشوری تاریخ معماری و شهرسازی ، کنگره هایی با همین موضوع در سطح استان ها به اجرا درآید تا ظرفیت ها و استعداد های بومی مناطق مختلف کشور بیشتر شناخته شوند.تقی کهوریان معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی هم در این کنگره گفت: این کنگره فرصتی برای عبور از مسیر عبرت آمیز تاریخ است .وی اضافه کرد: وجود غنای تاریخی و فرهنگی استان و شناخت تاریخی معماری و شهرسازی آثار بجای مانده از دوران گذشته لازمه ایجاد بستر مناسب جهت پژوهش در این حیطه است.معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی با اشاره به ثبت ۱۵۲۵ اثر و ابنیه و محوطه تاریخی …

اخبار پیشنهادی:لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

بهره‌برداری از ۲۵ پروژه در آذربایجان‌غربی با اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال۴ February 2017 | 8:23 am

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی، داریوش نصر به همراه تعدادی از مدیران شورای حمل‌ونقل استان به منظور تشریح برنامه‌های افتتاحی دهه فجر در جمع خبرنگاران ضمن تبریک فرارسیدن ایام مبارک دهه فجر گفت: به مناسبت دهه مبارک فجر ۲۵ پروژه اعم از بزرگراه، راه اصلی و روستایی و ساختمان‌های اداری افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به مراحل نهایی پروژه راه‌آهن مراغه – ارومیه تصریح کرد: خط راه‌آهن مهاباد به نقده و ایستگاه نقده با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال آماده بهره‌برداری است.

نصر گفت: ریل‌گذاری از سمت نقده به ارومیه نیز آغاز شده و با توجه به عنایت مقامات ارشد کشوری و وزارت راه و شهرسازی در خصوص تأمین اعتباری این پروژه اگر شرایط آب و هوایی مساعد باشد سوت قطار در بهار سال آینده در ارومیه شنیده خواهد شد.

رئیس شورای حمل‌ونقل آذربایجان‌غربی با اشاره به تعامل و هماهنگی موجود در بین نمایندگان مردم استان در مجلس و اهتمام استاندار آذربایجان‌غربی در راستای سرعت بخشی به روند توسعه استان افزود: ۴۰ کیلومتر از آزادراه ارومیه به تبریز در روزهای آینده به بهره‌برداری می‌رسد تا شاخص بهره‌مندی استان از آزادراه ارتقا یابد.

داریوش نصر توجه به نظم مالی و اداری را از جمله دستاوردهای یک سال اخیر راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی برشمرد و گفت: یکی از اتفاقات خوبی که با توجه و عنایت وزارت راه و شهرسازی و استانداری آذربایجان‌غربی صوت گرفت جذب ۱۲۰ میلیارد تومان از خزانه اسلامی به منظور پرداخت مطالبات پیمانکاران بود.

وی ادامه داد: با جذب ۱۲۰ میلیارد تومان از اسناد خزانه اسلامی توانستیم بخش مهمی از مطالبات پیمانکاران را پرداخت کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه علیرغم کمبود اعتبار و منابع مالی پروژه‌های افتتاحی در دهه فجر به نسبت دو سال قبل از رشد برخوردار است، افزود: برای جبران عقب‌ماندگی‌های استان در حوزه زیرساخت‌های حمل‌ونقل اعتبار ویژه نیاز است.

مدیرکل راه و شهرسازی گفت: نگاهی به رتبه ۱۰ استان در شاخص طول راه‌ها و رتبه ۲۲ استان در بهره‌مندی از آزادراه و بزرگراه و نیز رتبه ۱۴ در راه‌های شریانی نشان می‌دهد که برای جبران عقب‌ماندگی‌ها به اعتبار و زمان نیاز است، چرا که به خاطر شرایط جغرافیایی سرد استان بخش زیادی از سال را فعالیت‌های عمرانی تعطیل و نیمه تعطیل است.

نصر از مقام عالی استان، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان در تخصیص اعتبار توزان از اعتبارات ملی که برای اولین بار در استان تحقق یافته است، قدردانی کرد.

وی، برنامه‌ریزی برای تسریع فعالیت‌های عمرانی حوزه حمل‌ونقل در فصل زمستان را از جمله برنامه‌های راه و شهرسازی دانست و افزود: توسعه استان از مسیر حمل‌ونقل می‌گذرد و توجه به این حوزه امروز ادبیات مشترک همه مسئولان استانی اعم از نمایندگان و مدیران است.

وی در خصوص برنامه‌های امسال برای بافت فرسوده شهری نیز گفت: امسال ۱۰۲ میلیاردر یال در حوزه بافت فرسوده برنامه شروع شده و توانمندسازی بافت فرسوده را در دستور کار داریم.

نصر ادامه داد: محله‌های هدف را به منظور بازآفرینی شهری در بافت‌های فرسوده در ۵ شهر استان که از بافت فرسوده برخوردار هستند انتخاب و سیاست‌های توانمندسازی را با همکاری سایر ارگان‌ها در این مناطق پیاده می‌سازیم.

مدیرکل راه و شهرسازی عدم تأمین زیرساخت و محوطه‌سازی را از جمله مشکلات مسکن مهر برشمرد و گفت: با این وجود وزارت راه و شهرسازی مصمم به پایان بخشیدن به پرونده مسکن مهر است و در این راستا تا پایان امسال ۴۵۰۰ واحد مسکن مهر در استان به بهره‌برداری می‌رسد.

این مقام مسئول در ادامه در خصوص الحاق مناطق حاشیه شهر ارومیه نیز گفت: الحاق مناطقی از حاشیه شهر ارومیه در شورای عالی شهرسازی در دست بررسی است که جلسات متعددی بررسی و در آینده نزدیک نتایج آن مشخص می‌شود.لینک منبع
بازنشر توسط urbanity.ir

پوسته وردپرس